ARGENTINIË, sterker buiten, zwakker van binnen DE ZONDEN DER VADEREN. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 316 Vrijdag 2 FEBR. 1951 Drukkers-Uitgeverij; Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra VJ (Nadruk verboden) door Jack P. de Klerk. In deze levenslustige en toonaan gevende Zuid-Amerikaanse staat, Ar gentinië, is sport een grote plaats gaan innemen. Niet direct uit een oogpunt van lichaamsontwikkeling, maar om den volke wedstrijden te geven, die minder, bloedig verlopen dan stieren- of hanengevechten. Vandaaruit komt men evengoed tot het begrip, sporti viteit, en modernisering van publieke vermakelijkheden. Speciaal onder de jeugd heeft de regering succes gehad met deze opzet. Het is slechts een kwestie van tijd, om, ook buiten de grote steden, iedereen hiermee ver trouwd te maken. Argentinië heeft thans sportkam- pioenen, sterren van eerste grootte, die menige lauwerkrans mee naar huis brachten, uit internationale ontmoetin gen. De regering - met name president Perön en zijn vrouw - weten van hun waardering voor zulke „helden" blijk te geven. Een aantrekkelijk voorbeeld hiervan is de wereldberoemde Argen tijnse autorenner Fangio, die in de snelste Alfa-Romeo van onze dagen over de racebaan suist. Twee jaar ge leden was Fangio nog een onbekende hulpmonteur van 19 lentes. In het voorjaar van 1948 reed hij voor de aardigheid mee in kleine wedstrijden, in de buurt van zijn geboorteplaats en daarna een keer in Buenos Aires. President Perön had echter gebrek aan technici voor het uitzenden van onder zoekscommissies naar het buitenland, en Fangio werd gekozen in een groep, die naar Italië ging. De jonge Argen tijn nam de kans waar, reed mee in een wedstrijd te Rome, doch werd ver slagen. Hij was echter niet onopge merkt gebleven, en terwijl hij nog in zak en as zat, bood de vader van een juist verongelukte Italiaanse kampioen rijder, hem diens hele uitrusting aan. Zo werd het voorjaar 1949, en de Argentijnse radio zegde toe, alle wed strijden waaraan hij mee deed, recht streeks naar Buenos Aires te zullen uitzenden. Fransen en Italianen bleven hem de baas en Fangio verkocht al z'n bezit, ook z'n laatste meubels thuis, om nog één kansje te wagen. Hij ver loor. Toen de radio-reporter hem aan het eind de microfoon voorhield zei hij „Nu ga ik terug, zonder geld, zonder wagen. Ik dank president Perön en mevrouw Perön, voor het vele, dat zij steeds voor mij hebben gedaan. Ik FEUILLETON 80) door PEDLER. Misschien vermoedde Herrick de lieve beweegreden die achter dat zo onschuldig voorgestelde plannetje stak, doch ze ging er in ieder geval gretig op in. Hier in St. Heriot had ze te veel tijd om te denken, waren er te veel plaatsen vol heerlijke en bittere herinneringen aan Mac. Hier in St. Heriot met de lange, rustige dagen had ze geen kans om de man die ze lief had, uit haar hoofd te zetten, terwijl ze het in Londen te druk zou hebben om te denken. Er werd dus spoedig besloten tot het uitstapje naar Londen en eenmaal daar, gaf Herrick zich over aan een roes van vrolijkheid, die haar adem loos maakte en zo moe, dat ze's avonds sliep van louter physieke afmatting. Mim en Billy schenen samen afgespro ken te hebben dat elke minuut van de dag gevuld zou worden en hun po heb gefaald. Mijn laatste kans ver speeld." Nog vóórdat Fangio zijn hotel verlaten had, kreeg hij een telegram van Perón, dat luidde „Blijf in Europa. Nieuwe wagens tot Uw beschikking". Vanaf dat ogenblik waren de tegen slagen voorbij en Fangio was in heel 1950 de grootste mededinger, op alle race-banen van Europa. President Truman bij zijn bezoek aan Argen tinië, een paar jaar geleden, bij een officiële plechtigheid in de hoofdstad. Naast hem een aide-de-camp van Presideut Perón. BEVOLKING. Wie Argentinië een bezoek brengt, vraagt zich meteen af, wat voor soort mensen er toch wel woont. Zuidelijk temperament, dat verwacht men, en veel luchthartige types, maar hoe zijn ze in het gewone leven van alledag? Ga maar eens wat reisjes maken, met de ondergrondse in het hartje van de hoofdstad, of met een treintje naar de voorsteden, of met een expresse de provincies in. Dat is beslist amusant. De ondergrondse is modern en geriefe lijk, met luchtverversing, doch altijd stoffig. In de spitsuren net een grote leeszaal, vol Argentijnen met keurig gekamde, gladde en welriekende haar dossen, achter geweldige dagbladen van 40 tot 60 pagina's! Daartussen de kleurige, smakelijk geklede figuurtjes van blanke blondines, en zwartharigen met getinte huidskleur. De locaal- treintjes naar de voorsteden zijn geen overbodige luxe - de stad heeft een doorsnee van 43 kilometer. En dan, aan de stations, staan de expresses, die naar de uitgestrekte provincies voeren, waarin een reis van 1000 kilo meter heel gewoon is, a raison van ongeveer vijftig gulden. In de zomer maanden (dan is 't in Nederland win ter), doet zich een bizondere moeilijk heid voor - treinen te weinig en pas sagiers teveel - een vacantie-euvel. Men gingen werden nog versterkt door die van Gair Severn. Hij verscheen voor het eerst op het toneel twee dagen na Herricks komst in de stad en Lady Bridget merkte een beetje spijtig geamuseerd tegen Billy op: „Natuurlijk! Gair voelt bij instinct het psychologische moment waarop zijn eigen kansen het beste staan". Bij deze bijzondere gelegenheid had hij Herrick op een avond in Savoy ontmoet, waar Billy met haar dineerde en ging dansen. Hijzelf had in de grill-room gedineerd met een nieuwe kennis en plotseling ontdekte Gair Billy en Herrick, die samen een fox- trott dansten en zijn onwillekeurige uitroep van verrassing had de man naast hem een geamuseerde vraag ont lokt. „O, ik zag daar een paar lui, die ik ken," zei hij, op Herrick en haar part ner wijzend. „Ik zal naar beneden gaan en de jonge Rivington een paar dansen afzetten, zodra deze afgelopen is". De beide mannen bleven staan pra krijgt daarom de raad, een paar weken tevoren kaartjes te kopen! Bij het ver trek speelt zich een, voor onze begrip pen, vermakelijke serie scènes af, waar bij men moeite heeft de lachspieren in bedwang te houden. Stel U de pas sagiers voor, klaar om in te stappen, uitgeleide gedaan door familie of vrien den, die hen op de schouders kloppen, elkaar omhelzen, afzoenen en zelfs traantjes plengen, als gold het een emigrantenafscheid. Ten slotte is men zover zijn ontroering teboven, dat aan werkelijk instappen en vertrekken kan worden gedacht. Deftige families wor den zelfs door hun personeel aanmin nig vaarwel gekust... Verbaast U niet, als een kwartiertje na vertrek, enige passagiers de inwendige mens gaan versterken, door een belangrijk aantal sappige kippenbouten op te peuzelen, met toebehoren. Duik maar liever weg in de moderne pullmanstoe- len, en vergeet hoeveel uur daarin nog moet worden doorgebracht Met de jeugd van tegen de twintig jaar is het minder goed gesteld, en dat is niet alleen zo in Argentinië. Reeds jaren geleden begon het in 't klein. Groepjes jongens, dikwijls uit keurige gezinnen afkomstig, doch zonder enige leiding t.a v. morele opvattingen, dool den rond in stille uithoeken van steden en dorpen, met oneerbare bedoelingen. Dit kwaad nam in Argentinië snel toe en het leek er tot voor kort veel op, of geen meisje of jonge vrouw zich 's avonds meer buiten kon wagen, zelfs al werd ze door haar man of verloofde vergezeld. De regering liet dit kwaad lange tijd begaan, blijkbaar in de hoop, dat het vanzelf zou ophouden t.g.v. betere levensvoorwaarden en opvoering van het aantal ontspanningsgelegen heden. Zij heeft echter toch moeten ingrijpen. Een paar honderd jongeman nen werden gearresteerd, op heterdaad betrapt, en tegelijk werd een wet uitge vaardigd, die strenge straffen stelde op „deze misdrijven tegen de openbare rust en orde". Merkwaardig is, dat er een protestschrijven verscheen van een aantal moeders, die van mening" waren, dat hun zoontjes zich moesten kunnen „uitleven" HANDEL. Evenals elk ander Zuid-Amerikaans land, heeft Argentinië zich gespeciali seerd op een bepaald uitvoerproduct, waarvan het nu grote overschotten heeft: graan. In Brazilië hetzelfde geval met koffie, in Cuba met suiker, enz. De U.S.A. is verzadigd en Europa heeft geen geld, met als gevolg, dat Argentinië met producten zitten blijft en geen schulden meer kan afbetalen. Het is een toestand die tot binnen ten tot de dans uit was, toen nam Severn afscheid en ging naar het ta feltje, waaraan Billy en Herrick zaten. Er was een triomfantelijk licht in zijn ogen toen hij hen begroette op een manier, alsof hij er volkomen zeker van was welkom te zijn en een paar minuten later danste hij met Herrick, terwijl Billy was overgelaten aan het twijfelachtig genoegen van een sigaret. „Ik had er geen idee van dat je in de stad was," zei Gair. „Ik heb nog een appeltje te schillen met Barbara, dat ze dat voor me verzv/egen heeft, dat was niet aardig van haar," zei hij lachend. „Het plan om naar Londen te gaan kwam nogal gauw op," antwoordde ze, „Mim en ik kregen ineens „klerenhon- ger". En" zo gebeurde het". „En wat zei Kenyon er wel van, dat je zo opeens wegvloog? Ik zou het niet hebben goed gevonden als ik hem was". Herricks houding werd iets stijver, doch Severn moest toch vandaag of morgen van haar verbroken engage ment horen, dus ze kon het hem net landse onrust leidt en in landen als Paraguay, Venezuela en Bolivia, bloe dige revoluties heeft opgeleverd. Som mige Argentijnse dagbladen geven uit drukking aan hun misnoegen, door Péron en zijn vrouw, te diskwalificeren, doch bepaald sterk is hun argumenta tie niet. Bovendien heeft vooral me vrouw Péron zich verzekerd van de sympathie der „kleine luyden," die haar inderdaad onvermoeide ijver tot verbetering van sociale toestanden, hogelijk waarderen. Het is jammer, dat slechts weinig arbeiders begrijpen willen, dat het land in moeilijkheden verkeert en dat zij, die reeds zoveel faciliteiten hebben verkregen en her haaldelijk loonsverhogingen genoten, van ophouden moeten weten. Onder omstandigheden, die de U.S.A. doen aarzelen meer geld te beleggen, ter wijl een devaluatie van de peso voor de deur staat, en de buitenlandse han del voortdurend afneemt, moet men z'n plaats weten. Dit geldt overigens voor alle landen. Argentinië is rijk, in de onuitputte lijke vruchtbaarheid van de uitgestrekte landerijen - 25 millioen hectare in cul tuur gebrachte grond. Maar het schiet er niets mee op, als de afzet er niet meer mee in overeenstemming is. Ar gentinië heeft een pracht van een vee stapel, 150 millioen koeien, paarden en schapen, plus 8 millioen varkens, maar wat geeft dat, als zelfs de handelsbe sprekingen met Engeland mislukken en de overschotten zich opstapelen. Ne derland heeft een veel omvangrijker handel met Argentinië dan vóór de oorlog - doch is eveneens afhankelijk van de betalingsbalans, die erg be zwaarlijk door leveranties van onze kant recht te krijgen is, omdat Ar gentinië haar eigen (jonge) industrie wenst te beschermen, door bepaalde artikelen voor invoer te weren. Nederland heeft in Argentinië kan sen gemist, die het in de eerstvolgende dertig jaren zal moeten inhalen, of onze leveranciers krijgen er nimmer vaste voet. Men bedenke, dat Neder land zich speciaal in de jaren 1900 1940 heeft geconcentreerd op Zuid- Oost-Azie, met name het in 't leven roepen van monumentale handelsonder nemingen, cultures en banken, in de Indische Archipel. Het schijnt nimmer tot ons volk te zijn doorgedrongen, hoe geweldig dit werk was en welk een toekomst op de jongere generatie wachtte. Zo zullen wij, als er eenmaal betrouwbare posten gevestigd zijn, van de grond af moeten proberen er nog iets van te maken. IMMIGRATIE. Argentinië heeft ongetwijfeld grote behoefte aan emigranten, ook uit Ne- zo goed nu vertellen. „Mijn doen en laten gaan Mac niets meer aan," zei ze. Ze voelde dat zijn lichaam een schok kreeg, hij hield even op met dansen, toen gleed hij weer luchtig verder. „Wat bedoel je daarmee?" vroeg hij bedaard. „Ik bedoel, dat onze verloving uit is". „Gekibbeld? Maar goed ook, het zal mij de onaangename noodzaak van optreden besparen". Hij glimlachte haar uitdagend toe. „Je schijnt te vergeten wat ik je eens gezegd heb - dat ik nooit iets opgeef. Nooit". Ze antwoordde niet, haalde minach tend haar schouders op en toen ze zich afwendde om weg te gaan keek hij haar van terzijde met een flauwe, raadselachtige glimlach aan, terwijl hij naast haar voortliep. Doch ditmaal scheen de arrogante toon van zijn stem in dove oren ge klonken te hebben. Haar breuk met Mac had haar althans bevrijd van Se- verns overmacht. Ze had zoveel gele den dat het haar voorkwam, dat niets anders haar meer kon doen lijden. Er

De Schakel | 1951 | | pagina 1