BRILLEN 'lililP r De Koreaanse J8 DE ZONDEN DER VADEREN. i& 58 r .H De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 6e Jaargang Nummer 300 Vrijdag 13 OCT. 1950 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra .J Hunkerend naar de dageraad. J. P. de Klerk. In Pusan is een enorm vluchtelingen kamp ingericht. Het centrum daarvan beschikt over enkele goede gebouwen, doch de rest is uiteraard provisorisch. Misschien is het de tragiek van elke oorlog, als er rustiger gebieden voor de bewoners bereikbaar zijn. Het tragische is echter, dat de hevigheid der gevechten deze mensen zonder twijfel laat, of zij zullen later niet meer dan een hoopje as terugvinden op de plaats, waar zij hebben gewoond. Plun aantal, een paaj miUioen reeds, brengt grote moeilijkheden mee voor hen, die alle berooide stakkers een menswaardig onderdak willen verschaffen. Er dreigen besmettelijke ziekten en voedseltekorten, die met de grootst mogelijke snelheid behandeld en aangevuld moeten wor den. Het hoofd van de speciale UNO- commissie voor Korea, die reeds voor de oyerval der communisten aanwezig was, heeft opdracht gegeven aan al zijn medewerkers, andere taken terzijde te leggen ter wille van de noodzakelijke hulp aan de refugees. Op nevenstaande foto bezoeken D r. Kamil I d i 1, de Turkse gedelegeerde (links vooraan) en de Koreaanse assistent D r. M. Lee, het hoofdbureau van de organi satie die het onderbrengen van de opge- jaagden regelt. Een plaatselijk politie agent hield de enthousiaste schare op enige afstand. Al is het gebied der Koreaanse Republiek nog maar klein, in vergelijking tot haar oorspronkelijke staat, men vestigt alle hoop op de verdere inspanning van het leger der Verenigde Naties, om de vijand voor goed terug te dringen naar het Noor den. Enkele voorvallen met Russische officieren en manschappen, nieuwe Koreaanse tanks (met laagstaande kilometer-teller), Moscovische staikaar- ten enz. doen vrezen, dat de U.S.S.R. de Noord-Koreanen in belangrijke mate zal blijven steunen. We zouden zelfs gemakkelijk de figuur kunnen krijgen, die de Rus in Griekenland continueerde, waar satelliet-staten op dracht kregen uitgeputte guerilla's op te nemen, te voeden en te kleden, en van moderne uitrustingsstukken te voor zien. Ten slotte echter heeft daar een Markos het onderspit moeten delven en een koning Paul zijn onderdanen per zegekar aangekondigd, dat er vrede zal zijn en gelegenheid tot opbouwen. Moge die tijd ook spoedig voor Korea aanbreken De Amerikanen, die nog steeds het leeuwenaandeel in de gevechten heb- FEUILLETON 65) door PEDLER. Er was iets onschuldig smekends in dat gebaar. Met een verstikte uitroep greep Mac die uitgestrekte hand en hield haar tussen de zijne. „Herrick - lieveling," mompelde hij onvast. Het geluid van zijn stem riep haar tot het volle bewustzijn terug en ze trok haar hand snel terug, ging over eind zitten en keek hem met verschrikte bange ogen aan, een nerveus terug deinzen in heel haar houding. Een ogenblik sprak hij niet, doch er kwam een resolute blik in zijn ogen. Het was of hij plotseling alle on zekerheid en weifeling van het verle den achter zich wierp - er niets meer mee te maken wilde hebben. Misschien voelde Herrick dat besluit, want ze slaakte een kreet van protest, die bijna voor hij geuit werd, gesmoord werd door zijn lippen op de hare. Ze sprong ,/Pe ^rilleniaeluT" OOSTBURO III I»»»!! Vluchtelingenkamp Pusan (2 millioen) ben, werken niet alleen meer in het defensief. Zij maken gebruik van de nieuwe situatie, door op verzwakte delen van het front flinke tegenaanval len te ondernemen, die soms belang rijke terreinwinst opleveren. De oner varen jonge soldaten, die voor training in Japan waren, en van wie tussen de 18 en 21 jaar een belangrijk deel een hoge prijs heeft betaald (5366 gewon den, 2898 vermisten, 652 doden) zijn zoveel mogelijk teruggetrokken en ver vangen door verse eenheden (de eer sten) uit Californië. Generaal MacArthur heeft nog op geen stukken na de be schikking over materiaal en troepen als hij gevraagd heeft, maar in de haven van San Francisco werkt men dag en nacht aan het laden en ver zenden voor Korea. Het duurt alles bijeen wel acht weken voordat een nieuw contingent van Amerikaanse bodem aan het Koreaanse front kan staan, aangenomen dan dat alles ver- zendklaar lag en zich in de Pacific geen enkel bizonder oponthoud voor doet. Uit alle opmerkingen van Malik in de Veiligheidsraad blijkt, dat hem dit alles zeer goed bekend is en dat zijn geestesoog de krijgskansen reeds ziet keren. Wij menen, dat men in dit licht voorlopig ook de gebeurtenissen aan de Yougoslavische grens moet zien, en de druk op Perzië. Moskou houdt de wereld bezig, leidt voortdurend haar aandacht af, laat saboteren in havens van de divan op om hem te ontvluch ten, doch op hetzelfde moment waren zijn armen om haar heen en drukte hij haar met tedere, onweerstaanbare kracht tegen zich aan. „Nee, liefste," zei hij, toen hij haar voelde worstelen in zijn greep, „pro beer nu niet langer te vechten tegen de dingen, het geeft niet. Ik laat je nooit meer gaan. Integendeel," hij glimlachte met tedere spot, „we gaan trouwen en zullen altijd gelukkig zijn". „Maar Mac, dat kan niet," riep ze. „Ik heb 't je toch al gezegd en er is niets veranderd. Dezelfde reden van toen bestaan nog „Dan zullen we dat uitpraten en er voor eens en voor altijd mee afhande len. Je hebt me verteld, dat je niet getrouwd bent - dat je niet ergens een geheimzinnige man hebt weg ge stopt in een gevangenis of een krank zinnigengesticht - en als dat zo is, is er niets ter wereld wat tussen jou en mij kan staan". „Ja, toch wel, dat heb ik je al ver teld". Hij schudde zijn hoofd. en fabrieken, of laat stakingen orga niseren onder elk bruikbaar voorwensel. Naarmate z'n tegenstanders zullen win nen moet dit in hevigheid toenemen. Gelukkig mogen we aannemen, dat de Westerse mogendheden het spelletje zo zoetjesaan wel uit hun hoofd kennen. Of het zouden allemaal struisvogels moeten zijn Dat het landschap de Amerikanen af en toe danig parten speelt, is in middels meermalen gebleken. De eerste oorlogsdag getuigde er reeds van, toen de nieuwe „fluid fighting" straaljagers veel te snel bleken voor een dergelijk gevechtsterrein. Er was geen kogel bij die het doel raakte en benarde troepenposities hadden er practisch niets aan. Een in Japan ge- stationneerde eenheid cavalarie, die nog maar voor patrouille-diensten werd gebruikt, werd inderhaast naar een heuvelgroep gedirigeerd, waar alle moderne eenheden faalden. De hoog geroemde bazooka's konden bijna tot oud roest gedegradeerd worden, om dat de T. 34 (Russische) tanks der Noord-Koreanen er niet meer dan een deukje van kregen, tenzij dat men er vlak vóór gaat staan - en zover pleegt men gewoonlijk niet te komen! De 3,5 inch raket-bazooka doet het beter. Maar schrik niet als achter de linies ineens een troep geïnfiltreerde com munisten verschijnt, die als een wervel storm een heuvel af is komen rollen. „Je hebt me niets verteld, liefste, dat is juist de moeilijkheid. Maar nu zul je me alles vertellen". Onder al zijn tederheid voelde ze de kracht van zijn besluit - het onwankelbaar besluit om de waarheid te weten en haar hart zonk in haar schoenen. „Ik kan het niet - ik kan het niet Mac," zei ze ademloos. „Het zou niets helpen. Je moet me geloven als ik zeg, dat er iets is dat ons moet scheiden". „Ik vrees, dat ik dat niet geloof, lieveling. Zie je dan niet in, dat het tenslotte van ons zelf afhangt - van jou en mij - of we iets tussen ons laten komen. Laat me horen wat het is - wat dat toch voor spooksel is, waar je zo bang voor bent en je zult zien, dat het ons niet kan scheiden". Ze antwoordde niet, doch er kwam een uitdrukking van vrees en verdriet in haar ogen. „Ik wacht nog altijd tot je het me vertelt," zei hij naar een paar minuten van zwijgen en er was een bedaarde vasthoudendheid in zijn stem, waar tegen ze het nutteloos vond om te vechten. Ze kon even goed proberen Of een plotselinge wig in het front, waar met een dergelijke groep door de Noordelijken contact is gemaakt. Een dorp in bevriend gebied kan vijf minuten voordien door commies bezet zijn, die niet uit strategische overwe gingen daar vechten, maar op goed gelijk hun opdrachten uitvoeren, waar bij mensenlevens van geen gewicht zijn. Als dan het hele dorp, 24 uur later, een rokende puinhoop is, liggen er rond duizend lijken. Hij, die een kleine inspectie heeft gewaagd, kan op de terugweg zomaar in de geweerlopen van zijn landgenoten kijken, omdat ergens vlak achter hem commies uit een grot zijn opgedoken, die de kans benutten Amerikaanse officieren ais dekking te gebruiken. Het is waarlijk geen wonder, ais zulke dingen een beetje op de zenuwen werken. Toen de bekende oorlogscorrespondente Marguerite Hïggins zo eens het kwar tier van een districtscommandant bin nenstoof, zag ze tot haar stomme ver bazing een kluit officieren onder de tafel gedoken liggen. „Wat voeren jullie hier in vredesnaam uit?", vroeg ze. „Well mylady, het kwartier wordt beschoten, en we weten nog niet door wie". Van de top van het dak schoof een soldaat van de wacht omlaag, met zijn mitrailleur in de hand „Ze scho ten van alle kanten op me!", ver klaarde hij, „maar ze deden het mi rakel slecht. Alles vlak onder me door". Toen kwam er een generaal aangere den, met een glimlach, en hij mopperde „Wat een stelletje. Er is niets aan de hand. Jullie schieten op elkaar, en je hebt mij niet eens geraakt!". De officieren kwamen onder de tafel uit en riepen de anderen op, dat geknet ter te staken, maar dat ging niet zo vlug als het begonnen was. En de correspondente in jeep HO-33, vloog als een wervelstorm op topsnelheid, door loeiend vuur, naar veiliger oorden. Het was een goede oefening geweest, dichtbij Tajon, of misschien niet goed genoeg, want ook Tajon is weer ge vallen De Koreaanse worsteling gaat voort. De volle praktijk leert de juiste afweer middelen. Intussen hunkert Korea naar de dageraad van herstelde vrijheid. Vismijn - Breskens Week van 1 Oct. t/m 7 Oct. 937' kg exP- garnalen f i81 - f 0,50 2766 bot f 0,65 - f o, 16 1369 schar f 0,76 - f 0,18 7 schol (middel) f 0,50 125 tong (klein) f 1,70-f 1, 77 11 rog f 0,20 - f 0,16 6 kabeljauw f 0,77 - f 0,70 1224 wijting f o,37--f 0,16 654 onverkochte vis voor vismeel. haar krachten te beproeven tegen een rots. Haar- lichaam wrong even in een beweging van wanhoop. „Nee, nee! Wil je me niet laten gaan, Mac? Toe, laai me het je niet vertellen," smeekte ze. Doch hij was niet te vermurwen. „Je moet," hield hij vol. „Liefste, we kunnen zo niet voortgaan, het is ondragelijk. Ik vecht aldoor tegen iets vaags en ontastbaars, ik moet weten wat het is". „Goed dan, als je het met alle ge weld wilt weten". Ze maakte langzaam, doch zeer beslist, zijn armen om haar heen los en keek hem aan. „Een van mijn ouders heeft iets gedaan - waar ik me over schaam," zei ze zacht en moeilijk. „Niet een onbetekenend iets - dat bedoel ik niet, maar iets ont- erends - iets heel slechts. Iets dat jij de eerste zou zijn om te veroordelen - en dat iedereen zou veroordelen O, het is verschrikkelijk om je te moe ten schamen voor een van je ouders," riep ze, haar handen ineen klemmend. Toen met iets smekends: „Toe, vraag me toch niet om te zeggen wat het

De Schakel | 1950 | | pagina 1