BRILLEN HULP LOSSE jNVALLEN. Zeeuws-Vlaamse famili DE ZONDEN DER VADEREN. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 313 Vrijdag 12 JAN. 1S51 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën P 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Voor de vierde maal blies de muziek kapel van het Amerikaanse Roode Kruis het Zweedse volkslied, op het vliegveld Idlewild bij New-York. Dit bij gelegenheid van de aankomst van nieuwe detachementen Roode Kruis teams, die geneeskundige hulp verlenen op het gruwelijke slagveld van Korea. Op de foto staan ze aangetreden, in eigen uniformen, maar weldra voegen zij zich bij hun makkers in de barre koude achter de frontlijnen. In New- York wordt alleen een korte oefening gegeven in verband met de bizondere omstandigheden in Korea, ze ontvangen er de volledige winteruitrusting van het Amerikaanse leger met de onder scheidingstekenen van UNO en Roode Kruis. Over het werk van de Zweedse vrij willigers, die geheel voor eigen zieken huisinrichting en ambulances zorg dra gen, heeft het Verenigd Commando van Generaal MacArthur niets dan lof. Verplegers, verpleegsters en doktoren werken uitstekend samen, blijken (uiter aard) zeer goed tegen het klimaat be stand te zijn, en stellen er een eer in onvermoeid van de ene patiënt naar de ander te snellen. Zij behandelen voornamelijk de Zuid-Koreanen, daar Amerikanen e.a. door de luchtmacht afgevoerd worden naar ziekenhuizen in Japan, of in ernstige gevallen terug naar San Francisco en Los Angelesin de U.S.A. Transportvliegtuigen van de Amerikaanse Marine, die voedsel en munitie aanvoeren, nemen steeds zoveel mogelijk gewonden mee terug naar hun bases bij Tokio. Volgens mededelingen van de corps- FELMLLETOIM 77) door PEDLER. Zijn ogen schoten vuur. „Je weet heel goed, dat ik dat niet deed," antwoordde hij boos. „Ik had geen idee dat ik jou - daar zou vin den, toen ik met Mortimer mee ging". „Wie verwachtte je er dan te vin den? Carol? Hielp je hem om haar na te gaan?" vroeg ze heftig. Hij hield zich met moeite in be dwang. „Nee," zei hij beslist. „Ik ging om redenen van mezelf met Mortimer mee, om bij de hand te zijn voor het geval ze dwaas genoeg was geweest om er heen te gaan". „Hoe kwam je op het idee, dat ze dat gedaan zou hebben?" vroeg Her- rick nieuwsgierig. Ze had zich aldoor verbaasd afgevraagd hoe Mac er toe was gekomen om in gezelschap van Sir Francis naar Jem's huis te gaan. Zijn gezicht betrok. Hij kon zich elk 4de groep Zweedse vrijwil ligers Roode Kruis team voor Korea, aange treden op het vliegveld Idle wild bij New- York. leden zelf, die hun centraal hospitaal nu in Pusan hebben, is tot dusver alles naar wens verlopen, doch men heeft met de patiënten altijd de grootste moeite hen enige tijd „vast" te hou den Zodra een Zuid-Koreaans sol daat zich wat beter voelt, hinkt hij namelijk terug naar zijn commando! Alleen de 600 bedden van de chirurgi sche afdeling worden lange tijd bezet door dezelfde slachtoflers, die er dan ook inderdaad niet best aan toe zijn J. P. de Klerk. De donkere zes weken die nu geluk kig zo langzamerhand weer haar diepte punt zijn gepasseerd, zijn voor mensen die geen dringende werkzaamheden om handen hebben, een uitstekende gele genheid om zich wat meer dan anders met lezen bezig te houden. Tot de mensen die niet veel te doen hebben behoort ook schrijver dezes en aange zien het schaatsenrijden voor hem bijzonder weinig bekoring heeft, omdat hij er niet van overtuigd is dat onder het ijs in het Kanaal van S.luis extra ijzeren balken als stutten zijn aange bracht en hij aan het „ijspikkeltje' enigszins is ontgroeid, is ook onderge tekende aan het lezen geslagen. Boeken, tijdschriften, dag- en weekbladen zijn bij tientallen mijn geestelijk voedsel geweest in de afgelopen Pooldagen en zij hebben meer beslag op mijn aan dacht gelegd, dan in dagen van mooi weer het geval is. Dingen die ik anders in de krant voorbijga, heb ik nu aan dachtig gelezen en overdacht en bij die overdenkingen ben ik soms op het ter rein van wonderen gekomen en heb ik woord van het korte onderhoud dat hij de vorige avond met zijn zwager gehad had herinneren, toen deze, op weg van het station, even op Green wood was aangekomen. „Mijn vrouw is niet hier, wel?" had Mortimer, schijnbaar beminnelijk ge vraagd. „Ik dacht, ik zal het even vra gen nu ik toch voorbij kwam, dan zou ze met mee kunnen rijden". En Mac had natuurlijk geantwoord dat Carol er niet was. Onmiddellijk was er een glans van dierlijk triomf in Sir Francis' ogen gekomen. Dat ant woord had hij verwacht. „Niet? Dan weet ik waar ik haar vinden kan - die heilige zuster van jou. Ze zal bij Beresford zijn!" „Je liegt". Woedend kwam het over Macs lippen. „Zo, lieg ik?" Sir Francis was weer de minzame zelf. „Als je dan zo ze ker bent van haar onschuld ga dan met me mee - en onderzoek het zelf. Of ben je bang?" „Zeker zal ik met je meegaan". En hij was gegaan, hopende, dat als Ca rol werkelijk een dergelijke dwaasheid ,/®t ^nlïemaeftLT" OÖSTBURG consequenties aanschouwd, waarvan U, geachte lezer, noch ik ook maar in het minst waren doordrongen. Enkele er van wil ik hier aangeven. In de Provinciale Zeeuwse Courant van 28 December 1.1. komt een artikel voor onder het hoofd Moordenaar van A. M. de Jong mocht een dagje uit, in eigen wagen naar Amsterdam om te trouwen". Persoonlijk acht ik het feit, dat aan een luguber individu als die moordenaar, die in 1943 in koelen bloede en met voorbedachte rade de grote schrijver A. M. de Jong heeft doodgeschoten, toen ze met hun drieën bij de heer de Jong op visite waren geweest en deze hen bij het vertrek persoonlijk uitliet, thans nog bijzondere gunsten worden verleend, een aanflui ting van wat men noemt een gerechte straf voor een beestachtige misdaad. Deze moordenaar nu - hij schijnt Van Gog te heten - werd op 24 Juni 1949 gearresteerd en daarna door het Bij zonder Gerechtshof in Amsterdam tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn beroep in cassatie werd verworpen, zodat zijn vonnis definitief is geworden. Ongeveer een week voordat de Bij zondere Raad van Cassatie dit beroep behandelde, mocht van Gog zijn auto tochtje naar Amsterdam maken om daar in het huwelijk te treden. Bijna had ik geschreven „om daar in het huwelijksbootje te stappen," doch dat bootje blijft voorlopig nog twintig jaar aan de ketting liggen. Zoals het bij een goeie bruiloft ge bruikelijk is, werd dit heugelijk feit ook hier met het gebruik van alcoho lica gevierd. Het bruidspaar - ook de vergezellende bewakers van de gevan genis in Scheveningen? - dronk enkele (of vele) glaasjes en daardoor kwam van Gog's tong nog al los te zitten en verkondigde hij „dat na 3V2 jaar zijn straf er wel op zou zitten en dan ging hij naar Brazilië, waar een goeie baan op hem lag te wachten". Gelukkig hebben de heren rechters, die het cas satie-geval te beslissen kregen - een week na de bruiloft - zich door mede lijden met de bruid of door de bluf van de moordenaar geenszins van de wijs laten brengen en het oorspronke lijk vonnis van 20 jaar gevangenisstraf bevestigd. Wat te denken van een zo verre gaande toeschietelijkheid van het Par ket van de Bijzondere Raad van Cassatie, die een boef in staat stelt tot het maken van een gezellig auto tochtje, met hier en daar eens even aanleggen voor het nemen van een aperitief. Er is onlangs in de Tweede Kamer geinterpelleerd over mishande ling van gestraften in een van onze gevangenissen. Betreurenswaardig dat in deze eeuw en in ons land zulk een interpellatie nog moest plaats vinden; schande voor het bij die mishandeling betrokken gevangenispersoneel. Maar de tegenhanger van die mishandeling, de verregaande toeschietelijkheid te genover een fielt als die van Gog, vind ik persoonlijk even erg. De Provinciale Zeeuwse Courant schrijft dat het meer voorkomt, dat aan gevangenen toestemming gegeven wordt om te trouwen, doch dat ge beurt dan „met de handschoen". Ik kan me in gewone gevallen een der gelijke tegemoetkomende houding zeer wel indenken, waar het bijvoorbeeld geldt een dief, inbreker, wisselverval ser ep dergelijke delinquenten. Maar in het bovenstaande geval van van Gog is mijn inziens te veel hoffe lijkheid getoond. L. had uitgehaald zijn tegenv/oordigheid zou helpen om de gevolgen minder ernstig te maken en de woede van haar man enigszins in bedwang te houden. Met een paar korte woorden beant woordde hij Herricks vraag en legde duidelijk uit, waarom hij mee was gegaan. „Het is jammer, dat je het gedaan hebt," zei ze lusteloos. Zij voelde zich merkwaardig onver schillig. Ze wist, dat wat ze tegen Jem gezegd had, de waarheid was - dat zij en Mac met elkaar hadden afge daan. Dit was het einde. Hij zou het haar nooit vergeven dat ze, zoals hij dacht, bij Jem in diens huis was gaan souperen - boosheid en jalouzie en bitter wantrouwen vervulden hem ge heel en alleen door hem de volle waar heid te vertellen over wat gisteren ge beurd was, zou ze zichzelf in zijn ogen kunnen vrijpleiten. En ze had niet het minste plan om dat te doen. Nee, er was geen andere keus, ze moest zwijgen. Carol moest hier bui ten gehouden worden, wat de gevol (Slot) Om tot de familienamen terug te keren, in Zeeuwsch-Vlaanderen was het gebruik er van veel vroeger in zwang dan in de rest van Zeeiand. In hoofd, zaak kwam dit door de rechtstreekse aanraking met Vlaanderen, en, via Vlaanderen, met Frankrijk. De vreemde familienamen zijn dan ook grotendeels van Franse oorsprong, hetgeen zijn ver klaring vindt in het volgende stukje ge schiedenis van Frankrijk. Hendrik van Navarre werd geboren uit Protestantse ouders en in dat geloof opgevoed. Evenals overal stonden ook in Frankrijk in het laatst der 16e eeuw de Protestanten (of Hugenoten, zoals ze daar genoemd werden) aan heftige vervolgingen bloot. Reeds als jongen van 16 jaar nam Hendrik aan de godsdiensttrijd deel. Tijdens de beruchte Parijse Bloedbruiloft werd hij gevangen genomen; om niet eveneens vermoord te worden, ging hij over tot de Katho lieke kerk, om later, toen hij uit zijn gevangenschap ontvlucht was, weer Hugenoot te worden. Bii zijn geboorte had Hendrik niet het minste vooruit zicht, dat hij ooit Koning van Frankrijk gen voor haar ook mochten zijn. En ze begreep ook, dat door de ironie van het noodlot het feit van een breuk tussen haar en Mac het sterkste pleit voor Carols onschuld zou zijn. „Het was jammer dat ik kwam". Mac herhaalde haar woorden met grote bitterheid. „Ja, het was zeker jammer - erg jammer - wilde ik mijn geloof en mijn vertrouwen in jou behouden". „Heb je die dan niet - nogal heel gemakkelijk verloren?" „Gemakkelijk? Goeie God. Noem je dat gemakkelijk, als een man een vtouw, die hij liefheeft, in het huis van een ander vindt - alleen?" „Je hoefde niet direct de ergste con clusie te trekken". „De minst erge gevolgtrekking, die ik maken kan is, dat je van hem houdt - dat hij iets betekent in je leven. Méér waarschijnlijk dan ik - daar je hem voor laat gaan boven mij". „Waarom denk je dat?" vroeg Her- rick vlug, haar ernstige ogen naar hem opslaande. „Je weet, wie de enige vrouw in Jems leven is". „Misschien heb ik me vergist," ant-

De Schakel | 1951 | | pagina 1