Yoegoslavië DE ZONDEN DER VADEREN. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Druklcert-Uitgevers Firma SifOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e jaargang Nummer 314 Vrijdag 19 JAN. 1951 BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra -J Een land in de knoop 1 Door J. P. de Klerk Nadruk verboden Sinds de tegenwoordige leider van het land van koning Peter, maarschalk Tito, besloot zich van Moskou af te wenden, heeft alles ertoe meegewerkt Yoego slavië verder naar het Westen te doen afglijden. Is het niet opmerkelijk, dat eerst de grote droogte in de afgelopen zomer de oogst deed mislukken, en dat nu de enorme regenval dijken heeft doorbroken en de nieuwe gewassen weggespoeld De nationale bank te Belgrado, die over grote reserves be schikte, moet de buitenlandse leveran ciers thans reeds om uitgebreide cre- dieten vragen. De distributie-uitzonde ringen voor rijksambtenaren, artisten en academici zijn afgeschaft, wat hierop neerkomt dat niemand meer levens middelen kan krijgen dan ten hoogste de portie voor bizonder ijverige arbei ders (groot verschil met Rusland). Na Verzetstrijd op de Balkan. Eerst tegen nazi's, nu tegen sowjets. Met 30 divisies goed getrainde troepen. tien jaar een kwijnend bestaan te heb ben geleden, wordt zorg besteed aan de bekende toeristencentra, waartoe de reisbeperkingen zijn opgeheven - be halve voor lieden van achter het IJzeren Gordijn. Het ronselen van arbeidskrachten is verboden en de ver plichting politieke vergaderingen bij te wonen, is opgeheven. De activiteit van vele regeringsbureaux is ingekrompen, sommige zijn zelfs gesloten, en in plaats van centralisatie wordt naar herstel van oude bevoegdheden gestreefd onder locaal beheer. Dit alles echter houdt niet in, dat het communisme is afge schaft. Geenszins. De propaganda is met verdubbelde ijver aangepakt, zij het met een nationalistisch accént en een Tito-verering die heel sterk aan Franco en Péron doet denken FEUILLETON 78) door PEDLER. „Dus - dus dan houdt je niet meer van me?" zei ze eindelijk met een eigenaardige, gebroken stem. „Niet van je houden," zei hij zacht. De wanhopige ellende van ontgooche ling en afscheid brak door de terug houding, die hij zichzelf had opgelegd, heen en hij ging hees voort: „Jou niet liefhebben? Denk je dat ik ooit zal ophouden van je te houden? Het le ven zou al heel makkelijk zijn als een mens kon ophouden met liefhebben, als hij dat verkoos Maar ik kan het niet. Ik zal je liefhebben zolang ik leef. Maar ik kan niet met je trouwen". „En - en zul je me nooit vergeven?" vroeg ze. „Dat kan je zeker niet, hè?" „Ik zou je kunnen vergeven, maar ik zou je nooit meer kunnen vertrou wen". „Juist, ik begrijp je," zei ze toonloos. Een ogenblik stond hij haar zwijgend Propaganda - dit wapen heeft het te genwoordige bewind nodig, om de be volking te wennen aan de verlegde koers en de onaangename indruk weg te nemen, die het buitenland - vooral de U.S.A. - van het bewind in de achter liggende jaren heeft gekregen. In dit licht dient men de grote amnestie voor politieke gevangenen te zien (duizenden zaten achter slot en gren del!) en de terugvoer van de Griekse kinderen (eindelijk!). Voor 't eerst mocht zelfs Kerstfeest gevierd worden. Moskou werkt in belangrijke mate mee tot deze gang van zaken, door de satel lietstaten, Boelgarije, Hongarije, Roe menië en Oost-Duitsland legers te laten concentreren aan de grenzen van Tito's rijk. Meester en leerling weten echter wat ze aan elkaar hebben, en het is misschien daardoor dat men nergens minder merkt van de Russische zenuwen oorlog dan juist in Yoegoslavië! Koning Peter. De 7de September van elk jaar ont moeten enige honderden Yoegoslaven elkaar in londen, in de Holy Trinity Church. Dan is het de verjaardag van koning Peter, en allen willen de nu 27-jarige vorst de hand drukken, zo mogelijk enige woorden wisselen. Tij dens de inspectie van de eerewacht draagt de koning de admiraalsuniform, met enige persoonlijke verworven on derscheidingstekenen van de Britse marineluchtvaartdienst. Hij doet sympa thiek aan en wordt in Londen hogelijk gewaardeerd, als een rechtschapen mens. Het is dan ook geen wonder, dat geen van zijn onderdanen daar verlangend is, ooit onder de vaandels .van Tito te dienen. Men weet er zijn tijd af te wachten. In kleine groepen vertrekken leden van deze kolonie naar Brazilië, waar de koning persoonlijk de basis legde voor een nieuw bestaan. Het was zijn voornemen, zich daar eveneens te vestigen, met prinses Alexandra, zijn vrouw, en zijn doch tertje, doch voorlopig bindt zijn studie hem nog aan Londen. Dat inmiddels vroeger reeds uitgeweken landgenoten hun geboorteland en hun koning, niet zijn vergeten, bewijst het fonds, dat 's konings moeder beheert, voor onder steuningen en hulpacties. Er komt regelmatig geld binnen. Ook hebben nieuwe vluchtelingen vaak wat meege kregen, van de stille getrouwen in Bel grado. Ja, en dat ondanks Tito, die koning Peter voor fascist laat uitmaken, waarbij hij vergeet, dat deze tegen de Nazi's heeft gevochten en voor hen vluchten moest. Toen hij, evenals de Griekse koning Paul, naar zijn land wilde terugkeren, heeft Tito dat met geweld belet, omdat hij wist, gedegra- aan te kijken, wanhoop in zijn ogen, zijn liefde en zijn wantrouwen in strijd met elkaar. Toen wendde hij zich zwijgend om, ten einde de kamer te verlaten. Een verstikte kreet ontsnapte haar, toen zijn vingers de deurknop aanvat ten en ze deed half struikelend een stap naar hem toe. Doch hij keek niet om. Kalm, onverbiddelijk ging hij de kamer uit en sloot de deur achter zich. Een ogenblik bleef ze staan waar ze stond, haar blik gericht op die ge sloten deur. Buiten tjilpten de vogels in de knoppende bomen. Het zonlicht stroomde vrolijk naar binnen en legde een kring van goud om haar voeten. Het zonlicht - dat haar altijd bespot had Met een gesmoorde snik greep ze zich vast aan de schoorsteenmantel en, haar armen er op leunende, ver borg ze er haar gezicht in Met wederzijds goedvinden. „Ik begrijp niet, hoe je kunt ver wachten dat ik er maar kalm bij sta en toekijk hoe jij en Mac jullie levens verwoesten, waar één woord van mij deerd te zullen worden, wegens zijn communistische leer. Kening Peter in Londen. Ziet hij een betere toekomst wenken Vroeger. Onwillekeurig vraagt men zich af, of het vroeger dan zó slecht is geweest, dat men wel tot communisme moest overgaan. Dat was echter volstrekt niet het geval, in aanmerking genomen, dat de democratische koning Peter niet met macht en geweld kon gaan werken om zijn volk uit een jarenlange stilstand omhoog te halen. Het is zeker, dat hij evengoed als Tito nu, verschillende verbeteringen zou hebben aangebracht. Vele van de gereed liggende plannen werden trouwens door Tito letterlijk zo uitgevoerd. In het Yoegoslavië van vóór de oor log kon vooral een toerist zijn hart ophalen en waarlijk rust vinden. We denken aan plaatsjes als Skopye, St. Naum en Ohrid, waar de vissersvloot en de natuur er nog net zo uitzagen als twintig eeuwen geleden. Men vond er regenwormen, zo groot als in het tertiaire tijdvak, en aan telefoonpalen spruitten takjes en blaadjes uit, van wege het milde klimaat! Men vond er kerken en moskeeën in elk stadium van bouwvalligheid, getuigend van vijf eeuwen strijd tussen Christenen en Mohammedanen. Fazanten fladderden er rond als tamme mussen, kalkoenen hadden vrij spel in de straten. Wie bij Bitolj ging zwemmen, werd van hon derden nieuwsgierige vissen vergezeld. Hotels waren er niet, maar men kon bij burgers slapen, die elke vreemde ling een maximum aan gastvrijheid bieden, in keurige van steen gebouwde huizen, a raison van twee kwartjes per dag! Voor die prijs kon men ook een alles weer in orde zou kunnen bren gen," zei Lady Bridget verontwaardigd. Er waren drie dagen verlopen na de ongelukkige gebeurtenissen op Two Ways Cottage en in die tijd had ze herhaalde en vergeefse pogingen ge daan om Herrick over te halen haar toe te staan Mac over de ware toe dracht der zaak in te lichten „Mim, u heeft me uw woord van eer gegeven dat u niets zou zeggen". Herrick zag er bleek uit, met donkere kringen onder haar ogen. Doch hoe wel de drie laatste dagen haar phy- siek erg hadden aangepakt was ze in de geest nog geheel zichzelf, onover winnelijk. „U zou helemaal niets van het ge heim gehoord hebben als Billy niet op het schitterende idee was gekomen, dat we allemaal moesten zweren, dat Carol die avond hier gedineerd had". „Billy's plan was heel goed," zei Lady Bridget met een humoristisch lichtje in haar ogen. „En natuurlijk zouden we allemaal geholpen hebben als dat nodig was geweest om Carol uit de brand te helpen. Maar ik kan volledig diner krijgen, dat heden ten dage in Yoegoslavië het honderdvou dige kost. Maarschalk Tito. 22 November 1950 was het zeven jaar geleden, dat Tito als opperbaas van een z.g. „volksdemocratische repu bliek", het bewind in handen nam. Wie hij is, laat zich niet gemakkelijk na gaan, want er hangt een vreemd waas over zijn verleden, dat eerst na veel zoeken en speuren doorbroken werd. Zijn geboorteplaats schijnt het dorpje Kmrovec te zijn geweest, als zoon van de Kroatische smid Franjo Broz, in 1892, onder de Hongaars-Oostenrijkse monarchie, waarvan ieder in die streek een trouw aanhanger was. Op school moet de kleine Jozef geen beste zijn geweest, d.w.z. zijn onder wijzers kenden hem als een ruwe, ver velende kwajongen. Weldra liep hij weg van huis en kwam bij een slotenmaker in de leer, die hem klaar blijkelijk nogal mocht. In de eerste wereldoorlog vocht hij aan het Oost front, in het keizerlijk leger van Oosten rijkHongarije, doch werd door de Russen gevangen genomen. In de grote Russische revolutie zag hij kans te ont snappen en vocht in Moskou met de bolsjewieken mee. Hij trouwde een Russisch meisje, en kreeg een zoon, die hij Zharko noemde. Dit heerschap is een berucht fuifnummer geworden in Belgrado, alhoewel hem tijdens guerilla-gevechten een arm werd afge schoten. Hij wordt af en toe in Tito's omgeving gezien, doch schijnt niet bizonder op zijn vader gesteld te zijn. De politieke geschiedenis van Tito, nog steeds Jozef Broz hetend, schijnt te beginnen in 1924. Hij keert dan naar zijn geboorteland terug, dat inmiddels de naam Yoego-Slavië heeft gekregen. Als volbloed communist propageert hij de wereldrevolutie en de rechten van de werknemers. In de ste den Kraljevica en Zagreb slaagt hij erin vakbonden voor de metaalarbeiders in het leven te roepen. Doch dan is het spoedig gedaan met z'n hoge sprongen, want de politie pakt hem op en houdt hem in verzekerde bewaring van 1929 tot 1934!... Hier ligt het mysterie. Na 1934 ontbreekt namelijk elk spoor. Verscheidene historici zijn met biografische bizonderheden geko men, die alle elkaar tegenspreken, van Madrid, Parijs, Praag en Wenen tot Moskou toe. Zo goed als men van de leiders der Vietnamezen, Noord-Kore- anen en Slowaken sporen heeft gevon den, die op persoonsverwisseling wijzen, zo vermoedt men ook dat de werkelijke Jozef Bros of Jozip Tito reeds lang dood is. Men noemt zelfs de naam van niet dulden, dat jij jezelf opoffert voor haar". „Er zit niets anders op," antwoord de Herrick vermoeid. „U weet wat het voor Carol zou betekenen, als Sir Francis ooit ontdekte dat zij naar de villa was geweest Ik zal ronduit met u praten, Mim. Ik was in het be gin niet van plan om mezelf op te offeren. Maar het gebeurde alles van zelf. Ik - ik dacht dat Mac het zou begrijpen en wel zou raden, dat we Carol beschermden," eindigde ze droe vig. „Een man of een vrouw die jaloers is begrijpt nooit iets," zei Lady Bridget. „Dat geloof ik ook, maar ik had nooit gedacht dat Mac mij zou wan trouwen, dat was afschuwelijk van hem," voegde ze er heftig bij. „Laat ik hem vertellen, dat je niets lelijks deed," smeekte Mim. „Je zou hem toch wel vergeven dat hij je ge wantrouwd heeft, hè?" Herrick dacht na, toen speelde er een vaag, droevig lachje om haar lip pen. „Zou ik het doen?" zei ze lang zaam. „Ja, ik geloof het wel, metter-

De Schakel | 1951 | | pagina 1