V Hei Zwin opgetreden worden. Wel verscheen daar een veldwachter hen beduidend dat zij zich te verwijderen hadden. Doch het bevel werd genegeerd, zelfs nog, toen om aan de sommatie kracht bij te zetten met des champetters revolver op de piraten werd gevuurd. Deze echter, zich op veilige afstand wetend van dergelijk klein geschut, bleven ijverig doende hun bonkige scheepjes vol te laden met hout, trossen, kabels, zeilwerk en alle hebben en houden dei- bemanning. Alles was van hun gading. En naar de wal maakten zij spottende gebaren, telkens als een revolverscho' uit de verte klonk. De „Blankeboeters'j hadden vrij spel. Totdat een herderszoon, goed schutter, opdagend met een oud voor- laadgeweer zijn diensten kwam aanbie den, welke door de bevelvoerende op de wal werden aanvaard. Wittig-blauwe rook barstte uit de vuurmond, dof weerklonk een schot, op het scheepsdek spatte ogenschijnlijk de loden hagel in het rond. Doch met verbazing zagen de kijkers op de wal hoe de enige uitwerking bij de jolige vrijbuiters bestond uit een klap met de hand op zeker lichaams deel onder aan de rug. Spottend ge roep weerklonk. Weer werd het oude wapen geladen met een pijpekop vol zwart kruit, waar de prop stevig op werd vastgestampt, waarop een loden kogel als een knik ker in de loop rolde, eveneens met een prop op zijn plaats gedrongen. Nogmaals plofte een schot uit het donkere wapen. Maar op het dek van de Columbus stortte één der „Blanke- boetjes" met doorschoten schouder neer. Het pleit was beslist. Hals over kop renden de piraten van boord. De emmerzeilen rezen met weerbarstige rukken en de „vijandelijke" vloot verdween, koersend om de west. „Alles hebben ze geroofd" verklaarde later de noorse kapitein, „tot zelfs het portret van mijn vrouw". En de Columbus? De trotse bark door de golfslag steeds verder op het strand gezet, brak geheel vaneen en verdween langzamerhand onder het zand. Niets meer was op het laatst te zien. Doch wie thans het tweede vak tus sen de paalhoofden westwaarts van ons haventje bewandelt, zal daar waar het strand in sterke mate afneemt, enige spanten te voorschijn zien komen, waar uit de verbeelding gemakkelijk de boeg van een schip kan construeren. Het is de „neus" van de trotse bark „Colum bus", die zich nogeens laat zien, 62 jaar na zijn ondergang. Kadzand. L. B. Vervoersverbod van bijen van en naar gemeente Koewacht. Krachtens een in de Staatscourant van 19 Januari j.l. gepubliceerde beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening is het vervoer van bijen van en naar de gemeente Koewacht verboden, ten einde verspreiding van een in die gemeente heersende besmettelijke bijenziekte te voor komen. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste één jaar of een geldboete van ten hoogste f 500, Het sinds 1947 bestaande verbod om bijen van het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan deren (tot aan de Braakman) naar het overige deel van Nederland te vervoeren, blijft uiter aard van kracht. toen ze eindelijk gelegenheid had om naar Windycroft te gaan. „We begrijpen geen van allen wat hem die avond toch zo heeft opgewon den," zei ze. „Als hij mij in Jems huis had aangetroffen zou ik me kunnen voorstellen, dat hij zo woedend was geworden dat hij er deze aanval van kreeg. Het enige dat ik kan voorstel len is, dat de teleurstelling dat hij mij niet vond hem even erg gehinderd heeft. Maar dat kan ik de dokter moei lijk vertellen". Toen, het onderwerp van Sir Fran cis' ziekte latende varen, kwam ze tot de ware reden van haar bezoek, die was, om te trachten te ontdekken, waarom het engagement van haar broer verbroken was. Zoals Herrick verwacht had, had Mac een volkomen stilzwijgen bewaard omtrent het feit, dat hij haar in Two Ways Cottage gevonden had. Hij had zijn zuster alleen van de een zame boerderij in Dartmoor geschre ven, dat zijn engagement met weder zijds goedvinden verbroken was. „Is het waar, dat jullie samen over een gekomen zijn om het uit te ma- Voetbal. Opnieuw bleken meerdere terreinen onbe speelbaar, zodat slechts een beperkt program ma kon worden afgewerkt. De voetballers kunnen zich nu reeds op zweetvoetbal prepa reren. Wanneer men ziet dat in onze afde ling nog. clubs zijn die nog 12 wedstrijden moeten spelen, w.o. Breskens, dan spreekt dit voor zichzelf. Want ook nu moest Bres kens weer noodgedwongen rust houden. Ho- penlijk zal deze rust benut worden voor het opdoen van nieuwe krachten. Gespeeld werden: BiervlietZeelandia 24; AardenburgNw. Borgvliet 71; MiddelburgR.C.S. 0—3. De grootste verrassing is de nederlaag van Middelburg, dat hierdoor haar kampioens kansen een stuk ziet dalen, terwijl R.C.S. plotseling weer gaat meezingen in het koor van gegadigden. De lachende derde is Odio, dat nu met Middelburg .gelijk is gekomen, maar De Zeeuwen staat er het beste voor en heeft de minste verliespunten. Biervliet stelde teleur door in eigen huis te verliezen van Zeelandia. De voorhoede, eerst het sterkste deel van het elftal, schijnt het maken van doelpunten verleerd te zijn. Biervliet zal niet zoveel van die misstappen moeten begaan, want haar positie is nog allerminst veilig. Aardenburg deed het heel wat beter, waar Nieuw Borgvliet het slachtoffer werd. Speciaal na de rust was de Aardenburg-voorhoede op schot en daar was de verdediging van de tegenpartij niet tegen bestand. De stand is nu: Middelburg 12 9 0 3 38—13 18 Odio 11 8 0 3 22—15 16 De Zeeuwen 10 7 1 2 46—13 IS R.C.S. 10 6 1 3 2420 13 Meto 10 5 0 5 2S28 10 Nieuw Borgvliet 10 4 1 5 25—28 9 Zeelandia 9 3 2 4 2027 8 Biervliet 4 0 7 2127 8 Aardenburg 11 4 0 7 19—40 8 Oostburg 10 1 2 7 12—27 4 Breskens 8 1 I 6 14—31 3 Tweede klasse B. VlissingenR.K.C. 2o; InternosDosko o1; R.A.C.M.O.C. Io. Vlissingen behaalde twee kostbare punten en kan zich nu wat veiliger achten, temeer omdat deze puntjes werden veroverd op de hekkensluiters. Ook R.A.C. behaalde beide puntjes en dat nog wel tegen M.O.C., welke laatste club danig aan het afzakken is. De Benjamins hebben blijkbaar de verwachte in zinking gekregen. Voor Dosko, dat weliswaar slechts op het nippertje in Etten won, is er nu geen vuiltje meer aan de lucht en er zóu- den wonderen moeten gebeuren, wanneer het kampioenschap Dosko nog zou ontglippen. De stand is hier: Dosko 11 10 I 0 48—13 21 Moe 11 6 I 4 18—11 13 Alliande 10 5 2 3 2217 12 Goes 10 4 2 4 22—16 10 Internos 11 4 2 5 17—21 10 Desk 9 3 3 3 15 13 9 Rood Wit 9 3 3 3 1720 9 Vlissingen 11 4 0 7 14—24 8 R.A.C. 11 4 0 7 13—24 8 R.K.C. 10 0 2 8 6—31 2 Derde klasse E. R.K.F.C.Terneuzen 1 2; V.E.S.Ria 5o; Corn BoysAxel 24. Terneuzen had veel moeite met het anders toch vrij zwakke R.K.F.C., maar uiteindelijk werden ook nu de beide puntjes-veroverd en is dus de eerste hellt van de competitie af gesloten met slechts één verliespunt en onge slagen. Voorwaar een fraaie prestatie. Axel blijft intussen goed volgen, ook al is de ach terstand wat groot, door puntenverlies in het begin van de competitie. Er kan echter nog veel gebeuren. Met Ria blijft het slecht gaan en de kan sen om de dans nog te ontspringen, zijn wel zeer gering geworden, wat blijkt uit de stand. Terneuzen 10 9 1 0 3810 19 Axel 12 7 4 1 37—22 18 B S.C. 12 8 1 3 38—19 17 V.E.S. 11 6 2 3 3221 14 Virtus 8 5 2 1 2214 12 Corn Boys 10 5 0 5 2723 10 Clinge 10 2 3 5 13—25 7 R.K.F.C. 12 3 0 9 2441 6 Sluiskil 9 2 1 6 ,1823 5 Steen 10 2 0 8 15—35 4 Ria 10 0 2 8 43 44 2 Vierde klasse G. HulstE.M.M. 52; RoburIJzendijke 14; HontenisseP.S.K. 26. Hulst zorgde er voor dat E.M.M. voorlopig ken?" vroeg ze aan Herrick en deze antwoordde dat dit volkomen juist was. „We hebben ontdekt, dat we geen van beiden meer met elkaar wensen te trouwen," zei ze en niets wat Ca rol zei of deed kon haar tot meerdere vertrouwelijkheid bewegen. „Misschien zullen we eens weer vrienden kunnen zijn. En het is beter om goede vrienden te zijn dan slechte echtgenoten". En daarmee moest Carol zich tevre den stellen. Doch naarmate de dagen verliepen' merkten Mims scherpe ogen een toe nemende verandering bij haar op. Ze was bijna nooit merkbaar ter neer geslagen. Soms zelfs scheen ze even vrolijk en opgewekt als vroeger, doch er was iets kunstmatigs in haar vro lijkheid. En toen het nieuws door het dorp liep, dat Kenyon binnenkort te Green wood werd terug verwacht scheen het, of de spanning meer werd dan ze dragen kon. Er was onzekerheid in haar ogen, een nerveuse spanning, alsof ze tegen zijn komst opzag en werd teruggewezen en het zal voor deze Vlis- singers niet meevallen de achterstand weg te werken. De positie van Hulst is nu erg fraai geworden, maar ook P.S.K. blijft goed volgen. Hontenisse werd in eigen huis zwaar geklopt en de jongens uit Philippine hebben nu, evenals Hulst, slechts twee verliespunten, terwijl beide clubs elkaar nog moeten ont moeten. IJzendijke maakte een verrassend goede beurt door in Goes van Robur te wirv nen. De stand is nu: Hulst 9 8 o 1 47—n 16 P.S.K. 8701 32—15 14 E.M.M. 8602 31—18 12 Robur 7 3 1 3 24—15 7 IJzendijke 9 2 3 4 1520 7 Hontenisse 9 3 1 5 2331 7 Hoofdplaat 6114 823 3 Ierseke 6024 818 2 Patrijzen 6 006 542 o Insider. Na regen komt Al weken lang doet met geraas de gure wind zich horen, hij is elk mensenkind de baas en giert langs veld en toren. Zijn vriend de regen helpt hem mee en valt met stromen neder, ze delen beiden wel en wee al vliegend heen en weder. Eén is er die hun kan weerstaan en zelfs kan overwinnen, als die maar eens ten strijd wou gaan, ze zouden vlug bezinnen. Het is de z o n, die met zijn glans in één dag doet verdwijnen, de natte, gure wildedans, waarom wij steeds maar kwijnen. O zon, ontplooi uw milde kracht, helpt ons, gij kunt het winnen, zend toch uw stralen lief en zacht, eikéén zal ze beminnen. En als ge komt, straks, onverwacht, voor eik met even parten, richt ook één straaltje van uw kracht precies in onze harten. X.Y.Z. BRIDGEN. In Terneuzen werd de jaarlijkse bridge-drive gehouden om de A.V.R.O.- wisselbeker. Aan deze drive werd door de sterkste spelers uit Zeeuwsch-Vlaan deren deelgenomen, w.o. meerdere pa ren/die uitkomen in de hoofdklasse van de N.B.B. Voor de spelers uit West Zeeuwsch'Vlaanderen, die niet in com petitieverband spelen, werd het een zware opgave. Zij wisten echter op fraaie wijze de eer van ons gewest te verdedigen. De uitslag was Groep A. N.Z. Ie pr. de heren W. v. Veen en R. Sondag, Oostburg; 2e pr. de heren A. Ranchaert en A. Geirnaerdt, Sas van Gent. Groep A. O.W. Ie pr. de heren A. van Weelden en G. A. Goldschmeding, Sas van Gent; 2e pr. dhr. en mevr. Jacobs, Sas van Gent. Groep B. N.Z. Ie pr. mevr. Nevejan en mevr. Remery, Sas van Gent; 2e pr. de heren L G. Hamelink en G. Meulenberg, Ter neuzen. Groep B. O.W. Ie pr. de heren R. Verstraeten en J. v. d. Poel, OostburgTerneuzen; 2e pr. de heren v. Riet en de Meurichy, Hulst. De eerste prijswinnaars worden ge plaatst in de demi-finale voor het 2e district, die vermoedelijk in den Bosch zal worden gespeeld. eindelijk stelde Lady Bridget voor, dat zij met Billy en Herrick voor een paar dagen naar de stad zou gaan. Ze voel de dat een verandering, voor Herrick en Mac elkaar weer ontmoetten, er veel toe zou bijdragen om het meisje weer haar evenwicht terug te geven. Ze be sloot om haar mee te nemen en weg te blijven tot Macs terugkeer naar St. Heriot een feit was geworden. Intus sen zou ze alles wat Londen aan af leiding kon aanbieden te baat roepen om haar te beletten te tobben over het verleden. Daarom verklaarde Mim de volgende morden aan het ontbijt: ,,De lente geeft me altijd zo n „nieuwe japonnen ge voel. Wat zou je er van zeggen om een paar dagen mee naar Londen te gaan, Herrick en ons over te geven aan een orgie van nieuwe kieren? Jij en ik en Billy zouden ons best een poosje in de stad kunnen amuseren, denk ik". (Wordt vervolgd). INGEZONDEN Buiten vera?itwoordelijkh.eid der Redactie Nogmaals werden wij in een provin ciaal persorgaan verblijd met een ont boezeming over het Zwin. Het is weer een weinig ophelderend betoog, klaar blijkelijk o.m. bedoeld om het twijfel achtige nut van de afsluitdam in het licht te stellen. Als de schrijver meent, dat het rumoer omtrent bedoelde dam is ver stomd, een liedje intussen, dat reeds meer werd gezongen, moet hij zijn oor maar eens te luisteren leggen bij de ingelanden om te weten, hoe gering het enthousiasme over deze geldver- kwisting is. En weer wordt er geful mineerd tegen die stoute Belgen, die, het zij nogmaals gezegd, niets meer deden indertijd, dan de duinaanwinning op belgiese grond te bevorderen, nog wel met geldelijke steun van de zijde der nederlandse regering. Onwaar is ook, dat de afgedamde geul zich heeft uitgestrekt tot voorbij Hotel Noordzee. De strandafname op die plaats dagtekent n.l. eerst van na het afdammen van de geul, door welke de normale verversing van het Zwin plaats vond. Zeker, aan de thans nieuw gegraven geul kleven fouten. Toch moet men het streven, waar men tracht aldus uit het moeras te komen, toejuichen. Het moeras, figuurlijk en letterlijk, nu door de afsluitdam het teveel aan water ver hinderd wordt terug te vloeien naar zee. De zoete hoop dat de beruchte dam en gans het onverkwikkelijke schouw spel daar rondom weldra bedekt zullen worden door het zand, zal vooreerst niet in vervulling gaan. De bewering verraadt schrijvers onbegrip aangaande de invloed der zeestromingen.v Wat de bewuste plaats te zien geeft, zal nog in lengte van jaren zichtbaar blijven als het kenmerk van de rojale wijze, waar op met de zware financiële offers der ingelanden is omgesprongen. Natuurvriend. Plaaxseiijk Nieuws Cadzand Toneeluitvoering. Zaterdag j.l. speelde de toneelver eniging „Cadzandria" alhier in de zaal van de heer Allaart haar concoursstuk „Zijn tweede huwelijk", familiedrama in drie bedrijven, door Edm. Lauwaet en P. Mossinkoff. De zaal was tot in alle hoeken be zet, toen de heer S. Masclée het openingswoord sprak. Plet hierna ge boden spel viel zeer in de smaak van het publiek, waarbij de goede rolkennis opviel. Ook werd nog opgevoerd de klucht in 1 bedrijf„De gelegenheids inbreker". Voor beide opvoeringen kregen de spelers een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. De heer Jac. van Hee, werkend lid van de toneel vereniging, nam, in verband met zijn vertrek naar het buitenland, afscheid, waarbij hém door de heer S. Masclée namens de vereniging een blijvend aandenken werd aangeboden. De avond werd met een dansje be sloten. IJzendijke Ongeval. Het 10-jarig zoontje van de familie D. alhier, brak bij het spelen voor de R.K. school een been en moest naar het ziekenhuis te Oostburg worden overgebracht. Waterlandkerkje De nieuwe school. In de gehouden jaarvergadering van de stichting „Nieuwbouw openb. lagere school", werd door de heer C. de Nood, die in verband met ziekte van de voor zitter, de heer M. J. Verbrugge, de vergadering leidde, medegedeeld, dat de nieuwe school in April a.s. gereed zal zijn. In verband hiermede is de taak van de stichting geëindigd en zal deze worden omgezet in een vereniging tot behartiging van de plaatselijke on- derwijsbelangen. De door de stichting bijeengebrachte gelden zullen besteed worden voor het aanbrengen van extra-voorzieningen in de nieuwe school, terwijl in één der lokalen kleuteronderwijs zal kunnen worden gegeven. De secretaris, de heer C. de Nood, bracht het jaarverslag uit en de pen-

De Schakel | 1951 | | pagina 2