CORSETTEN Wal interesseerl ons Paderèwski? DE ZONDEN DER VADEREN. Ballonshow. ESCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 293 Vrijdag 25 AUG. 1950 BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs t 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Vj Wat hebben we aan een hand druk uit het (nabije) verleden? door Jack P. de Klerk. Geaarzeld hebben we, toen we vanmorgen die map uit het archief wilden nemen. Waarom, zo vroegen we ons af, zou de mens van 1950 nog belang stellen in een Paderèwski? Wat voor zin heeft het, te vertellen van dat laatste dramatische levens jaar, van de grote componist, musicus en staatsman, even tredend in het spoor van de ook in Polen geboren Chopin? Ignatius Joseph Paderèwski. In onze verbeelding is hij toch het type van de balling, de stugge wer ker, de onverzettelijke, de man met het grote hart dat warm klopt voor zijn dierbaar vaderland - wat er ook gebeure - wélke onaangename ge volgen het ook hebben moge Ignatius Joseph Paderèwski, die in zijn laatste levensjaar nog voor zijn vaderland op de bres stond, overleed 29 Juni 1941 te New-York. (Caricatuur U. S. A.) Bladeren in het levensboek van Paderèwski is bladeren in de historie van het Poolse volk. Een handdruk uit een verleden - dat nog maar zo'n jaar of tien telt Namen verdwijnen; historie blijft. Misschien als een vingerwijzing voor vandaag. In Frankrijk. Polen bezet gebied! Voor de helft Russisch, voor de helft Duits. Vlug gegaan, na Danzig en de Korridor. Generaal von Brauchitsz en zijn Berlijnse opdrachtgevers tevreden over het militair succes. Een veldtocht van zegge 18 dagen, met als prijs, de opruiming van een gehaat Versailles-product. Dat was een toast waard, zei men Er reden treinen uit Polen, in FEUILLETON 58) door PEDLER. Barbara lachte opgelucht nu ze zag, dat voor het moment althans het ge vaar voor een openlijke opstand be zworen was. Ze wilde niet, zoals ze gezegd had, hun samenleven beginnen - het leven dat zo heerlijk zou zijn - door anderen te kwetsen. „Wij zijn ten slotte niet de enigen bij wie alles niet glad marcheert," zei ze troostend. „Ik zou je twee andere mensen kunnen noemen in onze on middellijke nabijheid". „Bedoel je die arme, ouwe Beres- ford en Carol? Noif ja, als je met op zet de verkeerde man trouwt, zoals Carol deed, moet je natuurlijk vroeg of laat het gelag betalen". „Doe niet idioot, Billy, niemand trouwt met opzet met de verkeerde man of de verkeerde vrouw," zei Bar bara wijs. „Ze doen het bij vergissing of gedwongen door de omstandighe Westelijke richting. Zij waren volge pakt, met diplomaten en officieren. Men redde het vege lijf uit de chaos van een verpletterende nederlaag. Sommigen klonk het hoongelach van dweepzieke overwinnaars nog in de oren! Eén van die treinen stopte bij een station, waar auto's stonden te wachten en mannen met donkere blikken boven saamge- knepen lippen. Poolse vertegenwoor digers in het buitenland, die hun chefs kwamen halen, ter bespoediging van de regressie. Zó kwam Paderèwski in Parijs. Geen juichende mensen, geen toespraken, geen bloemenhulde. Alleen de stilte van de overrompeling, de pijnlijke ver bazing, de ontsteltenis van al het plotselinge, in 18 dagen tijd Polen overkomen... 31 Augustus had Polen zich nog stérk gevoeld, de algemene mobilisatie als een laatste schikking gezien, ter onderstreping van haar afkeer van Hitler's eisen. De versla genheid was totaal, de hersens der leidende mannen uit het Polen van 1939 weigerden te aanvaarden, konden niet doordenken in de nieuwe situatie. Waar Paderèwski keek, zag hij slechts de wanhoop staan op de gezichten van zijn landgenoten. Eigenlijk had hij zich uit de politiek teruggetrokken. Hij had zijn laatste levensjaren aan de muziek willen wijden, maar ditkón en mócht zo niet blijven liggen. Als dan niemand iets deed, dan zou een oude man het wel doen Zó vlogen de boodschappen uit, naar alle Europese landen waar gevluchte overheidspersonen, politici en generaals waren aangekomen. Hoopgevende klanken, dringende oproepen om direct naar Frankrijk te vertrekken, voor de vorming van een nieuwe regering. Een tamelijk onbekend begrip, „regering in ballingschap", verkreeg snel burger recht in de wereldpers. Blijde ver wondering kwam in de plaats van angst en schrik. En dat was precies wat Paderèwski nodig had. Ignacs Moscicki, President der Poolse Republiek 1939, een man op de achtergrond van het politieke leven. De val van Polen veranderde het beeld van Europa. Groot-Brittannië had zich, samen met Frankrijk, ver den of zoiets. En ze weten nooit voor uit, dat het zo slecht zal aflopen als het altijd doet". Ze zweeg en ging toen bezorgd voort: „Ik hoop maar dat Mac en Her- rick nu niet de boel in de war gooien. Mensen die verliefd zijn lijken hoe langer hoe dommer te worden". „Wat bedoel je, o eigenwijze, jonge vrouw?" vroeg Billy. „Ik dacht dat dat nogal duidelijk was, zelfs voor een onontwikkeld in tellect als het jouwe," antwoordde ze uit de hoogte. „Mac is verliefd op Herrick en Herrick is verliefd op Mac -" „Hoe weet jij dat?" viel Billy haar in de rede. Ze glimlachte. „Ik weet niet hoe ik dat weet, maar ik weet het. Dus waarom gedragen ze zich nu niet als verstandige mensen en engageren ze zich niet? Ik wou dat ze het deden," voegde ze er har telijk bij. „Alles op zijn tijd, kindje. Je wil alles zo overhaasten". „Ik geloof, dat er in dit geval haast óf a. <»A. C? MEDISCHE Langestraat 38 a OOSTBURG In Brcskens wordt het nu een feest, Zoals het nimmer is geweest. Iemand zei en keek vol trots in 't rond „De naam van Breskens komt nu in aller mond". Een ballonvaart, wat een evenement En dat voor een entrée van zestig cent. De Zondag, dat was de grote dag Vanaf tien uur was men aan de slag. De wagens met gas waren al aangekomen, Het gas begon de ballon in te stromen; Van heinde en ver was men op de been, Maar aan de Zeedijk de meeste, naar ik meen. Eindelijk was de ballon gevuld, Allen wachten vol ongeduld. Maar Boesman keek eens naar de lucht En zei toen met een diepe zucht: „Mensen, ik vind het wel een strop Maar met deze wind stijg ik niet op". Dus het kwam er eigenlijk op neer, Het waren maar praatjes van die „meneer". Hij had de' centen in zijn zak En aan al het andere lak. Als men zo'n moraal eens ziet, Nee, zo is een Zeeuw gelukkig niet. j. bonden voor de onafhankelijkheid van de Poolse natie. Sir Neville Cham berlain had, na zijn besprekingen in München, Hitier door toezeggingen aan Warschau willen dwingen van geweld dadige' plannen af te zien. De campagne voor z.g. „Sudeten-Duitsers", waarop de bezetting van Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk volgde, achtte hij meer dan voldoende voor de „luchtverversing" van de nazi's Zeker, maar het werd een noodlottige misrekening. Polen viel, en dus begon de 2de wereldoorlog, ter nakoming van gedane beloften! De geweldige bedrijvigheid, die dit mee bracht in de regeringscentra van Parijs, leverde rijke inspiratie voor Paderèwski bij is," zei ze kortaf. „Ik voel, dat Gair een spaak in het wiel zal steken. Hij zet altijd zijn zin door. Tussen twee haakjes, hij is van middag met Her rick uitgereden". Billy lachte. „Ik moet zeggen, dat hij en de ouwe Mac op twee honden lijken die om hetzelfde been heen draaien," zei hij. Barbara keek bezorgd. „Ja, dat is zó en ik benijd het arme, kleine beentje niet". „Wie is het arme, kleine beentje in kwestie?" vroeg een opgewekte stem en Alec Fane stak een verwaaid hoofd door de half open deur. „Hallo, vader," riep Barbara verrast. „Ik verwachtte u nog zo gauw niet terug. Is de arme, ouwe Cartright dood?" ging ze ernstiger voort. „Welnee," antwoordde Alec. „Hij had een hartkwaal, net als altijd en dacht dat hij uitkneep. En daarom liet hij me, ook als gewoonlijk, halen om hem te helpen vrede te sluiten met de he mel. Het bleek dat hij heel wat op zijn geweten had waar hij vanaf wou komen - een paar koppels vogels en zijn mannen.... Dinsdag 23 Januari 1940 vond de instelling van een Nationale Raad plaats, terwijl de regering zich installeerde in Angers, een plaatsje in de provincie. In tegen woordigheid van de voltallige minister raad hield Paderèwski een heldhaftige rede, die, achteraf gezien, de volgende oorlogsjaren de Poolse regering in Ballingschap voor verdeeldheid heeft bewaard. De voorgestane acties waren alle van een unitaristische strekking - dus werkzaamheden, die niet zochten naar wat verdeelt, maar naar wat samenbindt. Paderèwski nam trouwens ook de vlag op, die nog maar kort tevoren Benesj bij de bezetting van van Kenyons jacht, een kleine historie met een lammetje, dat hij op een nacht van de kudde van farmer Marvin ge gapt had en een flink pak slaag, dat hij zijn vrouw een paar dagen geleden gegeven heeft. Hij dacht dat dat alles hem in de andere wereld kwaad zou doen". „Hij voelt zich nu zeker veel beter, nu dat van zijn hart is," zei Billy. „En of". Fane knikte lachend. „Er bestaat geen twijfel meer aan of hij zal weer helemaal beter worden en zijn gappen en stropen weer con amore voortzetten. Dan zal hij na verloop van tijd weer een hartattaque krijgen, zodat hij zijn geweten weer kan ont lasten Cartright probeert uit deze en de komende wereld te halen wat er uit te halen is - net als een hoop an dere mensen doen. Hoe staat het met de thee, kindje?" ging hij tot Barbara voort. „Je krijgt er dorst van als je tracht andere mensen te overtuigen van hun dwalingen". Ze knikte lachend. „Ik zal er gauw voor gaan zorgen," zei ze. „Het is vandaag Janets uit-

De Schakel | 1950 | | pagina 1