Officiële opening Rij kslandbouwwinterschool te Schoondijke. hem niet in de gelegengeid stelt terug te keren) voor één keer werd toegelaten tot Hitier (hoe precies de introducties geregeld zijn, doet niet ter zake) tegenover wie hij, als staatshoofd, opkwam voor de rechten en vrijheden van de hem van Godswege toevertrouwde onder danen. De Franse Minister Da- ladier, een beroemdheid van vóór de oorlog, een man met ka rakter, wist wat hij aan Koning Leo pold III had en bleef hem trouw on danks alle valse geruch ten, maar ter- wille vandoor anderen ge maakte fou ten, moest hij ook zwijgen. Vierde bedrijf, Juli/Augustus 1950. De abdicatie van Koning Leopold ten behoeve van zijn zoon heeft de afgelopen zomer plaats gevonden. Dit ligt ons allen zó vers in het geheugen, dat wij het niet behoeven te recon strueren. Maar over Spaak en Co. valt nog wel een woordje. Want zijn democratie-in-de-praktijk tegenover wat de „koningskwestie" ge noemd werd, is van een merkwaardige soort gebleken. Over dat woordje „democratie" is al meer te doen geweest. Het wordt misbruikt door extreme politieke groe peringen en regeringen, waar ook ter wereld, die onwillekeurige gedachten- associatie met het begrip wreedheid pogen te voorkomen, of ten minste een minder huiveringwekkende tint te ge ven. Niettemin hebben onze Zuider buren zowaar een democratisch geko zen regering, die in Kamer en Senaat de zetels verdeelt naar de uitslag der verkiezingen in de verhouding der stemmen. Daarin zijn vanzelf meerder heden en minderheden. Nu hebben Spaak en Co. ons ge toond, door hun daden, dat hun so cialistische partij zich niet „meer" richt naar de democratische wetten. Zij stelt zich buiten die wetten; revo lutionair. En dat, zodra de belangen van hun partij, of die van bepaalde personen daarin, naar hun gevoelen, gevaar dreigen te lopen. Met „meer" tussen aanhalingstekens menen we te mogen zeggen, dat socialisten als uit de tijd van Troelstra slechts uit tac tische overwegingen een schapenvacht hebben omgeslagen, maar dat onder die vacht het revolutionaire leeft, in al z'n schamele naaktheid. FILMNIEUWS De held van de Jungle. Een oude legende verhaalt over de enorme schatten, die de Afrikaanse Jungle verbergt. Ergens in het oerwoud staat een eeuwenoude tempel en daarin moeten onmetelijke rijk dommen aan edelgesteenten liggen opgeborgen. Alleen de inboorlingen kennen de schoonheid van de kostbare diamanten, robijnen, enz. Een zekere kapitein Rawling, die van de schatten hoort, wil deze trachten in zijn bezit te krijgen. Twee matrozen gaan er op uit, doch worden door een leeuw verscheurt. Jungle Jim (Johnny Weismuller) is degene die aangezocht wordt om de bevolking te helpen bij de bescherming van de schatten. Jungle Jim lokt Kapitein Rawling en zijn noeg, doch er was een rusteloze schit tering in zijn ogen, die haar verried, dat zijn zelfbeheersing slechts een ver nisje was en elk ogenblik kon barsten. „En hoe voel je je na je opwindende ervaringen, van Donderdag?" vroeg hij beleefd, toen hij zich omkeerde en naast haar opwandelde. Ze trachtte hem op natuurlijke toon te antwoorden, ondanks haar intuïtief voorvoelen dat er storm broeide ach ter zijn uiterlijke kalmte. „O, best, dank je. Ik was nogal stijf de volgende dag en die arme Flame ook. Maar we zijn allebei al weer helemaal opgeknapt". „Flame heeft haar verdiende loon gehad en haar gerechte straf gekregen voor het overschrijden van de maximum snelheid," zei Qair. „Maar alles goed beschouwd ben je er toch verbazend gelukkig afgekomen". „Dat ben ik zeker," antwoordde ze levendig en ging toen nerveus voort: „Gair, ik moet je nog bedanken „Dat ik je niet inhaalde?" zei hij plotseling hard. „Laat dat maar, alleen succes had meegeteld. Bewaar je com- helper het bos in, waar zij door een troep gorilla's, vrienden van Jim, worden overvallen. Het einde is dat Rawling en zijn maat moeten vluchten en de schatten blijven, waar zij eeuwen hebben gelegenin de verborgen tempel in het diepst van het oerwoud. „Hoe lozen we die S.A.-man?" Een film met een parodie op de bezettings tijd, vol vreemde, vrolijke en verbluffende voorvallen, waarin een jonge vliegenier, Karei Bures, de verloofde van Vera Budo- vina, moet vluchten voor de bezetters. Het wordt een hele verwikkeling, wanneer een S.A.man Fritz Heinecke, bij Vera binnen komt die weet dat zij de verloofde van Karei Bures is. Hij belooft echter niets te zullen verraden, indien Vera hem de „gebruikelijke" som van 30000 Kronen betaalt. Vera wordt echter in haar moeilijkheden bijgestaan door twee vrienden van haar verloofde, n 1. Martin en Peter. Het zijn doldwaze verwikkelingen rondom een edelgermaan. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie BAZAR. Weet U al, dat in Groede een bazar gehouden wordt voor de verbouwing en inrichting van een wijkgebouw van het Groene Kruis Deze bazar wordt gehouden op 3, 4 en 6 November in de Openb. School aan de Blekestraat. Onze bazar wordt geopend op Vrijdag 3 Nov., 's avonds 6 uur. Zaterdag 4 Nov. kunt U er 's middags om 3 uur al terecht en op Maandagavond 6 Nov. kunt U op onze bazar, voor 't laatst, op allerlei manieren Uw geluk beproe ven. Deze avond is natuurlijk de klap óp de v u u r p ij 1. Iedere week hebt U in de krant kunnen lezen, wat er allemaal op onze bazar zal zijn en steeds dacht U natuurlijk: ,,Daar moe ten we vast en zeker naar toe". Nu U bent van harte welkom hoor. Met open armen zullen wij U ontvangen. We zorgen er eveneens voor, dat U niet flauw valt van.de honger. Daar hoeft U niet bang voor te zijn. Ook de grote en kleine band zullen zich laten horen, dus aan niets zal het U ontbreken. Brengt Uw hele familie- en kennissen kring mee naar de Groene Kruisbazar in de Groe. Tot ziens dan, hoor. Het bazarcomité, Groede. DAMCOMPET1T1E. Bijgewerkt van 26 September tot 24 October. gesp. gew. gel. verl. punt. A. Wisse 98 1 o 17 H. Vlieger 8 7 o 1 14 A. Baden 7 6 1 o 13 A. Hoogstad 8 6 o 2 12 A. Oosterling 10 6 o 4 12 H. Dijkslag 7 5 1 in A. Versprille, Sr. 10 5 1 411 A. Jansen 9 3 3 3 9 J. Verduin 10 2 3 5 7 Luteijn 43016 P. Geelgoed 21 1 3 17 5 A. Versprille, Jr. 62044 Provoost 13 1 2 10 4 Le Bleu 4 1 1 2 3 SCHAAKRUBRIEK. Spaanse partij (Wit: P. J. Priester; Zwart L. A. de Vlieger). 1. e4, e5; 2. PI3, Pcb; 3. Lt>5, LC5 (de Cordel- verdediging); 4. Pc3, PCI4?; 5. Pxes, L)fö (beter ab); b. PI3, Phb (Pe7 was sterker); 7. Pd5, Pxt3f; 8. JJXI3, Ues; y. LC4, (5; 10. PC3.'(beter uh5t)> b5l 1 Lxbs, Lb7; 12. d3 (beter is O-O), Lb4; 13. Ld2, 0-0; 14. aji, Lxc3, 15. Lxcj, Uxbs (wit had beter 14. Lcy-j-kunnen spelen); ib. L>g3, 1 f7; 17. Dxc7, Ïe8; 18. 34, Dds; 19. Ï3 )Deter 0-0-0), db; 20. Da5, JÜeó;2l.e5?, Olb; 22. 0-0-0. dxe5; 23. LxejXxe5; 24. Plb4, 14; 25. 'l'det, Pf5?; 2b. ÜXI4, Txei; 27. Txel, Dh6; 28. IJxhó, Pxhb; 29. C4, Pi5; 30. kd2, a$; 31. Kc3, Leb; 32. feo? (pion 24 staat ongedekt), Tib; 33. Te5, PI14; 34. Txa5,Pxg2 (zwart kon beter eerst met al zijn stukken de pionnen op de damevleugel aanvallen); 35. 04!, Lxt"3; 36. bs, TÏ5; 37. d4, Pf4; 38. Kb4, fd3+; 39- IÏ.C3, Pl4; 40. Kb4, Peb?; 41. bb? (beter d5), Pxd4; 42. Txf5, Pxi'5; 43. C5 (de witte pionnen zijn gevaarlijk), Pe7; 44. Kb5? Le2f; 45. Kas Pcb mat. plimentjes maar voor Kenyun, die je wél op tijd bereikte". Er was zoveel bitterheid in zijn stem dat ze er sympathiek door beroerd werd. „Ik wou, dat je niet zo sprak - of zelfs maar dacht, Gair" zei ze een voudig. „Het is evenveel waard dat je trachtte me te helpen". „Werkelijk?' zei hij scherp. „Enfin, het feit blijft, dat Kenyon zijn belo ning heeft gekregen voor zijn deugd - of succes, hoe je het noemen wilt". „Beloning?" „Ja, beloning. Heb je hem soms niet beloofd om met hem te trouwen?" Ze knikte. „We zijn verloofd, als je dat bedoelt,' maar," met een onwille- keurig glimlachje, „dat is niet het ge volg van zijn hulp". „Maar dat was toch maar de aan- leidende oorzaak, is 't niet?" antwoord de hij met diezelfde spottende klank in zijn stem. (Wordt vervolgd). Voetbal. Het was Zondag weer eens een echte voet bal-Zondag, d.w.z. een dag vol verrassingen, waardoor de voetbalsport zo echt attractief wordt. Die verrassingen waren er in alle af delingen, dus ook in onze afdeling. Bezien wij de uitslagen: De ZeeuwenOostburg 4o; OdioZee- landia 2o; Nieuw BorgvlietBiervliet 1 5; AardenburgMeto 2i; R.C.S.Breskens 23 (gestaakt). Dat Oostburg in Vlissingen verloor, is heel normaal en dat Zeelandia het in Ossendrecht niet kon bolwerken, is ook niet zo vreemd, hoewel wij meer van de Middelburgers had den verwacht. Maar wat te zeggen van Bier vliet, dat daar in Bergen op Zoom een par tijtje voetbal weg gaf, waartegen die krabben niet veel hadden in te brengen. Deze uitslag zal er ongetwijfeld toe medewerken om Bier vliet het nodige vertfouwen te geven en let eens op, deze jongens werken zich nog wel wat verder naar boven. Ook Aardenburg verrichtte knap werk en werkte zich resoluut van de onderste plaats door de overwinning op het sterke Meto. Dat kunnen wel eens kostbare puntjes zijn die nu zijn veroverd. Tenslotte Breskens, dat zich niet liet inti mideren door de roem van de Souburgers en weer eens een goede partij speelde. Helaas schijnt deze wedstrijd wat rommelig geweest te zijn. Erger is het dat A. de Baare zijn been heeft gebroken en dat daarom de wed strijd, ongeveer 20 minuten voor het einde, gestaakt is geworden. Breskens had toen de leiding met 23, doch daar deze wedstrijd zeer waarschijnlijk moet overgespeeld wor den, zullen wij ze maar niet in de standenlijst opnemen. De Zeeuwen 5410 207 R.C.S. 5410 16.7 Middelburg 4301 177 Odio 5 302 9— 9 6 Nieuw Borgvliet 5212 14—15 Zeelandia 5 Meto 5 Biervliet 6 Aardenburg 6 Breskens 5 Oostburg 5 1 2 10— 9 4 3 13—16 4 4 1014 4 4 8—20 4 3 9—13 3 3 5—14 2e klasse B. Goes—Rood Wit 3—3; R.A.C.Alliance 31; Internos—Desk Io. Goes zag een 3o voorsprong verloren gaan en moest tenslotte met een gelijk spel tevreden zijn. Aangezien R.A.C. de volle winst behaalde op Alliance, moet Goes erg voorzichtig gaan worden. Internos wist tegen Desk één doelpunt te maken en dat was ge noeg om gelijk te komen met de tegenstan der. De stand is hier: Dosko 5410 23— 7 c Moe 4400 112 Vlissingen 5 3 0 2 107 6 Desk 6222 97 6 Internos 6222 912 6 Alliance 6213 1015 5 Goes 5122 712 4 Rood Wit 5122 712 4 R.A.C. 5iö3 7—10 3 R.K.C. 5014 1 10 1 3e klasse E. RiaTerneuzen 0—7; Axel—Virtus 15; SteenClinge o1; R.K.F.C.B.S.C. o3; SluiskilV.E.S. 15. Terneuzen blijkt een klasse sterker te spelen, hetgeen Ria ditmaal moest ondervin den. In Westdorpe scoorde Terneuzen maar zeven maal, terwijl Ria het net helemaal niet wist te vinden. Axel is de kluts kwijt en zal in deze competitie een ondergeschikte rol vervullen. Steen moest m de senn-plaatse- lijke strijd tegen Clinge, de punten aan Clinge laten, waardoor Clinge zich aardig opwerkte en Steen in gevaar blijft. De strijd in Bra bant was voor B.S.C., dat een vinger in de pap blijft houden, evenals V.E.S.dat naar Sluiskil kwam en daar overtuigend won. De stand is hier: Tei neuzen 5 5 o 205 10 V.E.S. 0411 219 9 B S.C. 6312 2012 7 Axel 6231 1413 7 Corn Boys 5302 159 6 Virtus 5221 13—11 6 Clinge 5122 1311 4 R.K.F.C. 5203 1120 4 Sluiskil 5113 11^-14 3 Steen 6105 619 2 Ria 6024 820 2 4e klasse G. P.S.K Ierseke 3o; De PatrijzenHoofd plaat 12; HontenisseHulst o5. In deze afdeling valt op de mooie resul taten van het pas gepromoveerde P.S.K. dat ook nu geen fout maakte en Ierseke nog wat meer omlaag drukte. Toch schijnt Hulst nog iets sterker te zijn, wanneer men het doelgemiddelde vergelijkt. Ook nu werd weer met grote cijfers gewonnen en dat nog wel in Hontenisse. Het treffen tussen beide kop lopers zal hier meer klaarheid brengen, want dat het tussen die beide clubs gaat, is wel zeker. Hoofdplaat werkte zich een plaatsje omhoog, door Patrijzen te kloppen. Die pa trijzen zijn geen hoogvliegers. Waarom Ro. bur en E.M.M. niet speelden, is ons een raadsel, daar bijde clubs nu reeds 2 wed strijden achter zijn. De stand is hier: Hulst 5500 322 10 P.S.K. 4400 166 8 Robur 3 2 1 o 115 5 E.M.M. 3201 910 4 IJzendijke 5122 78 4 Hontenisse 5203 1217 4 Hoofdplaat 5 1 1 3 8—14 3 Ierseke 5023 7—13 2 Patrijzen 5005 532 o Intussen vernemen wij dat de wedstrijd R.C.S.Breskens zal moeten worden overge speeld, met welke beslissing speciaal R.C.S. ingenomen zal zijn. Insider. kunnen geleverd worden door Firma SMOOR DE HULSTER. Breskens. Onder zeer grote belangstelling had gistermiddag in het Arbeiderslogeer- kamp alhier de officiële opening plaats van de nieuwgebouwde Rijkslandbouw- winterschool, door Zijne Excellentie de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Burgemeester v. Rosevelt heette alle aanwezigen welkom en bracht ver volgens dank aan dr. Huizinga, de grondlegger van deze school, Minister Mansholt en vele andere autoriteiten voor de hulp en bijstand bij het stich ten van deze school, alsmede aan allen die hieraan hebben medegewerkt. Hij eindigde met de woorden dat de school onder Gods zegen moge bloeien en bood namens het Gemeentebestuur zijn beste gelukwensen aan. Hierna verkreeg Minister Mansholt het woord, die o.m. sprak over-weten schappelijk onderzoek en voorlichting door samen te werker, met Overheid en organisaties, in het belang van het onderwijs. Verder voerden nog het woord de Commissaris der Koningin, Mr. A. F. C. de Casembroot, Burgemeester Verbrugge uit Waterlandkerkje, Burge meester van Hooteghem uit Suis en de heer Zwagerman. Namens de Ver. van Oud-leerlingen sprak de heer de Bruijckere,die in zijn toespraak ook Mevr. van Dijk betrok, waarbij hij haar^een bloemen mand aanbood. Verder bracht spr. nog in herinnering het feit, dat de heer v. Dijk vorig jaar zijn 25-jarig jubileum mocht vieren bij het landbouwonder wijs. Dr. Ir. Huizinga herdacht in zijn rede de nagedachtenis van wijlen de heer Alf. de Milliano, die steeds een harde werken is geweest voor deze scholen. Jhr. v. Vredenburgh sprak enige woorden als vriend van de heer L. van Dijk, terwijl ook nog enige waarderende woorden werden gesproken door Ir« Geuze. In een boeiende rede dankte hierna de directeur dezer school, de heer L. van Dijk, allen voor de aangename medewerking steeds in elk opzicht ondervonden en hoopte dat deze school een hoge bloei moge tegemoet gaan. Na deze plechtigheid werd een be zoek gebracht aan de nieuwe school. Aan de voordeur stond het 11-jarig zoontje van de heer J. BecuRisseeuw met een kussentje waarop de sleutel was gelegen van de deur der school, welke door hem aan de Minister werd aangeboden, die hiermede de deur opende, waarna velen van de gelegen heid gebruik hebben gemaakt om dit zeer fraaie gebouw te bezichtigen. In de school werd aan de aanwezigen enige versnaperingen aangeboden. Voor de school is een ruim terras aangebracht, waardoor de leslokalen op enige afstand van de weg zijn ge legen. Rechts van de ingang, waar door men in een ruime haLkomt, be vindt zich de conciergekamer en links een ruime kamer van de directeur, welke weer in verbinding staat met de daarachter gelegen leerarenkamer. Aan de straatzijde zijn vier ruime leslokalen voorzien van nieuwe schoolmeubelen, moderne borden en practische verlich ting. Een van deze lokalen, n.l. het natuurkundelokaal, is zo ingericht dat de leerlingen amphitheatersgewijs ko men te zitten. Aan de achterzijde van het gebouw ligt een groot demonstratielokaal, waar in practische lessen zullen gegeven worden in kennis van landbouwwerk tuigen, enz. De leslokalen hebben zo wel aan de straat- als de gangzijde grote ramen, terwijl ook de electrische verlichting modern verzorgd is. Een brede gang vormt de scheiding tussen de leslokalen en de garderobe en toiletten. In deze gang is een grote foto geplaatst van dr. Huizinga, die zo heel veel heeft gedaan voor de tot standkoming van de Rijkslandbouw- winterschool in Schoondijke. Door het plaatsen van deze foto zal zijn naam onverbrekelijk aan deze schoolverbon den blijven. Aan de achterzijde is een ruime rij wielbewaarplaats. De ingang voor de leerlingen is dan ook aan de achter zijde. Verder ligt er naast en achter de school een grote tuin, die zal worden

De Schakel | 1950 | | pagina 2