stellen, Films, en:. „li GalojMMDE i alle Foto-werken, 40 r Kampioenen reden in Oostburg. van outis: §tOTH, Breskens J. C. HEULE, Nieuwvliet GROEDE üingrijrïen GELD- tieve verantwoordelijkheid van de in ternationale kring, aan Nederland een opdracht wordt verstrekt, of mede ver strekt, om in het bestuur van de ver dere ontwikkeling van Nieuw-Guinea te voorzien. Ook dan kunnen delicate moeilijkheden nog ruimschoots worden verwacht. Doch zij zullen niet zo zwaar drukken, en niet onaanvaardbaar zijn. Voor verschillende hoofdstukken als: beveiliging, financiering en kapitaal voorziening, zelfbestuur der bevolking, handelsverbindingen met omliggende gebieden, internationale betrekkingen enz. zullen nauwkeurige regelingen kun nen worden ontworpen. Dit zal juist alles liggen binnen de beslissing der instantie, welke, naar zoeven gezegd, voor het statuut van Nieuw-Guinea de oplossing geven moet. Juist waar het hier om een bevre digende te verwachten procedure gaat, onthouden wij ons thans van 't uitstip pelen van verdere details. Een punt alleen zij nog aangeroerd, omdat het geen detail, maar een hoofdzaak geldt. Van sommige zijden is gezegd, dat misschien een gecombineerd bestuur aanbeveling verdienen zal. Een zg. condominium of co-mandaat. Co-trust schap. Hiervan zij thans vooral verklaard, dat er met de grootst mogelijke voor zichtigheid voor gewaarschuwd worden moet. De ervaring wijst uit, dat zulk een gecombineerde bestuursvorm tus sen enige mogendheden uiterst licht wordteen bron van onvoldaanheid voor het betrokken gebied, en van onderlinge onmin en oneffenheid tus sen de mogendheden, die zich er mee hebben belast. Het zal ook de moeite lonen, eens de werking van enige der gelijke gevallen in bijzonderheden na te gaan. Het Boven-Nijl-gebied, in onze dagen. Sprekender nog, immers dich terbij huis, ofschoon langer terughet gezamenlijke bestuur, dat eens, tien jaren lang, Nederland en Engeland te zamen over België hebben gevoerd. Zoveel verwijten, beschuldigingen over en weer wrijvingen, tegenwerking en teleurstellingen liggen daarbij blijkbaar zo onvermijdelijk voor de hand, ook zelfs waar het tussen goede buren en bondgenoten gaat, dat men eventueel wijs doet, zéér wel toe te zien alvorens Nederland in zodanige combinatie be trokken wordt. Met welke naburige staat of staten ook. Hoe groot immers is dan ook weer het gevaar, dat goede verhoudingen slechts bedorven, en vruchtbare resultaten te niet gedaan worden. Bij een vergelijking van het stand punt van Prof. van Hamel inzake de oplossing van het Nieuw-Guinea-vraag- stuk en de door mij verkondigde ziens wijze in mijn artikel in De Schakel van de vorige week, zal de aandach tige lezer tot de conclusie komen, dat schrijver dezes zich hier in goed ge zelschap bevindt. Alleen onze eind conclusies lopen uiteen; de mijne gaat n.l. verder dan die van Prof. van Ha mel. Prof. van Hamel wil de oplossing overdragen aan de Verenigde Naties, terwijl ik de vorige week schreef, dat ik een voorstander ben van onver- w ij 1 d e overdracht door Nederland aan de Republik Indonesia Serikat; rechtstreeks dus aan onze Unie partner. Maar de argumenten waarop ik mijn conclusie heb gebouwd zijn precies gelijk aan die, welke door Prof. van Hamel zijn ontvouwd. En dit geeft mij de grote voldoening, dat ik de plank niet ver heb misgeslagen toen ik schreef, dat de taak van het zwakke en verarmde Nederland in het Verre Oosten - althans op staatkundig en politiek terrein - is afgelopen en dat wij onze, tot zeer geringe proporties teruggebrachte, internationale krachten voortaan voor de instandhouding van eigen huishouding en eventueel verdere openlegging van de West - Suriname en de Kleine Antillen - zullen moeten aanwenden. L. Er was Zaterdagmiddag een geweldige drukte in Oostburg. Van heinde en ver waren de liefhebbers van de wielersport gekomen. Er was publiek van d' Over kant, er waren extra bussen uit O. Z. Vlaanderen, kortom, het was geweldig. Geen wonder, omdat er in Oostburg op het gebied van de wielersport iets bijzonders te genieten was, n.l. een wedstrijd achter Derny-motoren voor be- roepsrenners. En welke renners. Het neusje van de zalm, of meer nuchter, de kampioenen waren in dat kleine Oostburg present, om eens te laten zien wat wielrennen feitelijk is. Renners als de Ruijter, v. Est, Middelkamp, Wagt mans en enkele Belgische profs, nog nimmer was er in W. Zw -Vlaanderen een dergelijk gezelschap bijeen geweest Hoe is dat mogelijk, hoorden wij meer dere malen zeggen. Deze renners vra gen immers kapitalen. Inderdaad, er is lef voor nodig, om iets dergelijks te or ganiseren. Welnu, de wielersportvereni ging „Oostburg" heeft lef en heeft deze organisatie durven aanpakken. Het heeft de heren slapeloze nachten gekost, maar het grote succes moet voor hen de be loning zijn. Jammer, erg jammer, dat er, ondanks het feit dat de belangstelling zo groot was, er nog een tekort is. Wij waren van mening dat dit tekort zeker gedekt zou worden door de Oostburgse winkeliersver., maar, naar wij vernamen, heeft de wielersportver. daarvan geen enkele steun ontvangen. Onbegrijpelijk, omdat dit sportevenement toch duizen den bezoekers naar Oostburg heeft ge bracht, waar het uiteindelijk toch om te doen was. Wellicht dat een betere samenwerking in de toekomst mogelijk is. Maar hoe hei ook zij, hulde voor de organisatoren. De wedstrijd. Toen burgemeester Hoekzema te ruim half drie het startschot loste, daverden de rode motoren, bestuurd door bekwame, goed in het vlees zittende rijders, over het parcours, met* aan het wiel de profs. Een prachtig parcours, geheel afgezet, dank zij de medewerking van het ge meentebestuur en politie Een organisatie die perfect in orde was. De gangmaker van Middelkamp had reeds spoedig pech, waarom deze renner het wieltje van een andere gangmaker pakte Zo wer den de rondjes gedraaid, met een snel heid van 50 tot 60 km. per uur. Iedere ronde duurde zo ongeveer PA minuut, zodat het publiek waar voor zijn geld kreeg. De eerste manche van 30 ronden werd uiteindelijk een zege voor v. Est, gevolgd door de Belgen Ramon en de Rij cke, Wagtmans,Middelkamp, de Ruij ter' Ollivier en Buyl. In de tweede manche had de Ruijter, evenals in de eerste, opnieuw pech, waardoor hij als laatste binnenkwam. Opnieuw werd v. Est winnaar, gevolgd door Buyl, Ollivier, Middelkamp, de Rijck, Wagtmans, Ramon en de Ruijter. v. Est was door deze tweede zege practisch verzekerd van de overwinning. De derde manche gaf een felle strijd te zien tussen de Belg Ollivier en Middel kamp, die tenslotte door de Belg werd gewonnen. Middelkamp werd 2, waarna volgde v. Est, de Rijck, Ramon, Wagt mans, de Ruijter en Buyl. De totale uitslag was: 1. Wim van Est; 2. V. Ollivier; 3. Middelkamp; 4. de Rijck; 5. W. Wagtmans; 6. Ramon; 7. de Ruijter; 8. Buyl Nadat de eerste manche verreden was, startte een groep nieuwelingen voor hun eerste 20 km. Dit werd een alleraardig ste koers. Deze jonge renners leverden een felle strijd, daarbij aangemoedigd door het publiek en de vele premies. De grote groep bleef bij elkaar en het was de IJmuidenaar Bruggenkamp, die als eerste over de streep ging- Nadat de profs hun tweede manche hadden verreden, verschenen de nieuwe lingen opnieuw voor de tweede 20 km die een herhaling werd van de eerste kamp. Ook nu wist Bruggenkamp met gering verschil te winnen. De totale uitslag was: 1. J. Bruggen kamp, IJmuiden; 2. P. Hermes, Oud Gastel; 3 Neuten, Ulvenhout; 4 L. Her mans, Kerkstraat; 5, 6 en 7. (dezelfde tijd) v Anraad, Oud Gastel; H. v.d. Kloot, Zundert; H. Jansen, Axel; 8. R. Ver- helst, Axel; 9. M Romeijnsen, Eerssel; 10. W. Herrijgers, Zundert. De programma's die werden verkocht waren voorzien van een nummer, dat deelnam in de loterij voor een rijwiel. Houder van nummer 3396 is de ge lukkige winnaar. LESTIKOFF. Er was zeer veel belangstelling voor het tweede optreden van Lestikoff in „De Drie Koningen" te Groede j.l. Zaterdagavond. Ge heel nieuw waren de onthullingen van enige geraffineerde trucs, die z.g. telepathen en helderzienden ten tonele plegen te brengen. Met nadruk verklaarde Lestikoff, dat hij nim mer de trucs van dergelijke lieden zou ont hullen, als zij op een behoorlijke wijze werk ten. Maar vele van hen doen het publiek ge loven, dat zij wérkelijk helderziende zijn. Zij geven inlichtingen over vermiste personen, over de jongens uit Indië en speculeren in zo'n geval op het verdriet en de ellende, de angst en onzekerheid, waarin nog zovele land genoten verkeren. Het publiek, dat hierover niet nadenkt, vindt het prachtig. De S.P.R. waarschuwde, de Ned. Bond v. Goochelaars eveneens, Politie en Justitie konden er niets of vrijwel niets aan doen en nu heeft Lesti koff de kat de bel aangebonden. Twee willekeurige heren werden door Lesti koff veranderd in „helderzienden". Tot stom me verbazing van het publiek bleken zij op een bord geschreven grote getallen en namen zö maar te kunnen raden en Lestikoff tartte zijn publiek met„Probeer er maar eens achter te komen!!" Niemand slaagde erin en toen onthulde Lestikoff de truc. Dat de hila riteit groot was, behoeft geen betoog! Het applaus schonk Lestikoff aan de nieuwbakken helderzienden Voor de pauze het aangrijpende „Laatste Schot"; na de pauze de „Experimenten uit een andere Wereld". Alles bijeen een zeer byzondere avond en een publiek, dat zich ondubbelzinnig enthou siast en dankbaar betoonde. PREDIKBEURTEN Gevonden voorwerpen. Een heren rij wiel. Inlichtingen bij de Rijkspolitie te Breskens Zondag i Oct. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom 6,30 uur, Ds. van Beusekom Biervliet, 10 uur, Ds. Germeraad, Maria-Horebeke (B.) Cadzand, 9,30 uur, Ds. ten Cate Groede, 10 uur, Ds. Boere Bediening H. Avondmaal Nieuwesluis, 2,30 uur, samenkomst Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Wiebosch Bediening H. Doop Collecte Zondagschool Schoondijke, 10 uur, Ds. Schopenhauer Des Zaterdags om 7 uur, avondgebed Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Winckel Bediening H. Avondmaal Oostburg, 10 uur, Ds. Fournier Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte Kerkvoogdij St. Kruis, 8,45 uur, Ds. Blom Sluis, 9,30 uur, Ds. Schrale Bediening H. Doop Sint Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Schrale IJzendijke, 10 uur, Ds. Doorn Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuylman Bev. Diakenen. Collecte Kerk en Israël Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Nolthenius Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da. Stol Chr. Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, de heer Geene. Nieuwvliet, 10 uur, de heer de Bruijne Retranchement, 2,30 uur, de heer Geene Cadzand, 6,30 uur, de heer de Bruijne Geref. Kerk Breskens 10 uur, Ds. Slingenberg, Ede 3 uur, Ds. Slingenberg Plaatselijk Nieuws Oostburg. Vergadering Toneelbond. Maandagavond had in hotel Mabesoone alhier een vergadering plaats van de voormalige afd. West Zeeuwsch- Vlaanderen van de Toneelbond C.R.S.B. De voorzitter, dhr. J. Schippers, sprak het welkomstwoord, waarna door de secretaris, de heer J. Jansen, de notu len werden voorgelezen, die onver anderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag, dat keurig opgemaakt was, bleek dat er een goede verstandhou ding is tussen de diverse verenigingen van de afd. W. Z.-Vlaanderen. Het financieel verslag gaf een nadelig saldo te zien, waarom besloten werd dit te kort door een omslag over de aange sloten verenigingen weg te werken. Verder werd op deze vergadering overgegaan tot oprichting van een eigen bond, die de naam zal dragen van „Dilletanten Toneelbond West Zeeuwsch-Vlaanderen". Het bestuur trad in zijn geheel af, doch op voor stel van de afgevaardigden der diverse verenigingen werden zij bij acclamatie voor de nieuwe bond benoemd. In een bestaande vacature werd voorzien door verkiezing van een nieuw bestuurslid. In het bestuur hebben nu de vol gende heren zittingJ. Schippers, Groede; J. Jansen, Breskens; J. de Hullu, Schoondijke; A. de Koene, Cad zand en E. van Hulle, Oostburg. Besloten werd om dit seizoen ook weer een toneelconcours te houden. Voor de Sportrubriek en de uitslag van de Winkelweek te Oostburg, ver wijzen wij naar het bijvoegsel van dit nummer. Hoofdplaat. Speldjesdag. De huis-aan-huis-collecte voor kin derbescherming (Heldring gestichten, Valkenheide, enz.) heeft opgebracht f 8,ii. Groede. Ned. Herv. Kerk. Met ingang van Zondag a.s. zullen de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk weer om 10 uur beginnen. Breskens. Aanbesteding. Vorige week is alhier door Architect A. I. v. Melle voor de heren J. Heijboer en I. v. d. Vijver aanbesteed het bouwen van een Garage met twee bovenwoningen. Ingeschre ven werd door In massa Fa. Heikamp, Amsterdam f 48700, Gebr. Maas, Breskens f 39950, Glas- en Schilderwerk Fa. Keijmel, Breskens f 2564, Fa. Basting, Breskens f 2540, Carels Schildersbedrijf, Breskens f 2200, Electriciteitswerk Fa. Schippers Nauta, Breskens f 1100, A. Brevet, Breskens f 1050, W. v. d. Walle, Breskens f 968, Sanitair: Gebr. Rookus, Breskens f 5218, Fa. Schippers Nauta, Breskens f 4947, L. Izebout, Breskens f 4813, Film Ned. Hervormde jeugdraad. In afwijking van het in de advertentie in ons vorig nummer ver meldde, zal de vertoning van de film „De Kinderen van de grote Fjeld", niet plaats vinden in het Gemeentelijk Ontspanningsgebouw, maar in een lokaal van de openbare school. Er wordt tweemaal gedraaid, n.l. om 6 en 8.30 uur. Overgeplaatst. Met ingang van 2 October 1950 is de marechaussee ie klasse S. Eikelenboom in gelijke functie overge plaatst naar Hulst. Voetbal. Morgen Zaterdag vindt op het voetbalterrein een wedstrijd plaats van ambtenaren der Kon. Marechaussee, Rijkspolitie en douane tegen leden der Kon. Mij. De Schelde om 3,30 uur. Komt, ziet en overtuigd U van de edele sport. Opening nieuwe winkel. Morgen zal door de heer J. Overbeeke in de Koningin Emmastraat alhier een geheel nieuwe winkel wor den geopend in Zuivelproducten en aanverwante artikelen, o.a. alle Nutricia- producten. Dit bedrijf is geheel naar de eisen des tijds ingericht en bevat o.a. een electrische koelcel waarin vele artikelen kunnen geborgen worden. Bij deze opening is een attractie aan verbonden, men zie hiervoor de adver tentie elders in dit blad. Bom opgegraven. Maandagmorgen j.l. werd door de fa. Daansen alhier bij grondwerk zaamheden, naast Hotel Roest, een bom van 250 kg. opgegraven, die dooi de mijnopruimingsdienst is weggehaald. ADVERTENTIES Telefonisch aangesloten onder nummer MEI.KCONTROI.FUR In de Chr. School. D.V. op ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950. Open 5,30—6 uur. op Zaterdag 7 Oct. a.s. Aanvang 2,30 uur. Opgaaf voor ring te rijden gewenst. Het Bestuur. credieten groot f 1600,k 3 verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden. Vraagt inlichtingen: „Samenwerking" Verstolkstraat31 Leeuwarden.

De Schakel | 1950 | | pagina 2