Tl C.-collecte op 16 September WinlErwErkprogramma C.J.M.V. MÉ. de regering ,,weer voldoende" was, om 17 dagen te verschijnen „La Prensa" wordt veel buiten Argentinië gelezen, anders zou zulk een mededeling vol doende reden voor liquidatie geweest zijn Inmiddels grinnekte een Ameri kaanse krant, dat het toch wel prettig was, dat ook het verouderde oorlogs materiaal zo'n onverzadigbaar afzet gebied in Argentinië vond tegen hoge prijzen. Juan en Eva spraken na de jongste verkiezingen samen voor de radio ,,Wij waren sterk in de stem bussen, maar wij zijn nog sterker in de straten, als dat nodig mocht zijn". Misschien zingt het echtpaar Peron bij een volgende gelegenheid een duet of een aardige kinderpotpourrie. Welkom vreemdelingen. Dienstbodenschaarste, ontvolkte boer derijen, te weinig irrigatie-deskundigen, allemaal aantrekkelijke zaken voor hen die Europa willen verlaten. Maar niet het genre, dat zonder meer het baantje pikt en meent daar zijn levensdagen te kunnen slijten men zal met mede werking der eigen regering over con tanten moeten beschikken. Belemme ringen zijn er echter in geen geval voor vreemdelingen, of men moet zich ernstig misdragen hebben in het ver leden. Tienduizenden vestigden zich na 1945 reeds in Argentinië, waar de Nederlanders zelfs toestemming kregen een eigen kolonie te vormen, iets, waar vooral een land als Canada zo'n hekel aan heeft. Ook voor Zeeuwsch-Vlaan- dereri geldtbeperking van stroomverbruik! De N.V. P.Z.E.M. verzoekt ons het volgende mede te delen. In de pers heeft men dezer dagen kunnen lezen dat de nog steeds niet voldoende capaciteit van centrales en netten der electricieitsbedrij ven ook ge durende a.s. winter noopt tot beper king van het stroomverbruik gedurende de piekuren (7.30-9 uur en 16.30-18 uur met uitzondering van 's Zaterdag avonds en de hele Zondag); dit geldt voor het gehele land met uitzondering van Friesland en Zeeuwsch-Vlaan- deren. Ter vermijding van misverstanden dient deze uitzondering nader te wor den toegelicht. De reden dat Friesland is vrijge steld van bedoelde beperking is gele gen Tn de omstandigheid dat deze provincie over een centrale beschikt, die ruim in de aldaar voorkomende behoeften kan voorzien en zelfs nog iets naar de provincie Groningen kan leveren. Geheel anders echter ligt de zaak voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar is geen overvloed van centralevermogen, doch - evenals overal elders - een te kort. Zelfs indien geen der machines en ketels gestoord geraakt zal de Cen trale te Westdorpe de hoogste winter- belastingen niet kunnen opbrengen. Waarom dan deze vrijstelling van stroombeperking? zal men vragen. De reden is hierin gelegen, dat de cam pagne die thans in de pers is ingezet eenvoudïgheidshalve centraal is opgezet, met vaste t ij den voor de beperking van het stroomverbruik. De uren gedurende welke de „piek" in het stroomverbruik pleegt op te tre- der honden en luidruchtig geroep van „pak hem" rende de hele stoet hem achterna. De honden hadden goed de lucht en spoedig renden ze pijlsnel achter het dier aan, het veld achter hen vol van een gebroken lange lijn ruiters, naarmate de enorme snelheid de respectieve zwakheden van mensen en paarden deed uitkomen. Flame was vooraan, vooruitschietend als een roodgouden vlam en Herrick genoot van de heerlijkheid van de snelle rit, van de wind, die langs haar heen streek, zacht en vochtig en fris van morgendauw en van die rennende onvermoeide troep honden voor haar. Het was een prachtige rit van dertig minuten en hij eindigde met het doden van de vos op open terrein,"geen kwart mijl van de terreinen van Greenwood af. Hij had. tijdelijk Flame's onrust doen bedaren en ze was blij om even op adem te kunnen komen, terwijl de honden een andere vos zochten. Ze hadden echter geen geluk en het wachten verlengde zich tot een paar vervelende uren. De honden doorzoch ten verschillende schuilplaatsen zonder den, zijn n.l. voor alle gebieden vrij wel gelijkbehalve echter juist voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de piek - door samenwerking van ver schillende factoren - gedurende het grootste deel van het winterseizoen niet op bovengenoemde uren optreedt maar 's morgens tussen n en 12 uur. Dit maakt, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen het publiek op andere wijze zou moe ten worden „bewerkt" dan elders, en - om verwarring te voorkomen en geen nodeloze belemmeringen te veroorza ken - is besloten Zeeuwsch-Vlaanderen niet te betrekken in de algemene „piekuren-campagne". Gelukkig staat de Centrale te West dorp e bij de verzorging van Zeeuwsch- Vlaanderen niet geheel op zichzelf; door middel van koppelkabels kan in beperkte mate door de Compagnie Néerlandaise de l'Azote te Sluiskil en door de Centrale te Langerbrugge (bij Gent) worden bijgesprongen, en hier op is dan ook de verwachting ge baseerd, dat zonder al te veel tegen spoed, a.s. winter de stroomvoorziening in dit gewest kan worden gehandhaafd zonder onderbreking of zonder verplichte afschakeling. De door de Wester-Schelde gelegde kabels geven deze winter dus nog geen verlichting in de situatie. Uit het bovenstaande moge blijken dat in Zeeuwsch-Vlaanderen de situatie nog geenszins rooskleurig is te noemen, immersde Centrale heeft tekort en moet steunen op twee bedrijven, die elk natuurlijk in de eerste plaats voor zichzelf moeten zorgen en bovendien óók niet ruim in hun productievermo gen zitten. Verder bieden hier en daar de babelnetten ook nog grenzen aan de mogelijkheden, ondanks alle voor zieningen welke sinds de oorlog met de grootst mogelijke spoed zijn getrof fen. Bijzondere afspraken met bepaalde grootverbruikers betreffende de be perking van hun verbruik gedurende zekere uren zullen dan ook niet kun nen uitblijven. Maar óók voor het grote publiek geldt in het algemeen door het stroom verbruik gedurende de vointermaanden zoveel mogelijk te beperkenhelpt U de zekerheid van ononderbroken stroom voorziening te verhogen! U kimt dit bijvoorbeeld doen door het gebruik van strijkijzersstraal kachels, e.d. zoveel mogelijk in de middaguren 12-4 uur) en des avonds na 7 uur te doen vallen. Van deze medewerking hangt het ten slotte af of a.s. winter afschakelingen van netgedeelten en verbruikers nodig zullen zijn of niet. SCHAAKRUBRIEK. Tweepaardenspel:(Wit: Spoelders,Oostende, ZwartL. de Vlieger, Breskens). 1. e4, 05; 2. Pf3, Pc6; 3. LC4, hó (zinloos); 4. C3, Pfó; 5. 0-0, Ld6; 6. d4, 0-0; 7. Tei, aó; 8. dxes, Pxes; 9. Pxe5, Lxes; 10. f4, Ld6;ii. es, Lc5T; 12. Khi (beter Le3), Pe8; 13. b4?, Lf2; 14 Tfi, Dh4; 15. De2, Lb6? (beter Lg3); 16. Ld3 (waarom mogen Lei, Pbi, Tai, Lc8 en Ta8 niet meedoen?), dó; 17. De4, f5!; 18. exfóe.p., Pxfó!; 19. Lc4f, Kh8; 20. Dei?, Dh5; 2i. Ddi?, Lg4; 22. Dc2 (ineens De4-C2 was korter!), TaeS (wit moet verliezen); 23. Pd2, Lf2?; 24. Txf2, Te7; 25. Ld3, Ldi; 26. Dbi? (beter Lgó), Pg4; 27. Pf'3 (anders Dxh2 mat), Pxf2(27... Teif; 28. Tfi, Lxf3.'; 29. I13, Dxh3 en Dh2 mat of 28. Lfi, Txfij-!; 29. Txft, Lxf3 enz.); 28. Kgi, Pg4; 29. Lgó? (te laat), Db5; 30. Ld3? (tijdverspilling), Dbó-f; 31. Pd4, 05!; 32, Ld2, cxd4; 33. 04, Le2; 34. I13, Pe3?; 35. Lxe2, Txf4; 36. Dd3, Pc2; 37, Tci (niet Dxc2?, dan d3f), Tea; 38. Txc2. Tfe4, wit geeft op. succes, terwijl de leden van de stoet hun paarden afstapten en trachtten de tijd te doden met conversatie. Einde lijk ging de zon op en de mensen be gonnen ontstemd te kijken en voor spelden, dat de rest van de dag een mislukking zou zijn; een paar reden naar huis, ongeduldig door deze lange rustpoos. Flame deelde in de algemene on voldaanheid en begon rusteloos haar hoofd op te gooien, beet op het gebit en krabde over de grond als Herricks lichte, doch ferme hand haar in be dwang hield. Severn reed naar de plek waar de kleine schermutseling tussen paard en berijdster plaats vond. „Hoe eerder de honden een spoor vinden, des te beter voor jou," zei hij. „Die merrie van jou heeft de laatste tijd niet genoeg beweging gehad. In hoelang heb je haar niet bereden? Ik veronderstel niet meer na de laatste keer dat we samen reden, hè?" Herrick bloosde onder de onderzoe kende blik, die hij op haar wierp. (Wordt vervolgd). Bondsdag dit jaar te Goes. Op Zaterdag en Zondag 9 en 10 Sept. j.l. heeft de Prov. Commissie Zeeland van het C.J.M.V. tezamen met de Prov. Jongenswerkcommissie haar jaarlijks week-end gehouden, ter bespreking en vaststelling van de werkzaamheden in het komende winter- en voorjaarsseizoen 1950/51. Het week-end, dat gehouden werd in het pas gerestaureerdeC. J.M.V- gebouw te Goes, kenmerkte zich door uitvoerige en levendige besprekingen betreffende de stand van het werk in diverse delen van de provincie, de mo gelijkheden welke geopend moesten worden tot eventuele stabilisering of uitbreiding en vaststelling van werkver- gadèringen, ring- en leidersconferenties, bezoekschema's voor de afdelingen, enz. De Provinciale Jongenswerkcommissie besloot op 16/17 Juni '51 een leiders- week-end te organiseren te 's Heer Arendskerke, waarvan het instructieve gedeelte verzorgd zal worden door Bondssecretaris Verhaar. Een Zeeuws jongenskamp te Texel werd in studie genomen, terwijl het bezoek aan de kampen te Leusden provinciaal geregeld zal worden. Evenals vorig jaar zullen gedurende het winterseizoen weer leiderscursussen worden gegeven, te houden op diverse plaatsen in de provincie. Voor het eerst in de geschiedenis van het Zeeuwse jongenswerk zal in het voorjaar 1951 een Provinciale Jon gensdag gehouden worden te Goes, zo dat ook de jongere leden van het C J.M.V. de gelegenheid krijgen elkaar in Provinciaal verband te ontmoeten. Op nog intensiever samenwerking tus sen jongens- en jongemannenwerk zal worden aangestuurd. Naast de besprekingen betreffende het jongenswerk werden diverse voor stellen ter tafel gebracht en aangeno men ter stimulering van het jongeman nenwerk. Van 21/22 October '50 zal een bestuurders week-end worden ge houden in het kamp „Hedenesse" te Cadzand, waar naast de practische voorlichting voor het afdelingswerk de ontspanning een ruime plaats zal in nemen. De stads-secretaris van het C.J.M.V. uit Den Haag, dhr. Deierkauf, zal op de voorjaarswerkvergadering te Goes (10 Februari '51) aan de hand van films indrukken geven over het werk in de grote stad. De Provinciale Bondsdag zal eveneens te Goes worden gehou den, waartoe het Schuttershof en de „Prins van Oranje" met een capaciteit van 110O bezoekers reeds zijn vast gelegd. Het met zorg opgestelde pro gramma, dat wederom afgestemd zal zijn op het karakter van deze dag, be vat naast samenkomsten in de Maria- Magdalenakerk een opvoering van het spel: „Ik zal herrijzen," op te voeren door de Goese lekenspeigroep. Het ligt in het voornemen van de regelingscommissie een mars met tam boers en pijpercorpsen door de stad te organiseren, terwijl een openluchtsamen komst deze Toogdag zal besluiten. Ter versteviging van het werk in de Ringen zullen op een 5-tal plaatsen Ring-conferenties worden gehouden waar zowel het jongemannen- als het jongens werk aan de hand van enkele inleidin gen de aandacht zullen vragen. Samen met de districts-secretaris zul len alle afdelingen in de provincie door de leden der Provinciale Commissie worden bezocht Op dit week-end werd afscheid ge nomen van de voorzitter van de Prov. Commissie, Ds. A. de Vries te Middel burg, welke in verband met zijn ver trek naar Zeist Zeeland gaat verlaten. Dhr. Leunis heeft hem namens de Com missie hartelijk toegesproken en dank gebracht voor het vele werk dat hij voor het C.J M.V. in Zeeland heefr gedaan. De dagelijkse Commissie hoopt zich over het nieuwe presidium nader te beraden. Na een geanimeerde koffietafel werd dit week-end gesloten. Evenals vorige jaren hoopt de Spoorvveg-T.b.c.vereniging ter herden king van de Spoorwegstaking in 1944* een collecte te houden op Zaterdag 16 September a.s. Op de perrons en voor pleinen, alsmede in de stations zullen aan reizigers en personeel der N.S. speldjes te koop worden aangeboden. De opbrengst van deze collecte komt geheel ten goede aan de bestrijding van tuberculose onder het personeel der Nederlandse Spoorwegen en ge zinnen daarvan. Het adres van de vereniging is Maliesingel 38, Utrecht giro 109035. Het laatste schot. Hierin zal Lestikoff Zondagavond 17 September a.s. liefst vijf rollen tegelijk vertolken en wel als George, de cow boy, die gedwongen wordt zijn eigen vriend neer te schieten; als Lennie, de achterlijke boerenknecht, die een moord beging, vervolgens als boer Curley en als de oude knecht Candy en als de jonge vrouw van de boer. Een ademloos toeluisterend publiek van ruim 1600 man in de Kurzaal te Scheveningen bracht Lestikoff na afloop een grootse ovatie. Lestikoff spèèlt niet de rol van de achterlijke knecht, die met zijn gewel dige kracht alles kraakt, wat in z'n enorme handen komt, néén, hij is het! Vandaar de geweldige spanning die opgevoerd wordt tot een indrukwek kende climax. Men verzuime deze zeer byzondere voorstelling niet! Plaatsbe spreking Zaterdagmiddag van 24 uur aan het Gemeentelijk Ontspannings gebouw te Breskens. Dankbetuiging H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben mij opgedragen aan de Zeeuwse bevolking Hunne zeer hartelijke dank te betuigen voor de zo vriendelijke ontvangst, die Hun bij het officeel bezoek aan Zeeland is ten deel gevallen. De gemoedelijke wijze, waarop het Koninklijk Echtpaar op de Piet Hein en ook elders tijdens Hun bezoek met zo vele personen uit Zeeland over ver schillende problemen van gedachten mochten wisselen, heeft zeer zeker tot het welslagen van dit bezoek bijge dragen. Het zal ongetwijfeld de velen, die ingevolge hun functie aan de organisatie van het Koninklijk Bezoek hebben medegewerkt, een voldoening zijn, te mogen vernemen, dat Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid zo vol ledig beseften, welk een arbeid moest worden verzet om in een, geografisch zo moeilijk gelegen, provincie als Zee land, een dergelijk, bijna overladen, programma te doen slagën. Laten wij dankbaar zijn, dat wij van een dergelijk mooie gebeurtenis ge tuige hebben mogen zijn. De Commissaris de Koningin in de Provincie Zeeland. A. F. C. de Casembroot. BURGERLIJKE STAND. Gemeente GRQEDE over de maand Augustus. GEBOORTEN: 18, Francina C, d. van G. A. M. van Assche en van P. I. DeCap; 22, Maria J d. van A. J. Ris- seeuw en van E. S. Catseman. HUWELIJKEN: 17, C. C. Holstein, 34 j. met M. J. Faas, 36. j. OVERLIJDEN 5, E. B. de Martelaere, 70 j. (in Oostburg); 8, J A. de Buck, 82 j., wed. van P. L. Verheije; 29, J. G. Meijer, 60 j. (in Oostburg). VERTROKKEN: 3, M. C. Teugeman en gezin van O 195 naar Breskens, de Hulludwarsstr. 17; 9, M. L. Everaars (echtg. v. D. Polder) van A 197 naar Eindhoven, Lijsterlaan 28; 11, A. P. Poppe en gezin naar Breskens, leZand- str. 17; 11, W. J. van den Heuvel en echtg. van O 127 naar Breskens, Dorpsstr. 110; 22; J. J. Houdersteijn naar Frankrijk; 22, A. J. Roets, Cen traal Bevolkingsregister Den Haag; 22, Mevr. Ch. Soleman-Djalaloedin en kin deren van Rijkskamp Haven naar Oosr- burg, Bredestr. 58; 22, Mej. S. B. A. Soleman van Rijkskamp Haven naar Oostburg, Bredestr. 58; 25, G. H. Buijsse van O 137 naar Bergen op Zoom, Blauwhandstr. 34; 25, M. Aarnoutse van A 156 naar Sluis, Rozenoord INGEKOMEN: 3, K D. Joppe van Kapelle naar Schuitvlotstr. A 78; 7, J. de Koster van Doorn naar A 300; 7, P. I. de Rooij van Waterlandkerkje naar W 31; 14, E Tournois van St. Mar- griete naar W Ie; 16, H E. C. Ver- schoore van Den Haag naar A 128; 26, M. E, Ritico, echtg. van A. J. Ekke-

De Schakel | 1950 | | pagina 2