15 pCi. korting. In zo n tijd zulke zeldzame koopjes! ruimen wij ook op JihmcL Ratbetael£-)3,eAM,ri - 5lduLó - 52 Zeeuws-Vlaamse van vreemde Verkeer op de Markt te Samenkomst op Maandag 8 Januari a.s., Onze HALF-JAARLIJKSE OPRUIMING duurt nog voort. DAMESMANTELS Jurken in wol en zijde Rokjes en Pullovers Werkelijk II moet komen zien, er is zeker or k iels voor II If maken hebben. Het bestuur zal op maatregelen aansturen, die dit onmo gelijk maken. Met de leden en de visserij een goed 1951 toe te wensen, sluit de voorzitter de vergadering. In het jaarverslag van de secretaris wordt er op gewezen dat de visserij te Breskens een bloeiend bedrijf is en dat de Breskense Vissersvloot op het ogenblik een der beste van de Ned. kustvissersplaatsen is. De zware slagen die ook dit bedrijf door de oorlog heeft ontvangen, zijn vrijwel te boven gekomen wat uit de volgende cijfers mag blijken. In 1940 bestond de vissersvloot uit 35 vaartuigen. 1 Dec. 1946 waren er slechts 19 vaartuigen over. Toen begon het herstel. Hoewel langzaam ging het toch vooruit. 1 Dec. 1948 waren er 23 vaartuigenen 1 Dec. 1949 27 vaartuigen die geregeld ter visvangst voeren. Op 1 Dec. 1950 was het aantal vaartuigen 30, zodat dit jaar weer een toename van 3 schepen te boeken was. Bovendien is vergeleken met 1940, de vloot zeer gemoderniseerd en het motor vermogen sterk toegenomen, waardoor de Breskense vissers veel verder van huis kunnen, dan vroeger het geval was. De vissersvloot breidt steeds uit. De vissersvloot alhier is wederom met een vissersvaartuig uitgebreid. De heer J. Vermeulen, heeft aangekocht de houten motor-kotter O. 778, en gaat er vanuit deze gemeente mee ter vis vangst. Op het ogenblik wordt het schip in de haven alhier bedrijfsklaar gemaakt. Benoeming. Tot ambtenaar ter secretarie alhier is met ingang van 1 Februari benoemd de heer K. Kareis, thans ambtenaar ter secretarie te Brouwers haven. De visvangst. Waren het in de laatste weken van December alleen de motor-kotters BR. 41 en BR. 48 die op de ijle haring visten en enige malen met een behoor lijke vangst binnenkwamen, nu zijn ver schillende van de grootste schepen naar Duinkerken vertrokken, waar de vangst plaatsen van ijle haring zijn. Verscheidene kleinere schepen heb ben de schardijn-kuil aan boord ge daan om op schardijn en zeebliek te gaan vissen. HARING-PERIKELEN. Al enk'le jaren trouw op tijd riep men rond Kerstmis wijd en zijd: „Ze zijn er weer de Zilvervissen!" Dan ging een ieder, groot of klein, een kijkje nemen bij de Mijn, want niemand wou dat schouwspel missen. Daar lagen schepen rijk belaan en anderen voeren af en aan, met haring, rein en vers gevangen. De vissers kwamen aan de wal, brachten hun vangsten naar de hal, slechts goede prijs was hun verlangen. Hier werd de vis ten toon gespreid en door de handel weggeleid, naar alle oorden hier te lande. De auto's reden af en aan, er was geen tijd om stil te staan, tenzij de slaap hen overmande. Voor 't dorp was 't steeds een goede tijd van arbeid en gezelligheid, zoals men zich dat maar kon wensen. En bijna ieder hoopte maar, dat 't weer zo zijn mocht 't volgend jaar, want 't kwam ten goede aan vele mensen. Maar dat 't een vis is met een staart wat vissers dikwijls zorgen baart, is ons nu ook dit jaar gebleken. Ze zijn er wel, maar niet in tal, het gros blijft voor de Franse wal, en menigeen wacht nu al weken. Al dagen rijst de grote vraag bij dorpsgenoten hoog en laag, of er al haring wordt gevangen. Dit visje met haar zilverdek, nog steeds bij iedereen in trek, Is 't middelpunt van ons verlangen. Daarom, we hopen nog terecht, want beste vrienden 't spreekwoord zegt: 't Is beter laat dan nooit gekomen. Wie weet hoeveel men er nog ziet, eer Koning Winter van ons vliedt en wordt nog bewaarheid, veler dromen. Dus ieder kijkt reikhalzend uit naar onze vissers met hun buit. Laat ons vooral aan deze-mensen, die varen moeten dag en nacht, trotserend wat er hun ook wacht, behouden vaart en zegen wensen. X. Y. Z. Redactie: Oké. Desgevraagd heeft de A.N.W.B. geadviseerd in zake het verkeersprobleem op de Markt te Oostburg. De bond gaf de gemeente de raad de beide - aan weerszijden van de Markt ge legen - wegen van gelijke breedte te maken. Het middenterrein zou dan aangeduid moe ten worden als parkeerterrein. Hierdoor wordt bereikt dat er geen auto's meer op de rijweg worden geplaatst, terwijl men met deze rege ling aantasting van het stedeschoon door veel borden voorkomt. Vereniging tot Stichting en Instandhouding ener School met den Bijbel te Breskens ter gelegenheid van het 40-jarlg bestaan onzer School en de opening van het nieuwe schoolgebouw, des avonds om 7 uur, in de Ned. Hervormde Noodkerk Ook zij, die geen persoonlijke uitnodiging ontvingen, zijn hartelijk welkom. Wegens plaatsgebrek personen beneden 14 Jaar geen toegang. De schoolkinderen worden Maandag 8 Januari om ÉÉN UUR 's MIDDAGS In het Gemeentelijk Verenigingsgebouw verwacht en NIET om half twee. In onze CONFECTIE - AFDELING geen oude, doch prima modellen, ook zwart, reeds vanaf f 39,-- De nog voorradige alsmede Herenhemden met slip (alle maten) f 3,95 Flanellen Damesnachthemden f 6,75 Keper Flanellen Nachthemden f 7.95 Licht gestreepte Herenoverhemden f 6,25 Donker gestreepte Werkoverhemden f 6,50 Flanellen Herenhemden f 4,95 Fantasie Schorten (bloemdessins) f 2,95 Geruite Schorten f 2,39 Prima graslinnen Slopen f 2,60 Slopen (flinke maat) OO CN M Lakens (ongebleekt) 160 x 230 f 6,45 Prima graslinnen lakens 160 x 240 O OO M-H Interlock Dameshemdjes f 0,95 Rose Directoirs f 1,29 Molton Dekens f 4,25 Made In Holland Eindelijk heelt de leng verwachte en op de Jaarbeurs voor dulien- den gedemonstreerde Nederlandse. Wonder- pen'de fabriek verlaten Da boste Nederlandse technici en chemici hebben desa.Wonder- pen', die de toots dor vergolljklng mot de beste buitenlandse Ball- pennen kan doorstaan, na langdurige proef ne mingen samengesteld „WONDERPEN" schrijft licht en droog. kreet niet en vlokt niet ..WONDERPEN' maakt vijf duidelijke doorslegen en Is daar om da meest aangewe zen pen voor alle door schrijfsystemen. ..WONDERPEN" is onmisbaar voor iede re employé en ft de beste vriend voor leder schoolkind „WONDERPEN" trekt-een schrijflijn van 40.000 meter tonder bijvulling „WONDERPEN SERVICE" Jk 6 maanSen garantie op genummerd ga rantiebewijs Na 40.000 meter schrijflijn opnieuw vullen voor 95 et Vastgestelde verkoop prijs f 8.50 Alle goede zaken heb ben .Wonderpen. lo voorreed Dutch Oriental Trading Molenstraat 2 Den Haag f Tal. 115330-111248 PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Jan. Aarden burg, 10,30 uur, Ds. Blom Sint Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Schrale Bediening H. Doop Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch Bev. Ouderling en Diaken Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Bev. Ouderling en Diaken Geen Zondagschool 4 uur, Wika van Vliet Jeugddienst Cadzand, 10 uur, Ds. ten Cate Groede, 10 uur, Ds. Boere Nieuwjaarsdienst Hoofdplaat, 2 uur, Ds. Wiebosch St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Nieuwvliet, 2 uur, Ds. Doorn Collecte Kerkherstel Oostburg, 10 uur, Ds. Fournier Bediening H. Doop Retranchement, geen opgaaf Schoondijke, n uur, Ds. Doorn Des Zaterdags om 7 uur, avondgebed Sluis, 9,30 uur, Ds. Schrale Bediening H. Doop Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Bev. van Kerkeraadsleden IJzendijke, 9,30 uur, Ds. Doorn Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuijlman Doopsgeii. Gem. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Nolthenius Lv. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da. Stol Chr. Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10 uur, student Van de Vrie Retranchement, 2,30 uur, student Van de Vrie Cadzand, 6,30 uur, Ds. Praas Geref. Kerk Breskens 10 uur, Ds. Heida, Vlaardingen 3 uur, Ds. Heida Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Breskens en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand December ingelegd f 92856,86 en terugbetaald f 160333,92. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 22100. Een poos geleden kreeg ik een in- teressant boek in handen, nl. Zeeuwse familienamen, van dr. P. J. Meertens. De schrijver, zelf een Zeeuw, tracht voor die namen zoveel mogelijk een verklaring te vinden en verdeelt ze daarom in verschillende groepen, o.a. namen, die ontleend zijn aan plaats- namen, aan bossen en bomen, aan am bachten, aan lichamelijke en geestelijke eigenschappen, enz. Eén groep vooral wekte mijn belang stelling, nl. de familienamen van bui tenlandse afkomst, omdat die in het West Zeeuws-Vlaamse land zo veel vuldig voorkomen. Veel, van wat ik hierover zeggen zal, is aan het werk van dr. Meertens ontleend, en is be doeld als een aansporing voor degenen, die belang stellen in deze stof, om dit interessante werk eens ter hand te nemen Het zal sommige lezers misschien wat vreemd in de oren klinken, als ik zeg, dat het gebruik van familienamen in ons land nog niet zo heel oud is. Er wordt beweerd, dat deze gewoonte van Italiaanse oorsprong is. Van uit Italië zou dit gebruik zich dan over andere landen verspreid hebben- Dat ging in de ene streek wat vlugger dan in de andere. Vooral op het platteland, waar men nooit zo erg gebrand was op allerlei „nieuwigheden" ging het lang zaam. Vooral in Zeeland ten Noorden van de Schelde, en trouwens ook el ders in ons land, de steden niet mee gerekend, waren pl.m. 150 jaar gele den nog tal van mensen, die er geen familienaam op na hielden. De kinderen werden eenvoudig naar de vader ge noemd Jan Pieterszoon, Willem Hen- drikszoon, enz., waaruit in later tijd de familienamen Pieterse, Hendrikse, enz. ontstonden. Naarmate de bevolkings dichtheid toenam, bleek die ouderwetse naamgeving steeds meer bezwaren op te leveren, doch men hield er aan vast, tot Napeleon er radicaal een eind aan maakte door in 1811 in te voeren wat wij nu de Burgerlijke Stand noemen. Tegenwoordig zouden we het in de maatschappelijke samenleving zonder die burgerlijke stand niet meer kunnen stellen, maar de mensen uit Napoleons tijd zullen het wel als dwang van de overheersers bestempeld hebben. Trou wens, de Franse tijd heeft meer voor delen afgeworpen, maar dit werd door de bevolking in die jaren niet gevoeld. Men zag immers alleen de zwarte kan ten, de onaangenaamheden, de ellende, die men dagelijks aan den lijve voelde. Het zou best kunnen gebeuren, dat over 50 of 100 jaar een^of andere geschied schrijver tot de verrassende ontdekking komt, dat de periode 1940-'45, toen wij onder de Duitse laars zaten, voor ons land verschillende zegenrijke gevolgen heeft gehad. Dat zou voor het thans levende geslacht wel interessant nieuws zijn, want ik vermoed, dat op het ogen blik geen enkele goede Nederlander zich kan voorstellen, dat uit die over heersing voor ons land iets gunstigs voortgevloeid is. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1951 | | pagina 3