Voor zijn volk DE ZONDEN DER VADEREN. DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 301 Vrijdag 20 OCT. 1850 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR <5 DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", lOcent extra -J J. P. de Klerk. Over Z.M. Koning Leopold III is veel gesproken en geschreven. Nu wij achter de voorlopig tot een einde ge brachte „koningskwestie" staan, kunnen wij dat beter overzien, dan temidden van alle woelingen. Het is de grote verdienste van de politieke medewerker van „Op den uitkijk" geweest, dat hij heeft begrepen, Nederland een ver duidelijkende samenvatting verschuldigd te zijn. In het recente nummer van dit blad kwijt hij zich met ijver van zijn taak en ik ben er hem zeker dank baar voor. Ik mag echter niet verhelen, dat er onzuiverheden in werden neer geschreven. Daarom alleen reeds wil ik enige aantekeningen maken, steunend op een uitgebreide documentaire, han delend uit belangstelling voor de per soon van de koning. Historisch voorspel: November 1937Januari 1940. Men meent, het ligt voor de hand, dat in Mei 1940 het drama is begon nen met de inval van de Duitse legers, enige uren later gevolgd door de for mele oorlogsverklaring van Hitier, op grond van zgn. bedreiging van het Derde Rijk. Het voorspel is echter van veel oudere datum. Daar is de 19e November 1937, in Ober-Salzburg. Lord Halifax kwam op bezoek bij het nationaal-socialistisch regiem en de Reichsminister Von Neurath toonde zich enigszins geïnteresseerd in wat Engeland had aan te bieden, als tege moetkoming aan de eisen van Duits land. Neen, Engeland zei niets over eigen koloniën of dominions, maar Engeland was bereid een bepaalde houding aan te nemen als Hitier op een bepaalde plaats tot actie zou wen sen over te gaan. Lord Halifax noemde de Belgische Congo. Wat er verder precies is besproken is moeilijk na te gaan en, uiteraard, werd over deze ontmoeting het diepste stilzwijgen be waard. Men wist niet dat de koning van België ook toen vrienden had, die hem op de hoogte stelden Op 3 Maart 1938 vond een kleine ronde tafel-conferentie plaats in Berlijn, in het hoofdkwartier van leider Hitier zelf. Daar zaten de Britse Ambassadeur Sir Neville Henderson en de gladde Von Ribbentrop om nog eens op de zaak terug te komen, want Engeland kon geen oorlog gebruiken en wenste blijkbaar tot elke prijs de vrede met Duitsland te bewaren. De voorstellen kwamen hierop neer, dat er geen wezen lijk bezwaar was tegen bezetting van het gehele bekken van de Belgische Congo mits Europa zou worden vrij gelaten Ook dit is koning Leopold langs een omweg bekend geworden. Begin Januari 1940 werd boven Belgisch grondgebied een Duits leger vliegtuig neergeschoten, daar het ter bekorting van haar reisroute over Bel gische kampementen vloog. Achteraf bleek een tekort aan benzine de vlie ger ertoe gebracht te hebben geen omweg te maken. Het toestel maakte een noodlanding en de Belgen zagen, dat de enige passagier trachtte docu menten te vernietigen, die hij uit zijn binnenzak had gehaald. Het was een stafofficier en verschillende van zijn brieven waren verzegeld. E.e.a. bevatte het aanvalsplan van het Duitse Opper bevel, voor Nederland, België, Luxem burg en Frankrijk op een datum in April 1940. Koning Leopold begreep wat hem te doen stond. Het had geen zin meer voort te borduren op het gebaar, dat hij en Koningin Wilhel- mina in Mei 1939 hadden gedaan, om te bemiddelen tot behoud van de vrede: Duitsland wenste oorlog, machtsuitbrei ding. Dat was de directe aanleiding DE CONGO, waar vele be gerige vingers naar hebben ge graaid werd trouw bewaakt door een man, die- pal stond voor de belan gen van zijn volk, Z.M. Ko ning Leopold III. Het is thans de beste leveran cier v. Amerika voor uranium e.d. stoffen voor de atoombom men De rijke cultu res geven dui zenden werk. FEUILLETON 66) door PEDLER. Ze huiverde. Zelfmoord - een van de schaduwen die haar eigen leven verduisterd hadden. „Hij was heel - heel - onvoorzichtig geweest in geldzaken," zei Kenyon, met zorg zijn woorden kiezend. „En daardoor werden we geruïneerd, verlo ren we alles. En toen hij merkte wat hij gedaan had, hoeveel ellende hij over mijn moeder en het hele gezin gebracht had, had hij niet de moed om het leven langer te dragen. In werkelijkheid stierf hij aan hartverlam ming, veroorzaakt door de schok van zijn verlies, maar hij werd dood in zijn studeerkamer gevonden met een geladen revolver op zijn schrijftafel naast zich en er is geen twijfel aan, dat hij van plan was zichzelf dood te schieten, dat bleek uit een half afge maakte brief, die hij moet hebben zit ten schrijven op het moment, dat de dood hem overviel". „Hij was heel onvoorzichtig geweest in geldzaken". Onvoorzichtig! Hoeveel zonden en fouten moet dat zachte woord dikwijls bedekken. In een ogen blik was Herrick tot de conclusie ge komen, dat Macs vader een misluk king van zijn leven had gemaakt op ongeveer dezelfde wijze als haar eigen vader had gedaan. Het was wonderlijk. Wonderlijk - en verschrikkelijk. Maar toch was er een onuitsprekelijke troost voor haar in - het was als een band - een droevige en treurige band, maar toch een band - tussen haarzelf en de man, die ze liefhad. Een poosje nadat hij opgehouden had met spreken, bleven beiden zwij gen. Herricks gedachten overrompelden elkander en de zijne waren terugge gaan naar die dag van plotseling leed en wanhoop, toen hij toevallig voor een onbeduidend iets de studeerkamer van zijn vader was binnen gegaan en hem in zijn stoel in elkaar gedoken had gevonden - dood. Zijn hand, waar uit de penhouder gevallen was, lag slap op een half vol geschreven vel ten door mensen, die hem achteraf de schuld in de schoenen komen schuiven. Dezer dagen verklaarde generaal Von Falkenhausen (1940-1945) evenwel voor zijn rechters, dat hij alle desbetreffende verklaringen van de koning had vervalst!!!!! tot het ontwerpen van een preventief plan. 15 Januari 1940 zouden de verbon den legers van België, Engeland en Frankrijk met een snelle beweging Duitsland binnen trekken, zo diep mo gelijk doordringen en tot bezetting overgaan. Aldus werd op voorstel van Koning Leopold III over eengekomen. Ik laat in het midden of dit uiteindelijk een succes zou zijn ge worden of dat het als boomerang ge werkt zou hebben, men zou in elk ge val Duitsland een slag vóór geweest zijn, en dat is een zeer belangrijk as pect. Zie echter, welke troef koning Leopold op tafel legt, n. a. v. de hem bekende gesprekken van Engeland in Ober-Salzburg en Berlijn. Hij verlangt een driezijdige overeenkomst, waarin de drie landen garanderen, eikaars grondgebied te zullen eerbiedigen en alle bezit, binnen of buiten Europa, onaangetast te zullen laten. Daar zette de Franse regering zonder meer fiat onder, en België kon dat ook zonder enig gewetensbezwaar, maar Enge land? Het desbetreffend stuk ging naar Londen en koning Leopold wachtte tevergeefs op het plaatsen van de handtekening, ja, tot het allerlaatste ogenblik. De militaire voorbereidingen waren in die tussentijd ter hand geno men. Op 13 Januari deelde de rege ringspersdienst te Brussel mee, dat, „overeenkomstig vroeger genomen be sluiten, bepaalde veiligheidsmaatrege len wor.den genomen. Met verlof zijnde militairen moeten direct terug keren naar hun onderdelen te velde. Enige lichtingen reservisten zullen onder de wapenen worden geroepen". Op 14 Januari d.a.v. gaf het Belgisch opper bevel zelf een communiqué uit, waarin werd gelast „over te gaan tot phase D, versterking van het leger". Die Zondagmorgen ontvingen alle gemeen tebesturen plotseling telegrafisch be richt, dat tot „progressieve mobilisatie" moest worden overgegaan. Nederland reageerde daarop met het intrekken van alle verloven voor zijn militairen. papier voor hem en het dalende zon licht flikkerde roodachtig op de loop van een revolver, die vlak naast hem lag, gereed om hem uit het leven te verlossen. „Ik kan het niet dragen," luidde de laatste brief, die Macs vader geschre ven had „en kies dus deze enige uit weg. Jongen, tracht om niet aan me te denken als aan een lafaard en doe wat je kunt voor je moeder en Carol. Ik heb mijn rol gespeeld, het is uit. Ik zou alleen maar een spaak in het wiel zijn, dus Hier hield de brief op en de oud ste Kenyon was, zoals hij daar zat, gestorven aan een hartverlamming, die de dood goedgunstig gezonden had om hem te ontlasten van een schuld, die zwaarder was dan hij kon dragen. Mac rukte zich los van die gedach ten aan het verleden en keerde tot het heden terug. „Je ziet dus, lieveling," zei hij kalm, „dat het louter toeval was, dat mijn vader geen zelfmoordenaar werd. Maakt het enig verschil voor jou of je liefde voor mij - dat hij een zelfmoor In dichte mist, stampvoetend op een flinke laag sneeuV, stonden aan de Belgische grens de Franse strijdkrach ten gereed om door te trekken, met volle bepakking. Koning Leopold drong aan op ondertekening van zijn docu ment, dat nog steeds in Londen lag. Die laatste dag liet de Britse regering doorschemeren, dat volgens haar Leopold beter kon beginnen zonder die verklaring. Maar de koning had twee functies, een militaire en een burgerlijke, en hij verloor geen ogen blik uit het oog, dat de toekomst van de Belgische Congo voor zijn land op het spel stond. Maar Londen weigerde ten slotte definitief de overeengeko men garantie met haar handtekening te bekrachtigen. Dat gebeurde juist voor twaalf uur, in de nacht van 14 op 15 Januari, terwijl duizenden offi cieren in drie landstalen hun superieu ren verwensten, die maar steeds geen bevel tot oprukken gaven. (Ook het Britse expeditie-leger stond in volle bepakking klaar, aan de Frans-Duitse grens). Toen kwam het bericht, dat de operatie was afgelast Tweede bedrijf, Mei 1940-September 1941. Vader Albert heeft destijds tegen de opvoeders van Leopold III gezegd „Ge moet hem goed in het geheugen prenten, dat hij éénmaal opgewassen moet zijn tegen een taak, die onmense lijk zwaar kan zijn. Leer mijn zoon door alles heen, dat hij een man moet worden". Wel, de voorbije jaren hebben het getoond, wat koning Leopold waard is. Onze achting voor zijn persoon verbiedt ons, de techno cratische gewoonte der hedendaagse karakterontleding op hem los te laten, maar we mogen erop wijzen dat al zijn daden gedragen worden door zedelijk hoogstaande opvattingen. Het is onjuist te menen, dat koning Leopold iets zou hebben gedaan, dat in Mei 1940 strijdig was met de be langen van het Belgische volk. Er be staat een document van 172 pagina's volledige verslagen om deze bewering te staven. Het is op zijn minst geno- denaar was, op het feit na, maar wèl in bedoeling en lafheid?" „Natuurlijk niet". „Waarom denk je dan, dat iets wat één van jou ouders gedaan of gelaten heeft enig verschil voor m ij zou ma ken, als hetzelfde feit omgekeerd jou niet beïnvloedt?" „Maar ik ben een vrouw. Mannen zijn - zo anders" zei ze langzaam met de gedachte aan Rex Dereham scherp en bitter in haar hart. „Zijn ze? Nu, dan ben ik zeker de uitzondering die de regel bevestigt, want ik vind dat jij en ik vrijwel ge lijk zijn. We geven geen van beiden om wat onze vaders en moeders ge daan hebben. Dat schijnt dus een goede grondslag te zijn om op voort te bouwen. Herrick," hij strekte zijn armen naar haar uit, „wil je nu bij me komen?" Een laatste ogenblik aarzelde ze nog, verschrikt, bang om het geluk te grij pen, toen, gedreven door opperst ver trouwen, ging ze tot hem en hun lip pen ontmoetten elkander in een eerste, volmaakte kus, onbezoedeld door twij-

De Schakel | 1950 | | pagina 1