U.N.O. wereld_verzetsbeweging. parasiet iredrei Zeeuwse mosselcultuur. feuillito DE ZONDEN DER VADEREN. E SC ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Drukkers-Uitgevers: Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 WEST ZEËUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 291 Vrijdag !1 AUG 1950 BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra .J Korea heeft de wereld voor de tweede maal sinds de capitulatie van Hitier, wakker geschud. De wekker, die in Praag afliep, nu alweer een paar jaar geleden, was niet voldoende. En in middels waren we al zó ver, dat we bijna verstrikt raakten in door handige Moskovische techniek uitgebuite vredes bewegingen. De oude wapens werden uitverkocht, het bruikbare materiaal ging met een Jantje-van-Leiden scheep naar Europa en de Amerikaanse luchtvloot lag inge blikt in plastic pakjes. Korea wekte ons - nog net op tijd Niemand geloofde een paar jaar ge leden, dat een orgaan als de Veilig heidsraad ooit de strijd zou durven aanbinden met een communistische agressor. De herinnering lag ons nog in de geest van een keizer van Ethiopië, die tevergeefs de toenmalige Volken bond vroeg om bescherming. Toch is het gebeurd - vele landen hebben op één of andere wijze hulp toegezegd, of instemming betuigd, t.a.v. het besluit van de Veiligheidsraad. Malik moge proberen het zwaar débècle voor zijn opperbazen recht te breien! Het is duidelijk genoeg, dat Moskou de zweep gelegd heeft over de Noord- Koreanen, om een militair succes te forceren, ten koste van duizenden soldaten. Aan de andere kant van de frontlijn vechten Amerikanen en Kore- anen, met de rug tegen de muur In Lake Succes zijn de vlaggen van de Verenigde Naties overgedragen aan de Amerikaanse regering, voor de troepen van het Verenigd Commando in Korea, en eventueel op Formosa. De officiële vlag voor het hoofdkwar tier van generaal MacArthur, de opper bevelhebber, werd dezer dagen tijdens een korte plechtigheid door Trygve Lie aan de Amerikaanse Ambassadeur Warren Austin ter hand gesteld. Dezelfde vlag wapperde enige tijd ge leden op het centraal bureau van de Uno-Commissie in Israël. Rechts op de foto staat de Noorse Ambassadeur Arne Sunde, die op dat moment de voorzittershamer in Veilig heidsraad hanteerde. Wij hopen, dat het verzet, dat de wereld thans heeft aangetekend tegen de macht en geweldpolitiek van Moskou, het gewenste resultaat zal opleveren. Dit beperkt zich overigens niet tot een bepaalde plaats, Korea, Formosa, de Philippijnen, Indonesië, India - de we reld maakt front tegen al wat Moskou verder bereiken wil. De verslapte Romeinen kwamen in hun tijd tegen over de Hunner, te staan; Karei de 56) door PEDLER. „Dan vrees ik, dat je altijd onte vreden zult moeten blijven", antwoord de ze, „want ik zal nooit je vrouw worden". „Je zult nooit de vrouw van een andere man worden", antwoordde hij grimmig, „dat zweer ik". En opeens glimlachte hij met vro lijke uitdaging in zijn ogen. „Ik zeg nooit iets dat ik niet meen", zei hij genoegelijk „en ik zeg je, dat je nooit met een andere man zult trouwen. Probeer dat aan te nemen". De plotselinge passie die hem had overmeesterd scheen uitgebrand te zijn. Dit was weer de oude, bekende Gair, spottend, heerszuchtig en luchtig en Herrick voelde haarzelfbeheersing terug keren. „Ik geloof het graag", zei ze kalm, „daar ik niet het minste plan heb om met iemand te trouwen". Groote ging dé Mooren tot buiten de grenzen van zijn rijk bestrijden. Men heeft de, thans vermiste Ameri kaanse bevelhebber Dean in Korea gevraagd, wat hij van de kansen in het huidige conflict dacht. Hij ant woordde „De situatie in Korea, mijne heren is vrijwel gelijk aan het beeld, dat de tweede wereldoorlog in Duits land ons bood. Wij zagen de kansen pas werkelijk keren, nadat de Duitse kogellagerfabrieken door bombarde menten uitgeschakeld waren. Wel, daar was tijd voor nodig. Zo is het wéér een vechten en wachten tot de vijand gebrek aan materiaal zal krijgen Toen dezelfde Dean gevraagd werd wat wij als burgers voor hem konden doen, zei hij nadenkend „U zult er goed aan doen, met mij te bidden, om goed weer". Dit zijn de laatste woorden, die van Dean werden opgetekend, terwijl hij bij zijn soldaten bleef, omdat de vijand haar omsingeling voltooide rond zijn dappere soldaten J. P. de Klerk. De Zeeuwse mosselkwekers en han delaren, die lange tijd goede zaken hebben gedaan - hun product onder vond niet al te grote moeilijkheden bij de afzet, die voornamelijk op het buitenland is gericht - zien zich thans geplaatst voor een natuurlijke bedrei ging van hun bestaan. Hun mosselen worden belaagd door een kreeftachtige parasietMytilicola indestinalis ge naamd. Zoals de naam al aanduidt leeft deze parasiet in de darmen van de mossel (cola is woont in, Mytili is mossel, indestinalis is in de darm). Reeds in Augustus 1949 klaagde de mosselkwekers, die percelen hadden in de Zandkreek, d.i. het water tussen Noord- en Zuid Beveland, dat er grote sterfte onder hun mosselen voorkwam. Men dacht eerst te doen te hebben met de geheimzinnige mosselziekte, die in 1902 en in 1917 de mosselbanken heeft geteisterd, doch Dr. P. Korringa, bioloog bij het Rijksinstituut voor Hij gooide zijn hoofd in de nek en lachte jongensachtig. „Goede voornemens zijn er om op gegeven te worden", zei hij met over tuiging. „Ik zal je helpen dat vaste voornemen ontrouw te worden". „Nee", zei ze, „dat zul je niet". Haar boosheid op hein was snel bezig te verdwijnen. Het was onmogelijk om lang boos te blijven op Severn en Herrick was niet de eerste vrouw, die dat ontdekte. „Doe niet zo dwaas, Cair. Vergeet deze deze malligheid van vandaag en laten we weer vrienden zijn, net als vroeger". Hij schudde het hoofd. „Ik zal vandaag nooit vergeten", zei hij. „En ik heb niet het minste plan om het jou te laten vergeten". „Hé," ze maakte een ongeduldig ge baar, „je bent vervelend''. Een ogenblik keken zijn blauwe ogen haar aan met een dwingende eis, die niet verkeerd te begrijpen was. „Nee, dat ben ik niet", zei hij kortaf. „Ik ben een man, die verliefd is, dat is alles. En onthoud dit: ik accepteer Visserijonderzoek te Bergen op Zoom, vond bij onderzoek van de dode mos selen in de darmen een roodachtige kluwen, bestaande uit 10 tot 15 kreeft achtige diertjes van 7 a 8 mm. lengte. Deze parasitaire copepode was niet onbekend in de biologische litteratuur. In de Middellandse Zee komt zij voor zonder dat zij massale sterfte onder de mosselen veroorzaakt. Ook in Duitsland (bij Hamburg) werd zij in 1938 waar genomen en later in 1944 aan de Westkust van Amerika, waar men haar aantrof in andere schelpdieren dan mosselen. Dr. Korringa, die een studie reis in Amerika heeft gemaakt, her kende het diertje onmiddellijk en stelde een onderzoek in alle Zeeuwse wateren in. Het bleek hem, dat practisch over al deze parasiet voorkwam, het meest in de Zandkreek en op de banken in de Oosterschelde voor Burgsluis. Deze parasiet doet zich te goed aan het voedsel van de mossel en scheidt boven dien een toxine af. Hierdoor kan de mossel niet groeien en sterft tenslotte. Als de mossel zwaar aangetast is, neemt hij helemaal geen voedsel meer op. Bleef het vorig jaar de verontrustende je „neen" niet. Eens vroeg of laat, zul je met me trouwen". En het was eigenaardig, maar die kalme verklaring maakte meer indruk op haar dan al de hartstochtelijke uit- tingen, die er aan vooraf waren ge gaan ze zou haar bijblijven en haar doordringen van de overweldigende vastheid van zijn besluit en haar ver vullen met een ondefinieerbare vrees voor zijn absolute zekerheid van de overwinning. Juist op dit moment kwam Lady Bridget thuis en Herrick begroette haar met een zucht van verlichting. Ze was gaan voelen, dat als haar tête-a-tête met Severn langer zou duren, haar zenuwen het niet uit zouden houden. De oudere vrouw wierp een snelle, onderzoekende blik van het gezicht van het meisje naar dat van de man naast haar. De tekenen van een op roer waren duidelijk genoeg voor haar helderziende ogen en toen Severn een paar minuten later aanstalten maakte om weg te gaan, deed ze geen moeite hem terug te houden. Toen hij weg was dronk ze zwijgend haar thee en sterfte onder de mosselen beperkt tot die in de Zandkreek, dit jaar heeft de sterfte een veel groter omvang. Op bijna alle mosselpercelen is het percen tage dode mosselen zeer hoog, terwijl de nog levende mosselen bij la,.ge na niet het vfsgewicht halen, dat zij moe ten hebben Dr. -Lorringa heeft allelei proeven genomen voor de effectieve bestrijding van de parasiet, doch tot nu toe is er geen middel gevonden waartegen dit dier niet bestand is en dat bovendien practisch toegepast kan worden. De parasiet, die zich van Maait tot eind October voortplant, heeft in de uitge strekte mosselpercelen (monocultuur!) een zeer rijke voedingsbron gevonden. Theoretisch zou men hem kunnen uit roeien door alle mosselen op te vissen, doch dit is practisch onuitvoerbaar. De mosselen hechten zich immers op aller lei plaatsen vast, waar men met een mosselkor niet bij kan komen, zoals tussen de stenen van de dijken, aan palen, onder aan lichtboeien enz. Onder deze omstandigheden ziet het er voor het Zeeuwse mosselbedrijf zeer somber uit. Indien de productie in het komende seizoen 5 tot 10% is van de normale, dan moet dat nog als een meevaller beschouwd worden. Wat dit betekent voor de kwekers, de handela ren, de inleggerijen en hun personeel, laat zich moeilijk raden. Vele kwekers hebben nieuwe schepen, motoren ge kocht, handelaren hebben hun outillage verbeterd of vernieuwd, kortom in de mosselcultuur en handel zijn grote be dragen geïnvesteerd. Het is heel goed mogelijk, dat Dr. Korringa in de loop van tijd er in zal slagen een middel te vinden om de parasiet te verdelgen, doch dit zou dan op lange termijn moeten geschie den. Daarom heeft hij besloten tot een voorlopig laatste poging op korte ter mijn verbetering in de toestand te brengen. Uitgaande van de practische ervaring, dat ieder dier zijn natuurlijke vijand heeft, hetzij organismen hetzij ziekten of plagen, meent hij dat in de Middellandse Zee, waar de parasiet oorspronkelijk vandaan komt, zijn natuurlijke vijand te vinden moet zijn. Hij wordt in deze mening gesterkt door het feit, dat, ondanks het voor komen van de parasiet in de mossel, in de Middellandse Zee geen sprake is van verontrustende sterfte. Zijn plan is dan ook op verschillende plaatsen langs de Middellandse Zeekust in Frankrijk mosselen te vissen en te onderzoeken op aanwezigheid van parasieten. Zodra hij aangetaste mos selen aantreft, zullen deze mosselen zo snel mogelijk naar Zeeland worden overgebracht en te water worden gela- keek Herrick over de rand van haar kopje peizend aan. Toen zette ze het neer op de tafel naast haar en glim lachte. „Dat is een heel gevaarlijke jonge man, liefje," zei ze. „Neem de raad van een oude vrouw aan en speel niet met vuur". Herrick lachte een kort, hard lachje. „Ik ben veilig voor dat soort vuur. Ik denk, dat het gauw zou afkoelen zoals indertijd met Rex als hij wist wie mijn vader was". Lady Bridget schudde haar hoofd. „Ik geloof, dat je je daarin zoudt vergissen. Zoals ik Gair ken en ik geloof, dat ik dat vrij goed doe zou het hem geen zier kunnen schelen of de vader van de vrouw, die hij lief heeft, goed of slecht was En hij heeft jou lief". Er gleed een flauw lachje om Her- ricks lippen toen ze aan de storm achtige scène van daareven dacht. „Hij schijnt het zich ten minste te verbeelden," gaf ze bitter toe. „Wees dan op je hoede, tenzij je van plan bent met hem te trouwen.

De Schakel | 1950 | | pagina 1