GRATIS V mm HP SAN AT OGEN Gouden jubileum van VAN MELLE's Biscuits- en Toffeelalirieken 0. ie Rotterdam. BURGERS, Breskens De Schoondijkse Centrak speciale SINT NiCI Profiteer nu Door tijdige aankoop k vele artikelen leveren aé woningwetwoning met een paar m2 grond voor en achter. Aan die luxe vermindering zullen we moeten wennen en daarom moeten we niet op onze borst rammen als een lid van het Atlantic Pact beweert, dat we het best met wat minder luxueus meubilair dan een grote marine kunnen doen. Inderdaad, zo is het. Nederland is geen koloniale mogendheid meer; de enige buitentuin die ons nog rest ligt onder de rook van de Verenigde Staten en gezien de bedoelingen van het Atlantic Pact, zouden de zonen van Uncle Sam eventueel de bescherming van de Antillen wel van ons overnemen. Maar, zo zeggen anderen, onze handelsvloot moeten we toch kunnen beschermen. We hebben geen eigen handelsvloot in tijden van oorlog; die maakt, even als in 1940/1945, als dan deel uit van de gecombineerde geallieerde handels vloten en als zodanig zorgen de ge allieerden dan ook voor haar bescher ming. Wij zijn arm en kunnen boven dien geen oorlogsvloot bekostigen, niet aanschaffen en ook niet op peil houden. Een paar kruisers die honderden mil- lioenen kosten, betekenen immers toch niets tegenover de vloot van een grote mogendheid - zie de slag in de Javazee. Bovendien veroudert dat marine-mate rieel spoedig en weldra staat men weer voor nieuwbouw, die aan de eisen van de tijd voldoet. Neen een doeltreffende marine, die milliarden en nog milliarden kost, is iéts dat alleen door landen als Amerika eri Engeland kan worden opgebouwd en bijgehouden. Wanneer onze regering nu maar wilde inzien dat we, evenmin als Denemarken of België een grootscheepse marine nodig hebben - omdat we geen overzeese gebieden meer te verdedigen hebben dan zouden we voor 1951 en volgende jaren financieel een eind uit de prutsen zijn. Dan zou minister Lieftinck de aangename plicht te vervullen krijgen om de alles dooddrukkende belastingen in Nederland te verlagen en wij allen zouden hem dan een groot en een braaf man vinden. Dit alles zal echter wel niet gebeuren en de minister van Defensie zal wel op zijn „ponteneur" staan en een flinke marine blijven opeisen. Tenzij Amerika zich verder zou willen laten gelden en tot Neder land zou zeggen Jullie wel een marine; dan van mij geen financiële steun ver der. Amerika zou ons dus kunnen terug brengen tot de staat van een behoor lijk bewoner van een woningwetwoning; tot een mens die zich niet uitsluitend afhankelijk stelt van de „noodwet Drees" - zoals er zo vele zijn - doch die er prijs op stelt om zelf in eigen, niet overdadige, levensbehoeften te voorzien. Laten we hopen dat die levenshou ding uit ons zelf komt en dat zij niet van buitenaf aan ons wordt opgedron gen. L. Haal gezondheid in huis, een reserve aan gezondheid, waaruit gij putten kunt na dagen van inspan ning of zorgen, ©na Uw vermoeide lichaam en zenuwgestel weer snel te versterken en te herstellen. Het Zenuwsterkende Voedsel Nadat de heer I. van Melle het suikerbak kersvak bij zijn vader en in Duitsland ge leerd had, huwde hij den 29sten November 1900 op 23-jarige leeftijd en begon voor eigen rekening een suikerbakkerij in een pand, ge legen achter het door zijn jonge echtgenote en hem betrokken huis in de Dorpsstraat te Breskens, de plaats, waar zijn vader een brood- en suikerbakkerij dreef en waar hij geboren is. Het personeel bestond uit 2 leden, t.w. zijn 14-jarige broer P. C. van Melle en dè 18- jarige A. Monjé. Het bedrijfsgebouw was maar klein en de bedrijfsuitrusting bestond uiteen vuurverhitte vacuumkookpot met een capaci teit van bijna roo kg. suikerwerken per dag, enkele werktafels en klein gereedschap, ter wijl de krachtbron een petroleum-motor van U/2 pk. was. Reeds in 1904 werd een belang rijke verbetering in het fabricage-proces aan gebracht door te gaan koken met stoom en tevens werd het fabrieksgebouw wat uit gebreid. In de reeks van voortdurend verdere verbeteringen treedt vooral naar voren de aanschaffing in 1909 van een zuiggasmotor met 2 dynamo's, waarmede het tijdperk van electrische drijfkracht en electrische verlich ting voor het zich steeds maar uitbreidende bedrijf werd ingeluid. In hetzelfde jaar kwam de heer van Melle op het idee om meteen maar het dorp Breskens te voorzien van electriciteit. Hij bracht een leidingnet in de gemeente aan en zo was Breskens de eerste plaats in W. Zeeuwsch-Vlaanderen, die op electrische straat- en huisverlichting kon bo gen en kort daarna ook krachtstroom gele verd kreeg. In 1937 werd de electrische cen trale door de Prov. Z. Electriciteits Mij. over genomen. Het bedrijf werd in 1912 omgezet in een naamloze vennootschap, waarvan de oprich ter I. van Melle en zijn broer P. C. van Melle directeuren werden. In 1913 trad een derde broer, de heer D. M. van Melle, als medewerker toe. Deze maakte in het buiten land studie van de biscuits- en wafelfabricage, met de vooropgezette bedoeling een biscuits- en wafelfabriek aan het bedrijf te verbinden. Dit laatste werd in 1920 verwezenlijkt en de heer D. M. van Melle werd tegelijkertijd tot directeur der vennootschap benoemd. Als erkenning van de door de oprichter I. van Melle geleverde prestaties werd deze in 1925, ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan van het bedrijf, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl aan de vennootschap de vergunning werd verleend tot het voeren van het Kon. Wapen. Wij moeten nu even terug naar 1914» zijnde dit een belangrijk jaar voor de op richter, uit wiens huwelijk tot dan toe 8 dochters waren geboren, waarvan er 2 op jeugdige leeftijd overleden zijn. In gemeld jaar n 1. werd eindelijk een zoon geboren, de huidige directeur Gideon A. P. van Melle. Daarna werd het gezin met nog 2 dochters en 2 zoons verrijkt. De oudste zoon Gideon trad in 1930 als medewerker tot het bedrijf toe, maakte daarna langdurige studiereizen in het buitenland en werd in 1939 tot adjunct directeur der vennootschap benoemd. In laatst genoemd jaar werd de jongere generatie in het bedrijf verrijkt met de toetreding als medewerker van de heer J. P. van Melle, oudste zoon van de directeur D. M. van Melle. Ook deze ging op studie in binnen- en bui tenland, teneinde zich in het vak te bekwamen. Vanaf de indiensttreding in 1930 van de heer C. J. Helman, die in 1946 tot Verkoop directeur werd benoemd, werd de weg inge slagen, die leiden zou naar de op moderne leest geschoeide, wetenschappelijk opgezette verkoop-organisatie, waarover het bedrijf thans beschikt. De groei van het aantal vertegen woordigers, dat dagelijks het verkooppad be wandelt, hield gelijke tred met de groei van het bedrijf en de resultaten van het corps zien wij weerspiegelt in het feit, dat tot in de meest afgelegen oorden des lands de van Melle's producten te kust en te keur ver krijgbaar zijn. In 1935 werd een Pensioenfonds aan het bedrijf verbonden, benevens een Ondersteu- nings- en Voorzieningsfonds. Dit laatste heeft veel goed werk verricht, totdat de later in gevoerde sociale wetten de taak van het fonds overnamen. Het Pensioenfonds bloeide en werd in 1947 omgezet in een stichting. In '35 werd de Biscuitfabriek de Linde boom overgenomen en aan het concern toe gevoegd. Als een zwarte dag in de geschiedenis van het bedrijf zal aangetekend blijven de 11e September '44. Op die onvergetelijke dag, om 15.20 u., kreeg Breskens een hevige lucht aanval te verduren, met de bedoeling de te rugweg over de Schelde af te snijden voor de uit België en Frankrijk vluchtende Duitse troepen. De gevolgen van dit bombardement waren catastrophaal. Van de bevolking van Breskens werd ca. tien pCt. gedood en de materiële schade was ontzettend. Deze lucht aanval was de inzet van opeenvolgende oor logshandelingen in Breskens, die resulteerden in een vrijwel totale vernietiging van het dorp en daarmede ook van ons bedrijf. Onmiddellijk na de bevrijding in November '44 werd begonnen met het ruimen van.puin en het opsporen van eventueel nog te bergen machines. Slechts 1 gebouw was blijven staan en het lag in de bedoeling daarin weer op nieuw het bedrijf te beginnen, doch al spoe dig bleek, dat dit een hopeloze taak was. En nu werd dus de vraag actueel: Waar zullen wij de nieuwe fabriek opbouwen? Zeker, het bedrijf was in Breskens gesticht en ge groeid, maar naarmate het groeide en in be langrijkheid toenam, namen ook de transport en bevoorradingsproblemen toe, vooral des winters bij storm, mist en ijsgang en deden de nadelen van de excentrische ligging, in het uiterste Zuid-Westen des lands en ten Zuiden van een brede riviermond, zich meer en meer voelen. Niets lag dus meer voor de hand dan het bedrijf te herbouwen in het centrum van het land Rotterdam. Toen bleek dat de ge meente Rotterdam kon bewerkstelligen dat er direct met de herbouw kon bsgonnen worden, was de beslissing spoedig genomen. Intussen was in '46 de heer Gideon A. P. van Melle tot directeur der vennootschap be noemd en hadden de oprichter, de heer I. van Melle en zijn broer, de heer P. C. van Melle, de wens te kennen gegeven zich met ingang van 1 Jan. '47 uit de zaken terug te willen trekken. Zij wilden het zware opbouw werk aan jongere krachten overlaten. De di rectie, thans bestaande uit de heren D. M. van Melle en Gideon A. P. van Melle, bij gestaan door de in '47 tot adjuct-directeur Denoemde heer J. P. van Melle, hebben zich dus belast met de bouw van de nieuwe fa briek. Het fabrieksgebouw is samengesteld uit 23 sheds en heeft een totale lengte van lór m.; breedte is 60 m. Het gehele gebouw is onderkelderd, terwijl de ligging van het bedrijf van zeer grote propagandistische waarde is. POSTER IJ E N De Directeur van het PTT-kantoor te Breskens vestigt de aandacht van het publiek op de noodzakelijkheid om bij gelegenheid van het St. Nicolaas- feest voor zorgvuldige inpakking en adressering der postpakketten zorg te dragen. Om een tijdige overkomst te kunnen verzekeren wordt verzocht de pakketten vroegtijdig ter post te be zorgen. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Winkelweek-misère. Geacht Winkeliersbestuur. Tot op heden hebben velen met mij nog steeds op een eventuele roelichting gewacht betreffende de uitslag van de inbeslag genomen bescheiden van de behendigheidswedstrijd. Op de avond van de z.g. trekking werd ons met een groots gebaar door de voorzitter de toezegging gedaan met „het komt in orde, wat er ook gebeurt". We zitten nog steeds met onze bonnen te wachten maar van het winkeliers- bestuur wordt niets meer gehoord, ze lijken wel verdwenen met de ballon. We hebben zo het gedacht dat de bonnen wel vernietigd kunnen worden. Of horen we nog wel eens iets naders? Met dank voor de geboden pl-ats- ruimte, verblijf ik Een Bressiaander. Plaatselijk Nieuws Aardenburg. Feestavond P.T.T. De op 22 Juni 1950, op aansporing van de heer de Groote, directeur van het P.T.T.-kantoor te Breskens, opge richte personeelsvereniging P.T-T. ,,4e District," organiseerde j.l Zaterdag een feestavond in het Sociëteitsgebouw. Bij de opening werd door de voor zitter, de heer Kousemaker, dank ge bracht aan de directeur voor diens initiatief, waarna hij het doel der ver eniging uiteenzette, n 1. het personeel in W. Z.-Vlaanderen in staat te stellen meer met elkaar in contact te komen, door jaarlijks een feestavond te organi seren en een reis te maken. Vervolgens werd een gezellig programma afgewerkt, waarin door personeelsleden van diverse kantoren, alleen of groepsgewijze ver schillende nummers voor het forum werden gebracht, welke alle een luid applaus kregen. In de pauze werd thee met gebak gepresenteerd en een verloting gehouden van diverse artikelen, belangeloos afge staan door inwoners dezer gemeente en verschillende leden, alsmede door de firma Gebr. Verduijn te Breskens, ter wijl besloten werd een gedeelte van de ontvangsten te bestemmen voor het Kinderfonds P.T.T, Na het toneelge deelte werd een koffiemaaltijd aangebo den, waarvan door de circa 100 aan wezigen een zeer geanimeerd gebruik werd gemaakt Met een gezellig bal tot in de kleine uurtjes werd deze avond, met dank voor alle verleende medewerking, gesloten. Oostburg. Bridge-driv© Qostburg—Sluis. Dinsdagavond bracht de bridgeclub van Sluis een tegenbezoek aan Oost burg. Wist Oostburg in Sluis te winnen, ditmaal nam Sluis revanche en won met 42180 tegen 27310 punten, ie werden mevr. Luteijn-de heer Viane (SI.) met 7750 punten; 2. de heren Batselaere-Muson (SI.) 6840; 3. de heren Le Clercq-Brakman (SI.) 6610; 4. de heren Sanders-Batselaere (SI.) 6590; 5. de heren Wage-v. Hal (SI.) 5430; 6. de heren Hoste-de Snoo (O.) 5310; 7. de heren Baas (SI.) 5*60; 8. dhr. en mevr. Belderok (O.) 4710; 9. dhr. en mevr. Sondag (O.) 3940; 10. dhr. en mevr. Vroon (Br.) 3800; 11. de heren Risseeuw-v. Male (O.) 3710; 12. dhr. en mevr. de Smet (O.) 3510; 13. dhr. en mevr. v^Veen (O.) 3260; 14. dhr. en mevr. Verstraete (O.) 2870. Breskens. Opening winkelpand. Zaterdag zal in de Dorpsstraat de opening plaats vinden van een nieuw winkelpand n.l. ,,'t Modehuis le Bleu". Voor zover wij kunnen nagaan, is dit het eerste winkelpand in deze ge meente, dat uit het toegewezen bouw volume van dit jaar met rijksfinanciering gereed is gekomen. Het pand is modern ingericht; in een kleine aantrekkelijke winkel zien wij een algemene indirecte verlichting, die in één geheel met de fraaie en ge riefelijke winkelbetimmering een zeer bijzondere en geslaagde uitvoering vormt; vanuit het portaal is een af zonderlijke toegang gemaakt naar het Administratiebureau met een wacht ruimte. Het werk werd uitgevoerd door aannemers uit Breskens; het geheel, zoals ook de winkelbetimmering, is een ontwerp van Architect Loonen, die ook het toezicht verzorgde. Volksonderwijs-avond. De afd. „Breskens" van Volks onderwijs geeft op 30 Nov. a.s. een uitvoering. De Vlissingse Onderwijzers Toneelvereniging komt die dag hier een opvoering geven van een blijspel, getiteld: „Trouwen is niet makkelijk". Hiermee hebben deze spelers reeds in vele plaatsen groot succes behaald. Voor nadere bizonderheden verwij zen we naar de in dit nummer voor komende advertentie. SCHAAKRUBRIEK. Uit de wedstrijd Breskens-Sluiskil 31-10-1950- Spaanse partij (WitA. Scheele, zwartDour- leijn). i. e4, e5; 2. Pf3, Pcó; 3. Lb5, f6? (veel zetten zijn beter, normaal is aó); 4. PC3 (beter is 0-0 of d4), Pge7; 5. d3, hó? (is doelloos en ver zwakt de koningsstelling, beter was Pgó); 6. 0-0 (wit is nu practisch helemaal ontwikkeld, zwart heeft hiervoor 4 zetten nog nodig, wit mag de winst niet meer ontgaan), Pd4?? (hier was zeker d5 nodig om nog enig spel te krij gen); 7. Pxd4, exd4; 8. Pe2, có; 9. LC4, 05? (d5 was ook hier nodig); 10. Pfy, dó; 11. Dh5j-, Kd7; 12. Ld2, bó (nu kon beter eerst de koning in veiligheid gebracht worden naar C7); 13. Peó, De8; 14, Lb5, Kxeó?? (natuurlijk Pcó); 15. LxeS, Lb7; 16. Df7-j-, Kes; 17. f4 mat. De belangrijkste oorzaak van zwart's nederlaag was weer eens zijn veel te laat ontwikkelen en wit heeft hiervan op keurige wijze gebruik gemaakt ADVERTENTIES Geeft Uw kin deren met :£int ïlicolaai. SJOELBAK DAMSPEL WICKOSPEL of een GEREEDSCHAPSKAART Iets goeds heeft blijvende waarde. vanaf ZATERDAG 25 NOVEMBER lol e IN ALLE AFDELINGEP (tot een maximaal bedrag De gratis verko verschillend uui f§ De gratis u onbekend. De 7 gratis uren z: data's in 7 witte en' loppe is afzonderlijk huis gedeponeerd. Na 3 December wc samenvoeging van e de gratis verkoopurc vastgesteld. Onze zaak is geopei 7 uur. Deze attractie geldl op bovengenoemde Wij zijn ruim gesorteerd in He Dar Alle soorten m Wol en saj'et, om Bedden, dekens Alle soorten vlo Speelgoederen, kruideniersware SCHOONDUK

De Schakel | 1950 | | pagina 4