Generaal Smygly Rydz, die door de overwinnaar gevangen werd ge nomen als opperbevelhebber van het Poolse leger, doch een jaar later in Roemenië met hulp van vrienden wist te ontsnappen en zich in Londen bij de tijdelijke Poolse regering voegde, die na Juni 1940 uit Parijs was ge komen. Slowakije had moeten laten vallen, t.w. de stichting van een voorlopig federaal pact om tot de vereniging van heel Europa te. geraken. Dergelijke idieele, hooggestemde verwachtingen, deden als vanzelf de kleine alledaagse ge schillen in het niet vallen. De Gestapo. Het was te voorzien, dat Paderèwski al spoedig niet alles meer persoonlijk kon regelen. Niet alleen, dat hij routinewerk moest overdragen. Er moest ook scheiding komen tussen de, naar verhouding, even talrijk wordende staats- als privé-aangelegenheden. Tot zijn beste en trouwste medewerkers behoorde zijn secretaris Strakacz, een gewetensvolle assistent. Hij diende op zekere dag ook het bezoek aan van een dame, die Paderèwski enkele ge wichtige inlichtingen kwam verstrek ken. Het was Madame Giron, die hij al eens eerder ontmoet had tijdens druk bezochte concerten te Warschau - de glorie van de kunstmin Het was prettig, onverwacht een „mede werkster" in haar te vinden, in balling schap, dacht Paderèwski Madame Giron handelde in opdracht van de Gestapo. Maar dat merkte niemand ten huize van Paderèwski. Alhoewel zij om onbekende redenen niet in dienst trad van hem, ving Madame tijdens haar regelmatige be zoeken voldoende op om nuttig te zijn. Paderèwski nodigde haar tijdens elk muzikaal genoegen in de huiselijke kring, en aangezien muziek de enige steeds terugkerende ontspanning was, gebeurde dat dus wekelijks verscheidene malen. Vanzelf kwamen politieke onder werpen ter sprake, maar het leek er vaak op, dat Paderèwski en Madame Giron beide dezelfde taktiek trachten te volgen van weinig zeggen en veel vragen waarop elke conversatie dood liep. De weinige keren, dat Paderèwski toch een openhartige mededeling deed, schrok Madame Giron ervoor terug die onveranderd aan Berlijn door te geven. Totdat zij zelf uit haar rol viel Dat gebeurde op een middag, toen de reeds hoogbejaarde Pool een nieuw stuk had gespeeld op de beroemde Steiner-piano, die hij uit zijn land had weten over te brengen. Het was een dag, waarop hij alle afspraken afzegde om als-het-ware enige uren te kunnen onderduiken in een mengeling - van klanken. Paderèwski kon dan zo blij gaansdag. Jij kunt ook meegaan Billy en de toast maken". Ze voegde de daad bij het woord, Billy volgde haar, en liet haar vader alleen om na te denken over de eigenaardigheden van de menselijke natuur, zoals die door de Cartrighs van deze wereld werden gemanifesteerd. Kort daarop klonken bedrijvige geluiden uit het keukende- partèment en die culmineerden einde lijk in het verschijnen van heerlijk geurende thee en brosse, geboterde toast. „A propos, waar is Gair?" vroeg de dominee eindelijk, toen de gouden sta pel toast aanmerkelijk geslonken was onder de driedubbele aanval. „Is hij nog niet thuis?" „Nee," antwoordde Barbara. „Hij is na de lunch naar Windycroft gegaan om Derrick af te halen. We spraken juist over hen toen u thuis kwam". Haar vader glimlachte spottend. „Hij was toch zeker niet het „arme, kleine beentje," waarover ik jullie hoorde spreken?" Billy schaterde het uit. „Niet waarschijnlijk," antwoordde hij gestemd zijn, vol fijne humor en royale complimenten, dat men meende gerust openhartig te mogen zijn. Madame Giron vroeg zo„Vindt U niet, dat Hitier een genie is?" Het gezicht van Paderèwski verstrakte onmiddellijk, hij legde de muziek neer en stond op. Terwijl hij op de deur toeliep keek hij haar nog even aan en zei„Plet spijt mii, .madame Giron. U excuseert wel, dat ik een andere mening ben toege daan" Terwijl Paderèwski woedend de tuin was ingelopen, verliet Madame het huis aan de voorzijde. Dat was voor het laatst. De volgende dag belde secretaris Strakacz haar op, met de mededeling, dat zij ten huize van zijn meester niet meer welkom was Onbewust sneed Paderèwski hiermee de enige ver binding door, die de Gestapo had met zijn werkkamer! Het testament. Toen het lente werd, stootten de Duitse legers door. Via Nederland, België en Luxemburg, naar het hart van Frankrijk. Paderèwski vertrok naar de U.S.A. Tot op het ogenblik, dat hij zijn vrienden vaarwel wuifde, was hij achtervolgd door een niet te stuiten stroom van verliefde brietjes, beurtelings sprekende van bewondering, vriend schap, studiebelang, enzovoorts. Het werk van Madame Giron, die onder bedreiging van haar superieuren tot elke prijs trachtte het contact te her stellen. Maar tevergeefs. Een jaar later, de 29ste Juni 1941, overleed Paderewski in één der grootste ziekenhuizen van New-York. De Amerikaanse dagbladen publiceer den naast het oorlogsnieuws de bizon- derheden uit zijn leven, in grootse opmaak met veel foto's. Maar men had weinig tijd over hem na te denken. De nazi's verstoorden het evenwicht in de wereld en Amerika voelde zich bedreigd, aan verschillende kanten. Hoe men inmiddels ook zocht naar een testament, er scheen niets van die aard te bestaan, en dus vervielen alle bezittingen van Paderèwski aan zijn enig familielid, Antonia, zijn zuster, die hem overal had vergezeld. Madame Giron, in ongenade gevallen bij de nazi's, en in weinig weelderige om standigheden geraakt, beschuldigde secretaris Strakacz er openlijk van, het testament verduisterd te hebben ter- wille van Antonia. Deze actie bracht haar vanzelf weer in exploitatie van mensen als Himmler en Goebbels. Enige weken daarna overleed Antonia echter en de justitie bepaalde dat Strackacz bij ontbreken van verdere documenten als beheerder van het ver mogen was aangesteld. Madame Giron buitte de nieuwe situatie deskundig uit en schreef feller beschuldigingen, voorgevende dat zij eigenlijk met pa derewski gehuwd was geweest, doch dat deze daaraan geen ruchtbaarheid had willen geven. De secretaris ver klaarde, dat hij volkomen van de privé-aangelegenheden van Paderewski op de hoogte was geweest en dat Madame hem maar kort en opper vlakkig gekend had, doch de openbare mening begon aan zijn woorden te twijfelen. Men meende een schandaaltje te ruiken, zoals gewoonlijk Niet eerder dan eind 1949 werd in het Pa- rijse kantoor van de „Piermont Mor gan Bank" een stuk teruggevonden, dat inderdaad het testament bleek te vrolijk. „Nee, Herrick was het been," legde Barbara uit. „En Gair en Mac vechten om haar". „Zo". Fane bleef lange tijd zwijgen na deze korte uitroep, zijn ogen ston den zeer nadenkend. „Ik schijn merkwaardig blind te zijn geweest," zei hij eindelijk, zijn wenk brauwen grappig optrekkend. Barbara keek hem toegevend aan. „Lieve, ouwe schat, dringt het nu pas tot u door, dat Mac zijn zin niet zal krijgen als Gair er iets aan kan doen? Dat weet ik al sedert de dag dat Herrick door het ijs zakte en Gair er haar uit haalde". Alec knikte. „Misschien heb je gelijk," gaf hij toe en bracht toen handig het gesprek op wat anders. In stilte dacht hij er echter nog over na hoe de hypothese dat een bepaald iets het geval is, je blind kan maken voor de gedachte, dat iets anders ook mogelijk is- Geen aanwijzingen maken dan enige in druk. (Wordt vervolgd). zijn, opgemaakt in 1930. Daarbij bleek alles aan Poolse musea en instellingen te zijn vermaakt. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Winkelweek Breskens. De winkelweek 1950 te Breskens behoort weer tot het verleden. Vooreerst past ons een woord van lof voor de wijze, waarop de winkeliers vereniging „Ons Belang" het heeft aangedurfd, om een zo groots opgezette winkelweek te organiseren. Maar daar zal het dan helaas ook bij moeten blijven, want het succes is nu niet be paald groot te noemen. Het optreden van Kees Pruis was een gelukkige keuze, al behoort deze humorist niet tot de grote klasse en staat zijn humor niet op hoog peil. Men heeft zich evenwel kostelijk kunnen amuseren en het was jammer, dat er zo velen buiten het „lijntje" bleven. Het komt mij echter wenselijk voor voortaan het optreden van de nar Pierre Leenhouts, na een dergelijke avond maar achter wege te laten. Het is namelijk voor Kees Pruis, zowel als voor de ver eniging niet bizonder eervol, de avond aldus te besluiten. De voetbalwedstrijd kan geslaagd heten, al was er maar matig publiek. Jammer, dat onze Benelux-partners het „Wilhelmus" niet goed kennen. Dat had voorkomen kunnen worden, het deed een tikje pijnlijk aan. Het enige goede evenement in de winkelweek was het concert der Staf- muziek. De m.i. te hoge entree-prijs zal wel de reden zijn geweest, dat niet meer publiek aanwezig was. Toch stonden er heel wat toehoorders buiten de afrastering, die men er eigenlijk binnenin had kunnen verwachten. Die „burgers" van Breskens liepen wel zeer met hun naamkaartje te koop. Ze hadden er beter aan gedaan thuis te blijven. Een gelukkig feit was het, dat de gymnastiek-demonstratie te elfder ure toch nog doorgang kon vinden, nadat „Achilles" zo plotseling had opgezegd. Overigens een zeer afkeuringswaardige houding van deze vereniging, waar tegen de bereidheid van de vereniging uit Bergen op Zoom gunstig afsteekt. En dan tot slot de „Ballon-vaart" of wat het had moeten zijn. Het is hier niet de aangewezen plaats, op dit mislukte experiment nader in te gaan, maar we kunnen toch wel constateren, dat het bedroevend jam mer is voor de goede naam van onze gemeente, dat zoiets kon gebeuren. Er is geen helderheid in deze duistere zaak en ter wille van het behoud van ons aanzien in Zeeuwsch-Vlaanderen en elders zal er opheldering omtrent de manier van handelen op Zondag j.l. moeten komen. Daarom moge ik langs deze weg, de winkeliersvereniging ernstig in over weging geven, zo spoedig mogelijk een openbare vergadering bijeen te roepen, teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen, kennis te nemen van juiste gang van zaken, betreffende de ballon demonstratie. X. Breskens, 25 Augustus 1950. Sparfa. Evenals het optreden door „Achilles" vorig jaar, vielen ook de prestaties door de leden van „Sparta" zeer in de smaak van het publiek. Dit is gebleken door de grote belangstelling en herhaald spontaan applaus. Is het de Heren Organisatoren ech ter niet bekend, dat ook in Breskens een turnvereniging bestaat?? Het ware ook te waarderen geweest, indien men de eigen turnvereniging ditmaal niet voorbijgelopen was. Zeer zeker zouden zowel de leider als de leden gaarne bereid geweest zijn zich op een even tuele voorstelling voor te bereiden, indien dit tijdig ter sprake was ge komen. Wellicht toch zou onze club - had men haar de helft betaald van het geen nu de kas ener vreemde club ten goede komt - in staat geweest zijn eens wat nieuws aan te schaffen. Hier door zou zeer waarschijnlijk ook meer daadwerkelijke belangstelling voor onze turnvereniging ontstaan bij oudere leden. Hadden bij een eventueel optreden van de Breskense vereniging de prestaties misschien niet op zo hoog peil gestaan als die, welke thans door de beste leden van een goede club werden vertoond, zo was een optreden door eigen mensen zeker ook in de smaak van het publiek gevallen. Een lid van de turnvereniging. Breskens, Augustus 1950. Athletiek in West Zeeuwsch-Vlaanderen. 31 Augustus 1941, 1500 belangstellerden woonden op deze schitterende zomerse dag de atletiekwedstrijden te Schoondijke bij en genoten van de boeiende races. De 3000 meter werd gewonnen door de Schoondijkse athleet J. Geelgoed die zowel de Middelburger van der Horst, als de Breskense visserman Jac. Vermeulen achter zich liet. De 1500 meter werd een onbedreigde zege voor Dobbelaere, die echter in H. v. d. Sluis op de 400 meter zijn meerdere moest erken nen, maar met een uiterste krachtsinspanning de Pagter achter zich kon laten. 5 Oct. 1941. Nationale wedstrijden te Schoon dijke. Het duel SlijkhuisDobbelaere, met minimum verschil gewonnen door de Zeeuw. 9 Mei 1942. Geslaagde veldloop te Schoon dijke. Prachtige strijd tussen Dobbelaere, Vermeulen en v. d. Horst. Gewonnen door Dobbelaere voor Vermeulen, die v. d. Horst in de eindspurt onder de knie wist te houden. 21 Juli 1942 Nationale wedstijden te Schoon dijke, ongeveer 1800 belangstellenden.-Span nende strijd op de 1500 meter. Dobbelaere verslaat Han de Roode. Lamoree haalt 3.65 op polshoog. 9 Aug. Een grote dag voor Breskens. Mevr. Fanny Blankers-Koen zegeviert over de ge zusters Adema en brengt de 1600 aanwezigen in extase met een hoogtesprong van 1.65 m. 6 Sept. 1942. Nationale wedstrijden te Oostburg. Onder de deelnemers namen met klank, zoals Slijkhuis, de Roode, van Beveren en alle Zeeuwse sterren. Een zeer voldaan publiek, ongeveer 2000 man. Dit alles gebeurde in dé duistere jaren der Duitse bezetting toen het reizen vele moei lijkheden opleverde en West Zeeuwsch-Vlaan deren spergebied was en het dus dagen kostte om aan de nodige vergunningen te komen en dan alles nog maar aan een zijden draadje hing, want één woord van de een of andere Duitser en alle voorbereidingen waren voor niets geweest. Nu schrijven we 1950, 5 jaar na de be zetting en waar blijven deze onvergetelijke sportgebeurtenissen, nu het reizen en al het andere zoveel gemakkelijker gaat? Is West Zeeuwsch-Vlaanderen weer een vergeten hoekje van Nederland geworden, is de zeer mooie athletiek voor dit deel van Nederland verloren? Nog ver van daar, nog bezitten wij West Z.-Vlamingen van het goede soort en zal ge heel de Nederlandse athletiek wedervaren dat de wedstrijden in de bezetting geen tij delijke opleving was. Wederom zal W. Z. Vlaanderen een middelpunt voor deze mooie sport worden, die de moeder aller sporten genoemd wordt. Nog dit seizoen zullen we weer kunnen genieten van een spannende strijd en voor Zeeland iets nieuws, want het ligt in de bedoeling om 1 October een 25 kilometer wegwedstrijd te organiseren, waar schijnlijk lopende langs het traject Schoondijke- Breskens-Schoondijke-Oostburg-Schoondijke. Onderhandelingen zijn reeds aangeknoopt met Joop Overdijk, de 43-jarige onverwoest bare en harde treinloper, die met zijn hoog tempo vele jongere athleten op de knieën kan krijgen en die veelvuldig marathonkampioen (42,195 km.) van Nederland is geweest, en dit jaar door ziekte verhinderd was zijn titel te verdedigen, maar nu een gelegenheid zal krijgen om de huidige titelhouder, de P.S.V. man Moons, te betwisten. Ook andere aan spraakmakers op een eerste plaats zullen echter hoogstwaarschijnlijk van de partij zijn. De 25-jarige van de Zande uit Halsteren, die Nederlands kampioen op de 25 km. is en deze afstand liep in 1 u. 27 min. 29 sec. Verder heeft reeds toezegging gedaan, D. Slegt de taaie, altijd zwoegende Eindhovenaar en andere athleten van naam zoals F. de Groot, van Rijn, Westerhof, Bamberg, kortom, alle vooraanstaande fondmannen van Nederland. En wat stelt Zeeland in het bizonder West Zeeuwsch-Vlaanderen hiertegenover! Natuur lijk de Schoondijkse hazewind Staf Dobbelaere, die men dagelijks op boven genoemd traject kan zien trainen en die met alle kracht het hoofd zal bieden aan de niet Zeeuwen en zal vechten voor een eervolle plaats. Ongetwijfeld zullen allen die in de bezetting genoten hebben van de boeiende wedstrijden getuige willen zijn van deze harde eerlijke en sportieve strijd. Op dus, naar een jaarlijkse 25 km. wed strijd, in West Zeeuwsch-Vlaanderen. NIEUWE KOFFIEBON. Bon 484 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van heden worden gebruikt en blijft geldig t/m 9 September a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. Op 5 October a.s. zal een nieuwe koffiebon aangewezen worden. Vismijn - Breskens Week van 13 Aug.. t/m 19 Aug. 9532 kg exp. garnalen f 2,30 - f 1,22 2190 bot f 0,44 - f 0,16 223 schar f 0,54 - f 0,26 107 schol (grootm.) f 0,41 - f 0,30 1142 schol (klein I) f 0,46 - f 0,21 154 tong (grootm.) f 1,94 - f 1,31 888 tong (klein I) f 1,20-f 0,77 1183 vis voor vism. f o,o85

De Schakel | 1950 | | pagina 2