ENGELSE LES een Russisch officier, Lebedev. Het ge val staat per slot niet op zichzelf, en het vreemde is, dat Tito niemand uit zijn jeugd herkent, en ook beter Russisch dan Kroatisch spreekt. Hoe het zij, de politieke scholing heeft in beide gevallen in Rusland plaats ge had, en de verstandelijke vermogens van deze Tito zijn uitstekend. De Rebel. Tito heeft tijdig ontdekt, welke tac tiek Stalin met satellietstaten pleegt te volgen. Hij eist van hen hardhandige annexatie van de boerengrond en nationalisatie van het hele agrarische apparaat. Voor niemand echter is het bezit van eigen grond belangrijker dan voor een boer, en op de vrucht van zijn arbeid drijft een ganse natie. Het volgen van dit Moscovisch bevel, leidt daarom tot een echéc en, het ligt voor de hand, tot afhankelijkheid van de Sowjets om te eten te krijgen - het is even misdadig als waar. Tito bedankte voor die eer. Bovendien heeft hij een bevolkingsgroep in zijn land, die hij nooit in het harnas mag jagen, en wier medewerking voor de Balkan is, wat lucht is voor de longende Macedoniërs. Hij hoeft bij hen nooit aan te komen met communistische voorschriften, want ze zouden op slag een zoveelste oorlog ontketenen. Als Moskou niet stijf en strak vastgehou den had aan haar program van toe komstige inlijving der satellieten, had het Tito kunnen behouden. Nu staan er 30 tot de tanden gewapende devi- sies tegenover - dat is meer dan wij in West-Europa alles bij elkaar hebben!! Les 15 Meervoud (vervolg) De volgende woorden hebben een on regelmatig meervoud child (tsjaild) children (tsjildren) kind man (mèn) men (mén) man, mens woman (woemen) women (wimin) vrouw (geen echtgenote) goose (gkoes) geese (glues) gans tooth (toes) theeth (ties) tand foot (foet) feet (liet) voet mouse (mous) mice (mais) muis ox (oks) oxen (oksen) os Geen meervoud hebben sheep (sjiep) schaap deer (die-) hert vermin (vumin) ongedierte Het enkelvoud mens is man (mèn). Het meervoud mensen is meestal people soms ook men (mén). Later zullen we de verschillende gevallen nader bezien. Ook de samenstellingen op man Fransman Frenchman (Frénsjmen) Fransen Frenchmen (Frénsjmen) Uitspraak in enkelvoud en meervoud gelijk. Oefening 15 Paul wacht op het aanbreken van de dag. Hij neemt zijn zuster bij de hand en besluit haar niet alleen te laten in de wereld. Terwijl hij met de mannen en vrouwen praat, zijn zijn voeten koud. De volgende morgen eten zij een gans. Zij hebben slechte tanden en moeten water drinken. In de buurt verkopen de boeren hun ossen en kalveren. Deze mensen geven de kinderen geld om gedroogde vissen te kopen. De dieven namen hun voedsel. Zij schreien weer. In hun geest zien zij de gezichten van hun ouders. De nacht schijnt als een eeuwigheid en zij kunnen niet slapen. De muizen zijn de oorzaak. tijd. Omdat ik hem liefheb. Ziet u, Mim, ik geloof dat al wat gebeurd is bij mijn erfdeel hoort. Als - als ik Mac niet verteld had, dat ik slecht bloed in mijn aderen had, zou hij me niet zo licht hebben verdacht". „Doe niet zo mal, kindjelief," zei Lady Bridget haastig. „Je denkt veel te veel aan de fouten van die arme Quin. Geen enkele vrouw, die het moedige en flinke heeft kunnen doen wat jij gedaan hebt, behoeft ooit meer bang te zijn voor haar eigen karakter. Ik geloof niet dat erfelijkheid zo ver gaat". Herrick bloosde een beetje verlegen. „Dank u, Mim, lieveling. Maar heus, ik kon niets anders doen. En zult u niets aan Mac zeggen? Belooft u me dat? Ik zou mijn geluk niet kun nen nemen tot die prijs, ten koste van Carol. Ik zou mezelf zo gemeen vin den, dat het nooit werkelijk geluk zou kunnen zijn. Dus u belooft het?" „Goed dan," gaf Lady Bridget met tegenzin toe, „ik beloof het je". Het kostte Herrick bijna evenveel moeite om Billy's stilzwijgen te ver- INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie ER KLOPT IETS NIET!! Het is een ieder duidelijk dat er met een goede organisatie en onderlinge samenwerking, hetzij in een bedrijf, of door een groepering van bedrijven, heel wat te bereiken is. Dat onderlinge sa menwerking en afspraken echter ook tot misstanden kunnen leiden, moge blijken uit het volgende: De Breskense aannemers zijn onder ling overeengekomen dat het werk bij een aanbesteding, hetzij publiek of on derhands, indien dit aan de laagste in schrijver gegund wordt (hetgeen de op drachtgever in geen enkel opzicht ver plicht is), ook door deze laagste inschrij ver gemaakt zal worden. Dit is - althans uit aannemersoogpunt - een zeer loffe lijke overeenkomst. De opdrachtgever kan zodoende niet met het werk gaan „leuren," nadat het aanbesteed is. Na tuurlijk wel buiten de gemeente maar dit zal een rechtgeaard Bressiaander niet doen, wanneer hij hiertoe niet ge dwongen wordt. Welke moeilijkheden zitten er hu echter aan deze onderlinge afspraak vast voor de bona-fide bouwer? Het bedrag der laagste inschrijving gaat boven de macht van de opdracht gever (dit komt wel eens voor) en hij stelt bezuinigingen voor. De aannemer geeft een minderprijs op, welke hij prac- tisch geheel naar eigen goeddunken kan vaststellen daar opdrachtgever bij de overige aannemers niet meer terecht kan. Wanneer hij dus niet opnieuw wil aanbesteden is hij aan deze laagste in schrijver overgeleverd Meermalen gebeurd het dat tussen tijdstip van aanbesteding en begin uit voering meerdere maanden verlopen. Hierdoor kunnen moeilijkheden ontstaan tussen aannemer en opdrachtgever over bijbetaling van inmiddels in prijs ge stegen bouwmaterialen. Dit temeer, daar de regering het niet eens schijnt te kun nen worden over een definitieve risico regeling voor de aannemers. Welke ge zichtspunten doen zich nu voor Een Bressiaander wil een huis laten bouwen, hij bezit gemeenschapszin en zal dit besteden onder de Breskense aannemers. Vergunning heeft hij echter nog niet, maar hem is toegezegd dat hij deze binnen enkele weken krijgt. Om de zaak te bespoedigen besteed hij aan, dan kan de aannemer voor materialen zorgen en direct beginnen zo gauw de vergunning verstrekt wordt. Door verschillende omstandigheden wordt echter de afgifte der vergunning ver traagd, (dat hiervoor 1001 mogelijkheden zijn weet ieder die wat met bouwen te maken heeft) en hij krijgt die vergun ning, laat ons zeggen, 2 maanden later. Opdrachtgever stapt naar aannemer en zegt: „Asjeblieft, "je kunt beginnen". De aannemer zegt: „Allemaal lief en aardig, maar voor de opgegeven prijs kan ik het niet meer maken". De op drachtgever kan dit billijken en wacht de nieuwe prijsopgave. Of deze billijk zal zijn of niet, opdrachtgever is weer overgeleverd aan deze laagste inschrij ver. Stel dat aannemer een meerprijs opgeeft van f 1000,-. Of hij nu met deze f 1000,- bij z'n aannemingssom de oorspronkelijke prijs van zijn opvol ger bij de besteding nog niet benaderd of hiermede alle inschrijvers overtreft doet niets ter zake, opdrachtgever is krijgen. Hij was bijna niet terug te houden om direct naar Greenwood te gaan en Mac uitvoerig alles te vertel len, wat er in Two Ways Cottage ge beurd was. „Het is bespottelijk van je," pro testeerde hij driftig, toen Herrick bleef aandringen op zijn stilzwijgen. „En ik vind Jem een lammeling dat hij een vrouw de hele schuld van zoiets laat dragen". Ze glimlachte. „Jem is geen lammeling, hij is al leen maar een gewone man. Hij heeft in deze zaak rekening te houden met twee vrouwen en natuurlijk doet hij dat in de eerste en laatste plaats met de vrouw, die hij lief heeft. Hij zou een lammeling zijn als hij dat niet deed. Stel je voor dat het hier ging om Barbara en mij, wat zou jij dan doen? Zou jij proberen om mij uit de narigheid te houden?" Billy grinnikte onwillekeurig. „Ja, je hebt gelijk. Maar waarom vertel jij het zelf dan niet aan Mac?" (Wordt vervolgd). verplicht te betalen, of hij moet een aannemer buiten de gemeente zoeken, die het doorgaans niet goedkoper kan doen dan de eigen aannemers. Dat hierin voor niet-bona-fide aan nemers een kans ligt opgesloten om met een laag inschrijvingsbedrag het werk toch voor een goede prijs te maken, zullen de aannemers zelf bij nader in zien niet kunnen ontkennen. Zijn er geen niet bona-fide aanne mers in Breskens? Zoveel te beter Maar dan kan het ook voor geen dezer aannemers een bezwaar zijn, dat en eventuele bezuinigingen en eventuele prijsverhogingen door alle inschrijvers wordt opgegeven en niet enkel door de laagste inschrijvers! Niemand van de Breskense aannemers zal het bovenstaande dan ook als cri- tiek op hem, of hun onderlinge samen werking beschouwen Het is dan ook bedoeld als een aanwijzing op een te kortkoming in jullie overeenkomst. Een buitenstaander. ROODE KRUIS-FILM. In Retranchement, Zuidzande en Biervliet gaf het Roode Kruis film voorstellingen. Na een paar leuke filmpjes gaf de film: „Uw Roode Kruis pakt aan" een mooi inzicht van het zielswerk van het Roode Kruis. Mede doordat vele door de patiënten ge maakte artikelen voor verkoop aanwe zig waren, kregen de bezoekers een uitstekende indruk van het prachtige Welfare-werk. De hoofdfilm was een openbaring. Het natuurlijke spel van de Denen maakte een diepe indruk; de kinderrollen werden prachtig ver tolkt. Naast zijn diep-ernstige inslag gaf de film ook enige vrolijke momen ten. In de pauze werd een kleine ver loting gehouden. Evenals vorige jaren waren de be zoekers zeer tevreden over het ge- bodene. Voetbal. De door ons gemaakte voorspelling dat de voetbal eindelijk weer zou draaien, is uitge komen. Bijna alle wedstrijden vonden door gang en al waren de weersomstandigheden niet bepaald gunstig, de voetballiefhebbers hebben hun hartje weer kunnen ophalen. Zoals gewoonlijk willen wij eerst het verloop bezien ih die afdeling waarvoor wij het meest belangstelling hebben, n.l. de Derde klasse D. R.C.S.Biervliet 2i; OostburgMeto 51; De ZeeuwenBreskens 81; OdioAarden burg 31; Nw. BorgvlietMiddelburg 0—2. Gelet op de uitslag, hebben de Souburgers de grootste moeite gehad om Biervliet de punten te ontfutselen. R.C.S. blijft daardoor in de running. De grootste verrassing leverde Oostburg door het veel hoger geplaatste Meto een klinkende nederlaag toe te brengen. De eerste overwinning is er nu en de laatste plaats is verlaten. Weliswaar is de positie van Oostburg nog zeer precair en zal er nog heel wat moeten gebeuren om in veiligheid te komen, maar deze overwinning heeft wel licht het vertrouwen hersteld. De gedwongen rust heeft Breskens beslist geen goed gedaan, getuige de grote nederlaag tegen De Zeeuwen. Hier zal spoedig verandering in moeten ko men, wil Breskens de plaats in deze klasse behouden. Er is een achterstand in punten, maar ook in wedstrijden. Alleen met de ernstige wil en dus goede training is nog wat te redden, maar dan eensgezind aan het werk. Komaan Bressiaanders, het gaat om de eer van Breskens. Zoals verwacht, nam Odio revanche op Aardenburg, hoewel de uitslag eervol is voor Aardenburg. Middelburg zorgde aan de kop te blijven, want ook de uitwedstrijd tegen Nw. Borgvliet bracht de volle winst, al was ditmaal de overwinning heel wat bescheidener. De stand is nu: Middelburg 11 8 03 2810 16 Odio 12 8 o 4 22—15 De Zeeuwen 10 7 1 2 4613 15 R.C.S. 9 5 1 3 21—20 11 Meto 10 5 o 5 2828 10 Nieuw Borgvliet 9414 24—21 9 Biervliet 10 4 o 6 19—23 8 Zeelandia 8224 ^1625 6 Aardenburg 10 3 o 7 1239 6 Oostburg 10 1 2 7 1227 4 Breskens 8 1 1 6 1431 3 Tweede klasse B. GoesVlissingen 3o; InternosR.K.C. 3o; DoskoR.A.C. 1—o; AllianceMoe 3o. De Zeeuwse derby werd opnieuw beslist ten gunste van Goes, waardoor deze club zich nu wel in veiligheid heeft gesteld. Voor Vlissingen begint het er nu donker uit te zien. Gelukkig doet ook R.K.C. het slecht, getuige de 3o nederlaag tegen Internos. Dosko heeft heel wat moeite gehad met R.A.C., maar ook nu bleven de punten in Bergen op Zoom. Moe geraakte meer achterop door de nederlaag in Roosendaal, waaruit het alge hele herstel blijkt van Alliance, getuige de stand: Dosko 10 9 1 o 4713 19 Moe 10 6 1 3 1810 13 Alliance 10 5 2 3 2217 12 Goes 10 4 2 4 2216 10 Internos 10 4 2 4 1720 10 Desk 9 3 3 3 15—>3 9 Rood Wit 9 3 3 3 ll20 9 Vlissingen 10 3 o 7 1224 6 R.A.C. 10 3 o 7 1224 6 R.K.C. 9027 6—29 2 Derde klasse E. VirtusB.S.C. 21; TerneuzenV.E.S. 3—0; RiaCorn Boys 13; AxelSluiskil 3o; SteenR.K.F.C. 52. Virtus zorgde door een kleine overwinning op B.S.C., dat Terneuzen weer op de boven ste plaats kwam en dat deze club zelf de ernstigste concurrent van Terneuzen werd. Ook V.E.S. kon het in Terneuzen niet bol werken en heeft nu een te grote achterstand gekregen. Ook Axel bleef in de running door een zege op Sluiskil, welke laatste club nu lelijk is afgezakt. Steen smaakte weer eens het zoet der overwinning, wat hard nodig was. Het arme. Ria komt nu in een hopeloze positie te zitten en het zal moeilijk zijn om daaruit te komen. De stand is hier: Terneuzen 9810 369 17 B.S.C. 12 8 1 3 37—19 17 Axel 116 4 1 3320 16 Virtus 8521 22—14 I2 V.E.S. 10 5 2 3 27—21 12 Corn Boys 9504 25 19 10 Clinge 10 2 3 5 13—25 7 R.K.F.C. 11 3 o 8 23—39 6 Sluiskil 9216 18—23 5 Steen 10 2 o 8 15—35 4 Ria 9027 13—39 2 Vierde klasse G. E.M.M.P.S.K. 32; IJzendijkeHontenisse 22. Onze voorspelling dat P.S.K. het in Vlis singen niet zou kunnen bolwerken, is dus juist geweest. Hierdoor is de spanning zeer toegenomen, daar nu de drie kopclubs ieder twee verliespunten hebben. IJzendijke en Hontenisse snoepten beiden een puntje weg, waarmede beiden wel tevreden zullen zijn. Hier is nu de stand: Hulst 8701 42—9 14 E.M.M. 7601 29—13 12 P.S.K. 7601 2613 12 Robur 6312 23—11 7 Hontenisse 83 1 4 21—25 7 IJzendijke 8 1 3 4 11 19 5 Hoofdplaat 6114 8—23 3 Ierseke 6024 818 2 Patrijzen 6006 542 o Insider. Plaatselijk Nieuws Oostburg Excursie naar de Aa Be-fabrieken te Tilburg. Zoals men zich zal herinneren werd in de St. Nicolaasweek door de Oostburgse winkeliersvereniging een prijsvraag uitgeschreven, waaraan men gratis kon deelnemen, terwijl de prijzen bestonden uit een gratis reis naar de Aa Be-dekenfabrieken te Tilburg. Maandagmorgen, omstreeks half negen, vertrokken uit Oostburg een drietal bussen van de S.B.M. met hen, die een goede oplossing hadden inge zonden. Ruim 100 personen uit ver schillende gemeenten namen hieraan deel. Reeds vroeg zat er de goede stemming in. Er waren zelfs een paar Sluisse dames, die gedurende de reis een versje hadden gemaakt, hetwelk door allen spontaan werd meegezongen en hetwelk hier volgt Op een Januaridag Weet je wat ik toen zag Drie mooie bussen op een rij, En daar zaten wij. Naar d' Aa Be (3x) gaan wij En laten de mannen thuis. (Wijze Jingle bells.) Omstreeks twaalf uur kwam men in Breda aan en werd in het hotel van de heer A. Mol door het bestuur van de winkeliersvereniging een kop koffie aangeboden. Na deze korte pauze ver trok men naar het hoofddoel van de reis, n.l. de Aa Be-dekenfabrieken te Tilburg. Aldaar aangekomen werd allereerst een groepsfoto van de deel nemers gemaakt, waarvan allen een exemplaar op briefkaartformaat zullen ontvangen. Daarna werd de groep in drieën verdeeld. Iedere groep kreeg een leider en werd in de fabriek rondgeleid. Deze rondleiding duurde ruim anderhalf uur. De vloeroppervlakte van deze fabriek bedraagt 50.000 m2. Het was zeer interessant de verschillende afdelingen te bezichtigen. Zo zagen we o.a. vanaf het begin tot het einde het vervaar digen van de bekende Aa Be-dekens. Na deze rondwandeling werden de deelnemers genodigd in de cantine, waar door de directie koffie en rook gerei werden aangeboden, terwijl de dames werden verrast met een surprise n.l. de verloting van drie prachtige dekens. De gelukkigen waren de dames mej. Cath. v. Overbeeke, mevr. J. v. d. Meulen, beiden te Oostburg en mevr. Termont te Schoondijke. De voorzitter der Oostburgse Winkeliersvereniging bracht daarna zijn dank uit aan de directie der Aa Be- fabrieken waarna door alle aanwezigen het Zeeuwse Volkslied werd gezongen. Intussen was het tijd de terugreis te aanvaarden. Zowel de heen- als de terugreis had een gunstig verloop en men kan dan ook met voldoening terug zien op deze zeer goed geslaagde

De Schakel | 1951 | | pagina 2