DE ZONDEN DER VADEREN. Wat gebeurd er met Nieuw-Guinea Wij zijn tegen griep. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 6e Jaargang Nummer 307 Vrijdag 1 DEC. 1950 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent për m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra FEUILLETON 72) door PEDLER. „Misschien heeft Mortimer die aan hem cadeau gedaan," veronderstelde Billy. Ze lachte. „Niet erg waarschijnlijk, Sir Francis geeft niet gauw wat weg". „Dan gaat de man zeker naar het station om wat bloempotten of planten of zoiets te halen," zei hij, waarna de onverwachte verschijning van Hum phreys door beiden weer vergeten werd. Kort daarna kwamen de lichtjes van het dorpsstationnetje in zicht en Billy had er, nadat ze uit de mist gekomen waren, zo'n vaart achter gezet, dat ze nog even op de trein moesten wach ten. Juist toen hij werd gesignaleerd kwam de dogcar in zicht met Hum phreys, die het paard telkens met de zweep bewerkte en een minuut of twee voor de trein binnenliep, voor het sta tion bleef staan. Met de lompheid van zijn figuur in aanmerking genomen, verrassende vlug heid, sprong de man van de hoge dogcar af, hing de leidsels over een paaltje en begaf zich naar het perron, langzaam gevolgd door Billy. Deze ging regelrecht naar de goe- goederenwagen om zijn hondje te halen en verloor Humphreys uit het oog. Het was grote marktdag geweest in Tanborough en het kleine, slecht ver lichte perronnetje was al gauw vol met boeren en hun vrouwen, dienstmeisjes en haar vrijers, enz. die zich een weg baanden naar de uitgang. Daar had de onvermijdelijke kaartjes-controle plaats en Billy, de mand met het hondje voor zichtig in zijn arm en het beschermend tegen zich aanduwend, werd even in een hoek gedrukt, tegen een uitste kende muur aan. Van de andere kant van die muur klonk het geluid van een norse brom mende stem die op zachte, vertrou welijke toon sprak. „Ze is naar „Two ways Cottage' gegaan. En ik weet maar twee manieren waarop een vrouw daarheen kan gaan - met haar wettige man of met een andere man". „Weet je het zeker?" Billy schrok toen hij die andere stem hoorde en de arm, die de mand vast hield drukte er onwillekeurig tegen en veroorzaakte een zielig gepiep in haar binnenste. „Weet je het zeker?" Het was de dunne, onaangename stem van Sir Francis Mortimer die de vraag gesteld had en Billy luisterde ingespannen naar het antwoord, „O ja, heel zeker. Ze wandelde er van mid dag na theetijd naar toe en ik ben haar gevolg. Ze is niet terug gekomen en daarom vroeg ik er de keukenmeid naar toen ik de groenten bracht en zij had gehoord, dat mevrouw had gezegd, dat ze bij haar broer ging dineren". „Je hebt het goed opgeknapt, Hum phreys," zei Sir Francis. „We zullen naar Two Ways Cottage rijden - en ik zal eens onderzoeken of ze werkelijk bij haar broer dineert". De mensenstroom ging toen weer verder en twee minuten later stond Billy op het stationspleintje waar het zijspan wachtte en zette het mandje met de kleine terrier in Herricks armen. „Mag ik het open doen en eventjes kijken?" vroeg ze verlangend. „Nee, dat mag je niet," antwoordde hij nors. Zijn jong gezicht stond onge woon ernstig en was bleek in het gele licht van de lantarens. „Hoor eens, Herrick," zei hij haastig. „Er is iets ellendigs gebeurd - of het zal gebeuren als v/ij het niet voor komen". Hij vertelde haar in enkele woorden- het gesprek tussen Sir Francis en Humphreys, dat hii had afgeluisterd. „Je ziet dus," eindigde hij, „dat de oude Mortimer haar daar wil verras sen, in Jems huis. En dan heb je de poppen aan het dansen". „Ja, dat is zeker," gaf ze verdrietig toe. Ze was ook bleek geworden en begreep de volle betekenis van het geen ging gebeuren. „Laten we gauw weggaan," drong ze aan. „We moeten zorgen het eerst bij het huis te zijn, wat er ook gebeurt, Billy". Door J. P. de Klerk Een vraag als de bovenstaande wordt als regel met een schouderophalen be antwoord. In het gunstigste geval trekt men een geleerd gezicht, strijkt zich nadenkend over de kin en zegt„Tja, daar vraag je me wat". Eigenlijk weten we ook geen van allen waar dit op uit zal lopen. Want er zijn vele be langstellenden en er zijn vele redenen voor en tegen overdracht aan de Republiek Indonesia, die door alle partijen meermalen breedvoerig zijn opgesomd. De aankomst van de drie Djokjase vertegenwoordigers in ons land was echter niet' bepaald een suc ces. Als dat de opinie was, die men er in het Indonesische kabinet op na houdt, bij deze gelegenheid verkondigd, dan Tja, daar heb je weer zoiets. Nederland, „let op Uw saeck Er is gesproken over infiltratie in Nieuw-Guinea, insluiping van Djokja- strijdkrachten, die tot taak hebben onrust te verwekken en stemming te maken tegen Nederland. Dit is meer dan een dreigement, het is n.m. inder daad reeds verscheidene malen voor gekomen, dat de bevolking aan de Nederlandse bestuursambtenaren der gelijke lieden kwam uitleveren. De TNI-soldaten e.d. zijn zo totaal ver schillend van Papoea's, dat zij voor hun gevoel even vreemd zijn als blan ken destijds voor hen waren, de ge vaarlijke bedoelingen van de infiltran ten nog daargelaten. Dezer dagen is zelfs het enige partijtje, dat men had kunnen vormen tegen Nederland en voor Djokja, uit zichzelf ineengestort, omdat de leden genezen waren van wat hun voorman hen had verteld. In feite woont er in Nieuw-Guinea zelf het is de volle waarheid niemand, die een verandering wenst als de Re publiek wilMen zou daarom ver standig doen, met enigerlei beslissing minstens voor de duur van een jaar of twintig uit te stellen. Helaas hebben de Djokjase leiders zich zo vaak en zo nadrukkelijk tot acties voor de ver overing verbonden, dat zij wel zullen doorgaan en hun zaak kracht bijzetten, door tot het uiterste infiltraties te be proeven. Wat verstaat men daaronder Voor ons ligt een Instructie, geda teerd 12/13 November van het vorig jaar, uitgegeven door de commandant Oost-Java, de gewezen muiter van de „Zeven Provinciën, Soengkono, die hij in opdracht van Djokja toezond aan alle militaire en burgerlijke leiders op Oost-Java, voor zover zij met het nieuwe regime sympathiseerden. Er blijkt uit, hoe men in het rustige door de Neder landers gecontroleerde land onrust ver wekken moet. We mogen dat dus t.a. v. Nieuw-Guinea wel eens nalezen. Ongewijzigd a. In door Nederlandse troepen ontruimde gebieden buiten de NDT, dienen orde en rust op de snelste, zo nodig harde wijze, hersteld te worden b. In Negara-gebieden waar Neder landse troepen verantwoordelijk zijn voor orde en rust, dient de grootst mogelijke onrust te worden verwekt, in de vorm vanrampokken, ont voeringen, moorden, stakingen en alle andere vormen van terreur! Hiermee zal worden bereikt, dat 1. aangetoond wordt, dat de TNI in staat is om „de veiligheid" te garanderen, terwijl Nederlandse troe pen hiertoe niet in staat zijn; 2. door deze intimidatie, zal de be volking in de Negara geneigd zijn, bij een plebisciet vóór aansluiting bij de Repoeblik te stemmen; 3. het Federale bestuur zal ver plicht zijn aan de TNI te verzoeken orde en rust te herstellen; 4. daar, zodoende, het gezag in naam bij het Negara-bestuur berust, doch in feite bij de TNI, zal de be volking de TNI verzoeken, voor hand having van orde en rust te willen zorgen; 5. door de heersende onrust en terreur, zullen, de Federale Bestuurs ambtenaren niet meer in staat zijn de bevolking te beïnvloeden, waardoor de Republiek de overheersende factor wordt. c. Uitvoering van b.g. opdracht als volgt 1. Alle ongeregelde benden en niet bij de TNI aangesloten strijdgroepen dienen geregistreerd te worden, door de Sub-sectoren, onder opgave van naam, aanvoeder c.q. commandanten, sterkte en bewapening. Daarna dienen bedoelde groepen op eigen initiatief rampok- en terreuractiviteit in het door de Nederlanders gecontroleerde gebied uit te oefenen. 2. Eventueel buitgemaakt geld, en goederen, kunnen door bedoelde groe pen behouden worden, doch wapens dienen bij de TNI ingeleverd of ge registreerd te worden. 3. Aanzetten tot desertie, van A.P., O.W. en KNIL, dient tot het uiterste te worden gestimuleerd. 4. Ontsnappende gevangenen moe ten de bewapening van hun bewakers meenemen. 5. Er dient voor te worden gezorgd, dat bovengenoemde wapens niet in handen komen van strijdgroepen c.q. benden, niet aangesloten bij de TNI. d. Alle ongeregeldheden, welke worden uitgevoerd, dienen op naam De man op de foto ook. Maar hij wordt er niets zenuw achtig van. Het is een rus tige drukte, daar in het Londense centrum van de Wereld Gezond heids-Organisa tie der Verenig de Naties. De strijd tegen de griep, in deze laboratoria is een verbeten strijd, maar als je daar te veel over gaat zitten piekeren, zou je een buisje laten vallen, een pin cet infecteren, of een naald breken en daar is het mate riaal te belang rijk en te kost baar voor. Immers, men kan griep voor kómen, door vroegtijdig maatregelen te nemen, waarvan inenting met influenza-virus het best van al is. In het Londense centrum zijn daarom grote hoeveelheden van dit virus klaargemaakt en gereed voor verzending. Er zijn verschillende landen bekend, die over weinig of geen afweermiddelen beschikken en voor wie een griep epidemie een ware ramp zou kunnen betekenen. De WHO-mensen zijn paraat. Internationale deskundigen werken mee aan de vervaardiging, identificatie en classificatie van het begeerde product. Het zij U, bij voorbaat, tot troost! (J. P. de Klerk). te komen van de z.g. „onverant woordelijke elementen", zoals steeds door de Nederlandse pers zelf wordt verkondigd, terwijl indirecte verant woordelijkheid der TNI daarvoor, niet naar buiten mag blijken! e. Wanneer de Negara, door de heersende onrust en het gebrek aan een eigen betrouwbaar gezagsapparaat, en gelet op relatief gunstige toestanden, in door de Rep. beheerst gebied, ertoe komt, de TNI te verzoeken voor orde en rust zorg te dragen, kan zulks op kort termijn uitgevoerd worden, daar immers de aanvoeders en de bewa pening van de benden locaal geregis treerd en gecontroleerd worden, zodat demonstratieve pacificatie door de TNI gemakkelijk uitvoerbaar is. F. Met KNIL-personeel, dat van plan is, over te gaan naar het RIS- leger, moet al contact worden opge nomen, teneinde inlichtingen over Nederlandse militaire aangelegenheden te verkrijgen. G. Djokja zal z'n uiterste best doen, NDT (Negara Djawa Timoer) en de Negara Madoera, ook onder de ver antwoording van TNI-DIV. I te krij gen tot dereorganisatie in RIS-verband. Gedurende deze periode dient Staf I de uiterste activiteit te ontplooien, ten einde volgende punten te bewerkstel ligen; enz. enz. Zouden gewaarschuwde mensen nu voortaan weer voor twee tellen? (Nadruk verboden).

De Schakel | 1950 | | pagina 1