Bij de nadering van Sint Nicolaas. Regering op aan garanties te verstrek ken aan de Ambonnese vertegenwoor digers op Java en hier te lande dat aan bovenvermelde wens zal worden voldaan en ook het Nederlandse Volk, dat zich zeer ongerust maakt over het lot van deze 12000 Ambonnese men senlevens, van deze garanties op de hoogte te stellen. Coenradi, voorzitter. van Rossum, secretaris. Afschriften aan Voorzitter ie en 2e Kamer der Staten-Generaal. Eindhoven, 5 December 1950. Storm, storm en nog weer storm Uit lage wolken zakken donkergrijze flarden, wentelend als dronken kerels. Zwaar ploft de regen neer, of hij de landen verdrinken wil. Als een dolle gaat de zee te keer. Mooi is ze in al haar woestheid. Haastige boten snellen voorbij naar veilige haven. Haar uiteengerukte rook' slierten slaan voor de boeg neer op het donkere water. De weinige bomen die het bestaan hebben zo dicht bij de kust op te schietpn, knikkebollen met hun kronen alsof ze elk ogenblik het zullen bege ven en foetsie gaan, Ze houden het nog, evenals de heggen die haar arme tierige wirwar, waartussen de storm zijn oorverdovend liedeke suist, bijna tot de grond neerbuigen. Ja - hei kan waaien op Kadzand. Over onze duinen zwiepen lange sluiers van zand in wilde dans, als de „witte wieven" van Tubbergen en Montfer- land. Waarlijk zal ook Sint Nicolaas het voor geen koopje hebben op zijn reis hierheen. Wie weet, wat hij zo al voor ons in zijn reiskoffer had. Die goeie Sint, die niet geeft om er wat voor te rug te krijgen, aIs zovelen. Die niet uit zijn muts is, als wij niet met tegen prestaties aankomen. Hij geeft om het geven zelve. Maar hol Die goeie man heeft ten- deze geduchte concurrenten gekregen op Kadzand-Haven, waar men onbaat zuchtig heerlijke dingen wegschenkt, waaraan Sinterklaas zelfs met behulp van zijn ontzagwekkende toverkracht niet tippen kan, dingen, aan de samen leving verstrekt door het gezegende Kadzandse varken 1 Weet U wat kripjes zijn? Niet? Dan toch wel varkenscarbonaden Nu, dat zijn de beroemde kripjes En 't zal je toch maar gebeuren, dat. als je aan de slager op zijn wekelijkse ronde be stelt: kripjes, bloedworst en hoofdkaas - onze postekop - dat je even na ont vangst der bestelling door buurman van over de sluis eveneens ontvangt kripjes en leverworst I Een geschenk zo heerlijk; men zou er zich om zo te zeggen „voor laten slepen". Maar de volgende dag, al vroeg, weerklonken reeds weer snerpende kre ten van een varken. De stakker werd gekeeld, 't Was die welgedane dikhuid van buurman van nabij Als resultaat der slachterij verhuisden onzentwaart een schoteltje heerlijke krippen, scho teltje postekop, leverworst I I Nog zou zeebanket aan deze Lucul- lus-voorraad worden toegevoegd. Er werd gebeld, 't Was Ann:e met een emmertje heerlijke mosselen: „Compli- zaam verder. Herrick liep dapper voor uit en riep hem over haar schouders aanwijzingen toe en het hondje, dat de warmte van haar armen en het plaid, dat ze lekker om het mandje had heen geslagen, miste, jammerde zielig. Eindelijk waren ze er door. De mist trok geleidelijk op toen ze het dal uit kwamen en eindelijk kon Herrick haar plaats naast Billy weer innemen. Toen ze weer in het zijspan stapte hoorde ze het gelijkmatige geklik-klak van paardenhoeven, dat geheimzinnig en dreigend dichtbij door de mist achter hen heen drong. „Lieve genade, ze halen ons in," riep Billy hees. Hij boog zich over zijn stuur en de motor schoot vooruit. Eindelijk kwamen ze aan Creenwood en het huis rechts latende liggen, na men ze de weg die naar Two Ways Cottage leidde. Er scheen licht door de ramen van het lange, lage huis. Herrick keek er vol tederheid naar en ze vroeg zich af wat Mac op dat moment zou doen. Ze wist zeker dat hij thuis was, want het langwerpige oranje licht van zijn stu- ment van oom". En het waren eens je mosselen. Van die kanjers, U weet wel. Als men ze opent, is het of guitige kinderwangetjes je toelachen. Prachtig, prachtig!" Maar met enige weemoed dachten wij aan de limiet die ook aan een mensenmaag is gesteld. Kort voor gezegde feiten plaats von den, trof ik tot mijn verwondering enige fraaie planten in mijn tuin aan, die ik determineerde als zijnde boerenkool. In sierlijke, wuivende bladerdos prijkten ze voor mijn voeten, zo maar ineens. Was ik er dan het ganse najaar dromerig aan voorbijgegaan Zonder haar sierlijke vormen en glunderende frisheid ie zien Onoplosbaar raadsel Maar mijn onzekerheid, mijn twijfel werden door een andere buurman be gluurd, die achter zijn gordijntje mij- nentwaart te turen stond. Hij was de dader I Genuivend in mijn tweestrijd stond hij daar en barstte uit in een schaterlach toen ik hem het ge val voorlegde. Ongezien had hij ter zake kundig, de vorige dag de planten in de grond gezet en de omgewoelde aarde fijn met dorre blaadjes en sprietjes bedekt. Enfin, vanwege de kripjes weten we nu tevens hoe buurman's boerenkool ten disch te voeren. Ja - zo leven we hier aan Kadzand- haven. Plotseling - telefoon I „Hallo I Hier Lies I Zeg lui, we heb ben geslacht vandaag. Kan ik jullie ple zieren met een schoteltje krippen ,,Eh wat ja, heel gaarne, prachtig zeg, fijn I I" „En een schoteltje postekop?" „Heerlijk I" „En zal ik er een flink stuk lever bij doen? Wij houden daar niet van; jullie wel hé ,,Nou even I In de boter gebakken kan het tegen biefstuk op Toen keken we elkaar enigszins ver bijsterd aan. „Die goeie Lies Zulk een climax beleef je niet alle dagen. Moet je voor aan ,,'t haventje" zijn Intussen - alles heeft ten volle aan zijn roeping beantwoord en doet dit nog dagelijks. Ja - Sinterklaas heeft hier geduchte concurrenten gevonden, wat geven aan gaat. Geven om de pret - het diepe genoegen - van het geven alleen L. B. Verkeerssituatie in Breskens wordt verbeterd, maar De verkeersweg door Breskens zal worden verbeterd door de aanleg van een parkeerstrook en een tweezijdig rijwielpad. De totale breedte van de rijweg tussen de trottoirs zal dan 11 meter bedragen. Ook zal er een nieuwe verlichting worden aangebracht. De A.N.W.B. heeft zich tot de gemeente Breskens gewend, met het verzoek de bestaande plannen ten aanzien van deze verlichting te wijzigen, daar gevreesd wordt, dat deze verlichting niet zal voldoen. De A.N.W.B. dringt er nu op aan op deze zo belangrijke route doel matige verlichting aan te brengen; te meer daar verondersteld kan worden dat andere gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen het Breskense-voorbeeld zullen volgen, of dit goed of slecht is. deerkamer blonk vriendelijk tussen de bomen door. Een heerlijk, warm ge voel doortintelde haar. Billy en zij gingen naar Macs zuster, om haar te redden en ze hielpen dus eigenlijk Mac zelf - bespaarden hem de zorg om ooit te weten wat een dwaze streek ze had uitgehaald en redden haar voor de gevolgen van haar dwaas heid. Want dat die gevolgen zeer ernstig zouden zijn als Carol ooit in Jems huis ontdekt werd door haar man, daaraan twijfelde Herrick geen ogenblik. Al wist hij in zijn hart dat zijn vrouw onschuldig was, ze voelde toch instinctmatig, dat Sir Francis haar dwaasheid op de lelijkste manier zou uitleggen en er haar tot het uiterste voor zou laten boeten. Het zijspan begon nu onbehagelijk te schudden, Billy mopperde en ver minderde zijn vaart en ze merkten, dat ze het laatste eind van hun tocht bereikt hadden en over het karrespoor hobbelden, dat naar de deur van de cottage voerde. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Winkelweekmisère. Geacht winkeliersbestuur, Het verblijdt mij ten zeerste, dat er nog een winkeliersbestuur bestaat. Wat betreft Uw antwoord op mijn ingezon den stuk wil ik voor het laatst nog het volgende opmerken U schrijft dat U nog gaarne bereid bent om de prijzen alsnog te doen uitreiken, als dit niet in strijd is met de uitspraak. Nu dit is aan U om dat uit te zoeken en niet aan mij. U vraagt ook naar een middel of wegen aan mij. Nu, geacht bestuur, deze vraag komt te laatAls men zich eerst in verbinding had gesteld met de bevoegde instanties en had ge ïnformeerd, wat wel en niet mag en deze raad had opgevolgd, dan was men beslagen op het ijs gekomen en was de winkelweek zeker geslaagd. Men verwacht toch niet van een winkeliersbestuur, zoals van Breskens, dat zij zo zwak voor de dag komen. U schrijft ook van de door ons niet gewenste teleurstelling, maar U was enkele dagen te voren reeds gewaar schuwd dat de zaak bij trekking in beslag genomen zou worden. Waarom zette U dan toch door Uw opmerking over „zender Boston" in bezettingstijd vind ik erg ongelukkig gekozen, want die hebben ons ook zoveel beloofd en Wat betreft het door U gevraagde vertrouwen in U, daar antwoord ik op, dat U met veel goede dingen voor de dag zal moeten komen om mij dat vertrouwen terug te geven. Ik wil eindigen met een bekend ge zegde, dat voor dat doel iets gewijzigd is „Veel beloven, weinig geven, doet geen Bressiaander in vreugde leven". De redactie nogmaals dankend voor de geboden plaatsruimte. De Bressiaander. Mijnheer de Redacteur, Het is niet te hopen, dat het be stuur van de winkeliersvereniging op nieuw de „moed" zal hebben om te beweren, dat het St. Nicolaasfeest ge slaagd is, of het „vertrouwen" heeft dat de ingezetenen een dergelijke or ganisatie zullen nemen. Op de 5 December-avond leek, in tegenstelling met alle voorgaande ja ren, onze gemeente door het uitblijven van de rondgang door St. Nicolaas, wel uitgestorven. Na de, voor het publiek totaal mis lukte winkelweek, klopt nu vol ver wachting ons hart wat de derde stunt zal worden. Een kindervriend. Breskens, December 1950. Geacht Bestuur Winkeliersvereniging „Ons Belang". U zoudt zo gaarne de prijzen uitrei ken, die wij nog te goed hebben, maar weet daartoe geen middel of wegen te vffiden. Nou, dat is toch niet zo moeilijk vind ik. Door de Voorzitter is ons indertijd aangeraden toch vooral onze bonnen goed te bewaren, want dat kwam allemaal wel in orde. Welnu laat elk met zijn of haar bonnen komen en geef voor iedere bon 2 cent. Dat zou juist in de Decembermaand met zijn grotere uitgaven voor St. Nicolaas en Kerstfeest bij velen zeer welkom zijn. Als hieraan voldaan wordt hebben wij huisvrouwen tenminste niet meer het idee, dat we beetgenomen zijn. Een huisvrouw. Breskens, December 1950. Oostburg, 5 December 1950. Maandagnacht kwam ik om ongeveer I uur thuis en waren de wegen zeer glad, wat trouwens reeds vroeg in de avond zo was. Van de Provinciale Waterstaat heb ik 6 mannen ontmoet met een auto zand, welke bezig waren de Provinciale wegen met zand te be strooien. Op de Rijksweg heb ik echter niets gezien. Het is thans Dinsdagmorgen 9 uur en nog hebben ze de Rijksweg in mijn plaats niet met zand bestrooid. Wij weten niet waar hier het ver schil zit, doch ik breng hulde aan de mannen van de Provinciale wegen, die er hun nacht voor hebben opgeofferd om mensenlevens te sparen. Dit is op de Rijkswegen toch ook zeer zeker nodig. Wat schie ten we er mee op, dat er hopen zand langs de weg liggen, wanneer ze niet uitgestrooid worden. Hopende dat dit artikeltje er mag toe bijdragen, dat ook de Rijkswegen zo vlug mogelijk zullen worden be strooid met zand. Een Oostburgse automobilist. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Breskens en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand November inge- ingelegd f 69546,25, terugbetaald f 146564,68. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 22078. Plaatselijk Nieuws Oostburg Orkest zonder naam. In een stampvol Ledeltheater trad, in het kader van de jubileum-tournée van de K. R. O. op, het bekende radio ensemble, het „Orkest zonder naam", onder leiding van Ger de Roos. Hier werd werkelijk iets heel fijns geboden. Gouden-jubileum. Heden Vrijdag viert de vereni ging van oud-leerlingen aan landbouw- wintercursussen haar 50-jarig jubileum. De heer Joh. Ie Clercq te Sluis is van deze vereniging reeds 35 jaar voorzit ter. 30-jarig bestaan. Zaterdag a.s. houdt de afdeling Oostburg van de vereniging tot bevor dering van de bijenteelt in Nederland een algemene vergadering, waar het 30-jarig bestaan zal worden herdacht. Zuidzande Nieuw hotel. Het over zes jaar verwoestte hotel „De rode leeuw" van de heer P. de Witte, is thans herbouwd en Zaterdag middag officieel heropend. Burgemeester Vermet dankte de heer de Witte voor zijn initiatief, er op wijzende, dat het gebouw een sieraad is geworden voor de gemeente en volkomen past in het kader van de plannen tot verfraaiing van het dorps beeld. De voorzitter van de Kon. muziek vereniging „Veronica" sprak waarde rende woorden in verband met het feit, dat „Veronica" bij de familie de Witte zeer vele jaren een gastvrij club huis heeft gehad. Als blijk van medeleven van de bevolking waren veel bloemen aanwezig Het nieuwe hotel is geheel aange past aan de eisen des tijds en bevat o.m. een ruime cafézaal, eetzaal, toi letten, enz., terwijl boven een 8-tal logeerkamers en een vergaderzaal zijn. Groede. St. Nicolaasfeest. Evenals vorige jaren, hebben ook in deze gemeente Dinsdag weer de kin deren van de kleuterschool allerlei spelletjes met veel succes voor St. Nicolaas opgevoerd, na afloop waarvan zij uit handen van St. Nicolaas een cadeautje kregen. Des avonds maakte de goeie Sint met Pieterbaas onder de tonen der muziek een rondgang door de gemeente. IJzendijke. Palingschieting. Zondag j.l. werd bij de heer Eug. Anker alhier een palingschieting ge houden, waaraan door 37 schutters werd deelgenomen. De uitslag was als volgt Hoofdvogel J. Wijffels, Biervliet; ie Zij vogel A. v. Mussche; 2e zij vo gel C. Boerjan, Biervliet; ie kal. J. de Vilder; 2e kal. Fl. de Meij. De meeste kleine werden geschoten door Em. de Boevere, Biervliet. Biervliet. Feestavond A.N.L B. De Algemene Nederlandse Landar- beidersbond heeft alhier een opvoering gegeven van de cabaret revue „Een beetje zon", door het „Nederlands cabaret". De opening geschiedde met een propagandistisch woord door de heer Lucas, waarna André Carell en de zijnen een buitengewoon aardig programma vlot ten tonele brachten. Eede. Bekerbolling. Zondag j.l. bracht de bollersclub „Nooit Gedacht" uit IJzendijke met een 16 spelers een tegenbezoek aan de

De Schakel | 1950 | | pagina 2