ENGELSE LES Voetbal. Eindelijk was er dan toch eens een voet bal-Zondag zonder regen en waren de velden eens behoorlijk bespeelbaar. De uitslagi brachten weer de nodige verrassingen i daardoor weer de nodige spanning, wat juist de grootste attractie is van de voetbalsport, In onze afdeling, dus de derde klasse D., is nu geen enkele club meer zonder verlies, omdat de beide koplopers ieder een puntje verspeelden tegen ogenschijnlijk zwakkere clubs. Bezien wij de uitslagen. Oostburg R.C.S. i i; Zeelandia De Zeeuwen 22; BiervlietOdio o3; Bres- kensAardenburg 21. Oostburg liet zich allerminst intimideren door de leiders en gaf een partijtje voetbal weg, waarvan de vele supporters van R.C.S, niet hadden kunnen dromen. Speciaal de achterhoede en de beide kanthalfspelers speelden een prima partij en wisten daar door de snelle vleugelspelers van R.C S. in bedwang te houden. In de voorhoede werd v. Kooten geschaduwd, waarvan Kareis niet voldoende wist te profiteren. Barra was bij zonder actief, maar de Koning bleef te veel achter. Al met al een mooie wedstrijd, die op een behoorlijk peil stond en waarvan de uitslag de verhouding goed weergeeft. Ook De Zeeuwen verspeelden een punt, waarvoor Zeelandia ?orgde, zodat de kopgroep onge^ wijzigd bleef. Biervliet stelde teleur, door in eigen huis overtuigend geklopt te worden door Odio. Wij hadden van Biervliet meer verwacht. Tenslotte Breskens. Het is daar eindelijk gelukt om twee punten te verove ren, waardoor meteen de onderste plaats kon worden verlaten. Hoewel verheugd over deze overwinning, geeft het vertoonde spel toch weinig voldoening en zal het voorhoede probleem moeten worden opgelost, wil Bres kens uit de gevaarlijke hoek verdwijnen, Tegen Aardenburg was Breskens gedecideerd in de meerderheid, maar de voorhoede was machteloos om doelpunten te maken. Steij- aert moge een knap speler zijn, hij kon het nu eenmaal niet alleen doen. De stand in deze afdeling is nu R.C.S. 5410 167 9 De Zeeuwen 4310 167 7 Middelburg 4301 177 6 Nieuw Borgvliet 3201 129 4 Zeelandia 4 1 2 1 107 4 Meto 4202 1214 4 Odio 4202 79 4 Breskens 4103 812 2 Oostburg 4022 5 10 2 Biervliet 5104 513 2 Aardenburg 5104 619 2 Tweede klasse B. MoeR.K.C. 1o; Alliance—Dosko 16; DeskRac 2o; Vlissingen Internos 3o. De Benjamins veroverden opnieuw de ge hele buit, al was het dan maar op het nip pertje, maar ook de plaatsgenote Dosko nam geen halve maatregelen en boekte een grote overwinning op Alliance en dat nog wel in Roosendaal. Dat belooft wat voor de plaat selijke ontmoetingen in Bergen op Zoom. Desk werkte zich wat hogerop door een zege op Rac, maar ook Vlissingen nestelde zich in de kopgroep, door een verdienstelijke zege op Internos, de eerste thuiswedstrijd-overwin ning. De stand is nu hier: Dosko 5410 23— 7 9 Moe 4 4 o o 112 8 Desk 5221 9— 6 6 Vlissingen 5302 107 6 Alliance 5212 912 5 Internos 5122 812 4 Rood Wit 4 1 1 2 49 3 Goes 4 1 1 2 49 3 R.A.C. 4013 49 1 R.K.C. 5014 1 10 1 Derde klasse E. Virtus—Ria 2—2; ClingeAxel 2—2; B.S.C.—Steen 5—0; V.E.S.—R.K.F.C. 6—2; Corn BoysSluiskil 2o. In deze klasse zit Terneuzen op fluweel. Zonder zelf te spelen zag deze club haar po sitie versterkt, omdat Axel opnieuw een punt verspeelde en nog wel in Clinge. Axel mag zelfs tevreden zijn met dit gelijke spel, om dat een kwartier voor het einde van deze zeer harde wedstrijd, Clinge nog met 2o voor stond. Ria pikte opnieuw een graantje weg en dat nog wel in Brabant. Dit ge tuigd van een herstel van de jongens uit Westdorpe. Steen deed het heel wat slechter in Brabant en bengelt nu onderaan. V.E.S. plaatste zich op de tweede plaats, door een overtuigende zege op R.K.F.C., terwijl Corn Boys een normale overwinning boekte op is, Mac Ik - ik kan het niet doen". De haperende, pijnlijke bekentenis was er uit en ze stond met gebogen hoofd voor hem, haar handen ineen geklemd voor zich neer hangend, als iemand die een veroordeling verwacht. Mac legde een ogenblik zijn han den op haar schouders. „Ik dank je liefste, dat je het me verteld hebt," zei hij teder. „En mijn antwoord op dit alles is: dat het me niets kan schelen wat je ouders deden of een van hen gedaan heeft. Ik wil niet met hen trouwen maar met jou. Ik ga je ook niet vragen wat het was - dat behoef ik niet te weten. Al wat ik weten wil, liefste is, of je genoeg van me houdt om met me te trouwen - of je me genoeg liefhebt en genoeg vertrouwt". Ze hief haar gebogen hoofd op. De kleur, die uit haar gezicht geweken was toen ze met moeite de gehate bekentenis aflegde, kwam langzaam naar haar wangen terug. „Ik heb je lief en vertrouw je vol komen," zei ze eenvoudig. „Dat is het niet, Mac. Ik geloof niet, dat je het Sluiskil, welke club nu ook aardig in de verdrukking komt, getuige de stand Terneuzen 4400 135 8 V.E.S 5 3 1 1 168 7 Axel 5230 13— 8 7 Corn Boys 5302 159 6 B S.C. 5212 1712 5 Virtus 4 1 2 1 810 4 R.K.F.C. 4 p. o 2 11 17 4 Sluiskil 4 1 1 2 109 3 Clinge 4022 712 2 Ria 5023 8—19 2 Steen 5104 618 2 Vierde klasse G. Ierseke^-ljzendijke 33; HoofdplaatP.S.K. 34; HulstDe Patrijzen 16—0; Robur Hontenisse 73. In Hulst was er van tegenstand geen sprake en werd het meer een doelschieten. Zestien maal wist Hulst de Roos van Patrijzen te raken en geheel Hulst heeft Zondag gevo gelte gegeten. Toch moet men voorzichtig zijn om uit deze uitslag een conclusie te trek ken, daar er in deze afdeling nog enkele sterke clubs zijn. En dan denken wij aller eerst aan het pas gepromoveerde P.S.K., dat in Hoofdplaat de volle buit veroverde en Robur, dat aan Hontenisse geen schijn van kans gaf. Ierseke en IJzendijke deelden de punten en blijven een ondergeschikte rol spelen, wat blijkt uit de stand: Hulst 4 4 o* o 27— 2 8 Robur 3 2 1 o 11— 5 5 P.S.K. 2200 8— 4 4 Hontenisse 4202 1212 4 IJzendijke 5122 7—8 4 E.M.M. 2 1 o 1 68 2 Ierseke 3021 57 2 Hoofdplaat 4013 613 1 Patrijzen 3003 2—25 o Voor a.s. Zondag zal onze belangstelling uitgaan naar de wedstrijd Zwitserland—Ne derland, dus zitten wij bij de radio te luiste ren of onze Oranjetruien doelpunten kunnen maken. Laten wij er het beste van hopen. Insider. FILMNIEUWS „De nieuwe avonturen van Don Juan". Zaterdagavond a.s. zal alhier in het Ge meentelijk Ontspanningsgebouw de film ver toond worden „De nieuwe avonturen van Don Juan". De vrouwenveroveraar Don Juan is op weg naar Londen maar hij onderbreekt zijn reis om een kort bezoek te brengen aan Lady Catherina. Zij verklaart hem dat zij getrouwd is, hetgeen hij niet wist. Even later komt haar man thuis van een jachtpartij. Don Juan weet de man snel te ontwapenen en vlucht dan weg, vergezeld door zijn vriend Leporello. Op hun vlucht ontdekken zij dat de weg geblokkeerd is door een gewapende lijfwacht van Koningin Elizabeth. Deze wacht moet de Spaanse Hertog de Corboba naar Londen begeleiden. Don Juan geeft zich nood gedwongen uit voor de Hertog. Het blijkt dat de Hertog onderweg is om in het huwelijk te treden met Lady Diana. Maar doordat Don Juan zich als Hertog heeft uitgegeven komt hij hierdoor in vele moeilijkheden. Hij weet echter alle moeilijkheden en gevechten die hierdoor ontstaan te overwinnen. Tenslotte nadat hij alles overwonnen heeft en weg wil gaan, komt Koningin Magaret naar hem toe. Zij omhelzen elkaar. Zij vraagt of hij haar mee wil nemen. Maar hij weigert. De volgende dag als hij op weg is naar Lissabon, komt er een koets voorbij met een schone vrouw er in. Ze laat stilhouden en vraagt de weg. Als ze wegrijdt aarzelt Don Juan een ogenblikje en gaat dan de koets en de beeldschone vrouw achterna. „Nacht over Holland". Zondagavond zal alhier in het Gemeentelijk Ontspanningsgebouw de film vertoond wor den „Nacht over Holland". In deze film wordt gedeeltelijk Nederlands gesproken en speelt zich grotendeels in Den Haag en Wassenaar af. Vliegofficier Dick Marlow wordt per parachute boven Holland neergelaten om een belangrijk document van de Duitsers in han den te krijgen. Hij belandt veilig bij het huis van Baronesse van Klaveren in Wassenaar. Hier ontmoet hij Kolonel Von Biebrich. Een poos later arriveert de Kolonel, die Dicks ware indentiteit inmiddels heeft vastgesteld, in het huis van de Baronesse om hem te ar resteren. Drie van hen ontvluchten en gaan naar de kleine, particuliere boot, doch Dick blijft achter. In nazi-uniform stapt hij m de trein naar Parijs, waar hij denkt, dat het plan begrepen hebt, zelfs nu nog niet, Mac. Ik ben het kind van mijn ouders, hun bloed is het mijne en zoals ik je al zei, hef is slecht bloed. Eens zal mis schien dezelfde zwakheid, dezelfde slechtheid in mij opkomen en ik zal er niets aan kunnen doen. Begrijp je niet, dat ik daarvoor zo bang ben?" „Ik niet," zei Mac, „ik ben niet bang voor een zwakheid of een slecht heid die ineens in jou tot uiting zal komen". Hij glimlachte. „Ik heb er nog nooit een spoor van gezien. Luister liefste," ging hij voort, toen haar gezicht nog bedroefd bleef staan. „Ik zal je iets vertellen en misschien zul je er dan anders over denken". Hij zweeg even, alsof hij trachtte te bedenken, hoe hij het haar zou ver tellen en ging toen kalm voort: „Nie- mands ouders zijn volmaakt, sommi gen verre van dat. Mijn eigen vader werd er alleen door omstandigheden voor behoed om een zelfmoordenaar te worden". (Wordt vervolgd). is. Hij ontmoet Karen, die met dezelfde op dracht belast is. Aan de grens wordt de trein opgehouden en Dick moet zich zo snel moge lijk uit de voeten maken. Fransen voorzien hem van burgerkleren, waardoor hij in staat is door te reizen naar Parijs. Hier ontmoet hij Karen weer en zij vinden het vermiste plan. Maar al spoedig zitten ze weer in de klauwen van de Kolonel. Zij worden in een oud Junker vliegtuig als gevangenen naar Holland gebracht, maar Dick maakt zich meester van de revolver van een S.S.-man, die luchtziek is. Hij dwingt de piloot, zijn koers te veranderen en neemt zelf het stuiir over. Na een gevaarlijke vlucht bereiken ze Engeland met het zeer belangrijke document en hebben hierdoor Kolonel Von Biebrich onschadelijk gemaakt. Iets voor de kinderen. Voor de Matinee Zondagmiddag wordt in het Gem. Ontspanningsgebouw de tekenfilm van Max Fleischer Gulivers Reizen vertoond, naar het bekende sprookje. 2e LES 5e. Voornaamwoorden. Wij onder scheiden o.a. a. Persoonlijke voornaamw. ik, jij, hij, zij, wij, u. b. Bezittelijke voornaamw. mijn, jou, zijn, haar, ons, uw, hun. c. Aanwijzende voornaamw. die, deze, dit. d. Vragende voornaamw. wie, wat, welke e. Betrekkelijke voornaamw. In de zin Het meisje, dat daar gaat, is mijn zuster, is dat betrekk. voorn.w. f. Onbepaalde voornaamw. men, iemand, niemand, iets, niets. 6e. Telwoordeneen, twee, drie, eerste, tweede, derde, vele, sommige. 7e. Bijwoorden. In de zin Hij heeft hard gewerkt, is hard een bijwoord. Zij behoren dus meestal bij een werk woord. 8e. Voorzetsels in, op, bij, onder, boven, beneden, enz. 9e. Voegwoorden en, doordat, zodat, als, dan, enz. 10 e. Tussenwerpsels: O, och, he laas, foei, ho, enz. In vele zinnen komen voor Onder werp, gezegde, belanghebbend voor werp en lijdend voorwerp. Voorbeeld De vader gaf de jongen een pak slaag. De vader onderwerp gaf gezegde de jongen belanghebbend (of mee werkend voorwerp)een pak slaag lijdend voorwerp. Merk op, dat in bovenstaande zin meewerkend voorwerp en lijdend voor werp niet erg logisch zijn. 2e oefening Duidt in de volgende zinnen de woordsoorten aan „Aan de schone blauwe Donau" is een beroemde wals van Johann Strauss. In de rommelige kamer lag een oud vloerkleed. Jij gaat deze avond niet uit. Niets is bestendig op deze wereld. Menige stille traan werd op het graf gelaten. Ik kom morgen, als het niet hard regent. Ontleedt de volgende zinnen in de zinsdelen onderwerp, gezegde, enz. Wij wezen de automobilist de weg. De rijke oom heeft aan zijn familie een groot vermogen nagelaten. De werkster gaf het huis een goede beurt. Zeeuws Tijdschrift. Verschenen is het eerste nummer van het Zeeuws Tijdschrift. Het ge heel ziet er keurig verzorgd uit en de inhoud, hoe kan het anders met deze medewerkers, staat op een hoog peil. Ongetwijfeld zal dit tijdschrift door velen in en buiten onze provincie, met voldoening worden begroet. Voor ons is er slechts één bezwaar aan verbon den, n.l. de prijs, die het voor vele middenstanders onmogelijk maakt, dit fraaie tijdschrift regelmatig te lezen. Hopenlijk zal, bij een stijgende op lage, deze prijs verlaagd kunnen wor den. Dat deze tijd spoedig moge komen. Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag j.l. kwam de Bond van Muziekverenigingen in Z.-Vlaanderen, onder leiding van de heer Ocké, in Hoek bijeen. Medegedeeld werd dat het bondsconcours in Nieuwvliet een batig saldo van f 100,- opgeleverd had. Besloten werd om het solisten concours het volgend jaar in Biervliet te houden. Voor het bondsconcours waren 4 gegadigden, n.l. Hulst, Zaam- slag, Hoek en Philippine. Gezien het jubileum, 150-jarig bestaan van de Koninklijke Stedelijke Harmonie te Hulst, geeft men deze vereniging de meeste kans. In de kascommissie wer den gekozen de heren J. J. van Male te Schoondijke en C. v. d. Hooft te IJzendijke. SCHAAKRUBRIEK. Geweigerd Evansgambiet1. e4, e5; 2. Pf3, Pc6; 3. Lc4, Lc5; 4. b4, Lb6 (met Lxb4 ont staat 't aangenomen Evansgambiet); 5. b5, Pa5; 6. Pxe5? (Er had gespeeld moeten wor den 5. a4, aó; 6. Lbz!), Pxc4? (beter Df6, dan staan zowel Pe5 als LC4 aangevallen ofPhó!; 7. d4, dó; 8. Lxhó, dxe5; 9. Lxg7, Tg8; 10. Lxf7-f, Kxf7; 11. Lxe5, Dgs! en zwarts betere ontwikkeling kan in winst worden omgezet); 7. Pxc4, Lxf2-J; 8. Kxf2, Dfó-j-; 9. Df3, Dxai??; 10. Pc3 en de zwarte dame gaat na 11. g3 en 12. Lb2 verloren. BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS over de maand Sept. 1950. GEBOORTEN: 12, Adriaan Hendrik, z. van P. J Priester en van C. P. Murre. 12, Jan Philip, z. van C. J. Wesdorp en J. J. Schrier. 14,Theuntje, d. van J de Winde en T. Jobse. 17, Adriana Johanna, d. van A. A. Ver- duijn en A J. Bijl. 23, Maria Anna, d van J. B. Jacobs en A. M. Mook- hoek. HUWELIJKEN: 18, Jacob T. Vis, oud 27 j., wonende te 's-Gravenhage en Suzanna C van Male, oud 22 j wo- nende te Breskens. 21, Jacob Abraham van den Broecke, oud 27 j., wonende te Biervliet en Francina M. de Ruijs- scher, oud 23 j., wonende te Breskens. 28, Jacobus J. Blaakman, oud 58 j., wonende te Hoofdplaat en Tanneke Wilhelmina van Luijk, oud 58 j„ wo nende te Breskens. 28, Jacobus Ver gouwe, oud 28 wonende te Breskens en Susanna E. Bambacht, oud 25 j. wonende te Rotterdam. OVERLIJDEN 22, Sara A. Mookhoek. oud 84 j., wonende te Breskens, echt genote van Bastiaan Brand. 23, Jannis Wisse, oud 47 j., wonende te Breskens, overleden te Oostburg, echtgen. van Johanna van de Velde. 26, Maria Al- bregts, oud 72 j., wonende te Breskens, echtgen. van Izaak J. Verduijn. INGEKOMEN: 4, Johannes P. A. de Bliek van Groede naar Scheepvaartstr. 24. 6, Hoebert Fink en gezin van Haarlem naar Dorpsstr. 143. 14, Jozina S. de Lijser van Retranchement naar Dorpsstr. 14. 20, Willem P. van Putten van Ontario (USA) naar Dorpsstr. 7d. 21, Herman Toorneman van's-Graven- hage naar Dorpsstr, 74. 21, Jan A. van de Wege en gezin van Groede naar Noodplan A 14 25, Sara L. Walhout- de Regt van Wolphaartsdijk naar Vo gelenzang 8. 26, Jacob A. van den Broecke van Biervliet naar Noodplan G 19. 26, Jan A. Versprille van's-Gra venhage naar Scheepvaartstr 2. 28, Wilhelmina Babijn-Willemsen van Oost burg naar le Zandstr. 4. 28, Willem J. Basting van Amsterdam naar Dorpsstr. 12. 29, Agnes A. C. Cijsouw van Hel- lendoorn naar Dorpsstr. 14. 29, Jacobus J. Blaakman van Hoofdplaat naar Bou levard 52. VERTROKKEN: 18, Janneke J M. Erasmus van Burgem. Gerritsenstr. 28 naar Amsterdam. 25, Cornelis Pde Koster van Boulevard 106 naar We- meldinge. 26, Suzanna C. Vis-van Male van Scheepvaartstr. 10 naar 's-Graven- hage. Plaatselijk Nieuws Groede. 10e verantwoording ingekomen giften Groene Kruis Bazar, i knot rode wol, mevr. v. d. Dr. te Groede; 1 geborduurd kleed, mevr. B. te Groede; 1 kinderjurkje, 1 kapjasje, 1 nachtzak, fam. S. te Groede; 1 kin dertruitje, mej. F. te Groede; 1 kussen, mej. de H. te Groede; 2 kinderschort jes, 1 paar sokjes, mej. de Z. te Schoon dijke; 1 vaas, 3 fotostandaards, 2 as bakken, 1 fruitschaal, 1 schaaltje, C. te Breskens; 1 kinderlakentje met sloopje, N. N.; 12 theelepeltjes, mej. B. B. te Groede; 40 pakjes peekoffie, N.V. Wed. Mattheeussen te Ossen- drecht; 7 paar kinderpantoffeltjes, 1 krantenhanger, dhr. V. te Groede. Biervliet. De visotter. Nabij de Schaapsstal alhier hebben

De Schakel | 1950 | | pagina 2