ENGELSE LES het landbouwonderwijs in Oostburg. derland. Het biedt echter nog geen faciliteiten, geen voorzieningen bij wijze van overbrugging, zelfs geen speciaal vervoer, en de moeilijkheden in de nieuwe werkkring zijn groter dan in Canada en Australië. Kennis van de landstaal, Spaans, is onontbeerlijk De wettelijke bescherming laat veel te wensen over, zodat men als nieuweling verstanding doet, alles zelf op te knap pen, zonder inmenging van onbeken den. De Argentijnse regering tracht het meenemen van geld te beperken, omdat het geen gebruik voor al die Hollandse guldens heeft en als beleg- ging niet genoeg vertrouwen stelt in de waarde. De regering heeft haar handel vol aan de tweeledige taak, de huidige moeilijkheden binnenslands de baas te blijven en haar prestige naar buiten toe te handhaven. Ze zou ech ter reeds veel helpen, door maatrege len te treffen zoals voor de Zwitsers, die een eigen kolonie mochten stich ten. Misschien, dat het voorbeeld van andere landen binnenkort stimulerend zal werken, of het voorgenomen be zoek van de Prins der Nederlanden. Natuurlijk blijft ook dan nog het land- verhuizen op zichzelf een avontuur. De praktijk bewijst echter, dat de ge gadigden zich hiervan bewust zijn. Ze behoren tot het goede slag ingezete nen, die hier hard hebben gewerkt en dat elders nog wat harder willen doen. Daarom is een goede ontvangst alles zins op z'n plaats. Argentinië zal er van binnen en van buiten sterker door worden. NIEUWE KOFFIEBON. Bon 488 (488) algemeen (A- en B- kaart) en bon 496 (496) algemeen (D- kaart) zijn aangewezen voor het kopen van 125 gr. koffie bij de detailist tot en met 17 Februari a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgenne bonaan wijzing op 15 Maart a.s. zal plaats hebben. FILMNIEUWS .,0e Inspecteur-Generaal" Zaterdag a.s. wordt in het Luxor Theater te Breskens de film „De Inspecteur-Generaal vertoond met de bekende komiek Danny Kaye, die in deze kleurenfilm zijn mimische talenten kan botvieren. Danny Kaye wordt per vergissing aangezien voor Inspecteur-Generaal, die elk jaar zijn rondreis door het land maakt. Dat hieruit de meest komische ver wikkelingen voortkomen spreekt van zelf. De toeschouwers zullen zich dan ook best amuseren om de stunts die deze grote komiek uithaalt. wachtte haar geen goed, noch kwaad meer - alleen maar een lange tijd van saaie eentonigheid tegen een achter grond van leed. Carol komt tussenbeide. „God zegen je, liefste. Wanneer je je eenzaam voelt, tracht je dan te her inneren, dat ik nog ergens op de oude planeet rondzwerf en je altijd liefheb. En dat ik altijd op je zal blijven wach ten - zolang ik leef en daarna". Carol vouwde Jeins brief, die hij geschreven had even voor hij op de boot ging, op en borg hem zorgvuldig weg. Ze wist niet, wanneer ze een an dere van hem zou ontvangen. Hij had haar gezegd, dat hij het nooit zou wagen regelrecht naar haar adres te schrijven uit vrees, dat Sir Francis' fret-ogen de vreemde postzegel zou den opmerken. Wanneer er ooit een brief voor haar kwam, zou die komen in een gewone, getypte enveloppe, even onbelangrijk en onverdacht in uiterlijk als een rekening en zou on der tweede couvert worden gezonden aan mrs. Muffet, die hem in Engeland zou posten. De brief had enige troost gebracht, want Carol had zich de laatste dagen ondragelijk eenzaam gevoeld en de INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk „Het Zwin" in Uw blad van vorige week zou ik enkele opmerkingen maken. De schrijver meent, dat de afgedamde geul zich nooit heeft uitgestrekt tot voorbij Hotel Noordzee en dat na de afdamming een strandafname is ont staan. Zulks is onwaar, integendeel, voor de afdamming liep de geul van uit het Zwin onderaan de duinen in Oostelijke richting tot voorbij Hotel Noordzee zeewaarts. Deze geul kwam op het strand nooit droog te liggen. Nu, na de afdamming is de geul plaatselijk reeds door zandverstuivingen gedempt en de poel, vlak voor de dam wordt zienderogen kleiner door verstuiving. Dat is toch zandaanwin- ning? Dat de aanleg van de dam destijds geldverkwisting was, laat ik in het midden, in ieder geval zal het strand daardoor egaal worden, maar wat is dan het graven van een greppel op het strand, welke inmiddels is dicht- gewaait? Dat de invloed der zeestromingen bij het zichtbaar blijven van de dam een rol spelen, kan ik niet aannemen, om de eenvoudige redenen, dat het zeewater bij normale vloed nog ruim een honderdtal meters van de dam verwijderd blijft. Dankend voor de plaatsruimte, Strandloper. Cadzand, 29 Januari 1951. Les 17 Vragende zinnen. Has the farmer sold his haroest Heeft de boer zijn oogst verkocht Zijn de kinderen hongerig? Are the children hungry Verkoop je de vissen Do you sell the fishes Verkoopt hij de messen Does he sell the knives Het woordje do (doe) wordt alleen ge bruikt bij gewone werkwoorden. In de 3e pers. enkelvoud wordt dit does (daz). Bij hulpwerkwoorden (hebben, zijn, zullen, kunnen, moeten, willen, enz.), gebruikt men do niet. Ontkennende zinnen. Ik heb geen geld. I have no money. De mensen zijn niet vrolijk. The people are not merry. We spelen niet. We do not play. Hier is weer dezelfde regel van toe passing ten opzichte van do. Do not wordt meestal don't geschreven. Vragend ontkennende zinnen. Drinken de boeren niet Do not drink the farmers Zijn de kinderen niet wanhopig Are not the children desperate Hebben wij u niet gezien Have not we seen you Wederom dezelfde regel. Oefening 17. Paul wacht niet op het aanbreken van de dag. Neemt hij zijn zuster bij de hand Besluit hij niet, haar alleen te laten Praat hij met de mannen en vrouwen Zij hebben geen slechte tanden. Nemen de dieven hun voedsel niet Zij schreien niet. Zijn hun ouders niet de eerste slachtoffers Nooit zien de kinderen de gezichten weer. ziekte van haar man had haar last nog zwaarder gemaakt. Hij was nu her stellende en Sir Francis was nog veel lastiger dan gewoonlijk. Ze had nauwelijks Jems brief veilig opgeborgen, toen een bediende haar een boodschap van Sir Francis bracht en zei, dat mijnheer gekleed en bene den was en dat het Item aangenamer zou zijn, als mylady bij hem wilde komen. Ze wist wat dat betekende - een uur voorlezen uit het morgenblad. Haar andere brieven opnemend ge hoorzaamde ze en vond hem in zijn studeerkamer op haar wachten. „Goede morgen, liefste". Hij drukte een lange, bedaarde kus op haar te rugdeinzende lippen. „En hoe maakt mijn lieve vrouwtje het van morgen? Een beetje bleekjes". Hij hield haar een eindje van zich af, zijn benige handen op haar schouders en bekeek haar gezicht met onbarmhartige blik. (Wordt vervolgd). Voetbal. Ook ditmaal brachten de voetbaluitslagen weer de nodige verrassingen en juist daar door blijft voetbal zo aantrekkelijk. In onze derde klasse b.v.b. is nog met geen mogelijk heid te zeggen wie er kampioen gaat worden, terwijl er ook aan de staart nog van alles mogelijk is. Zondag werden gespeeld: R.C.S.Zeelandia i4; OostburgBiervliet •22; OdioMeto 31; AardenburgDe Zeeuwen 14. De Souburgers, die de vorige week Middel burg klopten en daardoor plotseling zelf weer candidaat voor de bovenste plaats werden, moesten nu op eigen terrein het onderspit delven tegen de andere Middelburgse club Zeelandia, dat de puntjes nog heel goed kan gebruiken. Voor R.C.S. zijn de kansen in tussen ver verkeken. Odio zorgde er voor niet achterop te ge raken en blijft dus een ernstige concurrent voor Middelburg en De Zeeuwen. Deze laat- sten hadden niet zo heel veel moeite met Aardenburg, dat weliswaar goed partij gaf, maar toch technisch een klasse minder is. In deze wedstrijden blijkt steeds weer dat onze spelers gebrek aan uithoudingsvermogen hebben. Alleen training zal dat kunnen ver helpen. Tenslotte Oostburg contra Biervliet. Een fraaie wedstrijd is het niet geworden. Oostburg had Brakman en Barra op de zie kenlijst staan en dat was een handicap, v. Kooten was weer eens van de partij, maar faalde volkomen als aanvalsleider. Toen 10 min. na de rust Biervliet met 2o voor stond, verhuisde de Koning van de rechts buitenplaats naar de midvoorplaats en toen kwam er onmiddellijk vaart in de voorhoede, omdat deze speler een doorzetter is, hetgeen v. Kooten mist. Dat de Koning kort achter elkaar twee doelpunten maakte, waardoor een zeker schijnende nederlaag in een gelijk spel werd veranderd, was ontegenzeggelijk het ge volg van goed voorbereidend werk van v. Kooten. Over het spel van Biervliet kunnen wij niet enthousiast zijn. Er zitten teveel stormrammen in de ploeg. Gelukkig hield de scheidsrechter de teugels strak, zodat onaan genaamheden voorkomen werden. De stand is nu: 9 o 9 o Middelburg 12 Odio 12 De Zeeuwen 11 R.C.S. 11 Zeelandia 10 Meto 11 Nieuw Borgvliet 10 Biervliet 12 Aardenburg 12 Oostburg 11 Breskens 8 18 3 38—13 3 2616 18 2 50—14 17 4 25—24 13 4 2428 10 6 2931 10 5 25—28 9 7 23—29 9 8 2044 8 7 14—29 5 6 14—31 3 Tweede klasse B. MoeInternos 1o; GoesAlliance 33; R.K.C.—Desk 1—o; R.A.C.—Rood Wit 2—1. De grootste verrassing is hier de eerste overwinning van R.K.C., waardoor de positie van Vlissingen weer verzwakt is. Laten de rood witten de ernst niet onderschatten. Goes deelde met Alliance, wat een goede prestatie is. Jammer dat de wedstrijd een on aangenaam verloop had. Moe behaalde ein, delijk weer eens twee winstpunten, maar de positie van Dosko is onaantastbaar geworden- zodat de spanning er uit is. R.A.C. stuurde Rood Wit met ledige handen huiswaarts en veroverde daardoor twee kostbare puntjes. De stand is nu hier: Dosko 11 10 1 0 c-i T 00 21 Moe 12 7 1 4 1911 15 Alliance 11 5 3 3 2520 13 Goes 11 4 3 4 25—29 11 R.A.C. 11 4 2 5 1616 10 Internos 12 4 2 6 1722 10 Desk 10 3 3 4 12—13 9 Rood Wit 10 3 3 4 1822 9 Vlissingen 11 4 0 7 14—24 8 R.K.C. 11 1 2 8 7—31 4 Derde klasse E. TerneuzenClinge 3o; RiaB.S.C. 11; AxelV.E.S. 52; SteenCorn Boys 2o; R.K.F.C.—Sluiskil 3—1. Terneuzen had weinig moeite met Clinge, maar ook Axel zorgde er voor niet verder achterop te geraken, Ria veroverde eindelijk weer eens een puntje en dat nog wel tegen één van de kopclubs. Wellicht zal dat de jongens uit Westdorpe wat meer vertrouwen geven. Steen werkte zich een plaatsje op door een overwinning op Corn Boys en liet nu de voorlaatste plaats aan Sluiskil, dat bij R.K.F.C. geen kans kreeg. Hier is de stand: Terneuzen Axel BS.C. V.E.S. Virtus Corn Boys R.K.F.C. Clinge Steen Sluiskil Ria 13 13 13 11 3 20 14 4110 8 4 1 4224 823 39—20 624 34—26 5 2 1 2214 12 506 2725 10 409 27—42 8 6 13—28 7 8 17—35 6 7 19—26 5 8 14—45 3 Vierde klasse G. E.M.M.Hoofdplaat 5ij IJzendijkeHulst 11; P.S.K.Robur 13; PatrijzenHonte- nisse 17. IJzendijke liet zich door de roem van Hulst niet intimideren en wist zowaar een gelijk spel af te dwingen. Een groot geluk voor Hulst was het, dat P.S.K. een zeer slechte beurt maakte en zich op eigen terrein lret kloppen door Robur. De lachende derde is E.M.M.dat zich door deze uitslagen plotse ling weer tot kanshebber kon opwerpen, want de Vlissingers hadden niet de minste moeite met Hoofdplaat. De Patrijzen bleven ook ditmaal laag bij de grond vliegen, waardoor Hontenisse er vele kon grijpen. Hier is de stand: Hulst E.M.M. P.S.K. Robur Hontenisse IJzendijke Hoofdplaat Ierseke Patrijzen 10 9 9 1 1 46—12 17 36—19 14 33—18 14 27—16 - 9 30—32 9 16—21 8 9—28 3 8—18 2 649 c Insider. Zaterdagmiddag kwam de Bond van Oud-leerlingen aan het Landbouwonder wijs in W. Zeeuwsch-Vlaanderen in algemene vergadering bijeen in hotel Mabesoone te Oostburg. De eeuwig jeugdige voorzitter, de heer Joh. Ie Clercq, herdacht eerst de heren de Milliano en de Hulster, die door over lijden aan de vereniging waren ont vallen. Door de leden werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen. De openingsrede van de voorzitter getuigde weer van het daadwerkelijke medeleven met alles wat op de land bouw betrekking heeft. De heer le Clercq wees er op, dat de resultaten van de landbouw in 1950 zeker be vredigend waren, dus dat er reden is tot dankbaarheid. Het natte jaar heeft echter het probleem van de ar beidskrachten nog meer actueel ge maakt. Immers daardoor ontstonden vele moeilijkheden. Het bureau oogst- voorziening bleek ditmaal niet volledig in staat om aan de vraag om arbeids krachten te voldoen en daardoor is er schade geleden. Spr. gaf daarom de raad om voorzichtig te zijn met de uitzaai van die producten die veel ar beidskrachten vergen. Verder besprak de heer le Clercq de verplichte gerst levering en het verzet tegen een con troleapparaat, de wens om medezeg genschap van de bietenteler bij de le vering op contract en andere zaken. De ijverige secretaris, de heer C. A. Mabesoone, bleek zeer veel werk ge maakt te hebben van zijn notulen en jaarverslag, waardoor hij alles wat in het afgelopen jaar is gebeurd, nog eens de revue liet passeren. Speciaal de viering van het 50-jarig bestaan was zeer waarheidsgetrouw weergegeven. Het aantal leden onderging weinig verandering en bedraagt thans 189. Uit het finantieel verslag, uitgebracht door door de heer Brakman, bleek dat ook de finantiële positie van de vereniging kerngezond is. Naar Hamburg of België. De jaarlijkse excursies van de oud leerlingen vormen altijd een bijzondere attractie. Thans was er een voorstel van het bestuur om dit jaar een be zoek te brengen aan de grote land bouwtentoonstelling, die eind Mei en begin Juni in Hamburg wordt gehou den, of anders een bezoek te brengen aan de Belgische Ardennen en omge ving. Zoals te begrijpen was de jeugd enthousiast voor Hamburg, maar de meerderheid bleek meer voor Belgie te gevoelen. Een besluit werd nog niet genomen. Wij houden ons intussen aan bevolen het reisje mee te maken, daar de excursie naar Frankrijk schrijver dezes goed is bevallen. De bestuursleden, de heren A. J. B. Risseeuw uit Schoondijke en J. S. de Hullu te Groede, die aan de beurt van aftreden waren, werden beiden met practisch algemene stemmen herkozen. Mr. J. F. G. Schlingemann, secreta ris van de Z.L.M., sprak vervolgens over: „De Nederlandse landbouw in het huidige wereldbestel". De heer Schlingemann belichtte de internationale toestand en de grote moeilijkheden die daaruit voor ons land ontstaan. Hogere productie en een laag houden van de prijzen van de voedingsmidde len zullen noodzakelijk zijn. Verder besprak de heer Schlingemann de land bouw op organisatorisch gebied. De publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie zal ongetwijfeld ook in de landbouw komen, zodat dan ook de landarbeider medezeggenschap zal krijgen. Daarom is een samenwerking tussen de land bouworganisaties en de landarbeiders organisaties van groot belang. Er ont stond over een en ander een vrucht bare gedachtenwisseling. Tenslotte vertoonde de heer Schlinge mann de film, gemaakt van de grote Z.LM.-tentoonstelling, het vorige jaar in Oostburg gehouden. DAMCOMPETITIE. Bijgewerkt tot en met 30 Januari 1951. gesp. gew. gel. verl. punt. A.Wisse 16 13 1 2 27 A. Baden 18 12 2 4 26 A. Hoogstad 16 8 4 4 20 H. Dijkslag 13 8 3 2 19 Luteijn 12 7 4 1 18 Le Bleu 11 8 1 2 17 A. Jansen 16 4 6 6 14 J. Verduin 17 3 4 10 10 A. Oosterling 19 4 1 14 9 Versprille, 10 3 1 6 7 P. Geelgoed 20 o 1 19 1

De Schakel | 1951 | | pagina 2