DE SCHAKEL "engelse les 24 November 1950 No. 306 TWEEDE BLAD. Breskens. Heropening.' Morgen zal de Fa. P. W Jacobs &- Co. hun door het oorlogsgeweld zwaar getroffen meubelbedrijf heropenen. De gehele inrichting is op moderne leest geschoeid en maakt met de vele toen- kamers een keurige indruk. Muziekuitvoering. Vrijdag en Zaterdag j.l. gaf de muziekvereniging „Uit het VolkVoor het Volk," met medewerking van de toneelvereniging „Thalia" haar najaars uitvoering in het Gemeentelijk ontspan ningsgebouw. De voorzitter, de heer I. de Hullu,. sprak beide avonden het openingswoord waarbij hij zijn vreugde uitsprak over de grote opkomst. Verder wekte hij de aanwezigen op om de muziek zoveel mogelijk financieel te willen steunen, daar het aantal werkende leden steeds toeneemt en hiervoor instrumenten aan geschaft moeten worden. De muzikanren, onder leiding van directeur J. Hennekeij, hierna aan de beurt van optreden zijnde, kregen na afwerking van hun programma een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. In de pauze speelde een uit de mu zikanten gevormd bandje, met mede werking van de heer W. v. Haneghem met zijn accordeon, vrolijke wijsjes, wat zeer in de smaak van de aanwezigen viel Vervolgens kwam de toneelvereniging „Thalia" aan de beurt, die voor het voetlicht brachten „Wilde Vaart," spel rond de havens in drie bedrijven, door Tom Dekker Het stuk werd goed ver tolkt, wat merkbaar was aan de reacties van het publiek in de zaal, die intens met het spel meeleefden. De spelers en regisseur kregen dan ook een hartelijk applaus in ontvangst te nemen Het zijn twee goed geslaagde avonden geworden. Voetbal» Het was te verwachten, dat de meeste vel den Zondag onbespeelbaar zouden zijn. No vember is wel bijzonder nat en daar komt bij, dat de meeste voetbalvelden nu niet bepaald in prima conditie zijn. Oostburg staat, wat dat betreft, er gunstig bij, want dit nieuwe sportterrein bleek heel goed bespeelbaar. Dat is dus wel in orde, maar wat heeft men aan een mooi sportterrein, wanneer men geen goede voetballers heeft. Het was Zondag weer een triestige beweging Over alle linies was Oostburg weer de mindere van Middelburg, dat een technisch heel aardig spel speelt. Oostburg verscheen ditmaal volledig, dus met v. Kooten in de voorhoede. Men probeerde een andere opstelling, met Kareis als rechts achter, Hinnernan rechtsbuiten en v.d. Gazelle mid voor. Ook deze opstelling heeft niet vol daan. De Middelburgers speelden keurig sa men en lieten de bal het werk doen. Dit sa menspel werd echter te ver doorgevoerd en was oorzaak dat de overwinning niet groter is geworden. Kareis was in de verdediging goed, Brakman veel minder en doelman Lau rens was slecht. Zeker aan drie doelpunten had hij schuld. Het werd in de eerste helft 4o voor Middelburg en onmiddellijk na de hervatting 5o, zij het op zeer fortuinlijke wijze. Toen vond Oostburg het welletjes en vocht om de eer te redden. Nadat v.d. Ga zelle het veld had verlaten en Iz. Verplanlce was ingevallen, kwam er plots een opleving. Verplanke die op de linksbuitenplaats ope reerde, bracht vaart in de voorhoede en hij was het tenslotte, die de eer wist te redden. In deze afdeling werd nog slechts e'én wed strijd gespeeld, n.l. OdioR.C.S die door Odio met 3i werd gewonnen. De Soubur gers zijn hierdoor danig afgezakt, terwijl Mid delburg nu aan kop gaat, huewel De Zeeuwen er iets gunstiger voorstaan, doch een wed strijd minder hebben gespeeld. Zondag a.s. moeten de Vlissingers bij Middelburg op be zoek en dan kan Odio wel eens de lachende derde worden. De stand is nu: Middelburg 8602 3210 12 Odio 8602 1610 12 De Zeeuwen 7 5 1 1 259 11 R C.S. 8413 1919 9 Meto 8404 2120 8 Biervliet 8404 1515 8 Nieuw Borgvliet 6312 16—16 7 Zeelandia 6123 10'6 4 Aardenburg 7205 823 4 Breskens 6114 1017 3 Oostburg 8 o 2 6 724 2 2e klasse Goes—Dosko 3—4; Moe—Vlissingen 21; Alliance—Desk 1 1. Ook in de tweede klasse ziet het er voor onze Zeeuwse clubs donker uit. Beiden ver loren van clubs uit Bergen op Zoom, n.l. Goes thuis van Dosko en Vlissingen uit van Moe. Het waren weliswaar kleine nederlagen, maar de puntjes zijn verspeeld. De Bergena ren geven de toon aan en hun positie werd nog versterkt door het gelijke spel van twee concurrenten. De stand is hier: Dosko 7610 3211 13 Moe 7 5 1 1 145 11 Alliance 9423 1917 10 Desk 8 3 3 2 118 9 Internos 8323 1114 8 Vlissingen 8305 n 16 6 Rood Wit 7 1 3 3 9j8 5 R A.C. 6123 811 4 Goes 7124 1219 4 R K.C. 7124 5 13 4 3e klasse E. In deze afdeling werden slechts twee wed strijden gespeeld, n.l. B.S.C.V.E.S. 4o en GbngeCorn Boys 13. Door de nede£rlaag van V.E.S. zit Terneuzen helemaal op flu weel. Corn Boys werkte zich boven Clinge, maar voor het overige bbef de stand onge wijzigd. In onze vierde klasse werden alle wedstrijden afgelast. Insider. Les 8 In de vorige les troffen we enkele onregelmatige werkwoorden aan. Hier volgen er nog enige to come (toe kam)komen j ik kom is I come (ai kam) ik kwam is I came (ai keem) ik ben gekomen is I have come (ai hèv kam) to fall (toe föl) vallen ik val is I fall (ai föl) ik viel is I feil (ai fél) ik ben gevallen is I have fallen (ai hèv föllen) to go is gaan ik ga is I go (ai gkoo) ik ging is I went (ai wént) ik ben gegaan is I have gone (ai hèv gkon) Gekomen, gevallen, gegaan, noemt men verleden deelwoorden. Ik ben gekomen is de voltooid tegenwoordige tijd van het werkwoord komen. Het verleden deelwoord is in 't Engels, bij de regelmatige werkwoorden gelijk aan de verleden tijd. Voorbeelden ik heb geleefd is I have lived (ai hèv livd) ik heb gewacht is I have waited (ai hèv weetid) ik heb besloten is I have decided (ai hèv disaïdid) In 't Nederlands kan dus voor de voltooid tegenwoordige tijd het hulp werkwoord zijn of hebben gebruikt worden. In het Engels moet steeds hiervoor have gebruikt worden. Dezelfde regels gelden voor de vol tooid verleden tijd ik was gevallen is I had fallen (ai héd föllen) ik had gewacht is I had waited. Oefening 8. Vertaal in 't Engels: Paul is naar Tomsk gegaan. Hij heeft land gevonden. Na drie weken is hij teruggekeerd. Pauls vader heeft de oogsten verkocht. Zij zijn naar het sta tion gegaan. Zij moeten de nacht in het spoorwegstation doorbrengen. Vervoeg het werkwoord to piay (spe- len) in de voltooid teg. tijd in alle personen dus ik, jij, hij, wij, jullie en zij. Eveneens in de volt. verleden tijd. Vervoeg het werkw. to carry in de onvolt. teg. tijd en in de onvolt. ver leden tijd iri alle personen. Pt-Ü EDIK BEURTEN Zondag 26 Nov. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom Dodenherdenking Sint Anna ter Muiden, n uur, Ds. Schrale Zendingscollecte Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch Dankdienst voor 't gewas Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom 6,30 uur, Ds. Boere Cadzand, 9,30 uur, Ds. ten Cate Groede, to uur, Ds. Boere Hoofdplaat, 10 uur, Eerw. Heer I. van 't Hof, Delft St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Dodenherdenking Nieuwvliet, 11 uur, Ds. Schopenhauer Coll. Reg. Comm. voor het Zuiden Oostburg, 10 uur, Ds. Fournier Bediening H. Avondmaal Retranchement, 11 uur, Ds. ten Cate Schoondijke, 9,30 uur, Ds. Schopenhauer Des Zaterdags om 7 uur, avondgebed Sluis, 9,30 uur, Ds. Schrale Zendingscollecte Waterlandkerkje, 10 uur, Eerw. Heer Barnard, Meiiskerke IJzendijke, 6 uur, Ds. Schopenhauer Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuijlman Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Nolthenius Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da. Stol Chr. Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, de Heer de Bruijne Nieuwvliet, 10 uur, Ds. de Meijere Retranchement, 2,30 uur, Ds. de Meijere Cadzand, 6,30 uur, Ds. de Meijere Geref. Kerk Breskens 10 uur, de Heer Vingerling, Goes. 3 uur, de Heer Vingerling Maandag 27 November 7 uur, Ds. Schelhaas, Rodeschool Dankdienst voor 't gewas Gevonden voorwerpen. 1 vulpotlood, 1 springtouw. Inlichtingen ter gemeente-secretarie te Schoondijke.

De Schakel | 1950 | | pagina 5