Dit betreft ons allemaal Geëmailleerde Deurplaatjes zou kunnen worden. Door allerlei om standigheden kreeg hij die kans echter wel, maar nu stond zijn Protestantse geloof hem in de weg. Een Protestant, koning van Frankrijk, dat was een ab solute onmogelijkheid. En zo werd Hendrik dan, deels om de eenheid in het Verscheurde Frankrijk te herstellen, deels, omdat hij toch ook wel graag koning worden wou, weer Katholiek, waarna hij als Hendrik IV de Franse troon besteeg, Maar zijn vroegere ge loofsgenoten vergat hij niet. In 1598 vaardigde hij het Edict van Nantes uit, waarbij aan de Hugenoten gods dienstvrijheid werd verleend. Bijna 100 jaar, tot 1685, hebben zij daarvan ge profiteerd In dat jaar trok de toenma lige koning Lodewijk XIV het Edict in en was er een eind gekomen aan het - over het algemeen - rustige leven der Hugenoten in hun vaderland. Op grote schaal werden weer ketterjachten ge houden. Om aan de vervolgingen te ontkomen vluchtten talrijke families uit Frankrijk naar Zeeuwsch-Vlaanderen, het meest nabijgelegen gebied, waar godsdienstvrijheid heerste. Bovendien troffen zij daar tal van landgenoten aan, die reeds vroeger waren uitgewe ken, o a, in Groede, waar reeds in 1622 een Franse kerk gesticht werd. Het is natuurlijk niet mogelijk alle familiena men van Franse oorsprong in dit arti kel te vermelden. Enige ervan zijn: Becu. !e Bleu, du Bois, Frelier, le Grand, de Hullu, Luteijn, Poissonnier, Salomé, Tellier, enz. Sommige namen, die dr. Meertens in zijn boek noemt, lijken helemaal niet van Franse oorsprong, maar zijn dit - via enige verbasteringen - toch wel. Dit is o.a. het geval met de naam Ris- seeuw, die achtereenvolgens geluid zou hebbenRossieu, Rosceauw, Rocheuw, Risseeuw. Andere namen daarentegen lijken wel Frans, maar zijn het in feite helemaal niet. Aan die namen is uit deftigheids- overwegingen, of ter wille van de wel luidendheid, of om welke reden dan ook, eenvoudig een Franse draai gege ven. Het zijn namen, die op een toon loze e eindigen. Op die letter wordt dan een accent gezet, waardoor bij de uitspraak de klemtoon zich verplaatst naar de laatste lettergreep Een voor beeld daarvan is de - in Zeeuwsch- Vlaanderen overigens van jonge datum - naam Klooté, die wel uit Schouwen geïmporteerd zal zijn. In andere streken komen o.a. voor Drabbé (Drabbe) en Klompé (Klompe). Een op zich zelf staande groep fa milienamen van vreemde oorsprong vormen nog de nakomelingen van de Salzburgers, ook al uitgeweken om des geloofs wille, zo omstreeks 1731. Met die mensen is het, over het geheel ge nomen, een lijdensgeschiedenis geweest. Velen stierven aan de destijds zo be ruchte Zeeuwse koortsen. Als bergbe woners van afkomst konden zij in het vlakke polderland moeilijk wennen; bovendien was daar ook nog de nim mer aflatende dreiging van de hun On bekende zee. De meesten trokken dan ook spoedig weer weg, niet naar hun vaderland, maar naar Beieren, waar bodem en klimaat meer overeenkomst vertoonden met hun geboortestreek. Van de achtergeblevenen woonde het groot ste deel te Groede, waar de Lutherse kerk nog aan hun kerkelijk verleden herinnert. woordde Mac scherp. „Sommige man nen hebben plaats voor meer dan een vrouw in hun leven". Ze deinsde plotseling voor hem te rug. Dit was inderdaad het einde van alles tussen hen. Het was ongelooflijk, dat Mac zoiets van haar kon denken. Macs bittere woorden sneden Her- rick als een mes door de ziel en ze antwoordde even bitter: „Jij hebt schijnbaar zelfs niet eens plaats voor één vrouw in je leven". „Niet voor een vrouw van jou soort, een vrouw, die met twee mannen te gelijk speelt als ze er kans toe krijgt, misschien zelfs met vier of meer," antwoordde hij onverzoenlijk. „Ik vraag één ding van de vrouw die ik liefheb - trouw en die kon jij me schijnbaar niet geven". Haar lippen vertrokken even. „En er bestaat bij jou geen verge ving van zonden, al evenmin als bij andere mannen O Mac met een wanhopige klank in haar stem, „je praatte zo heel anders die dag in de tuin van Greenwood". „Ik sprak toen over iets anders - Degenen, die belang stellen in de ge schiedenis der Salzburgse emigranten verwijst dr. Meerten naar hetgeen hierover geschreven is door J N. Pat- tist en L. Bootsgezel. Tot besluit van dit artikel worden hier nog enkele namen vermeld, die volgens dr. Meertens van de Salzburgers zouden* afstammenKeimei (van Khaiml), Wernelsfelder (v?n Wimmersfelder), Houtzager (van Holzsager) en misschien ook Cranzberg (van Cranzbühler). (Annonymus) De afdeling West Zeeuwsch-Vlaan deren van het Ned. Roode Kruis zal dit jaar haar traditionele filmtournee houden met de Deense film „Wat Leni Rosner beleefde", de geschiedenis van een jonge Deense Roode Kruisdokter, die deel neemt aan de medische relief- arbeid van het Deense Roode Kruis in Oostenrijk. Hij wordt daar getroffen door de toestand van de in een Joods concen tratiekamp verkommerde Leni Rosner. Door zijn toedoen komt het 13-jarige Weense meisje met een kindertransport naar Denemarken, waar het door zijn pleegouders weer wordt opgekweekt. De film vertelt de geschiedenis van dit kind in de hartelijke Deense om geving, waar ondanks alle goede wil toch complicaties veroorzaakt worden. Bovendien ontstaat er een conflict met Edith, Dr. Jorgens verloofde, die eerst bij de ontknoping leert begrijpen, waarom haar aanstaande man tot het Roode Kruiswerk wordt getrokken. „Det gaelder os alle" (Dit betreft ons allemaal) is de veel betere Deense titel van deze film, die niet na zal laten grote indruk te maken door haar menselijkheid, door haar eenvoud en door het feit, dat zij een document is van naastenliefde. Toen deze film in het Amsterdamse Citytheater zijn première beleefde, heeft het publiek geapplaudiseerd, iets wat zelden of eigenlijk nooit in een bioscoop theater gebeurt. Evenals vorige jaren zullen deze voor stellingen ongetwijfeld honderden be zoekers trekken. Tracteert u zelf op een mooie avond en steunt daardoor tevens het Ned. Roode Kruis in haar prachtig menslievend werk. Voetbal. Het ziet er naar uit dat Zondag eindelijk de voetbal weer zal draaien, nadat het competitierad vijf weken heeft stilgestaan. Die gedwongen rust zal voor vele spelers niet bevorderlijk zijn geweest en daarom zou het best kunnen gebeuren, dat heel wat prog noses niet uitkomen. Voor onze aldeling zijn de volgende wed strijden samengesteld: R.C.S.Biervliet;Oost burgMeto; De ZeeuwenBreskens; Odio Aardenburg; Nw. Borgvliet—Middelburg. Zo ziet men, allen returnontmoetingen. De Souburgers moeten, willen zij niet verder achterop komen, revanche nemen voor de nederlaag in Biervliet. Of Oostburg ook tot revanche in staat is, geloven wij nog niet. Ook Breskens kunnen wij weinig kans ge ven, hoewel deze clubs juist tegen elkaar hun beste spel spelen. Odio, dat in Aarden burg struikelde, is intussen aan de kop ge komen en daarom geven wij Aardenburg geen schijn van kans. Middelburg, dat thuis met grote cijfers van Nw. Borgvliet won, zal ook nu wel de beide punten veroveren. Tweede klasse. Hier is het programma: Desk—Rood Wit; GoesVlissingen; Internos— over de zwakheden en verleidingen die in verschillende mate tot ons allen komen. Doch trouw is in mijn ogen iets essentieels. Het is de kern van de ziel en als de kern verrot is, is dat het einde van alles". Onwillekeurig stak ze de handen naar hem uit. „Dan - is het dus alles uit tussen ons, Mac?" Haar stem beefde een beetje. De trots, die haar overeind had gehouden, begon te verslappen onder de heftige pijn. Hij keek haar aan en er brak iets smekends door de koele minachting, waarachter hij tot nu toe alle emoties had verborgen. „Een verklaring - heb ik je gevraagd, is er een verklaring?" zei hij. Haar handen vielen langs haar zij den neer. „Neen," antwoordde ze. Dit korte woord stierf weg in de stilte en een ogenblik keken de man en de vrouw elkaar wanhopig aan, het masker van trots en onverschilligheid plotseling van hun gezicht gerukt. (Wordt vervolgd). R.K.C.; DoskoR.A.C.; AllianceM.O.C. In deze afdeling gaat onze belangstelling het meeste uit naar GoesVlissingen. De ontmoeting in Vlissingen eindigde in een kleine overwinning voor Goes. Thans achten wij een gelijk spel het meest waarschijnlijk. In de andere wedstrijden hebben de thuis clubs de beste papieren. Derde klasse E. VirtusB.S.C.; TerneuzenV.E.S.; Ria Corn Boys; Axel—Sluiskil; SteenR.K.F.C. Zowel Ria als Steen krijgen hier een kans om eindelijk eens één of twee punten te ver overen, die zij heel hard nodig hebben. Ter- neuzen kan, wanneer de tegenstanders niet onderschat worden, ook nu zegevieren en ook Axel moet in staat zijn Sluiskil de baas te blijven, al is het ook een semi-plaatselijke ontmoeting. VirtusB.S.C. zal wel niet ver van een gelijk spel blijven. Vierde klasse. E.M.M.P.S.K.; IersekeHulst; IJzendijke Hontenisse. De koploper Hulst krijgt het niet moeilijk, maar het nog zonder veriiespunten zijnde P.S.K. kan op een felle tegenstand in Vlis singen rekenen. Wij geven E.M.M. de beste kansen. IJzendijke krijgt de kans zich iets verder van de staart te verwijderen, mits flink wordt aangepakt. En nu maar hopen, dat de terreinen bespeelbaar zijn. Insider. Officiële opening van de nieuwgebouwde Openbare en Bijzondere Lagere School te Breskens Vrijdag j.l. had de officiële opening plaats van de bovenvermelde scholen, waarbij werd samengekomen in het gemeentelijk ontspanningsgebouw. Burgemeester Eekhout nam als eerste het woord en zeide o.a. Het is voor ons, Bressianen, vandaag een dag van vreugde, want op deze dag zien wij in gebruik genomen twee nieuwgebouwde lagere scholen, een Openbare met zes en een Bijzondere school met vier leslokalen, scholen, die onder de kundige leiding van de archi tecten, de heer en mevrouw Pot uit Amsterdam werden ontworpen, uitge voerd en aangekleed. Beide architecten hebben in innige samenwerking een monument gewrocht, dat niet alleen door de slanke lijn, maar ook door een harmonische indeling, een sieraad is voor het oog en een verwarming betekent voor allen, die het goed menen met de jeugd. Het gemeentebestuur van Breskens en het bestuur van de Bijzondere School zullen dankbaar blijven gedenken het onderwijzend personeel, dat 5 lange jaren er de moed wist in te houden en dat in noodgebouwen les gaf onder omstandigheden en in een sfeer, die men het best zou kunnen vergelijken met een huishouden, waarin moeder-de- vrouw de traditionele en tot in alle denkbare stofhoekjes doorgevoerde voorjaars-schoonmaak houdt. Verder bracht spr. dank aan allen, die hebben medegewerkt aan de bouw van deze scholen. Hierna volgde een korte inleiding door de heer J. van Haneghem als voorzitter van de Bijzondere school, waarna hij voorging in gebed. Spreker uitte zijn dankbaarheid over de totstandkoming van het nieuwe schoolgebouw en sprak zijn erkente lijkheid uit aan de Burgemeester, die de belangen van de Bijzondere school even goed heeft behartigd als die van de Openbare. Daar de Commissaris der Koningin wegens ziekte verhinderd was, verkreeg de waarnemend Commissaris, de heer A. Schout, het woord en feliciteerde dev gemeente met de dubbele aanwinst en zeide nog nimmer de opening van een Openbare en Bijzondere school te gelijk te hebben meegemaakt. De heer Glerum gaf een overzicht van het wederopbouwplan, dat een totaal ander beeld geeft dan Breskens van vroeger. De heer Leenhouts, Inspecteur van het L. O. zeide „hier is een daad ge steld waardoor voor de volle honderd procent uitvoering is gegeven aan de onderwijswet. Verder werd nog gesproken door de architect Pot uit Amsterdam, de heer P. Hoste uit Groede namens de ver eniging van Burgemeesters, Secretaris sen en Ontvangers, de heer C. de Pree, hoofd der Openbare School en de heer J. Spoor, hoofd van de Bijz. School. Daarna werd door de heer A. Schout met het hijsen van de driekleur de symbolische opening verricht en werd van de gelegenheid om de nieuwe scholen te bezichtigen door zeer velen gebruik gemaakt. 40-jarig jubileum School met de Bijbel. Vrijdagavond had alhier in de Ned. Herv. Noodkerk een herdenkings samenkomst plaats ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der school, waar voor grote belangstelling bestond. De voorzitter van de school, de heer J. van Haneghem, opende deze bijeen komst met gebed en lezing van enige bijbelteksten. Spreker gaf een over zicht over de afgelopen jaren en deelde mede dat op 7 September 1910 be gonnen was met slechts 46 leerlingen en thans 107 bedraagt, een bewijs dat de school levensvatbaarheid heeft. De laatste 10 jaren zijn voor de school moeilijk geweest tengevolge van de oorlogshandelingen, enz. Daarom is er nu grote dankbaarheid dat een nieuwe school kan worden betrokken. Namens de Chr. schoolbesturen van omliggende gemeenten werden geluk wensen aangeboden, alsmede door h.h. A. Verduijn en M. Meeusen. Van het oud-hoofd der school, de heer Tiesema, was een uitvoerig schrijven ontvangen, dat door de voorzitter werd voorge lezen en waarin vermeld stond het oprichten en de verdere ontwikkeling der school. Verder werd er nog gesproken door de heren I. van Melle, J. Spoor en A. de Bree, terwijl alsnog de oud-leerling C. de Kraker een leuke voordracht ten beste gaf. Deze bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van de dames Reijnhoudt- Basting en Van den Heuvel-Erasmus, begeleid op het orgel door J. Basting Jr. Verder werd de avond afgewisseld door gemeenschappelijk zingen, ver loting en enige verversingen. Rest ons nog mede te delen dat het tegenwoordig bestuur thans bestaat uit de heren J. van Haneghem, voorzitter; J. de Koning, secretaris J. Spoor, penningmeester I. van Melle, J. Tie sema, P. de Baare, J. van Wijck, Joh. Woittiez en M. de Kraker, leden. Des middags was er in het vereni- gingsgebouw voor de schoolkinderen een feestje georganiseerd waar voor hen optrad de goochelaar Jamaco, dia de kinderen zelf liet goochelen, ook was er een poppenkast en werden er versnaperingen aangeboden. Schoondijke. Duiventantoonstelling. De uitslag van de alhier gehouden duiven- tentoonstelling S.C.V.B., op 6 en 7 Januari 1951, is als volgt Oude Doffers 1. A. Jansen; 2. J. Faas; 3. Weeda; 4. D. Luteijn; 5. C. Brakman; 6. B. Pijcke; 7. G. Dusardeijn. Oude Duivinnen 1. G. de Wever; 2. H. Veldhoen; 3. G. Dusardeijn; 4. Verm-Verduijn; 5. H. Groosman; 6. C. Schouteet; 7. J. v. d. Broeke. Jarige Doffers: 1. D. Luteijn; 2, G. de Wever; 3. PI. Groosman; 4 J. de Groote; 5. C. Schouteet; 6. H. Veldhoen; 7. Weeda; 8. Iz. de Jonge; 9. H. Veldhoen. Jarige Duivinnen G. de Wever; 2. G. de Wever; 3. C. de Jonge; 4. G. de Wever; 5. J. Carels; 6. A. de Coninck; 7. P. Dellaert. Jonge Doffers1. G. Dusardeijn; 2. H. Veldhoen; 3. Dusardeijn; 4. Weeda; 5. J. Geernaert; 6. A. Versprille; 7. P. Dellaert; 8. J. Faas; 9. G. Dusardeijn; 10. Jac. Rolack;n. Schouteet; 12. P. Dellaert; 13. Iz. de Jonge. Jonge Duivinnen: 1. J. v. d. Broeke; 2. G. Dusardeijn; 3. G. de Wever; 4. D. Luteijn; 5. Jac. v. Lare; 6. A. de Coninck; 7. A. de Coninck; 8. Verm.-Verduijn; 9. G. de Wever; 10. C. Schouteet; 11. A. de Coninck; 12. C Pijcke; 13. Cl. de Wever. Late Doffers: 1. G. de Wever; 2. J. Carels. Late Duivinnen: 1. A.Jansen; 2. Jac. Rofack; 3. Jac, Rofack. Kampioen DoffersD. Luteijn met jonge Doffer. Kampioen DuivinnenG. de Wever met oude Duivin. Slipgevaar. De A.N.W.B. verneemt van Rijkswaterstaat, dat deze in 1952 Let slipgevaarlijke wegvak Breskens-Schoon- dijke, waar reeds herhaaldelijk onge vallen door slippen zijn voorgekomen, zal verbeteren. Dit is evenwel afhankelijk van de beschikbare pecunia Sluis. Zwinbrug waarschijnlijk herbouwd. De Zwinbrug in de weg Sluis-Zuid- zande werd in de oorlog vernield en door een noodbrug vervangen; een voor het verkeer noodzakelijke maar onbe vredigende oplossing. Nu verneemt de A.N.W.B., dat waarschijnlijk nog dit jaar zal worden begonnen met de bouw van een nieuwe Zwinbrug. kunnen geleverd worden door Firma SMOOR DE HULSTER. Breekens.

De Schakel | 1951 | | pagina 2