Naar Korea oud-leerlingen nan het landbouwonderwijs in West Zeeuwsch- eri ENGELSE LES het dok moest en nogal oud schijnt te zijn, doch J. P. de K. Terwijl deoor- H log in Korea weer een keer heeft genomen en de verdedi gers met de aanvallers van plaats hebben gewisseld,gaat de uitwerking van het besluit der Verenigde Naties steeds door. Wat nu Nederland be treft, de mari tieme hulp be staat uit een oorlogsschip, dat alweer in de vrijwilligers worden thans, in twee bataljons verzameld, aan htt front ingezet. Zweden echter is bang van militaire handreiking, voelt zich erg neutraal met z'n van alle West Europese legers grootste en modernste strijdmacht, doch stuurt een compleet hospitaal. Dat omvat 176 mensen dokters, verplegers en zusters. Enkele dagen geleden stond de eerste groep aangetreden op het Amerikaanse vliegveld Idlewild, bij New York en werd officieel verwelkomd. België en Luxemburg begonnen pas aan de opleiding van één bataljon vrijwilligers in het kamp Beverlo. Het Luxemburgse deel omvat vijftig man, dat is natuur lijk niet veel, doch het is, verhoudingsgewijs, meer dan de 1000 soldaten die Nederland vertegenwoordigen. Luxemburg telt thans 300.000 inwoners, België 5 millioen en Nederland 10 millioen. Inmiddels zijn ook Engelsen, Turken en Canadezen ingezet. Les U Het meervoud. Het meervoud wordt in 't Engels gevormd door achtervoeging van s aan het enkelvoud. Voorbeelden harvest (haavest) harvests farmer (faame) farmers year (jie-) years Op deze regel zijn ook weer verschei dene uitzonderingen. Het meervoud van boy (jongen) is boys. Van lady (leedi) dame, is het meer voud echter ladies (leediz). Eindigt het woord dus op klinker plus y (boy) dan komt in 't meervoud een S. Eindigt het woord op medeklinker plus y (lady) dan verandert y in ies (ladies). Eindigt het woord op mede klinker plus o, dan komt in het meer voud es. Voorbeelden potato (poteetoo), meervoud potatoes (poteetoos). Hero (hiero), meervoud heroes (hierooz). Potato is aardappel. Hero is held. Eindigt een woord op f of fe, dan komt in 't meervoud ves. Deze woorden zijn calf (kaaf) kalf half (haaf) helft knife (naif) mes life (laif) leven wife (waif) vrouw (echtgenote) leaf (lief) blad sheaf (sjief) schoof thief (tief) dief loaf (loof) brood wolf (woelf) wolf shelf (sjelf) plank Oefening u. Maak een lijstje van alle zelfstandige naamwoorden die we geleerd hebben en schrijf hiervan ook het meervoud op. aan had uil te trekken. „Gauw! Hij wacht bij de achterdeur". „Maar jij dan," protesteerde Carol verward, „we kunnen niet samen in het zijspan". „Ik zal hier blijven - Jem kan me later thuis brengen, maar jij moet nu dadelijk gaan". „O, maar dat kan ik niet doen Herrick wendde zich dringend tot Beresford en duwde haar mantel in zijn armen. „Maak dat ze het doet, Jem," smeekte ze. „Laat haar in Godsnaam direct weggaan". Hij knikte en begon Carol in de zware mantel te helpen. Ze gaf passief toe als iemand die zich in een droom beweegt. „Je moet gaan, liefste," zei hij vast. „Het is de enige kans". „En gauw, gauw," drong Herrick. Ze had het wel kunnen uitgillen van spanning. Ze wierp een haastige blik door de kamer en gaf een ontstelde uitroep. Carols eigen lichte mantel, hoed en handschoenen lagen op een stoel. Ze Zo tegen het laatst van de vorige eeuw stond het onderwijs nu niet be- paald op een hoog peil. Speciaal op het platteland was onderwijs maar bijzaak en de jonge jongens op de boerderij werden vaak heel jong van de school thuisgehouden om op het land re wer ken. Toen er nu, speciaal uit kringen van de Z.L.M.-besturerf, stemmen op gingen om de jonge landbouwers meer ontwikkeling bij te brengen, door het organiseren van landbouwcursussen, rees daartegen veel verzet. Men voelde er over het algemeen niets voor om van deze jonge boeren studenten te maken. Maar de pioniers uit die tijd, waarbij wij speciaal denken aan de heren Vorsterman v. Oijen en Hennequin, de mannen die de Z L.M groot maakten en de landbouw op een hoger peil brachten, dachten er niet aan, de moed op te geven en geleidelijk kwamen er boeren naar voren, die het belang wel degelijk inzagen, Tot hen behoorde o.a de toen 24-jarige jonge landbouwer Joh. Ie Clercq die, ondanks dat hij slechts tot zijn 10e jaar naar school was ge gaan, niet aarzelde, zich aan te mel den voor de eerste landbouwwintercur- sus, die in October 1898 kon starten met een 40-tal cursisten. Het begin was gemaakt en de pioniers van toen heb ben zeker niet kunnen denken, dat het landbouwonderwijs, ook in West Z. Vlaanderen, zo'n vlucht zou nemen. De eerste wintercursus duurde 2 jaar en na afloop daarvan werd door de cursisten de vereniging van oud-leer- nain ze haastig op en duwde ze Jem in de armen. „Gauw toch, toe dan!" drong ze. Een ogenblik later waren ze alle drie buiten, waar de motorfiets snorde als een levend ding, dat hijgt van ver langen om weg te gaan. Herrick wis selde een paar haastige woorden met Billy en de mand met het hondje op nemend, hield ze het vast terwijl jem Carol in de zijspanwagen hielp en zette het toen haastig op haar schoot. „Maak jullie je maar niet ongerust," zei Billy's jongensachtige stem kalm. „Ik zal haar veilig thuis brengen. De keukenmeid heeft zich vergist. Carol dineerde bij Mim op Windycroft - vergeet dat vooral niet!" De machine zette zich in beweging, hobbelde over de oneffen weg en ver dween in de duisternis. Jem snelde naar de stal en beval Joe Westcott om de pony zo gauw mogelijk in te spannen, toen keerde hij met Herrick naar huis terug. Het onverwachte gebeurt. „Ik zal je nooit genoeg kunnen dan ken, je bent een kraan geweest, Her rick". (Wordt vervolgd). lingen opgericht. Deze vereniging had ten doel, het landbouwonderwijs te be vorderen en verder werkzaam te zijn in het belang van de landbouw in het algemeen. In deze opzet is men zeker geslaagd, wat met diverse voorbeelden is aan te tonen. 8 December bestond deze vereniging 50 jaar en dit jubileum is gevierd met een feestvergadering in hotel Mabesoone te Oostburg. De eerste cursist van 1898, n.I. de heer Joh. Ie Clercq, die reeds 35 jaar voorzitter is, presideerde ook nu deze vergadering en gaf een histo risch overzicht van het werk in die 50 jaren. Er waren nog enkele leden van de oprichters aanwezig, n.I. de heren Iz. Risseeuw en P. Leenhouts, terwijl de vierde, nog in leven zijnd lid, oud- burgemeester Leenhouts van Retranche- ment, verhinderd was. Het was speciaal voor de krasse heer le Clercq die, met zijn 76 jaren nog geen krimp geeft, een hoogtijdag en onvermoeid beantwoordde hij de vele sprekers, dankte hij voor de vele geluk wensen van diverse zijden Want be langstelling was er volop, niet alleen uit de landbouwkringen, maar ook van offiiciële zijde. Statenleden, burgemeesters enz en allen waren het er over eens, dat de vereniging van oud-leerlingen prachtig werk heeft gedaan en nog steeds op de bres staat voor de land bouw in de ruimste zin des woords. Er was een gezamenlijke maaltijd en ook daarna bleef men nog geruime tijd in feeststemming bijeen. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Kindervriend! Stel U gerust hoor, wij hebben nog moed, en wij stellen nog steeds ver trouwen in de bevolking van Breskens, Onze uitleg voor het niet plaatsvin den van St. Nicolaas zijn gebruikelijke avondrondgang met muziek, kan vrij kort zijn. Wij vonden het n.I. voor de vereniging beschamend, de muziek op die rondgangavond geen behoorlijke consumptie te kunnen aanbieden, zon der aan de voor de „kinderen gegeven" gelden te moeten komen. Wij hadden daarvoor n.I. minstens io Pakketjes. Het is dus Kindervriend, uit louter „Kindervriendschappelijke overwegin gen", dat dat besluit is gevallen. Nu wij echter van U hebben ge leerd, dat het zo'n reactie in het leven heeft geroepen, zijn wij bereid de rondjes bij een volgende gelegenheid desnoods persoonlijk voor onze rekening te nemen, zo dat Uw hart vol ver wachting een heel jaar kan doorklop pen. Het Bestuur. P.S. Wij memoreren nog even dat door de volgens U slechte organisatie toch altijd nog voor dit doel pl.m. f 400,werd beschikbaar gesteld en aan cadeautjes uitgegeven. Geachte Huisvrouw. Helaas, hoe graag wij ook aan Uw verzoek, van twee cent per bon te be talen zouden voldoen, het is niet uit voerbaar. De bescheiden welke behoren tot de behendigheidswedstrijd, dus ook alle bonnen zijn n.I. verbeurd verklaart. Momenteel zijn ze zonder waarde, maar zodra er twee cent waarde aan zit, vrezen wij dat, door daartoe be voegde instantie's „activiteit" aan de dag zou treden. En wij zijn „niet" be reid, om Lieftink's kas, als is het dan ook maar met twee cent tegelijk bij te vullen. Wel zinnen wij nog steeds, zij het dan ook niet op deze bonnen, op een mogelijkheid om zo mogelijk ieder te bevredigen. Wetend, dat U dit antwoord maar matig zal voldoen, hopen wij toch U hiermee het „beetgenomen" idee te ontnemen. Hoogachtend, Het Bestuur. Waarde Bressiaander. Alhoewel het oorspronkelijk niet in onze bedoeling lag, om iemand, die er blijkbaar behagen in schept, om ons vanuit een „donker hoekje" met mod der te bekladden, van antwoord te dienen, meenden wij bij nader inzien hoofdzakelijk ter wille van de lezers, een uitzondering te moeten maken, ie. Iemand, die er zich over verwon dert, dat er nog een Winkeliers- bestuur bestaat, is ter plaatse wel heel slecht georiënteerd. 2e. Bevoegde instantie's? Wij hebben ons tevoren met alle bevoegde instantie's in verbinding gesteld, en zij hebben ons, zonder uitzon dering hun „volle medewerking" toegezegd. Medewerking hebben wij ook ont vangen, zie voorpagina Wibresblad en denk aan de officiële ontvangst van ballonvaarders en muziekver enigingen enz., enz. Neen waarde Bressiaander alweer slecht georiënteerd. 3e. Enkele dagen tevoren voor inbeslagname gewaarschuwd? Wij werden officieel op de hoogte gebracht van inbeslagname op Maandagnamiddag na de Winkel week om pl.m. 3 a 4 uur. De dag dus waarop 's avonds om acht uur alles zou worden uitgewerkt en iedere belangstellende was uit genodigd in het Ver. Gebouw. Toen' was dus de hele Winkel week voorbij en konden wij niet veel anders, dan bouwen op onze juridische raadgevingen. Ook op dit punt waarde Bres siaander heel slecht geori ënteerd. 4e. Weinig, bitter weinig oriëntatie vermogen blijkt ook uit Uw op merking betreffende Zendèr Bos ton die is overigens geheel voor Uw rekeningAlleen willen wij nog opmerken, dat U ook mede daarvan „Uw" vrijheid hebt te danken. Wij maken ons overigens geen illusie's, dat de hierboven omschre ven punten tot Uw, niet voor werkelijkheidszin toegankelijk brein zullen doordringen. Wel willen wij, en dan alweer hoofdzakelijk ter wille van de lezers, er de aan dacht op vestigen, dat U o.i. waarschijnlijk door een of andere bevoegde instantie in de een of andere bureaucratische stoel bent geslingerd en van daaruit, meer hangend dan zittend, tracht Uw voor de werkelijkheid onuitvoer bare wil op te dringen, zoals in de tegenwoordige wereld helaas wel meer gebeurt. Wij „zessen" zijn dus de mening toegedaan, dat U, al bent U misschien wel inwoner van Breskens, niet voor 100 pCt. het recht heeft om met Bres siaander te ondertekenen, o.i. komen Bressiaanders ronder voor de dag. Wij tartten U dus in de volgende Schakel ons, ondanks dat U voor het laatst schreef, van antwoord te dienen „Wij" strijden met open vizier en voelen ons nog niet te oud om te le ren, maar wij hebben daar „licht" bij nodig en geen donkere hoekjes en geen modder. Dank voor plaatsing Het Bestuur. 30-jarig jubileum bijenvereniging Bijenhouders zijn over het algemeen gemoedelijke mensen. Zij weten van de natuur te genieten en hebben vaak een onuitputtelijk geduld, wanneer zij met hun bijen bezig zijn. De imkers in West Zeeuwsch-Vlaanderen maken daarop geen uitzondering en zij moe ten wel veel liefde voor de bijen heb ben, omdat dit bijenhouden nu niet bepaald een voordelig zaakje is. Immers wordt er al vele jaren met de nodige tegenslag geworsteld, veroorzaakt door de mijtziekte, een ziekte die alleen maar in ons gewest voorkomt. Er moesten daardoor soms bijenvolken worden afgemaakt. Hoeveel teleur stelling dat ook geeft, men brengt dit offer zonder mopperen, omdat men weet, dat het nodig is. De honingprijs is daarbij zeer laag, zodat de verkoop niet rendabel is, Toch gaat men voort. Toen bij de bevrijding ook onder de bijenvolken een geweldige ravage was aangericht, toen de meeste korven waren vernield, hebben de imkers weer aangepakt, is men opnieuw begonnen en thans js er weer een flinke bijenstand. Ook de imkers in West Z.-Vl. wer ken in nauwe samenwerking. Zij zijn n.I. verenigd in de Bijenbond en deze bijenbond bestaat thans 30 jaar. Het was ter gelegenheid daarvan, dat Zaterdag een jubileumvergadering werd gehouden in café de Vuijst te Oostburg. Zoals altijd, was ook nu de belangstelling weer groot. De heer A. Hoolhorst, de enthousiaste voorzitter, die mede jubileerde, omdat hij 30 jaar de

De Schakel | 1950 | | pagina 2