George Catleti Marshall. Zwin-puzzle. (J. P. de Klerk). Een nieuw beroep op de inzichten van een grijze dienaar. President Truman heeft het gevraagd. Daarop streek Marshall nadenkend met zijn hand over het voorhoofd, stond op en sprak „J a, mijnheer de presi dent, ik ben bereid mijn land te dienen, als U dat van mij vraagt. God sta mij bij". Generaal George Catlett Marshall ging weer zitten, ergens op een zeer bescheiden hoekje vooraan in de Congres zaal, op een zelf uit de vestiaire mee gesleept klapstoeltje. De fotografen hingen boven over de balustrades om ten minste een kans te hebben voor een opname en één van hen probeerde het hangend onder het hekwerk door, terwijl twee anderen hem vasthielden Hoeden af! President Truman heeft thans een man aan het hoofd van het Ministerie van Defensie gekregen, die in alle op zichten zijn sporen heeft verdiend en die ongetwijfeld rekenen kan op de volledige steun en samenwerking van alle wapens. Over de naam van Marshall, over zijn kunde, zijn scherp inzicht, zal in leger, vloot of luchtmacht niet worden geredetwist. Men onderschatte de belangrijkheid van dit laatste vooral niet. In één der eerste berichten van de strijd op Korea b.v., constateert Mac Arthur, met dui delijk sprekende voldoening, dat de drie wapens daar eindelijk op zódanige wijze hebben geleerd samen te werken, als hij in zijn gehele loopbaan nog nooit heeft meegemaakt. De doeltref fendheid van de inzet der luchtstrijd krachten achter de vijandelijke linies, in Korea, of waar ook ter wereld, staat of valt met die samenwer king! Politiek gezien, wordt de eenheid binnen de regering van Washington door de persoon van Mars hall hersteld, want het is o.a. ondenk baar, dat Dean Acheson niet zou luisteren naar de inzichten van de oude generaal Marshall. Zoals in Europa ons de neutraliteitspolitiek boven het hoofd hing, doch door het geval Korea snel opgegeven werd, zo hing Amerika de terugkeer van de isolationistische politiek boven de hoed, hetgeen voor de hele wereld op een catastrophe zou zijn uitgelopen, af hankelijk als we voorlopig nog zijn van de enorme macht die de U.S.A. kan ontwikkelen. Marshall duldt geen ge schillen en geen slappe politiek, hij verwijt niemand vroegere fouten, maar verdraagt geen nieuwe. Een preven tieve oorlogvoering zal hij echter niet uitlokken, alleen de beveiliging van ons aller bestaan, in Amerika, in Europa en zo mogelijk ook in Azië. Wie dat niet prettig vindt zal beter kunnen vertrekken, daarvoor kent Washington Marshall nu goed genoeg en zijn zeven tigste levensjaar doet daar nog niets aan af. Men kan niet vergeten zijn, dat Marshall, enkele jaren geleden, in de afgestampte Congreszaal zijn be roemde pleidooi van enige uren hield ter aanneming van zijn Plan tot Euro pees Herstel. Dezelfde Marshall, die nu opnieuw „ja" heeft g e z e g d op de vraag van de President, zal pal staan kon zelfs onder het voortvliegen het onvermijdelijke einde zien - de razen de ren naar de rand, de blinde sprong in de ruimte dan de weeën slag als paard en berijdster neerstortten op de weg daar beneden. Ze trok met alle macht aan de teu gels. Toen trachtte ze het gebit langs de mond van het paard te zagen, doch het dier had het stijf tussen de tanden geklemd en galoppeerde als krankzin nig verder. Herrick had even goed kunnen proberen een waterval tegen te houden met een strohalm. Het ho peloze van haar pogingen inziende, hield ze toch vast met pijnlijke armen en met handen, die ais dood waren door de verschrikkelijke inspanning en hoorde alleen het onophoudelijk ge kletter van de vliegende hoeven. En toen hoorde ze plotseling andere hoe ven dichtbij. Ze durfde niet omkijken. Als ze het gedaan had, zou ze Severn gezien hebben, diep gebogen in het zadel, haar na galopperend, zijn paard met handen en stem en meedogenloze sporen aanzettend tot bijna ongeloof lijke snelheid. Het laatste schot. Lestikoff is in geheel Z.-Vlaanderen een populaire figuur geworden. De manier, waarop hij zijn publiek tot laaiende geestdrift brengt, is ons be kend. Maar de Lestikoff, die j.l. Zondag in het Gem. Ontspanningsgebouw „Het laatste schot" bracht, was ons onbe kend. Hier past maar één woord; het was zonder meer phenomenaal! De wijze, waarop Lestikoff de achterlijke Lennie uitbeelde, het was een creatie, zö in drukwekkend, dat de bezoekers in ademloze spanning en in doodse stilte het dramatische gebeuren volgden. Wij aarzelen niet te verklaren, dat dit optreden een gebeurtenis is gewor den. Voor degenen, die het voorrecht hadden deze voorstelling bij te wonen, zal Lennie's wanhopige kreet „Oh GeorgeGeorge...!!!" voor goed onvergetelijk blijven. Na de pauze Lestikoff's „Experi menten uit een andere Wereld." Vol komen willekeurige bezoekers bleken over bijzondere krachten te beschikken en (evenals de vorige drie voorstellingen) maakte Lestikoff op zijn correcte en rustige wijze zijn publiek zonder meer wild. Zaterdag 23 Sept. komt Lestikoff bij P. Beun te Groede met een 100% lachprogramma. DUIVENSPORT. Schoondijkse Concours- Verzendingsbond Uitslag algemene vlucht Arras op Zondag 17 Sept. 1950. Los 8.15 u. Aank. ie duif 9 u. 25 min. 17 sec., snelh. r868 m. per min. 1 Jn. Moelaart Sch. 2, 61, 78 Iz. Porreij Cz. 3 Iz. v. Houte Zz. 4, 33 J. Wisse Br. 5 J. d, Groote Cz. 6, 96 J. d. Roecks Gr. 7 A. Boek hout Br 8, 103 P- d. Jonge Gr. 9, 16, 29 Iz. Potreij Br. 10, 28 G. Guisyuere O 11 I. Ver meulen Gr. 12 77 E. d. Fossée SI. 13, 89 A. Manhave Gr. 14, 21, 30, 36, 43, 56, 59, 80, 85, io9 Jn. Datthijn Br. 15 C. d. Jonge Sp. 17 J. Zutter v. D. SI. 18 W. d. FosseeSl. 19, 31, 68 Verm.-Verd. Br. 20,-111 Jac. Maas Br. 22, 84 A. Bondewel Br. 23, 51, 99 A. Faas Gr. 24, 48 H. Allaart Cz. 25, 38, 53, 104, 112 A. Pielaet H. 26, 70 W. Klaaijs.en Br. 27, 52, 114 J. Faas Mz. Br. 32 J. v. d. Broecke Br. 34 A. Tas SI. 35, 73 G. Dusardeijn Gr. 37 G. Boekhout Br. 39, 92, 102 J. Scherbijn H. 40, 79 Verwulst O. 41 C. Brakman Gr. 42 Gebr. d. Poorter H. 44 Iz. Riteco Br 45, 62 Iz. d. Neef Cz. 46 Gebr. Pleijte Br. 47, 110 Joh. v. d. Wege Gr. 49 en ie overduif W. Fenijn Br. 50, 87 C. v. d. Walle SI. 54 R. Lecluise H. 55, 60, 63 Jn. v. d. Wege Gr. 57 Gebr, Baecke H. 58 Iz. Missielje Cz. 64, 105 Th. d. Smidt Br. 65 B. Pijcke Sch. 66 W. Jansen Sp. 67 O. d Meijer SI. 69 M. v. Boven SI. 71 A. Haart- sen Br. 72 Iz. v. d. Lijke Nv. 74 A. Brijaart A. 75 P. Dobbelare Sch. 76 J. Blaakman Gr. 81, 90 J. v. Hanegem Gr. 82 G. v. Grol Br. 83 A. Deuninck Cz. 86 J. Quaars L. Br. 88 Iz. Faas Br. 91 J. Stokkerman Gr. 93, 107, 108 L. v. d. Wege Br. 94 P. v. d. Walle Br. 95 R. Lampo A. 97 Ch. d. Poorter SI. 98 J. Dierxks Zz. 100J. Zeegers H. 101 J. Haerens O. 106 Gebr. Hamerlinck R. 113 W. Bruinooge Br. 115 C. Souleman H. Kampioenschap 1950 Boven Parijs 1. G. d. Wever, Sch. 167 p. 2. G. Dusardeijn, Gr. 158 p. Twee eerst getekende 1. G. d. Wever, Sch. 574 p. 2. P. Buize, Br. 495 p. Oude duiven 1. L. v. d. Wege, Br. 336 p. 2. P. Jacobs, Br. 265 p. Jonge duiven 1. Verm.-Verd., Br. 181 p. 2. J. Faas Mz., Br. 168 p. Duivenver. „Strijd in Vrede" t© Groede. Uitslag prijsvlucht Arras op Zondag 17 Sept. f950. Los 8.15 u. Aank. ie duif 9 u. 2S min. 52 sec., snelh. 1810 m, per min. i, 16 J. de Roeck. 2, iS P. de Jonge. 3 Iz. Vermeulen. 4 rj A. Manhave. 5 en ie over duif Jac. Ras. 6, 12 G. Dusardeijn. 7 C. Brak man. 8, 10, 17 A. Faas. 9, 19 Joh v. d. Wege. li J. Merk. 13, 14 J. v. Haneghem. 20 J. Frelier. Het was een vrijwel hopeloze taak om een op hol geslagen paard in te halen. Toch won de grote volbloed, die Oair bereed, langzaam maar zeker op de kleine merrie met de kortere benen. Er was een kleine kans - een kans op millioenen - dat hij haar bij tijds zou inhalen. Weinig mensen zou den het hebben geprobeerd, daar ze het als hopeloos zouden hebben be schouwd, doch Gair was een man die elke kans aangreep, zelfs de kleinste. E11 er was een zeer kleine mogelijk heid, dat hij de vrouw daar voor hem zou kunnen redden van de vreselijke dood, waarheen ze gevoerd werd. Flame hoorde de vervolgende hoef slagen even goed als haar berijdster en Herrick voelde, dat ze een poging deed om haar snelheid nog te vergro ten. Doch de angst dreef haar reeds, had haar reeds haar grootste snelheid doen bereiken. (Wordt vervolgd). Een dezer dagen kon men ergens lezen hoe West Zeeuwsch-Vlaanderen feitelijk aan een erg groot gevaar is ontsnapt. Behoren wij niet dankbaar te beseffen, dat we gered zijn van een heuse overstroming, strekkend dezelve van Retranchement tot helemaal aan Biervliet? We hebben vluchtend voor het wa ter have en goed niet naar de eerste verdieping moeten sjouwen, geen torens moeten beklimmen, niet naar schaap stellen vlieden. We behoeven voorals nog geen paalwoningen te bouwen, hoe verleidelijk het de hengelaars ook moet zijn van de veranda af een botje te verschalken. En Biervliet, Groede en Cadzand zijn niet als voorheen tot eilanden gewor den en dat alles omreden er zoden op de zeedijk van Retranchement zijn ge legd ginds bij het café-tje van „de Ouwe Louise" Tachtig jaar ligt die dijk er, Zware stormen en vloeden heeft hij doorstaan, honderde malen. Ten onrechte werd hij er voor aangezien, dat hij zijn plicht verzaken zou. Ten onrechte! Want het Zwin ver- landde De grenspalen aldaar zijn nog nauwelijks te zien; dermate verhoogde de bodem. De stroom sterk gereduceerd door die verhoogde bodem en de plan tengroei was onmachtig de stevige dijk aan te tasten. Het grootste gedeelte hiervan ligt in België. Doch de belgen verhoogden hun dijk begrijpelijkerwijze niet. Zij gevoelden geen vrees voor overstroming hunner landerijen. Diogenes, U weet wel, die met zijn lantaarn, zou op zoek naar wijze men sen en strompelend over onze dijk handen vol hebben om resultaat te boeken Evenmin zou hij de zo deer lijk „weggeslagen steenbeddingen" heb ben ontdekt. Puzzle Intussen is nog een tweede poging tot ons behoud aangewend - de afdam ming! Zal het noodwendig tot een derde poging tot redding van West Zeeuwsch- Vlaanderen moeten komen? Want zie Verschillende instanties trachten met lofwaardige ijver een op lossing te vinden voor ons thans ge wurgde Zwin. Worden die pogingen met succes bekroond, dan zal weer het zeewater het Zwin kunnen binnenstro men. Moet dan logieserwijs niet wor den verwacht dat weer het gevaar van die overstroming tot Biervliet zal op doemen Puzzle 1 Om de kwestie niet nog meer inge wikkeld te maken zullen we een ver warde redenering omtrent uitgespaarde paalhoofden plus wachtsluis laten voor wat ze is, n.l. een staaltje van een soort moed die bij de inwoners van ons landje in geen al te beste reuk staat. Mogelijk echter straft het gepleegde vergrijp tegenover het natuurschoon zichzelf. „Regeren en vooruitzien" zijn schone woorden. Evenwel - 'men zag zeer waarschijnlijk niet ver genoeg. Natuurvriend. F1LMNIEUWS Virginia City. Zaterdagavond zal in het Gem. Ontspannings gebouw te Breskens de film vertoond worden „Virginia City", Deze film is gewijd aan 73 mannen, vrouwen en kinderen, die in Decem ber 1864 één van de meest gedurfde avonturen ondernamen, die ooit in de Amerikaanse ge schiedenis zijn voorgekomen. Het verhaal is historisch. Tegen het einde van de Amerikaanse bur geroorlog garen vele bewoners van Virginia City 5.000.000 dollars in goud bijeen voorde goede zaak. Kerry Bradfort, een officier, die geïnterneerd is in de Libby gevangenis in Richmond, krijgt er de lucht van, dat men van plan is het geld uit Vevada weg te voe ren. Hij ontvlucht uit de gevangenis om maat regelen te kunnen nemen. Op weg naar Vir ginia City ontmoet hij Julia, een knappe spionne, die zich uitgeeft voor zangeres in het Sazerac Café, en zij worden verliefd op elkaar. Nadat zij echter in Virginia City zijn aange komen, verneemt Julia van Vance Irby een confederaal officier, die de taak heeft om het goud te smokkelen, wie Kerry is. Kerrv wordt weer gevangen genomen en weggevoerd, maar later als Murell en zijn bende de, goudtrein aanvallen, vecht Kerry met de Zuiderlingen. Vance is gewond en Kerry neemt de leiding. Als dan de troepen arriveren, weigert hij het goud aan zijn superieur af te staan. Hij is erg fanatiek, maar dan komt juist het bericht, dat de oorlog is afgelopen. Julia en hij zijn nu geen vijanden meer en ze zijn geheel vrij om in het huwelijk te treden. De onsterfelijke wals. Zondag a.s. zal des namiddags om 5 uur en des avonds om 8 uur in het Gem. Ontspan ningsgebouw de film vertoond worden „De onsterfelijke wals". Deze film geeft het leven van Johann Strauss in zijn lief en zijn leed weer. Johann Strauss krijgt ontslag bij de Weense Handelsbank omdat hij in plaats van met cijfers met muzieknoten bezig is. De jongeman is erg opgelucht, maar weet niet goed hoe hij het zijn verloofde Poldi moét vertellen. Na enige moeite gelukt het hem met een orkestje te mogen optreden. Als ge volg van zijn spel nodigt Carla Donner de jonge musicus uit. Hij componeert speciaal voor Carla een wals, die echter niet serieus wordt aanvaard. Dit verbittert hem en be sluit om weg te lopen en voortaan alleen volks muziek te maken. Hij wil Poldi trouwen en Carla vergeten. Enige tijd na de bruiloft breekt de revolutie uit. Johan, een der voor mannen, loopt bij een straatrel tegen Carla op, die hij uit het rumoer weet te slepen. Zij vluchten naar het Weense Bos, waar hij zijn beroemde Geschichte aus dem Wienerwald componeerd. Jaren later worden Johann en Poldi op het paleis van Franz Josef ontvan gen en overweldigend is de ovatie, welke de Weense bevolking aan het sympathieke echt paar brengt. „Kinderen van de grote Fjeld". Zo heet de film die in Aardenburg, Cad zand, Schoondijke en Breskens zal draaien, (zie de advertentie). Het is een Zweedse film naar het bekende boek van Laura Fi- tinghoff. Het verhaalt de lotgevallen van 7 kinderen, die ouderloos zijn geworden en gaan zwerven, omdat ze aan het armenhuis en uitbesteding door de gemeente willen ont komen. In Zweden ondervond deze film grote belangstelling. Het is een flm die door oud en jong graag gezien wordt De Herv. Jeugdraad is, dank zij de Stich ting „filmcentrum" van de Ned. Herv. Kerk, in staat om deze film in West Zeeuwsch- Vlaanderen te draaien. Plaatselijk Nieuws Oostburg Aanrijding. Maandagmiddag had een aanrijding plaats tussen een bus van de Z.V.T.M. en een auto, bestuurd door de heer O. Daar beiden slechts geringe snelheid hadden, liep alles goed af en was de schade gering. Floral ia-tentoonstel ling. In het gymnastieklokaal van de openbare lagere school alhier werd Zaterdagmiddag een tentoonstelling ge houden van de door de leerlingen van deze school zelf gekweekte planten. Deze tentoonstelling was smaakvol inge richt, temeer daar er ook een afdeling was van snijbloemen, terwijl men tevens van deze gelegenheid gebruik had ge maakt om de door de leerlingen ver vaardigde handwerken te exposeren. Er werden prijzen beschikbaar ge steld voor de best gekweekte planten en voor de smaakvolste bloemen. De uitslag was Fuchsia: 1. Izak Risseeuw; 2. Arie Hamelink; 3. Marijke v- Veen; 4. Frans v. d. Broecke; 5. Corrie Tellier. Salvia 1. Peter Nortier; 2. Ellie Ver sprille; 3. Ina Babijn; 4. Ellie Sol; 5. Wim de Koning. Coleus 1. Cobi Corré; 2. Marie Baas; 3. Pieter Baas; 4. les de Zwart; 5. Piet de Smidt. Vlijtig Liesje I. Anneke Bril; 2. Ria Brakman; 3. Miep v. Kampen; 4. Ko Jansen v. Rosendaal; 5. Bennie v. Goor. SnijbloemenHilda Frederiks (2x); Betsie Risseeuw (2x); Bram de Zwart; Mia de Lozanne; E. Hoolhorst; Cobi Corré; Ria Brakman; Adri Jansen. Ooft- en Tuinbouw. Door de afd. Oostburg van de Mij. van Ooft en Tuinbouw, wordt a.s. Zaterdag een tentoonstelling georgani seerd van Floraliaplanten, bloemen, groenten en fruit, welke tentoonstelling zal worden gehouden in de v.m. garage Hontelez aan de Oudestad. Wielersport. Morgen, Zaterdag belooft het alhier een groot wielerfeest te worden. Gezien het programma dat is samen gesteld, zullen de vele wielersportlief hebbers volop kunnen genieten van deze middag. Het parcours voor de wielerwedstrijden is schitterend gelegen. Daar men om de honderd meter een luidspreker heeft geplaatst, kunnen de sportliefhebbers deze wedstrijden van het begin tot het. einde volgen. De wedstrijd achter de motoren voor be roepsrenners zal met namen als W. v. Est, Th. Middelkamp, Woutje Wagt- mans, W. de Reijke, Alb. Ramon, V. Ollevier, Is de Rijk en een M. Blomme een strijd worden tussen de kampioenen. Ook aan de wedstrijd voor Nieuwelingen nemen veel bekende renners deel o.a. Debaut uit Eede, Gij zeis uit Aarden burg, Ekkebus uit Groede, Gunst uit Goes, Jansen uit Axel, Bruggekamp uit IJmuiden, de Bruine uit Roosendaal, Versluijs uit Biervliet, H. v. d. Kloot

De Schakel | 1950 | | pagina 2