mannenw Brandweerwedstrijden te Sluis. men dom, uit de verdediging van het Belgische leger in de Meidagen, te concluderen, dat koning Leopold ge allieerde belangen wilde schaden. In uiterste nood moest Leopold de levens van zijn onderdanen hoger stellen, in het alleruiterste, maar hij heeft er geen geallieerde belangen mee geschaad. Overigens was het niet zijn schuld, dat hij twee functies had, koning te zijn en tegelijk opperbevelhebber. De Britse strijdkrachten waren het, die zijn capitulatie bespoedigden, ja zij, die hem geen bericht stuurden dat ze be zig waren zich in te schepen. Ik waag te betwijfelen of de schuld lag bij generaal Gort, de Britse bevelhebber, doch bij de Britse regering van dat ogenblik. Londen wenste geen Engels bloed meer te offeren - tracht dat maar zonder ironie op te merken. Er is een telegram van generaal Gort gevonden, d.d. 27 Mei, dat Leopold te laat bereikte en waarin, n.a.v. een voorstel van Leopold, Gort zich bereid verklaarde een nieuwe verdedigingslinie op te bouwen, als Leopold er zijn troe pen vóór wilde schuiven. Hieruit blijkt hoe lang de Belgische koning getracht heeft, ongeacht wat hem door de Congo-marchandische was aangedaan, de Engelsen kansen te geven. En wie het dan nog niet heeft gezien, consta- tere en-passant, dat Leopold zijn per soon nimmer op de voorgrond plaatste, doch zijn plichten en de toekomstbe- langen van zijn volk. De socialis tische regering Pierlot tracht te hem tot vluchten over te halen, en vertrok na ontvangst van zijn weigering (en toestemming voor henzelf), ijlings naar Duinkerken. Die regering had moeten bedenken, dat zij nimmer de moeite nam de beide func ties van de koning te scheiden, zodat hij nimmer de kans kreeg een besluit te nemen als b.v. koningin Wilhelmina deed in het belang van het [Neder landse volk. Het is betreurenswaardig, dat Win ston Churchill in zijn „Mémoires" niet de moed heeft kunnen opbrengen, deze zaken naar waarheid op te teke nen en dat hij voor Koning Leopold welbewuste leugens heeft geschreven, terwillen van zijn. prestige en die van de Britse natie. Churchil was een hoogst verdienstelijk man, maar Leopold was het zeker niet minder. „Noblesse oblige". De Vlaamse lerares Maria Baels be zocht enige weken na de capitulatie de koning in zijn kasteel te Laeken, waar hij met zijn gezin als gevangene van de bezettingsautoriteiten verkeerde, doch temidden van zijn geliefd volk. Juffrouw Baels zou de tegenwoordige Prinses de Réthy worden. Haar entree was niet meer dan een audiëntie ten behoeve van haar vader, die reeds in moeilijkheden was geraakt met de Duitsers en het advies van de koning vroeg. Zij kende de koning meer van foto's dan in werkelijkheid, en zij schrok kennelijk van zijn vermoeide gepijnigde gelaatsuitdrukking. Leopold had haar kort voor de oorlog eens gezien, toen zij tijdens een korte va- cantie aan de kust, door haar vader aan de vorst werd voorgesteld. In het gesprek, dat zich in het kasteel ont wikkelde, legde Mej. Baels belangstel ling voor 's konings gezin aan de dag. Zij kwam overeen, de drie kinderen les te komen geven in het Vlaams (Voor de oorlog kwa men de prinsen vaak in Noordwijk om hun kennis van het Neder lands te verbeteren). Uit deze schaarse ont moeting is 'n grote toe genegenheid gegroeid. 11 Sept. 1941 vond de huwelijksvoltrekking officieel, doch zo stil mogelijk, plaats. Hoe zit het nu ech ter met de titulatuur? Veel eenvoudiger dan wel eens beweerd is, in ieder geval. De koning heeft n.m. het recht, een onderdaan een titel te verlenen, en Maria Lilian Baels verhief hij tot Gravin van Réthy, een hem van oudsher toebehorende titel, zoals onze prinses Wilhelmina o.a. Markgravin van Veere heet. Door zijn huwelijk echter kon het woord gravin door prinses worden vervangen, in juridischezin derhalve niet morganatisch. Echter, de prinses gaf de uitdrukkelijke wens te kennen, indien mogelijk, van vorstelijke waardigheden ontheven te worden, evenals eventueel uit het huwelijk voortspruitende kinderen. Hier in heeit de koning toen officieel toe gestemd, doch, indien Koning Leopold regerend vorst was gebleven, zouden zich thans, achteraf, moeilijkheden heb ben kunnen voordoen op het punt van rechtsgeldigheid, want de echtgenote wordt feitelijk automatisch koningin. Slot volgt. @90 is de mening van Mijnheer den Besten. Sj „Klanten bezoeken kan vermoeiend zijn, maar als ik in mijn wagen van een pijp geurige tabak geniet, doe ik nieuwe energie op en gaat straks het verkopen vanzelf." InderdaadEr gaat niets boven 'n pijp goede tabak! INGEZONDEN Buiten v er antwoor delij kheid der Redactie Bazar. De tijd van de Groene Kruisbazar te Groede nadert met rasse schreden. Deze bazar wordt gehouden op 3, 4 en 6 November in de Openbare School in de Blekestraat. Komt allen naar deze bazar. U kunt er van alles te zien krij gen. Prachtige handwerken, textielwa- ren, huishoudelijke artikelen etc., etc. Teveel om op te noemen. Van alles is er te krijgen voor weinig geld!!! Voor iedere beurs is er wat. U kunt er ko pen, draaien, schieten, sjoelen, trekken, loten etc. Met de mooiste prijzen kunt U naar huis gaan. Ook voor kinderen zijn er de aardigste attracties. Komt met een dikke portemonnaie naar onze Groene Kruisbazar in de Groe, uit alle oorden van het Land van Cadzand en U zult er geen spijt van hebben. U zult beslist blij zijn, dat U er geweest bent. Onze bazar wordt geopend, Vrij dag, 3 November, 's avonds 6 uur en dan begint de pret. Heeft iemand van z'n veestapel enz. nog iets te missen voor onze bazar, dan houden wij ons aanbevolen. Het bazarcomité te Groede. Voetbal. Zij die Zondagmiddag hun troost bij de radio hadden gezocht om te luisteren naar het ooggetuigenverslag van de wedstrijd ZwitserlandNederland, kregen volop gele genheid om in spanning te zitten. Sensatie was er genoeg en hoewel onze oranJehemden zelfs tweemaal de leiding hebben gehad, zal niemand de uiteindelijke overwinning van Zwitserland onjuist noemen. Daarvan getui gen ook de wedstrijdverslagen in de dagbla den. Ons Nederlands elftal heeft dus met 75 verloren, een nederlaag, waarin toch fel of vrees. Voorgevoelens. De eerste dagen van een engage ment tussen twee mensen, die elkaar oprecht liefhebben, zijn omgeven door een aureool van gouden licht, een mystieken glans, die lang daarna, als al het andere gewoon en alledaags mag zijn geworden of als twijfel en wantrouwen zijn gekomen om te ver woesten, nog in de herinnering blijft voortleven als het visioen van het wonder „liefde". En voor Herrick wa ren de dagen, die onmiddellijk op haar verloving met Mac Kenyon volgden dagen van verrukking - doortrokken van een grote vreugde, die te won derlijker en heerlijker scheen door het contrast met de duisternis en wan hoop, die er aan vooraf waren gegaan. Er was een geluk, dat bijna pijn deed zo groot was het, in de reali satie, dat de schaduw, die gedurende de drie laatste jaren over haar leven had gehangen en die gemaakt had dat ze zich een uitgeworpene voelde, ein delijk was weggenomen en niet meer meetelde. En de duidelijk getoonde blijdschap waarmede het nieuws van haar verloving door de kleine groep vrienden te St. Heriot was ontvangen, diende slechts om haar geluk nog te vergroten. „Heb ik je niet aangeraden om Mac de waarheid te zeggen?" zei Lady Bridget in blijde triomf. „Ik wist wel dat hij groot en nobel genoeg zou zijn om er niets om te geven". „Maar ik heb hem niet alles ver teld," bekende Herrick. „Hij wou niet eens weten wat vader gedaan had - dus toen zei ik het hem ook maar niet". „Hij had gelijk met er niet naar te vragen," zei Mim. „Er is nog nooit iets goeds voortgekomen uit het op graven en bekijken van dode beende ren. ik ben erg tevreden over Mac," voegde ze er bij, met een van haar plotselinge glimlachjes, die haar gelaat deden stralen als het zonlicht een vredig landschap, „hoewel het natuur lijk betekent, dat ik je weer ga ver liezen". (Wordt vervolgd). iets verheugends zit, n.l. het feit, dat onze voorhoede vijf doelpunten heeft gemaakt. Een reeds lang geleden weelde. Wij hebben nu weer een ach ter hoede, probleem. Proble men zullen er echter wel steeds blijven, nu onze beste voetballers naar het buitenland vertrekken. Er werden Zondag slechts enkele compe titiewedstrijden gespeeld, waarvan één in Breskens, dat Nieuw Borgvliet te gast had. Het gelukte Breskens, door een li gelijk spel, althans één puntje te bemachtigen, waardoor de positie iets verbeterd is. In de vierde klasse werden gespeeld: E.M.-M.Ierseke 32; PatrijzenP.S.K. 25. De jongens uit Philippine behaalden op nieuw een overtuigende overwinning en zijn nu de ernstige bedreigers geworden van Hulst. De overwinning van E.M.M. op Ierseke is weinig overtuigend en beide clubs zullen vermoedelijk wel in de middengroep terecht komen. Insider. Zaterdag is in Sluis de nieuwe brand weerkazerne officieel in gebruik geno men. Er was voor deze opening grote belangstelling, niet alleen uit brand weerkringen, maar tevens van de zijde der gemeentebesturen. Het woord werd gevoerd door burgemeester P. F. van Hootegem, de inspecteur van het brand weerwezen voor het Zuiden, overste Meenhorst uit Breda, de commandant van de Sluisse brandweer, de heer H. Bogaard, burgemeester van Dongen van Aardenburg en'oud-burgemeester A. F. J. Aernoudts. Ter gelegenheid van deze opening werden 's middags op het sportter rein behendigheidswedstrijden gehouden, waaraan practisch alle corpsen uit W. Zeeuwsch-Vlaanderen deelnamen. De wedstrijden stonden onder leiding van overste Meenhorst en kapitein Kortes en werden door vele belangstellenden gadegeslagen. Onder hen bevonden zich practisch alle burgemeesters uit 't landje van Cadzand, brandweerlieden uit Den derleeuw (België) en uit Oost Zeeuwsch- Vlaanderen De wedstrijden waren een goede oefening voor onze vrijwillige brandweerlieden, waarvan er velen keu rig voor de dag kwamen, zowel wat betreft materiaal als kleding. Dat de mannen uit Zuidzande met de eerste prijs gingen strijken, is een bijzonder compliment voor de organisatie in deze kleine gemeente. De burgemeester van Sluis richte na afloop in „De Korenbeurs," waar de brandweerlieden een koffiemaaltijd nut tigden, de prijzen uit, terwijl overste Meenhorst de nog nodige nuttige wen ken verstrekte. De volledige uitslag was: ie pr. Zu'idzande, werkt. 3 m. 45 s., strafp. 3 2e Groede, 4 22 13 3e Sluis, 4 10,7 20 4e Biervliet, 4 45 22 5e Breskens, 5 55 24 6e Aardenburg, 5 52,5 30 7e R'ment, 5 38,5 33 8e IJzendijke, 5 33,5 47 9e Schoondijke, 5 36 48 10e Cadzand, 4 30 71 11e Oostburg, 6 „40 66 FILMNIEUWS Het Tijgermeisje. Zaterdag a.s. zal in het Gemeentelijk Ont spanningsgebouw te Breskens de spannende film „Het Tijgermeisje" vertoond worden. Allan Saunders, hoofdingenieur bij de Inter Ocean Olie Maatschappij wordt naar Alta Vista gezonden om een onderzoek in te stellen naar de vertraging in de aflevering van de olie. De Mij. is gebonden aan een zekere afleverings termijn, daar anders de optie op nieuwe ter reinen vervalt. Tussen de stad en het olie land ligt een strook wildernis, die behoort aan de stam van het Tijgermeisje. Daggett, de geheime agent van een andere oliemaatschappij, laat een aanslag plegen op Saunders, maar hij ontsnapt. Saunders be merkt dadelijk dat het Tijgermeisje onschul dig is aan deze en meerdere aanslagen. Dag gett en Walton, een advocaat, geloven, dat het Tijgermeisje Rita Arnold is, erfgename van-een groot fortuin, die 'n vliegtuigongeluk heeft overleefd. Dit ongeluk gebeurde toen Rita nog een kind was. De schurken zijn nu van plan voor haar een ander meisje in de plaats te stellen, maar moeten eerst de be wijzen in handen hebben, dat het Tijger meisje werkelijk Rita Arnold is. Zij komen te weten, dat deze bewijzen zich bevinden in een urn in de tempel van de Hogepriester. Intussen slagen zij er in Saunders' boorto ren te vernietigen. De ontploffing veroorzaakte echter een spuiter, zodat er toch nog op tijd olie kan worden afgeleverd. Dan slaagt de bende er in de urn te bemachtigen en tege lijkertijd ook het Tijgermeisje gevangen te nemen. Op het moment dat men haar uit de weg wil ruimen, snellen Saunders en zijn mannen te hjilp. In de urn bevindt zich in derdaad het bewijs, dat het Tijgermeisje Rita Arnold is. Zij staat voor de keus bij haar stam te blijven of terug te keren naar de beschaving. De jungle was haar koninkrijk. SCHAAKRUBRIEK. Geweigerd Koningsgambiet. Wit: Smits, ZwartGoethals. 1. e4, e5; 2. f4. Pf6 (weinig gebruikelijk); 3. fxe5, Pxe4; 4. Pf3, Le7; 5. De2, Pc5 (beter Pg5); 6. d4, Pe6; 7. De3, 0-0; 8. Ld3, f6; 9. exf6;lxf6; 10. 0-0, d5; 11. 03,05?; 12. dxc5, d4?; 13. De4, g6; 14. Lc4, Dd7; 15. Pxd4, Lxd4-j- (gedwongen); 16. cxd4, Txfij; 17. Kxfi (wit staat nu 2 pionnen voor en heeft een vrij pion), Kf8; 18, Lxe6 (beter Lh6f), Dxe6; 19. Lh6j-, Kg8; 20. Dxe6-J- (beter Df3), Lxe6; 21. Pc3, Lc4j (beter Pb8 ontwikkelen); 22. Kf2, Pd7; 23. b3, Ld3; 24. Tdi, Lfs; 25. b4, Pf6; 26. h3 (er dreigde Pg4*f-)> aC' 27. Lg5, Pd7; 28. d5, Tf8; 29. Ké3 (er dreigde Lg4f)> Te8-f? (de witte koning gaat toch naar d4); 30. Kd4, Kg7; 31. Td2 (dreigt g4), h6; 32. Le3, (beter is Lf4), Pf6; 33. d6, Te6; 34. g4, Le4; 35. Pxe4, Txe4j; 36. Kd3, Te5??; 37. Ld4, Te8; 38. Tf2, Te6; 39. d7. Zwart geeft op. TONEELCONCOURS. Evenals vorig jaar zal er ook dit winterseizoen een toneelconcours wor den gehouden, thans georganiseerd door de „Dilletanten Toneelbond West Zeeuwsch-Vlaanderen". Als jury-lid zal optreden Mevr. van den Broecke-de Man te Aardenburg. Naar men ons mededeelde zullen 11 verenigingen aan dit concours deelne men, waarvan wij hier de namen als mede de te spelen stukken, voor zover reeds bekend, laten volgen „Nut en Genoegen" te Schoondijke, „Loods aan boord," toneelspel in 3 bedr. door Jan Fabricius, (half Jan.). „Jacob van Lennep," Biervliet (stuk nog niet bekend). Rederijkerskamer „Oefening en Ver maak" te Oostburg, „Wie zonder zon den is," toneelspel in 4 bedr. door G. Homme, (27 Nov.). „St. Eloy" te Oostburg, „De zon daar," toneelspel in 3 bedr. door Pennings, (25 Jan.). „Fortuna" te Draaibrug, „Haar schuld geboet," dorpstragedie in 4 bedr. door Th. Hart, (16 Dec.). Rederijkerskamer „Oranjebloem" te Sluis, „Venijn," toneelspel in 3 bedr. (eind Nov.). „Cadsandria" te Cadzand (stuk nog niet bekend). „De Volharding" te Nieuwvliet, (stuk nog niet bekend). Toneelver. „Groede" te Groede, (stuk nog niet bekend). R.K. toneelver. „IJzendijke" te IJzen dijke, „De zondvloed," toneelspel in 3 bedr. door Lockefeer, (17 Dec.). „Thalia" te Breskens (stuk nog niet bekend). Plaatselijk Nieuws Schoondijke. Rijkslandbouwwinterschool. Voor het toelatingsexamen der R.L.W.S. alhier slaagden de volgende candidaten A. Vercraeye, Aardenburg; O. de Meyer, Biervliet; J. Kools en P. de Smidt, Cadzand; G. Buijsse, A. v. d. Hemel, A. Luteyn, Fr. v. Ooteghem en W. Salomé, Groede; W. Temmer man, Hoofdplaat; Fr. Jansen v. Rosen- daal, Oostburg; A. Maljaars, Oost- kapelle (W); G. de Badts, J. deFeyter en U. v. Waes, Schoondijke; C. v.

De Schakel | 1950 | | pagina 2