Inderdaad: Er gaat niets boven 'n pijp goede tabak! ENGELSE LES sen uit afgelegen streken en van de eilanden kwamen meer dan vroeger in aanraking met wat we - met een kor reltje zout - de beschaafde wereld zouden kunnen noemen Zij pasten zich in hun dagelijks leven meer en meer daarbij aan, deden langzamerhand af stand van de kenmerkende eigenaardig heden hunner geboortestreek, werden tot „confectie"-mensen gedegradeerd. Dit proces werd nog verhaast, doordat zich in de nu minder geïsoleerde stre ken ook personen van elders vestigden, personen, die uiteraard met de streek- gewoonten niet bekend waren. Deze nivellering of vervlakking, waarmee na tuurlijk verschille ide geslachten gemoeid waren, duurt nog steeds voort, al valt er zelfs in streken, die vroeger een schat aan folklore herbergden, niet veel meer te degraderen Het is jammer, maar dat proces is eenvoudig niet te gen te houden. Het laat zich verstaan, dat in stre ken, die al vroeg in het grote verkeer waren opgenomen (de beide Hollanden bijv. grotendeels), de folklore veel snel ler verarmde dan in meer afgelegen oorden, de heidestreken van Drente o.a en zeker niet te vergeten ons eigen gewest Zeeland, als eilandenprovincie bleef heel lang geïsoleerd. Van con tact met de grote centra der samenle ving was over het algemeen vrijwel geen sprake. Zelfs de bewoners der af zonderlijke delen kwamen in vroege^ eeuwen weinig met elkaar in aanra king. Van ieder deel vormde de be volking als het ware een groep apart, ieder met zijn eigenaardige gebruiken, zijn bijzondere gewoonten, al bestond er wel in sommige opzichten overeen komst. Er is dan ook geen enkele pro vincie in ons land, waar op een zo geringe oppervlakte een zo grote ver scheidenheid aan folklore bestond als in Zeeland. Het is niet zo eenvoudig om over de folklore van een bepaalde streek te schrijven. Wie er geboren en opge groeid is, heeft natuurlijk een voor sprong, omdat hij veel uit eigen erva ring kent. Maar de vreemdeling, die gaat schrijven en zijn kennis heeft ge put uit een boekje hier en een boekje daar, aangevuld met dingen, die hij van „horen zeggen" heeft, begeeft zich op glad ijs. Echter, er zijn nu eenmaal mensen, die zich om vallen niet be kommeren, ook al slaan ze dan een mal figuur, Zo weet ik van een schrij ver, die het heeft aangedurfd om een boekje te schrijven over de folklore van ieder onzer provinciën. Ik kan niet be oordelen, wat hij van de andere ge westen heeft terecht gebracht, maar wat hij over Zeeland, en meer speciaal over Zeeuwsch-Vlaanderen daast, is niet veel zaaks. In het begin van dit artikel zei ik, dat er in verscheidene streken van al die folkloristische gewoonten niet zo heel veel meer over is, en dat is wel heel sterk het geval in ons landje van Cadzand. Van de vroegere rijkdom, die zich openbaarde bij feestelijke gelegen heden, in het boerenbedrijf, is een arm zalig beelje overgebleven. Als heel kleine jongen herinner ik mij nog het Mei-zingen. Helemaal verdwenen. Wel ke boerzet er nog een groene tak op het laatste voer .witte vruchten," dat hij binnenhaalt in oogsttijd Let op het droevige overschot van de Cadzandse klederdrachtZitten de vrijende paartjes nog „achter taofel," als het kermis is? moet niet denken dat je het gewon nen hebt. Ik ben nog niet verslagen". Zijn ogen ontmoetten de hare en zij wist, dat dat niet de ogen waren van een man, die zo gemakkelijk overwon nen werd. De geamuseerde uitdrukking was er uit verdwenen en had plaats gemaakt voor de oude arrogantie - roekeloos en onoverwinnelijk. „Vergeet het niet, Herrick. Ik geef je nooit op - nooit. En je zult met m ij trouwen en niet met Kenyon of met een andere man". En hoewel hij haar losliet terwijl hij sprak en met een spottende buiging op zij ging om haar door te laten, voelde ze, huiswaarts gaande, de on bedwingbare wilskracht van die man als een schaduw over haar pad. Een vaag voorgevoelen drukte haar. Ze zei tegen zich zelf, dat zolang als zij en Mac elkaar vertrouwden en in elkaar geloofden, Gair geen macht had om hen te scheiden. (Wordt vervolgd). sprak Jaap Lange. „Laatst zat ik met een moeilijk geval te kijken. Ik sleepte de ploegbaas erbij en vroeg wat hij er van dachthij haalt z'n tabaksdoos voor de dag Stopeerst'npijp" zegt ie „dan zal 't wel lukken'.' En laat ie nou gelijk hebben gehad." Ik waag een gokje, dat de meesten van het tegenwoordige jongere geslacht niet eens die uitdrukking kennen. (Wordt vervolgd). Voetbal. De hevige regenval van Zaterdag en Zon dag heeft niet kunnen verhinderen, dat bijna alle vastgestelde wedstrijden doorgang kon den vinden. Dat er op deze gladde velden heel wat meer van de spelers geëist werd, is vanzelfsprekend. Aan deze gladheid is het zeker ook te wijten, dat ongelukken ook nu niet uitbleven. In onze afdeling, of liever in ons district, werden twee spelers de dupe van een beenbreuk, n.l. een speler van Bier vliet en een van Hoofdplaat. Van de minder ernstige verwondingen zullen wij maar niet spreken. Men krijgt sterk de indruk, dat er van liefhebberijvoetbal geen sprake meer is en wij vinden dat heel erg jammer. Het is intussen weer een slechte dag ge worden voor onze West Zeeuwsch-Vlaamse derde klassers, uitgezonderd Biervliet en zelfs de grootste optimist zal nu wel overtuigd zijn, dat minstens één club, zo niet twee, uit onze omgeving, de volgende competitie in de vierde klasse zal uitkomen. De uitslagen waren De ZeeuwenR.C.S. 5$-i; Oostburg—Odio o3; BiervlietMiddelburg 2i; Meto Breskens 41. Een beste dag voor De Zeeuwen. Niet al leen werd de grootste concurrent met een sprekende nederlaag naar Souburg terugge zonden, maar ook Middelburg keerde teleur gesteld uit Biervliet terug. De Vlissingers zijn nu nog de enige ongeslagen club. Bier vliet klom op naar de zesde plaats en het ziet er naar uit dat deze club het wel zal redden. Oostburg liet de kans op winst ver loren gaan door een zeer onproductieve voorhoede, waarin v. Kooten weer eens ont brak. Deze speler is toch wel heel vaak ab sent en dat heeft tot gevolg dat men steeds met een andere opstelling -moet experimen teren. Aan de éénheid van de ploeg komt dat niet ten goede. Dat was Zondag duidelijk merkbaar, v. d. Gazelle is geen midvoor en Frederiks is te slow en te weinig spelverde ler. Hoe goed beide vleugelspelers de ballen ook voorgaven, deze voorhoede wist geen kansen te benutten, omdat er geen vaart achter zit. Zeker driekwart van de wedstrijd was Oostburg in de meerderheid, maar Odio wist enkele kansen fraai te benutten en in 10 minuten drie doelpunten te maken. Daar bleef het bij, maar Oostburg zal het roer moeten omgooien om nog iets te bereiken. Meto bleek ook productiever dan Breskens en het gaat nu eenmaal om de doelpunten. De vooruitzichten zijn weinig hoopvol, wat blijkt uit de stand: De Zeeuwen 6 R.C.S. 6 Odio 6 Middelburg 5 Meto 6 Biervliet 7 Nieuw Borgvliet 5 Zeelandia 5 Aardenburg 6 Breskens 6 Oostburg 6 Rood WitR.K.C. 11; MoeRac 1 1; AllianceInternos 21; DeskVlissingen 1o. In deze afdeling roerden de staartclubs zich geducht, want beiden brachten het in uitwedstrijden en tegen sterke tegenstanders, tot een gelijk spel. Hierdoor kreeg het jeug dige Moe haar eerste verliespunt te incasse ren, waarmede Dosko wel verheugd zal zijn. Alliance speelt zeer wisselvallig en daarvan werd Internos ditmaal het slachtoffer. Ook Vlissingen stelde teleur en is nu twee plaat sen gezakt. De Vlissingers zullen ditmaal een ondergeschikte rol spelen, wat blijkt uit de stand: 5 i 0 25- 8 11 4 1 1 1712 9 4 0 2 129 8 3 0 2 189 6 3 0 3 17—17 6 3 0 4 12—15 6 2 1 2 14—15 5 1 2 2 109 4 2 0. 4 820 4 1 1 4 1017 3 0 2 4 5—17 2 2e klasse B. Dosko S 4 I 0 23— 7 9 Moe 5 4 1 0 12— 3 9 Desk 7 3 2 2 107 8 Alliance 7 3 1 3 1216 7 Vlissingen 6 3 0 3 108 6 Internos 7 2 2 3 1014 6 Rood Wit 6 1 3 2 8—13 5 Goes 5 1 2 2 7—12 4 R.A.C. 6 1 2 3 8—11 4 R.K.C. 6 0 2 4 211 2 3e klasse E. VirtusSteen 3o; ClingeR.K.F.C. 1o; B.S.C.Sluiskil 3 2; V.E.S.Corn Boys 4—3- De met spanning tegemoet geziene wed strijd TerneuzenAxel ging niet door, om dat het terrein van Terneuzen onbespeelbaar bleek. Steen, Sluiskil en Corn Boys waren in Brabant op bezoek en allen keerden met een nederlaag terug. Clinge speelde thuis en wist, door één doelpunt, twee kostbaar puntjes te veroveren. V.E.S. staat nu bovenaan de ranglijst, maar heeft drie verliespunten, ter wijl Terneuzen nog geen enkel verliespunt heeft, maar twee wedstrijden minder heeft gespeeld, zodat Terneuzen heel wat gunstiger positie inneemt. V.E.S 7 5 1 1 2512 11 Terneuzen 5 S 0 0 205 10 B.S.C. 7 4 T 2 23 14 9 Virtus 6 3 2 1 1611 8 Axel 6 2 3 1 14—13 7 Corn Boys 6 3 0 3 18—13 6 Clinge 6 2 2 2 9—12 6 R.K.F.C. 6 2 0 4 1121 4 Sluiskil 6 1 1 4 13—17 3 Ria 6 0 2 4 8—26 2 Steen v 7 I 0 6 622 2 4e klasse G. HoofdplaatHontenisse 53 (gestaakt); HulstRobur 32. In deze afdeling wederom een zeer klein programma, daar slechts 4 van de 9 clubs in het veld kwamen. De wedstrijd in Hoofd plaat werd ontijdig gestaakt wegens been breuk van Pijcke, zodat deze wedstrijd wel zal moeten worden overgespeeld. Hulst had zeer veel moeite met Robur, maar zegevierde uiteindelijk niet zonder fortuin. In de stand op de ranglijst kwam geen verandering. Insider FILMNIEUWS „Waternimf". Zaterdag a.s. zal in het Verenigingsgebouw alhier vertoond worden de mooie fantastische kleurenfilm „Waternimf". Steve Elliott (Red Skelten) brengt zijn dagen door in een zomer verblijf te Californië, maar in plaats van hard te werken aan een serie liedjes voor een nieuwe Broadway-musical, zoals dat van hem verwacht wordt, verdoet hij zijn tijd met luisteren naar de muziek van Xavier Cugat en verpraat hij zijn dagen met Caroline Brooks (Esther Williams), een liefelijke zwem- instructrice op een school, die met vacantie is. Productieleider George Adams (Basil Rath- bone) die woedend is om dat er niets uit Steve's handen komt, vliegt naar Californië. Daar ontdekt hij dat Steve verliefd is ge worden en koppig weigert te werken, totdat hij met Caroline getrouwd zal zijn. Adams gelooft daar echter niets van en denkt ver standig te doen dit huwelijk te voorkomen, waartoe hij Caroline een foto toont «van de „zogenaamde" echtgenote van Steve. Daarop verlaat Caroline Steve onmiddellijk. Adams strategie wordt echter een volko men mislukking, daar Steve Caroline niet opgeeft en haar zelfs nareist naar „Victoria College," waar Carolina zwemlessen geeft. Na veel verwikkelingen komt echter alles toch in orde en vinden zij elkaar op het einde van de grootse show. „Morgen is voor Eeuwig". Zondag a.s. wordt er in het Gem. Ont spanningsgebouw te Breskens de film „Mor gen is voor Eeuwig" vertoond met in de hoofdrollen Orson Welles en Claudette Colbert. Het is de ontroerende en spannende geschie denis van de man die in de oorlog als ver mist opgegeven is, na jaren als een gebroken en verouderd man terugkeert naar zijn vrouw en kind. Hij ziet dan echter dat zijn vrouw intussen getrouwd is met een vriend des huizes en als hij merkt, dat zijn vrouw gelukkig is, trekt hij zich na hevige innerlijke strijd terug, om het geluk van zijn vrouw en kind niet in de weg te staan. Het is een prachtig gespeelde film, die een ieder zal boeien en ontroeren. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Breskens en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand October ingelegd f 99.914,60, terugbetaald f 162.454,66. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 22030. Onderlinge SCHAAKCOMPETITIE Bijgewerkt tot en met 24 October. namen gesp wedstr. aantal J. Erasmus 5 4 C. Francke 5 1 M. Faas 4 1V2 F. Goethals 2 I E. Gittenberger 8 4 J. Hovestadt 4 372 W. v. Haneghem 8 1 H. v. Melle 5 2 P. Priester 3 1 J. Smits 1 1 A. Scheele 7 5 L. de Vlieger 4 2 I. Verduyn 5 4 A. Volmer 5 3 D. Haak 1 0 P. v. Opdurp 5 2 INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie BAZAR. Hier komt dan het laatste bericht over de Groene Kruis Bazar te Groede. Onze bazar wordt gehouden a.s. Vrijdag, Zaterdag en Maandag, 3, 4 en 6 No vember in de Openbare School in de Blekestraat. Vrijdag, 3 Nov., 's avonds om 6 uur wordt de bazar geopend. Daarop voigt rondgang van de muziek door de Groe en dan gaan U en wij met man en macht aan 't werk om de bazar tot een groot succes te ma ken. Tot nu toe hebt U al op allerlei manieren laten blijken, dat U veel voelt voor ons Groene Kruis, toont dit, op onze bazardagen, nog eens extra, door aan alles dubbel en dwars mee te doen. Enfin, wij hoeven U eigenlijk niet eens aan te moedigen. Als onze prijzen, etc. ziet, doet U vanzelf mee. Nog maals, komt met een goed gevulde beurs naar onze bazar. Wij kunnen U verzekeren, dat het U zal spijten, als U de bodem van Uw portemonnaie ziet nog vóór onze bazar geëindigd is. Zaterdagmiddag, 4 Nov., is de bazar al geopend om 3 uur en Maandagavond, 6 Nov., is onze laatste bazaravond. Het Bazarcomité, Groede. Les 5 Sometimes, they drink wine. The priest says „It is no sin, to drink with mode ration. Even the Lord Jesus loved to be joyful. At a wedding, He changed water into wine". This merry life comes to an end. The cause is several bad harvests. This compelled the farmer to move. Uitspraak sometimes samtaimz to drink toe drink wine wain to say toe see no noo sin toe modereesjen ieven sin to moderation even the Lord Jesus de Lo-d djiezes to love toe lav joyful at a wedding to change water into this merry life to come to dzjoifoel êt e wedding toe tsjeenz wöte intoe dis merrie laif toe kam toe en end koz sèvrel bèd haavèsts toe kompel toe moev de les soms drinken wijn zeggen geen, neen zonde om te mate zelfs de Heer Jezus houden van blij, vrolijk biJ een huwelijk veranderen, verwisselen water dit vrolijk, lustig, prettig leven komen aan, tot, naar een eind oorzaak verscheidene slecht oogsten dwingen verhuizen zal opmerken, an end cause several bad harvests to compel to move Zoals men uit moet to soms vertaald worden door te, dan weer door om te, ook wel door aan of tot. Let op het verschil tussen het zelf standig naamwoord het leven -- the life (de laif) en het werkwoord leven to live (toe liv). In schrijfwijze en uit spraak verschilt dit dus. Het onbepaalde lidwoord een is a (e). Begint het Engelse woord echter met een klinker (a, e, i, o, u) dan wordt dit an (en). Men bestudere nog eens de uitspraak tekens uit de 3e les. De lessen moeten bewaard worden. De Engelse tekst vormt een mooi verhaal. Vertaal nu de 5e les in 't Nederlands en leer de woorden uit het hoofd. De lessen dienen vóór Dinsdagavond 7 uur bezorgd te worden aan het bureau van dit blad. Men ontvangt dan de lessen gecorrigeerd terug.

De Schakel | 1950 | | pagina 2