BRILLEN Maai Korea bestaat nog. DE ZONDEN DER VADEREN. ESCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 295 VrijdagS SEPT. 1950 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per p..st f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Het geschut dondert onsin deoren (Jack P. de Klerk.) „De taak, die aan ons geliefd land is toegevallen, is een belangrijke taak. Bij de ten uitvoer legging daarvan vragen wij God, ons te reinigen van zelfzucht en laagheid, en ons allen kracht en moed te geven in de moei lijke dagen, die vóór ons liggen". Al dus sprak president Truman recente lijk tot het Amerikaanse volk, in een radiopraatje bij de haard, zoals Roose velt altijd ~deed. Amerika neemt nu de consequenties van de Verenigde Na ties als eerste (in de belangrijkste mate) te hulp te zijn gesneld. Maar, bij monde van president Truman, schrikt men er voor terug behalve Korea ook de nabij liggende bedreigde plaatsen garanties te bieden - met name For mosa, dat geinternationaliseerd moet worden en dus opnieuw voor spek en bonen mag toekijken en praten in de Veiligheidsraad. De taak voor het ogenblik is eerlijk en duidelijk om schreven, maar wat de toekomst aan gaat, weer vager dan ooit. Wij wagen het te betwijfelen, of deze president wel geschikt is zijn land door zulke moeilijke tijden te leiden. Wij zijn lange tijd nogal verblind geweest door het Marshall-Plan, doch het zijn in de tussentijd lang niet altijd verstandige maatregelen geweest, die het Witte Huis te Washington nam, vooral niet ten aanzien van Azië. Er is een dag geweest, nog niet zo erg lang geleden, dat Stalin in Yalta zich plechtig uitsprak voor de eerbie diging van de Chinese souvereiniteit, zelfs over Mansjoerije. Toen Harry Hopkins hem later in Moskou bezocht, om namens het Witte Huis nog eens poolshoogte te nemen, zei Stalin met overtuiging, dat hij alles zou doen om de éénwording van China onder Tsjang Kai-sjek te bevorderen, en dat alleen diens leiderschap sterk genoeg was, om ook na de oorlog te kunnen blijven bestaan. De zelfstandige door Japan bezet gehouden randstaten, zoals Mans joerije en Korea, wilde de rode leider zien als een deel van een verenigd en stabiel China, aan hetwelk de U.S.A. vooral grote economische steun moest geven. De nde Augustus 1945 kwam op instignatie van Washington een verdrag van vriendschap en bijstand ter tafel, dat voor de duur van dertig jaar door China en de Sowjet-Unie werd ondertekend. Wel, wat is er van terecht gekomen? De gevolgen zijn thans duidelijk, voor Korea, voor Formosa, voor Tibet, en wie volgt? Tot 1905 was Korea een koninkrijk, doch toen werd het bezet door de Jappen, want Japan had (zowaar) een Russisch-Japanse oorlog gewonnen. Veertig lange jaren droeg het volk Japanse overheersing, dat in die tijd tot vazalstaat van Japan werd ver klaard. De sterk vrijheidslievende Koreanen hoopten evenwel, dat het einde van de eerste wereldoorlog hun de vrijheid zou teruggeven, doch tever geefs want de Jappen bleven heer en meester tot de grote capitulatie in 1945 toe. De geallieerden beloofden Korea toen direct onafhankelijkheid en zelf bestuur. Russen en Amerikanen beiden zonden een leger om het land te be vrijden. Zij ontmoeten elkaar op de 38ste breedtegraad en vestigden er de bekende rode lijn, een grens tussen Noord- en Zuid-Korea. Rusland en Amerika werden het niet eens over de nieuwe Koreaanse staat en dus bleef de zaak onbeslist hangen. Tot in 1947 de U.S.A. het geval voorlegde aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in Flushing Meadows. In het voorjaar van 1948 vertrok toen een speciaal gekozen Uno-commissie naar Wat het hoofdkwartier overkwam. De éne week vergadert er nog een staf van Amerikaanse officieren, de volgende wordt het een rokende puinhoop, tot de Amerikanen het heroveren ener tenten naast zetten, om het kort daarna weer te moeten prijs geven. Ziehier typerend het tragisch verloop der gevechten. .FEUILLETON 60) door PEDLER. „Misschien niet, maar het hoort bij jullie baantje om de splinter uit de ogen van andere mensen te halen, maar daarbij vergeten jullie verdraaid dikwijls de balk in jullie eigen ogen," antwoordde Gair scherp. Er was zoveel nadruk in zijn stem, dat de dominee het als een besliste beschuldiging voelde. „Wat bedoel je daarmee?" vroeg hij ronduit. „Ik heb jou mijn mening ge zegd, het is niet meer dan fair, dat jij nu de jouwe over mij zegt. Wat zijn je grieven, ouwe jongen?" „Nu, hoe staat het dan met Billy en Barbara?" Severn sprak nog heftig, ondanks de kalmerende ernst van de vraag. „Jullie doen precies wat jullie zelf willen met hen, jij en Lady Brid get. Zij willen zich verloven, jullie wilt het niet hebben. Het zou een goede manier zijn om jullie liefde voor hen te bewijzen" - met een hatelijke na druk - „en hun zin te geven, arme duivels. Maar je bekijkt de zaak niet van dat standpunt als het jezelf be treft. Je maakt jezelf wijs, dat ze te jong zijn en nog niet weten wat ze willen, enz. Maar dat is net helemaal niet - dat weet je heel goed. Het is niets dan egoïsme - zuiver egoïsme, omdat jij en Lady Bridget geen afstand willen doen van jullie respectievelijke oogappels Stel je dus niet aan, Alec en ga niet preken. We proberen allemaal ons zin te krijgen als we eerlijk zijn. En ik van plan te probe ren de mijne te krijgen". En met die woorden verliet hij de kamer en ging naar boven en naar bed en Fane bleef achter om de me- natale en morele chaos onder de ogen te zien, die door een veel wreder en scherper zoeklicht was bloot gesteld, dan dat hetwelk Barbara onwillekeurig had laten vallen. Hij bleef lang zitten, alleen bij de dovende houtblokken terwijl gedeelten van Gairs driftige woorden weer tot hem terug kwamen OOSTBURG Korea, om onbevangen kennis te ne men van alle details en van advies te dienen. De Russen lieten hen echter niet toe Noord-Koreaanse grondgebied te betreden en de gehele missie bleef zonder enig nuttig effect. Zij hield alleen nog toezicht op de verkiezingen in de Zuid-Koreaanse republiek. Deze status werd door de Verenigde Naties officieel erkend. De commissie werd daarna door een nieuwe commissie der V.N. vervangen, doch verzoening van Noord en Zuid bleef onmogelijk, van wege de halsstarrige houding van de communisten. Op 25 Juni 1950 trok ken de Noord-Koreaanse troepen zon der enige waarschuwing het gebied van de Zuid-Koreaanse republiek binnen, gesteund door zware tanks, veel moderne artillerie, en een aantal van Rusland gekochte vliegtuigen. Aan de andere kant van de wereld, die gedenkwaardige Zondagmorgen in Lake Success, kwam de Veiligheids raad in spoedzitting bijeen en nam binnen enkele uren met algemene stem men, op Rusland na, die bij afwezig heid één stem onthield van de tien, het bekende besluit. Het bevel „staakt het vuren" werd gegeven, doch door de aanvaller, Noord-Korea, niet opge volgd met gevolg dat MacArthur namens de Verenigde Naties grotere militaire kracht moest gaan ontwik kelen. Laten wij dit begin der ge beurtenissen goed in het oog houden bij de verdere ontwikkeling van de toestand. Jakov Malik, de goedwillende bolsjewist, die de vrede wil en zich héél secuur houdt aan alle voorschriften van de Verenigde Na ties, precies tot op de ietter, een leeraar en vraagbaak voor allen zo lang het in z ij n politiek te pas komt Stellig kleven de Uno fouten aan en de 25ste Juni behoeft onze opinie zomaar niet veranderd te zijn. Wel echter moeten we erkennen dat de Veiligheidsraad tot dingen is gekomen, als waar Haile Selassie in 1936 tever- „Zij willen zich verloven maar jullie wilt het niet hebben Het is niets dan egoïsme, zuiver egoïsme Die beschuldiging martelde hem en voor het gerechtshof van zijn eigen pijnlijke eerlijkheid moest Alec er de waarheid wel van bekennen. Hij - en Lady Brid get - die de jongen en het meisje zo lief hadden, zuiver en onzelfzuchtig in de meeste dingen, onderwierpen hen hierin aan de overmacht - de verlam mende, ontzenuwende overmacht van een oudere generatie over een jongere. Daar moest een eind aan komen, ze moesten vrij worden gelaten. Lang zaam en pijnlijk - want, zoals hij aan Gair had gezegd, „we zijn geen apart ras," bevocht Alec zijn eigen wil, zijn eigen verlangen in deze zaak en de moeilijkheid van dit gevecht toonde hem aan hoeveel zelfzucht, hoeveel in stinctmatig onbewust zorgen voor eigen geluk had gescholen achter zijn wei gering om een engagement van zijn dochter met de man, die ze liefhad, toe te staan. Doch eindelijk overwon hij de eisen van het vaderschap in hem. geefs de Volkerenbond om vroeg. Het is op het moment misplaatst aanhou dend critiek te leveren op de Uno, waar ook Malik dit apparaat goed ge noeg vond om er schrijlings terug te keren. De wereldfederalistenbeweging zou zich in haar terminologie, in woord en geschrift, ook iets kunnen matigen. Wat zij in Nederland de laatste weken heeft gepubliceerd is opnieuw dienstig voor de propaganda van communisti sche zijde. Dr. Niemöller zei onlangs nog waarschuwend „Men kan op het ogenblik moeilijk over de vrede spre ken, zonder van communisme te wor den verdacht". Evengoed schrijft een nevenorganisatie van de federalisten aan de Ministerraad (de z.g. beweging „Kerk en vrede"): „Van het begin af hebben wij gewaarschuwd tegen de weg, die het Westen heeft ingeslagen. Wij hebben voor en na getuigd, dat deze weg moet uitlopen op een nieuwe wereldoorlog en wij hebben helaas maar al te zeer gelijk gekregen. Op het ogenblik slaan de vlammen uit. Dat ons volk onder Uw leiding het Atlantisch Pact aanvaard heeft en zich in het Amerikaanse blok liet opnemen, hebben wij heilloos genoemd etc. Er heerst begripsverwarring, in Azië zowel als hier, en ook MacArthur en Truman, twee grote figuren van deze tijd, konden elkaar niet goed begrijpen. Oost en West zuilen in de grootst mogelijke eendracht voor het behoud van de traditionele vrijheden moeten vechten, geestelijk of materieel, als we maar actiever worden en/bovenal, samen werken. De donder van het ge schut vermag velen wel te doen ont waken, als het vlakbij is, maar dan is het voor ons allen hier te laat en kunnen we onze onze kinderwagens en handkarretjes wel vast pakken voor onze aanstaande deportatie naar Si berië. Wij hebben in de bezettingstijd ook kunnen handelen, alsof het oor- logsgeweld onze trommelvliezen pij nigde, we draalden niet. Welnu, wij hebben een nieuwe taak, een nieuwe vijand. Let op, Nederland bestaat nog! En toen dit besluit genomen was ging ook hij de wenteltrap van de pastorie op en naar bed. Morgen zou hij Lady Bridget opzoeken en met eigen handen de eerste steen leggen van het pad dat Barbara van hem weg zou voeren en haar vrij zou laten om haar eigen leven te leven. Avonturen. Een bewolkte hemel en een lichte damp over blad en gras voorspelden een goede jachtmorgen, toen eindelijk de dag van de meet op Windycroft was aangebroken. Er heerste een ge zellige drukte in huis. Bedienden lie pen af en aan en een vrolijke troep jagers was in de betimmerde hall bij elkaar. Daar was een oude klooster tafel gedekt met smakelijke schotels sandwiches en saucijzenbroodjes, ter wijl glazen en goudgekurkte flessen, karaffen en ouderwetse bekers uitno digend blonken en schitterden in het vluchtige zonlicht. Van buiten weerklonk het stampen van ongeduldige paardenhoeven, die onwillig wachtten onder de hoede van de stalknechts tot hun berijders, die bezig waren zich te goed te doen aan de vele heerlijke zaken, die binnen waren neergezet, zouden gelieven te verschijnen, terwijl nu en dan het scherpe klappen van de zweep weer klonk als de opzieners de een of an dere hond beletten af te dwalen of te vechten met een buurman, of het ge-

De Schakel | 1950 | | pagina 1