II pjjiel goed. V. DE ZONDEN DER VADEREN. De belangen van Hoofdplaat in verband met de droogma king van de Braakman. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 6e Jaargang Nummer 305 Vrijdag 17 NOV. 1950 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1, -per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Het gaat niet goed in de wereld van vandaag' En dat is niet van vandaag of gisteren, doch dat is al jaren zo en zeker is er in de afgelopen vijf jaren geklungeld op een wijze, waarvoor een kundig staatsman zich diep zou moeten schamen. Niets nog is er bereikt; op geen enkel gebied nog is men aan de fundamenten van een wereldvrede toe kunnen komen. Er is alleen maar ge praat, neen gekletst in congressen, ver gaderingen, raden en assemblees, bij eenkomsten, ronde tafelconferenties en wat dies meer zij. Tonnen papier zijn beklad, hectoliters inkt zijn er ver schreven, millioenen kilometers zijn af gelegd door vliegende ministers en afgevaardigde^ milliarden woorden zijn gesproken en milliarden guldens heeft dat reizen, schrijven en praten ver slonden en opgebouwd is er niets. Met dat opbouwen bedoel ik geen woningen of andere gebouwen, neen daarmede heb ik alleen op het oog het aanbren gen van de noodzakelijke stabiliteit er, rust in de wereld, welke onmisbaar zijn voor een vlucht uit de door wereld oorlog nummer twee ontstane armoede naar een dragelijk bestaan voor alle volkeren dezer aarde. Het is onverschil lig waarheen we kijken, onverschillig of we het oog richten naar de Ver enigde Naties, dan wel ons beperken tot de Europese Samenwerking of het Atlantic Pact of zelfs tot onze naaste omgeving, de binnenlandse politiek van Nederland. Nergens de grote lijn, nergens durf tot aanpakken en uit voeren in het groot, niemand branie om een kat een kat te durven noemen. Overal geklungel op grote schaal op politiek terrein, overal gebruik van lapmiddelen, slaapmiddeltjes en smeer seltjes, maar nergens het mes in de zichtbare wond, die met den dag erger wordt. Het spel van zachte heelmeesters wordt alom voortreffelijk gespeeld, ten detrimente van de patiënt, van de door en door zieke wereld. Eén spel van vooral elkaar ontzien, van geen pijn doen of op de tenen trappen, één spel van de invallende gedachte, van op portunisme. De grote en grootse improvisatie van mannen als Churchill voor Europese samenwerking, van Spaak voor de Benelux, van Acheson voor de samenstelling van een machtige West-Europese verdediging, met in schakeling van daarin onmisbare landen als West-Duitsland en Spanje, geen van die werkelijk zaligmakende plan nen komt tot uitvoering, doch ze wor den in de kiem gesmoord. Ze worden vermoord door kortzichtige politieke partijen in het ene land, omdat deze FEUILLETON 70) door PEDLER. „Als een man en een vrouw van elkaar houden, zoals zij doen, dan kunnen ze onder de gegeven omstan digheden veel beter van elkaar af zijn, dan elkaar voortdurend zien". „Toch scheen jij geen haast te heb ben om jezelf voor altijd te beletten me te zien," zei Herrick met een lachje. Hij lachte terug. „Nee, omdat jij vrij was en er altijd kans bleef, dat alles voor me terecht zou komen. Voor Jem bestaat die kans niet". Zijn gezicht werd weer ernstig. „Er staat hem maar één ding te doen - er een eind aan maken. Weggaan". Herricks hart zonk in haar schoenen. Ze kon wel de juistheid van Macs streng ultimatum zien, maar haar liefde en sympathie voor Carol maakten, dat ze met overweldigend medelijden be greep, wat deze laatste door moest maken, al datgene waar ze tegen moest de moed tegenover haar kiezers mis sen om een verouderde leuze uit haar partijprogramma te schrappen. Ze wor den om zeep gebracht door belangen sferen, wier economie is gericht op het voortbestaan van een chaos in de wereld, enz. enz. Kortom, er gebeurt in de niet-communistische wereld niets, wat thans onverwijld diende te worden ter hand genomen en uitgevoerd. We schelden en schimpen óp de achter het IJzeren Gordijn regerende machten; we zijn daarvoor doodsbenauwd, maar we doen niets dan mopperen en klagen en ondertussen hollen we voort naar de afgrond. Bijna als in de dagen van Chamberlain's paraplu, maar evenmin als toen zullen we nu een zondvloed van Tartaren - en barbaren - kunnen tegenhouden door het opwerpen van een dijk van zoete broodjes. Zijn er dan nu geen grote mannen meer die het gevaar onder de ogen durven zien en die het vermogen bezitten, om een behoorlijke afsluitdijk voor een komende derde wereldoorlog op te werpen? Natuurlijk zijn die er; natuurlijk zijn er aan onze kant minstens evenveel grote mannen die een oorlog kunnen bezwe ren, als er aan de andere zijde van het gordijn zitten om een oorlog te ont ketenen. Het verschil is evenwel dat die lui achter dat gordijn eensgezind zijn - zij het ook op hoger bevel - en niet gehinderd kunnen worden door niet bestaande volksvertegenwoor digingen, terwijl de groten aan onze zijde niet eensgezind zijn en mocht dat nog wel eens het geval zijn, dan worden ze gehinderd of weggestuurd door onmondige kletscolleges, die de naam van volksvertegenwoordiging dragen. Het is lood om oud ijzer in al die landen van het westen onver schillig of ze de naam dragen van senaat, parlement, landdag, tweede of eerste, beste of nog betere kamers. Het is al politiek wat de klok slaat, hetgeen synoniem is met een vrijage om de gunst van de kiezers met op de achtergrond - maar dan heel ver - het landsbelang en ook dit nog alleen, zoals elke groep dat voor zich zelf ziet. Een dingen om de gunsten van de kiezers betekent het dienen en naar voren brengen van de belangen en belangetjes van mensen uit de partij. En dit laatste voert onvermijdelijk naar ellenlange debatten over zeer onbetekenende kleinigheden, terwijl de hoofdzaak, het voornaamste punt waar het om gaat, geheel op de achtergrond komt of wel totaal verdwijnt. Kleinig heden, futiliteiten en vooral het uit voerig regelen van een onbetekenende zaak, daarin vooral schijnt de demo cratie en in het bijzonder die in ons land, uit te munten. Wij Nederlanders vechten nu het werkelijk tot scheiden kwam. Het was niet te verwonderen dat die strijd haar was aan te zien. Herrick keek Kenyon nieuwsgierig aan. Voelde hii het ook? Al het leed en de pijn saamgevat in dat korte vonnis: „Er een eind aan maken. Weg gaan". Doch ze las niets op zijn ge zicht. „Ik ben er niet zo zeker van dat je gelijk hebt," zei ze peinzend. „Ik ge loof - ik vrees, dat Carol aan het eind van haar krachten is". Zijn gezicht bleef ondoorgrondelijk. „Ik hoop van niet," was al wat hij zei. Ze zweeg een paar minuten. „Ik vind, dat je altijd erg hard voor Carol bent," barstte ze plotseling op verwonderde toon uit. „Hoewel je an ders helemaal niet hard bent, Mac. Je bent - prachtig - tegen me geweest in die dingen van vroeger, die ik dacht dat mijn leven voor goed zouden.be derven. En toch, waar het Carol be treft „Dat is heel anders," viel hij haar bedaard in de rede. „In het ene ge zijn bijzonder sterk in het samenstel len van juridisch niet aanvechtbare regelingen; in de kleinste onderdelen is voorzien en het zijn juweeltjes van juridische lectuur. Kortom, ze zijn af, al zijn ze dan ook dermate ingewikkeld, dat een normaal ontwikkeld mens er geen tittel of jota van snapt. Zie onze belastingvoorschriften, verkeersrege lingen en wat dies meer zij. De wereld staat op sommige plaat sen in brand. Zeker, de branden zijn nog ver weg, maar wie garandeert ons dat een sterke Oostenwind ze niet in onze richting kan doen overslaan of dat er een gek is onder onze buren, die vandaag of morgen ook in onze woonplaats een vuurtje gaat stoken. Allemaal feiten waar we rekening moe ten mee houden en die we dus onder de ogen moeten zien. Wij moeten evenwel onze brandweer nog gaan or ganiseren en voor blusmateriaal zor gen. We moeten nu niet langer praten, maar doen. Alles doen? in samen werking met onze buren, opdat we binnen de kortst mogelijke tijd een brandweer hebben, die paraat is en in staat is om elke brandstichter de kans op succes te ontnemen. Maar terwijl het in de verte op verschillende plaat sen brandt, keuvelen we hier in onze volksvertegenwoordiging over verlaging of verhoging van belastingen. Zeker, de belastingen zijn het bespreken waard en vooral een verlaging er van is om deszelfs absolute noodzaak alleszins aan te bevelen. Een discussie daarover behoefde feitelijk niet te worden ge voerd, zo evident is de noodzaak van verlaging, maar in elk geval zou men dat in één dag voor elkaar moeten kunnen boksen in de Tweede Kamer. Niets daarvan natuurlijk. Wij verpra ten daaraan een paar weken en ter wijl het in de verte reeds brandt, praat, neen kletst men hier over een pietluttigheid, n.l. of kaakjes ook koek jes zijn en of we daarop nu drie of vier procent omzetbelasting zullen moeten betalen. Een punt om van te smullen zal die voor die kleine geesten binnenkort ook de nieuwe verkeers regeling zijn. Wat is een fiets met een motor en wat een motorfiets? Als die knalt is het een motorfiets en als die bromt is het een fiets met een motor. Rijdt die laatste 20 kilometer per uur, dan op de rijweg, rijdt die 19V2 kilo meter, dan op het rijwielpad. Gevraagd worden zeker binnenkort tienduizend controleurs met een snelheidsmeter, om die bromfietsen te controleren. Hoera, werkverschaffing voor gerepatrieerde militairen of voor onze uit Indonesië weggejaagde landgenoten, die nu in DUW-kampen reikhalzend naar werk uitzien, omdat ook zij liever van eigen val, dat van Carol, heeft ze zelf ge kozen, een overeenkomst aangegaan, als je het zo noemen wilt en daar moet ze zich aan houden. In het an dere geval weigerde jij, doorzichtig, eerlijk zieltje dat je bent, met me te trouwen voor je me alles over die „dingen van vroeger" verteld had. Jij liet de keus dus aan mij of ik," hij glimlachte, „het aandurfde met iemand met zo'n verleden te trouwen. En nu ik gekozen heb, zal ik me natuurlijk er aan houden, hoe slecht je je ook ontwikkelen mag". Hij lachte hartelijk, maar in plaats van op zijn scherts in te gaan over meesterde haar plotseling een angstig gevoel. „Daar ben ik juist zo bang voor," antwoordde ze ernstig. „Verbeeld je, dat ik me nu eens lelijk ontwikkelde". „Ja, dan zou ik het moeten uithou den. Ik heb, net als Carol, mijn keus gedaan". „Ik ben benieuwd of je dat doen zou," zei ze langzaam. „Als ik slecht werd, zou het je leven verwoesten". „Dat zou het zeker, maar zelfs al werk dan van de steun willen leven. Deze bijtende spot is wellicht hard vochtig, maar met woorden alleen, met het behandelen van zaken van ondergeschikt belang komen we er niet en daarom dient het dan ook eens onomwonden te worden gezegd. Wij Nederlanders hebben in het buitenland de naam van „klein te zijn in het grote maar groot in het kleine". Die onaan gename kwalificatie hebben we blijk baar verdiend en helaas verdienen we die nog. Maar we kunnen, we willen en we zullen ons moeten verbeteren. (Slot volgt) L. In verband met de droogmaking van de Braakman en de daarmede ook voor Hoofdplaat samenhangende belan gen, is door het gemeentebestuur een schrijven gericht tot Heren Gedeputeerde Staten van Zeeland en andere instan ties. Wij willen vanwege de grote be langrijkheid aan enkele frasen uit ge noemd schrijven meerdere bekendheid geven. Het gemeentebestuur heeft tegen de indijking en droogmaking als zodanig geen bezwaren, evenmin als tegen de in de Braakman geprojecteerde wegen, maar is wel geïnteresseerd bij het tijd stip waarop de weg langs de Noorde lijke afsluitdijk zal worden gelegd, als mede voor de wijze, waarop de ge projecteerde wegen in aansluiting met het bestaande wegennet in West Z. Vlaanderen zullen worden gebracht. Hoofdplaat is de jongste gemeente uit ons gewest en dateert eerst uit 1778. Hoofdbestaan was de landbouw. Bij een op 15 April 1949 gehouden enquête bleek dat het aantal arbeiders in de landbouw sterk was gedaald* De steeds voortschrijdende mechanisatie heeft hier ook voornamelijk schuld. Dientengevolge was er verschuiving naar de bouwvak ken, waar de -werkgelegenheid in ver band met herstel oorlogsschade, enz., was gestegen, doch ook hierin is nu een kentering ingetreden. Het gevolg is ge weest, dat in 1949 meer overbruggings- gelden werden uitgekeerd dan in welke gemeente ook. Velen werken buiten de gemeente of in neven-beroepen. Een 75-tal voelde zich aangetrokken tot fabrieksarbeid en 84 waren bereid om in de toekomst in Terneuzen of Breskens te gaan werken met behoud van woongelegenheid in Hoofdplaat. Merkwaardig is ook, dat bij de enquête bleek dat geen enkele invuller het „vak" landarbeider verkoos deed het dat, zou dat toch geen aan leiding zijn om voor de verantwoor delijkheid terug te schrikken - me er aan te onttrekken. Ik zou dan met mijn ogen open in 't ongeluk zijn gelopen, dus als ik het gelag zou moeten be talen - zou ik het doen en daarmee uit". Herrick zweeg. Ze wist, dat hij de waarheid sprak. Wat er ook zou ge beuren, welk een catastrophe er mocht ontstaan als ze eenmaal man en vrouw waren, Mac zou zijn noodlot aanvaar den onverschillig tot welke prijs. Die gedachte ontstelde haar. Als ze nu toch eens door een of ander afschu welijk toeval ernstig in de verzoeking kwam en viel, zoals haar vaders over geërfde zv/akheid hem had doen val len? Mac zou betalen, zoals hij juist gezegd had dat hij doen zou, zou haar schande of het schandaal of wat er uit voort mocht vloeien, delen. „O, Mac, zouden wel verstandig hebben gedaan," riep ze wanhopig. „Verbeeld je, dat ik je eens teleur stelde". „Ik ga zoiets bespottelijks niet eens

De Schakel | 1950 | | pagina 1