Werk in een lemen wereld. feuilletom DE ZONDEN DER VADEREN. E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e jaargang Nummer 294 Vrijdag 1 SEPT. 1950 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra __y De K.L.M. in Kano. Als het gelijkmatig geronk van de viermotorige K.L.M. DC6 boven Kano, het knooppunt van karavaanwegen in het hart van Afrika, hoorbaar wordt, dan verlaten geschrokken aasgieren hun plaatsen op de nok van de lemen hui zen en fladderen onrustig rond. En, terwijl de passagier het tijd schrift, dat hij boven de Sahara be gon te lezen, terzijde legt en nog snel een slokje neemt van zijn gekoelde dronk, staat daar beneden op de van hitte stralende startbaan, een zonder ling uitgedost man: een dienaar van de Emir, die blaast op een met beide handen omklemde, drié meter lange hoorn. Op het klagelijke, doch door dringende geluid dat dan volgt, snel len de inboorlingen van de startbaan, want binnen enkele minuten zal de majestueuze machine landen en dan moet de baan vrij zijn. Geruime tijd reeds, voordat de DC6 met behulp van de nieuwste techni sche snufjes, die ook dit vliegveld be zit, is binnengeloodst, is nog een an der gezelschap in actie gekomen. Het is het kleine groepje K.L.M.-ers: de vertegenwoordiger, diens assistent, de stationschef, de mecano en enkele hulpkrachten, die hier in het brandende hart van Afrika hun werkzaamheden hebben. Voor hen betekent de komst van het lijnvliegtuig twee keer per week uit Amsterdam en tweemaal op de retourreis uit Johannesburg méér, dan alleen maar 80 minuten van inge spannen arbeid tijdens het oponthoud. De Vliegende Hollander, die tien vlieg uren geleden nog in het frisse polder landschap van Schiphol of - na even- zovele vlieguren - op Palmietfontein stond, doet zelfs even de honderd gra den in de schaduw en de Harmattan, de dikwijls rondhangende zandnevel, vergeten. Want, behalve iets van de vertrouwde sfeer uit een totaal andere wereld, brengt het toestel ook brieven mee. Welgeteld 457 blanken, de kinderen meegerekend, wonen in deze leemstad temidden van 100.000 negers. Blanken, die werkzaam zijn bij het gouverne ment van Nigeria, de handelsmaat schappijen en in de luchtvaart. Zij le ven in stenen huizen, die evenzeer te gen het helblauw van de hemel en het bruin van de omgeving afsteken als de witte moskee in het centrum van de negerstad. Duizenden naakte kinderen onder de gloeiende zon, slech'ts gekleed in kra len kettinkjes; ontelbare, narigheid ver- 59) door PEDLER. Alleen als de andere, niet vermoede mogelijkheid zich voordoet, krijgen de voortekenen, die je eerst genegeerd hebt, plotseling betekenis, krijgt elk detail met onmiskenbare juistheid zijn plaats, passen ze in elkaar als de ver spreide stukken van een legkaartpuzzle die door een meesterhand wordt op gelost. Fane had wel degelijk opgemerkt, dat er een gevoel, dieper dan vriend schap, bestond tussen Mac en Herrick en was daar blij om geweest. Hij hield van hen beiden en kon zich geen twee mensen voorstellen beter geschikt om elkaar gelukkig te maken. En hij was er zo van overtuigd geweest, dat ze een paar zouden worden en daar geleidelijk en natuurlijk heen gingen, dat zijn brein de mogelijkheid van een tertium quid in deze zaak niet had overwogen. En dat die tertium quid oorzakende insecten; tienduizenden ton nen half aangetaste pinda-pyramiden die op vervoer wachten; medicijnman nen, die rauwe vogelkoppen verkopen tegen de rheumatiek; het dreunende en opzwepende rhythme van de tom-tom in een negerdancing, het zijn even- zovele kenmerken van een omgeving, die eeuwenlang slechts na lange, moei zame karavaanreizen bereikbaar was en waarheen nu de burgerluchtvaart in luttele uren een sprong maakt, die ontdekkingsreizigers vele jaren - en vaak hun leven - kostte. De Emir van Kano, het hoofd van drie millioenen mensen, is een lucht- vaartlievend man, die veel steun heeft gegeven aan de totstandkoming van het vliegveld. Deze machtige vorst woont in een lemen paleis, omgeven door 79 echtgenoten en door abstracte, op het vliegtuig betrekking hebbende wandschilderingen in zijn aarden troon zaal. Het trefpunt van de blanke bevol king is de Club, met zijn twee bars, biljart- en danszaal, tennisbanen, golf links en zijn bescheiden zwembad, dat echter niet boven de badkuip wordt geprefereerd, 's Zaterdagsavond laat wordt in de Club gedanst, een plezier dat de K.L.M.-ers echter ontgaat, om dat dan in de vroege morgenuren reeds een machine binnenkomt. Ook het wekelijkse genoegen van een open luchtbioscoopvoorstelling is voorbij, sinds door de hevige regens de toe schouwers tot tweemaal toe zijn uitge spoeld en de wegen vrijwel onberijd baar zijn geworden. Als de machine zijn reis over het zwarte werelddeel voortzet en de K.L.M.-ers hebben hun werk op de luchthaven beëindigd, dan wacht op het kantoor in Kano nog een uitge breide correspondentie en de taak van het bijhouden van de verschillende handboeken, week-en maandrapporten. Het onderhouden van een luchtlijn over twee continenten, als geldt het de dienst van een buurtspoorweg, vereist kennis, inspanning en ook doorzettings vermogen iets, waaraan het de kleine K.L.M.-staf in Kano, de plaats waar twee werelden elkaar ontmoeten, niet ontbreekt. Het drukke seizoen en het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw. Het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw is niet meer zulk een onbe kende instelling als een jaar geleden, maar het zou bezijden de waarheid zijn om te beweren, dat ieder al precies weet wat hij ten opzichte van het zijn halfbroer zou zijn was helemaal niet bij hem opgekomen. Maar nu, nu Barbara's jeugdige scherpzinnigheid het zoeklicht op het onderwerp had doen vallen, kreeg de hele zaak een ander aanzien en details die hij over het hoofd had gezien, kleine voorvallen die alle iets beteken den, schoten hem te binnen en elk was een sein van gevaar. En daar Alec Fane een man was, die nooit tot morgen uitstelde wat hij vond dat vandaag gedaan moest wor den, volgde hij nog diezelfde avond zijn eigen methode om deze zaak te behandelen. Barbara was naar bed gegaan en had de beide halfbroers alleen gelaten en een tijdlang zaten ze in behagelijk stilzwijgen bij het vuur, Alec trekkend aan zijn geliefde pijp, Gair met een whisky-soda naast zich en een sigaret tussen zijn-lippen. Ein delijk nam de predikant zijn pijp uit zijn mond en keek peinzend in de gloeiende kop. „Ik hoor dat er aanstaande Donder dag een „meet" zal zijn op Windy- croft," zei hij als terloops. „Ga je Fonds te doen of te laten heeft. Juist in deze tijd nu de seizoenwerkzaamhe den in de landbouw weer in volle gang zijn, is het nodig aan die misschien onbekende verplichtingen weer te her inneren. Want extra werk eist het in dienst nemen van extra hulp. Voor die losse hulp moet niet alleen worden be taald, maar moeten evenals voor de vaste arbeiders, ook zegels worden ge- plakt. Dat geldt voor alle soorten werk zaamheden, waarvoor arbeiders worden ingeschakeld (zoals in de hooibouw, de fruit- en erwtenpluk, de rooitijden en in de overige drukke seizoenwerkzaam- heden in het bedrijr). Ook de aard van het dienstverband doet er niet toe: voor de arbeider, die de rest van het jaar in een geheel ander bedrijf werkt, of voor degene, die de overige tijd zelf standige is, zijn evengoed premiën ver schuldigd als voor de vaste of de losse arbeider. Niet alleen de boer en de tuinder, maar ook de pachter, de handelaar en de commissionnair, die in georganiseerde vorm landbouwwerkzaamheden laten verrichten, zijn verplicht premie te be talen. Ook degene, die inwonende knechts in dienst heeft, of volontairs, of wiens kinderen of familieleden tegen beloning in zijn bedrijf werkzaam stelt moet voor deze mensen premie beialen. De premie is voorts verschuldigd on geacht de hoogte van het loon en even eens indien het loon geheel of gedeel telijk bestaat uit verrtrekkingen in na- tura. Uitgezonderd van de verplichting zijn alleen arbeiders, die jonger zijn dan 17 jaar of ouder dan 65 jaar. Iedere werkgever doet verstandig zich tijdig terdege op de hoogte te stellen van wat hij precies te doen heeft. Hier door voorkomt hij moeilijkheden achter af, want aan de plicht tot premiebeta ling is toch geen ontkomen Hij kan tot het verkrijgen van inlichtingen zich wenden tot de Sociale Verzekerings commissie. Tot slot nog een enkel feit. Wist U dat het Bedrijfspensioenfonds in de korte tijd van zijn bestaan reeds meer dan 1 1/4 millioen gulden aan pen sioenen heeft uitgekeerd Het verkeer tijdens de Jaarbeursdagen Voor de komende Najaarsbeurs heeft de politie te Utrecht speciale maat regelen getroffen voor het verkeer. De routes in de stad zullen daartoe wor den aangeduid door middel van groene en oranje pijlen. De oranje pijlen leiden naar de mee?" „Daar kan je van op aan," ant woordde Severn. Hij wierp zijn broer een van zijn snelle, charmerende lach jes toe, toen hij er bijvoegde: „Dat wil zeggen, tenzij je me voor die tijd de deur uitzet". Alec glimlachte terug. „Dat is niet erg waarschijnlijk, wel?" zei hij. „Maar" ging hij vast besloten voort, „je brengt ons dit keer wel een veel langer bezoek dan gewoonlijk, is 't niet?" Severns lichaam richtte zich stijf op en hij wierp de dominee een snelle, onderzoekende blik toe. „Is dat een wenk?" vroeg hij plot seling uit de hoogte. „Blijf ik te lang naar je zin?" Alec schudde glimlachend het hoofd. „Natuurlijk niet, dat weet je even goed als ik. Maar ronduit gezegd, ouwe jongen, ik geloof, dat je langer hier blijven - niet goed is". Gairs ogen vernauwden zich. „Niet goed?" herhaalde hij. „Waar om niet?" De ander wachtte even, toen zei hij Waarde Dichter uit de Schakel, Die slechts tekent met een J. Waarlijk hoor, Uw dichtmirakel, Viel ons zevenen nog wel mee. Eén ding wilden w' over vallen En dat is Uw laatste zin: Die „Meneer" die 't deed vergallen, Kwam als „Zeeuw" de wereld in. Anders ligt het met de schrijver Van het ingezonden stuk, Die met niet te prijzen ijver, Zeer veel stuk slaat met een ruk. Hij begint met ons te pluimen, Om dan weldra, zo ;t niet hoort, Met die pluim het veld te ruimen, Ja, zelfs ons succes doorboort. Zou het niet eens kunnen wezen, Dat hier publicatie schaadt? Zodat w' allen moeten vrezen: Zijn „wij" hier wel mee gebaat? Toe, bedwing Uw lust nog even, Mogelijk zelfs een hele tijd; Als „wij" weten, hoe we leven, Zijn wij gaarne bereid I Rest ons nog d' auteur van „Sparta," fi® Die waarschijnlijk goed gemeend, Zo op „de manier van Djokjakarta" ra Graag zijn „kas" wat had gespeend. Stel, dat wij zijn voorstel namen, De helft dus van die vreemde ploeg, Gek hé, raar hé, maar „zij" kwamen BELANG'LOOS, 't was „hun" genoeg. ©j En tot slot aan al diegenen, Die dit zonderling gedicht Lezen, en zich ook nog lenen W Dus voor massa zijn gezwicht; J Laat zij toch nog even denken Aan het spreekwoord van dat lood Voor ook zij hun gal uitschenken, Weinig vrienden in de nood. Ook vertellen wij nog even, Zomaar even langs ons neus, Dat de Winkelweek, ons „streven" Beslist geslaagd mag heten, heus! Het Bestuur NS Winkeliersvereniging „Ons Belang" Breskens. tig parkeerterreinen in de omgeving van de Jaarbeursgebouwen op het Vreden- burg. De groene pijlen zullen het ver keer brengen op de parkeerterreinen bij het Croeselaanterrein. Op het Paardeveld zal ruimte wor den gereserveerd voor de touringcars. kalm „Het is verkwisting van kruit van jouw standpunt beschouwd. Als ik goed gezien heb, had Herrick haar hart al weg gegeven voor jij hier kwam". Severns half dicht geknepen ogen schitterden boosaardig onder de lange wimpers. „Ik vermoed, dat je Kenyon be doelt?" zei hij langzaam. „Ja. Mac Kenyon". „Als dat zo is, waarom trouwt ze dan niet met hem, voor de duivel?" De dominee trok nadenkend aan zijn pijp. „Om de een of andere vrouwelijke gril, vermoed ik. De tijd zal het wel in orde brengen". Gair sprong op en gooide bij die plotselinge beweging bijna het kleine tafeltje om dat naast zijn stoel stond. „Niet, als ik het beletten kan". Hij sprak op vaste, besliste toon en de woorden schenen met kracht tus sen zijn tanden uitgestoten te worden. „En ik geloof, dat ik dat kan". „Ik geloof, dat je je krachten over schat," antwoordde Fane. „Wanneer, wat ik vast geloof, Kenyon en Herrick van elkaar houden, is het te laat voor

De Schakel | 1950 | | pagina 1