SANATOGEN^- ENGELSE LES iticieie opening nieuwe van VAN MELLE te Rotterdam. voor zijn kinderen die van de lagere school zouden komen en niet verder zouden studeren. Wat dus het aanbod van beschikbare arbeidskrachten betreft, moet het derhalve mogelijk zijn om een behoorlijke industrie op te vangen. Hier' bij dient ook nog te worden opgemerkt dat het geboorteoverschot hoog is, n.l. in de jaren 1945-1949 bereikte het het cijfer van 132 per jaar. Door de uitvoering van verschillende grote werken is nog steeds een massale werkloosheid voorkomen, doch het aan tal personen in de D.U W. werkzaam is stijgende. Was het op 27 Dec. 1949 179, 16 Mei 1950 was het 298. Industrievestiging kan hier uitkomst brengen, alsmede werkgelegenheid in de onmiddellijke nabijheid der gemeente. Een der eerste vereisten daartoe is, dat Hoofdplaat uit zijn isolement ver lost wordt, geen verloren uithoek blijft, maar volledig opgenomen wordt in de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenschap. De busverbinding met Breskens hangt aan een zijden draad in verband met de deplorabele toestand van de weg Hoofdplaat-Breskens. De Directie van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Maat schappij beraadt zich bij het vaststellen van haar dienstregeling steeds ernstig over het al dan niet onderhouden van de verbinding Hoofdplaat-Nummer Eén- Breskens. Voortdurend dreigt het gevaar dat de dienst via Sasput en Schoondijke naar Breskens zal gaan rijden. Deskun digen zijn van oordeel, dat de weg Hoofdplaat-Breskens de slechtste weg in Zeeland is, d^n wel tot de allerslechtste behoort. En hiermede zijn dan vele belang rijke dingen uit het schrijven der ge meente naar voren gebracht. Daar ook voornamelijk de laatste alinea's van groot belang zijn, nemen wij deze nog in zijn geheel over le. Dat Hoofdplaat uit haar isole ment verlost wordt door verbetering van de weg Breskens-Hoofdplaat en in onmiddellijke aansluiting daarop een directe verbinding krijgt metTerneuzen via de noordelijk te leggen afsluitdijk in de Braakman. 2e. Dat bij de uitvoering van de in polderingsplannen de haven der ge meente Hoofdplaat zoveel mogelijk wordt ingeschakeld. Het belang daar van voor onze ingezetenen, in het bijzonder voor de arbeidende stand (transportarbeiders), behoeft hier waar lijk niet meer te worden onderstreept. De haven is een goede getijdehaven, welke de laatste jaren zeer behoorlijk is onderhouden en verbeterd. Binnen kort hopen wij - waar nodig - tot uit baggering te kunnen overgaan. 3e. Dat Hoofdplaatse arbeiders bij de inpolderingswerkzaamheden worden in geschakeld. 4e. Dat bij de grondverpachting zo veel mogelijk rekening zal worden ge houden met de Hoofdplaatse landbou wers of landbouwerszoons, welke daar voor gaarne in aanmerking komen. Vismijn - Breskens Week van 6 Nov. t/m 11 Nov. 4380 kg exp. garnalen f 2,02 - f 1,21 6529 bot f 0,43 - f 0,19 424 schar f 0,71 - f 0,35 76 schol (middel) f 0,68 - f 0,54 147 tong (klein) f 1,71 - f 1, l77 rog f 0,26 - f 0,20 1768 wijting f 0,36 - f 0,16 34 onverkochte vis voor vismeel. veronderstellen," antwoordde hij rustig. „Waarom zou jij dat dan doen, jij lief, dwaas kind". Ze antwoordde niet, doch deed een andere vraag. „Geloof jij dan niet in erfelijkheid?" Hij nam haar bij de schouders en schudde haar zachtjes door elkaar. „Luister nu eens, liefste, nu zet je al die nonsens uit je hoofd. Je bent veel te oprecht - veel te gezond naar ziel en lichaam - om bang te zijn voor wat je ouders gedaan mogen hebben. Een man hoeft niet beslist 'n dronkaard te zijn omdat zijn vader er een was, integendeel, de wetenschap van zijn vaders zwakheid is misschien juist zijn bescherming. Hij weet, waar hij voor waken moet". „Ja, wat die bepaalde verleiding be treft," gaf Herrick toe, „daarin heb je misschien gelijk. Maar hij moet toch een zekere zwakheid van karakter heb ben geërfd - een gebrek aan even wicht, dat zich misschien in de zoon in een andere richting ontwikkelt". „We hebben allemaal zekere zwak heden geërfd - zo al niet van onze Gezondheid met lepels. Voor allen, die zich vermoeid en over werkt gevoelen, want Sanatogen is zuivere kracht en wordt gretig door het verzwakte lichaam opgenomen. Het Zenuwsterkende Voedsel Nieuwe Koffiebonnen. De bonnen 486 Algemeen en 494 Algemeen zijn aangewezen voor 125 gram koffie. De bonnen kunnen met ingang van heden worden gebruikt en ze blijven geldig tot en met 2 Dec. Bon 486 Algemeen komt voor op de A- en B-kaarten, bon 494 Alge meen op de D-kaart. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwijzing op 21 December (dus na vijf weken) geschie den. Daarna volgt weer een bonaan- wijzing na zes weken. Het rantsoen per persoon is onveranderd. Les 7 Paul's father was a clever man. He decided to send messengers to find land. After three months, they retur ned. They had found land in the neighbourhood of Tomsk. The farmers sold their property and started. During the jonrney, the farmers had to wait several weeks in Samara. They had to spend the days and nights in the small railroad station, clever kléve bekwaam, handig, knap man mén man to decide toe disaid besluiten to send toe send zenden messenger mésindzje voorbode to find toe faind vinden land lénd land neighbourhood neebehoed buurt s°ld soold verkochten their dè- hun property propeti eigendom to start toe staat vertrekken during djoering gedurende journey dzu-ni reis found found gevonden to have to toe hév toe moeten to wait toe weet wachten to spend toe spend doorbrengen day dee dag ni8ht nait nacht small smöl klein railroad reelrood spoorweg station steetsjen station after aafte na three trie drie months mants maanden weeks wieks weken to return ritu-n terugkeren Op de vetgedrukte lettergrepen valt de klemtoon bij de uitspraak. Schrijf in klankschrift: decided en started. Wij hebben geleerd dat er in de verleden tijd ed achter het werkwoord komt. Kr zijn echter veel onregel matige werkwoorden. In deze les ko men voor to sell - verkopen ik verkoop I sell ik verkocht I sold ik heb verkocht I have sold to find vinden ik vind I find ik vond I found ik heb gevonden I have found Vertaal de ye les in 't Nederlands en leer de woorden. BURGERLIJKE STAND. onmiddellijke voorouders, dan van de hunne," zei Kenyon. „En we hebben ook zekere goede eigenschappen en krachten geërfd. We zijn erg samen gesteld - een mengsel van vele gene raties. En ik beschouw het zo, dat ons speciale doel in het leven is, om de goede kant van ons erfdeel te ont wikkelen en de slechte kant onder de knie te krijgen". „Geloof je, dat we dat kunnen?" „Daar ben ik zeker van," zei hij kalm. „Als ik dat niet was, zou ik niet in God geloven". En zo ging Herrick die avond ge troost en gerust naar bed. Misschien was het toch waar, dat je slecht bloed in je kon overwinnen. Zelfs - haar ge zicht gloeide plotseling in de duister nis - het kon overwinnen in je kinde ren omdat je, het mogelijke gevaar kennende, op je hoede was er tegen - hen een fakkel kon overreiken, die sterker en helderder brandde, omdat je die zelf had ontstoken. (Wordt vervolgd). Gemeente OOSTBURG over de maand October 1950. GEBOORTEN1, Edith, d. van A. O. Plinck en van A. Pichel te Aarden burg; 2, Johan Izaak, z. van L. J. de Clerck en van A. S. de Lijzer te Aar denburg; 8, Emmy Louisa Maria, d. van T. Neve en van E. A. J. Ver- donck te IJzendijke; 10, Marie Louise, d. van K. Hamelink en van K. Herzgen te Sluis; n, Johanna Suzanna, d. van A. J. P. Lako en van C. J. de Voge laar te Groede; 12, Marianne Jacoba, d. van J. J. Lambregt en van K. M. Porreij te Oostburg; 20, Jaques Maria Louise, z. van H. J. Timmerman en van M. M. L. Dhoore te Aardenburg; 21, Maria Stoflelina, d. van A. J. Ca- boor en van A. Nieuwenhuise te Oost burg; 22, Adriana Maria, d. van J. Kolijn en van A. Bassie te Oostburg; 23, Paulina Bianka, d. van H. H. Tre- bels en van F. M. Kcudhoofcl te Aar denburg; 23, Jeannette, d. van A. Matthijse en van M. Dahler te Oost burg; 23, Etienne Clemens Alphonse, z. van C. E. van de Veire en van A. L. Dhondt te Oostburg; 24, Francis- cus Joseph René Maria, z. van R. A. Galle en van J. E. M. Dierikx te Oostburg. OVERLIJDEN2, Izaak de Meij, oud 56 j., wedn. van E. de Reu te Oost burg; 26 Oct. Antonetta Goossens, oud 74 j., kloosterzuster te Oostburg; 9 Maria Sophia Martens, oud 80 jwed. van F. EI. E. Modde te Oostburg; 13, Michiel Aarnoutse, oud 82 j., wedn. van K. Poissonnier te Sluis; 15, Jako bus Jozias Lucieer, oud 81 j., echtgen. van A. Dubois te Cadzand; 19, Emc- lie Marie Ongenae, oud 81 j., wed. van M. de Meijer te Oostburg; 30, Christiaan Claus, oud 70 j. te Oost- burg. HUWELIJKEN 7, Petrus Christianus Ivens, 35 j., wonende te Oostburg en Geertruida Anna van den Bos, 33 j., wonende te Oostburg. FILMNIEUWS Zondag zijn er 2 voorstellingen met de nieuwe Tarzanfilm Tar- zan en Tanya in 't Luxor Theater te Sluis. Het is weer een echte Tarzanfilm met in de hoofdrol de beroemde Johnny Weismul- ler, die in deze film zich weer de koning der Jungle toont. In gevechten tegen mens en dier, weet hij trots alle moeilijkhe den de overwin ning te behalen. Wie deze film mist, weet niet wat spanning en sensatie betekent In Breskens zal op Zondagavond, op veler verzoek, nog één voorstel ling gegeven wor- nen van de zeer mooie Italiaanse film„Bittere Rijst". ster, Aardenburg; J. Goedhals, Schoon dijke; O. de Witte en C. Verstraeten, beiden te IJzendijke; Mevr. Meesen, Waterlandkerkje; J. Smoorenburg, Sluis; Mevr. v. d. Bosse en E. Rammelaere, beiden te Eede. DAMCOMPET1TIE. Bijgewerkt tot en met 11 November. gesp. gew. gel. verl. punt. A. Wisse 13 11 1 1 23 Le Bleu 13 10 1 2 21 A. Baden 12 9 1 2 19 Luteijn 9 7 1 1 15 A. Hoogstad ii 7 1 3 15 A. Oosterling !9 7 1 11 15 J. Verduin 21 5 5 11 15 H. Dijkslag 9 6 2 1 14 A. Jansen 12 4 4 4 12 A. Versprille, Sr. 9 4 I 4 9 A. Versprille, Jr. 7 3 0 4 6 Provoost 16 1 3 12 5 P. Geelgoed 23 1 3 19 5 Vakexamen voor kruidenier. Op 22 November 1950 zal door de Burgemeester van Rotterdam de nieuwe fabriek van Van Melle's Biscuits- en Tofleefabrieken N.V. aan de Olympia- weg te Rotterdam-Z. officieel geopend worden en op dezelfde dag zal het 50- jarig jubileum van het bedrijf herdacht worden. Om de talrijke vrienden en relaties in de gelegenheid te stellen hun gelukwensen aan te bieden, zal de Directie op 22 November a.s. recipiëren in de Beursfoyer, ingang Cineac, Cool- singel, Rotterdam van 14.30 tot 17 uur. Aan het personeel en hun echtge noten zal op 23 Nov. d.a.v. in Lom- merijk een personeelsavond worden aangeboden. In November 1900 werd door de Heer I. van Melle te Breskens op be scheiden schaal begonnen met de fa bricage van suikerwerken. Het perso neel bestond uit een jongere broer, de Heer P. C. van Melle en nog een jongeman. Dank zij vakkennis, de toe passing van voor die tijd moderne productie-methoden en door aflevering van een qualitatief-hoogstaand product werd succes geboekt en groeide het bedrijf in de loop der jaren in om vang en betekenis. In 1920 werd door een andere broer, de Heer D. M. van Melle, een biscuits- en wafelfabriek aan het bedrijf ver bonden, waardoor het assortiment zeer verbreed werd. Door voortdurend hoge normen te blijven aanleggen voor qua- liteit, afwerking en verpakking der producten en door het toepassen van moderne verkoopmethoden, nam de bekendheid van en daarmede de waar dering voor van Melle's producten in binnen- en buitenland steeds toe, zo dat de uitbreiding van het bedrijf ge stadig voortgezet kon worden, tot in 1944 door oorlogshandelingen in Z. Vlaanderen het gehele gebouwencom plex met de bedrijfsuitrusting met de grond gelijk gemaakt werd. Spoedig na de bevrijding kon, onder leiding van de heren D. M. van Melle, Gideon A. P. van Melle en J. P. van Melle in een tweetal kleine fabrieken in Vlaardingen en Rotterdam de pro ductie weer opnieuw ter hand geno men worden en onderwijl werd aange vangen met de bouw en uitrusting te Rotterdam van een fabriek, die qua bouw en uitrusting tot de modernste op haar gebied van West-Europa ge rekend kan worden. Thans zijn ruim 650 personen werk zaam in het bedrijf, waarvan de pro ducten wijd en zijd, in Nederland en in alle belangrijke exportgebieden, faam en waardering verworven hebben. PREDIKBEURTEN. Tijdens het vakexamen voor krui deniers, dat te Goes werd gehouden, behaalden de volgende candidaten het vakdiploma P. Risseeuw, Groede; Mej. M. de Hui Zondag 19 Nov. Aardenburg, 10,30 uur, Cand. Blom Collecte Ned. Bijbelgen. Sint Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Schrale Biervliet, 10 uur, dhr. de Visser 6 uur, Ds. Wiebosch Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Dankdienst voor 't gewas Oogstcollecte 6,30 uur, Ds. van Beusekom Cadzand, 6 uur, Ds. ten Cate Groede, 10 uur, Ds. Boere Dankdienst voor 't gewas Oogstcollecte Hoofdplaat, 2 uur, Ds. van Beusekom Dankdienst voor 't gewas Oogstcollecte St. Kruis, 9 uur, Cand. Blom Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Wiebosch Dankdienst voor 't gewas Oostburg, 10 uur, Ds. Fournier Retranchement, 10 uur, Ds. ten Cate Schoondijke, 10 uur, Ds. Schopenhauer Des Zaterdags om 7 uur, avondgebed Sluis, 9,30 uur, Ds. Schrale Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma IJzendijke, 10 uur, Ds. Doorn Bediening H. Avondmaal Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuijlman Zendingscollecte Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Nolthenius Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da. Stol Chr. Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10 uur, Cand. Troost Retranchement, 2,30 uur, Cand. Troost Cadzand, 6,30 uur, Cand. Troost Geref. Kerk Breskens 10 uur, Ds. van der Meulen, Aardenburg 3 uur, Ds. van der Meulen

De Schakel | 1950 | | pagina 2