Belasting totalen. DE ZONDEN DER VADEREN. ESCHAKEL ALGEMtEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 288 Vrijdag 4 AUG. 1950 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR <S DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Onder het hoofd: „Wat moeten wij dit jaar aan de Fiscus betalen" komt in Elseviers Weekblad van 8 Juli j.l. van de hand van de deskundige, de heer H. Stroink het volgende voor „Wanneer de belastingbetaler zich zelf of zijn belastingconsulent de vraag stelt „Welke belastingaanslagen kan ik dit jaar verwachten?", is het geven van een antwoord niet altijd eenvoudig en als regel varieert de situatie van ge val tot geval. Een recente uitlating van onze minister van Financiën heeft er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat 1950 een moeilijk jaar wordt voor hen die voor een aanslag in de Inkomstenbelasting in aanmerking komen en degenen, die zich in het be zit van enig vermogen verheugen. Deze toestand is voornamelijk het gevolg van een aanhoudende achterstand in de aanslagregeling over de na-oorlogse jaren; een achterstand, die volgens prof. Lieftinck met man en macht zal worden bestreden en ingehaald. Insiders zijn zich er evenwel van bewust, dat van een reëel inlopen op genoemde achterstand voorshandsslechts in individuele gevallen sprake kan zijn. De „normale" belastingplichtige even wel, die in de zomer van 1950 „bij" is met het indienen van de ontvangen aangiftebiljetten, heeft zo juist zijn aan gifte Vermogensheffing Ineens (V.H.I.) en de aangifte Inkomstenbelasting 1948/Vermogensbelasting 1949 aan de Inspecteur gezonden. Voorlopige aanslag Vermogensbe lasting 1945. Als eerste reactie op de aangifte V.H.I. ontvangt hij of zij een voorl. aanslag in de Verm. Bel. 1945, die vrijwel steeds een verrassing is, omdat men algemeen zij het ten onrechte in de mening verkeerde reeds een voorlopige aanslag te heb ben ontvangen. Bij nadere beschouwing blijkt de 4 a 5 jaar geleden ontvangen voorl. aanslag alleen betrekking te heb ben op de Inkomstenbelasting 1945 en eventueel de Ink. Bel. 1946 en Verm. Bel. 1946. Het voornemen heeft wel bestaan om reeds veel eerder een voorl. aanslag Verm. Bel. 1945 aan de be lastingplichtigen te doen toekomen, doch werd in verband met administratief- technische moeilijkheden nimmer ten uitvoer gebracht. Het bedrag, dat voor deze aanslag oorspronkelijk in de (verplichte) zekerheidsstelling was be grepen, is inmiddels op andere aansla gen afgeschreven of behoort verleden jaar gerestitueerd te zijn. Voorl. aanslagen Inkomsten-en Ver mogensbelasting 1949. Het resultaat FEUILLETON 55) door PEDLER. „Ben ik soms geen erg betrouwbare man?" vroeg Gair. „Na mijn laatste prestaties aan het meer dacht ik dat mijn referenties zouden luiden„dege lijk en energiek, betrouwbaar in alle omstandigheden". Herrick," ging hij dramatisch smekend voort, „nu vraag ik jou, prefereer je mij of Larkin? Kies!" „Ik pas het liefste op mezelf, dank je," antwoordde Herrick onmiddellijk. Doch Lady Bridget schudde haar hoofd. „Ik geloof niet, dat je dat moet doen," protesteerde ze glimlachend. „Je bent nog niet erg sterk". „In dat geval zal ik van twee kwa den het minst kwade kiezen," ant woordde Herrick met een lelijk gezicht: „Gair - en zijn brandy-fles". Zo was het afgesproken en reeds verscheidene dagen waren hij en Her van de gedane aangifte Verm. Bel. 1949 wordt dit jaar in een daarmede corresponderende voorl. aanslag ont vangen. Op hetzelfde aanslagbiljet is de voorl. aanslag Ink. Bel. 1949 opge nomen, die is vastgesteld naar de eigen schatting van het inkomen in 1949. Belastingplichtigen met een eigen zaak ontvangen bovendien een voorl. aanslag in de Ondernemingsbelasting 1949, welke is opgelegd naar de in 1948 be haalde winst, doch zulks in tegen stelling met voorheen zonder dat het bedrijfsvermogen als grondslag bij de berekening in aanmerking is ge nomen. Definitieve aanslag in de Vermogens- aanwasbelasting (V.A.B.). Het speciale corps van ambtenaren, dat belast is met de aanslagregeling inzake de Heffingen Ineens zit inmiddels niet stil. Indien wij aannemen, dat de geachte lezer(es) zoals normaal is circa twee jaar geleden een voorl. aanslag in de Heffingen Ineens heeft ontvangen, dan bestaat de mogelijkheid, dat hij of zij binnenkort een definitieve aan slag V.A.B. in de bus vindt. Het zal zaak zijn deze aanslag, die vergezeld gaat van een op een groen formulier gestelde „nota van berekening" zorg vuldig te bezien, c.q. onverwijld aan zijn belastingadviseur ter contröle door te zenden. Want zodra de definitieve aanslag V.A.B. onherroepelijk vaststaat, is de tijd aangebroken voor het opleg gen van de definitieve aanslag Ver mogensheffing Ineens, Verm. Bel. 1945 (thans definitief) en Verm. Bel. 1946 (eveneens definitief). Definitieve aanslagen Ink. Bel. 1946 en 1947 en Verm. Bel. 1947 en 1948. Het door minister Lieftinck aange kondigde, versnelde tempo bij de be lastingadministratie heeft mede ten ge volge, dat zoveel mogelijk de definitieve aanslagen in de Inkomstenbelasting 1946 en 1947, alsmede in de Vermo- gehsbelasting 1947 en 1948 in deze maanden worden vastgesteld. De beide eerstgenoemde soorten aanslagbiljetten kunnen van hoogst onaangename in houd zijn, omdat de reeds veel eerder ontvangen voorl. aanslagen Ink. Bel. 1946 en 1947 dikwijls ver beneden de reële verplichtingen blijken te liggen en het saldo-te-betalen dus aanzienlijk is. Het is met die voorlopige aanslagen in de Inkomstenbelasting immers zó, dat deze doorgaans gebasseerd zijn op door, ons zelf gemaakte schattingen. Door allerlei omstandigheden was het maken van nauwkeurige schattingen voor de jaren volgende op de bevrij ding van ons land veelal moeilijk en soms waren er in het geheel geen cijfers beschikbaar, zodat de aangever een slag in de lucht moest slaan. Dat riek samen uitgereden. Eens waren ze Kenyon tegen gekomen, die van Green wood naar Mortlake Hall reed en zijn gezicht was strak geworden als een masker toen hij Herricks metgezel zag. Waarschijnlijk zou ze getracht hebben er hem een verklaring van te geven als hij er de gelegenheid toe had ge geven en zou ze hem in de loop van het gesprek hebben doen begrijpen, hoe vanzelf het gebeurd was dat zij en Gair samen reden. Doch Mac had alleen maar zijn hoed afgenomen en was zonder zijn snelheid te vertragen langs hen heen gereden. „Ik zal tegen de bijeenkomst te Windycroft weer in beste conditie zijn, denk ik," zei ze, toen Severn het hek voor haar open hield, waardoor ze van het park in de oprijlaan kwamen. „Ik ben van middag totaal niet moe". „Zal er hier dan een „meet" zijn?" Ze knikte. „Ja, aanstaande Donderdag en Mim vindt, dat dat het geschikte moment zal zijn voor mijn wederverschijnen op het toneel". „Met andere woorden betekent dat, hij daarbij aan de veilige kant bleef, is uiteraard begrijpelijk. Daarnaast zijn schattingen door aangevers, die beter wisten, wel eens opzettelijke laag ge houden met het oog op de bedreiging van de Heffingen Ineens. Men meende met een „uitstel van executie" gebaat te zijn. Tot besluit een opmerking over het inlopen op de achterstand in de aan slagregeling. Het voornemen heeft be staan dit jaar ook nog de voorl. aan slagen over het belastingjaar 1950 vast te stellen, waarmede de zaak „bij" zou zijn geweest. Hieraan zou evenwel een aangifte Ink. Bel. 1949/Verm. Bel. 1950 vooraf dienen te gaan. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat deze aangiftebiljetten tijdig zullen worden uitgezonden, laat staan dat de contribuabelen ze inge vuld kunnen terugsturen. Over de ge hele linie zal dus tot het einde van dit jaar een achterstand van één be lastingjaar blijven bestaan wat betreft het opleggen van voorlopige aanslagen. De definitieve aanslagen in de Inkom stenbelasting 1948 en 1949 die ge lijktijdig worden geregeld alsmede in de Vermogensbelasting 1949 en 1950 kunnen dan niet voor het einde van 1951 worden uitgezonden." De belastingmedewerker van Elseviers Weekblad tekent hierbij nog het vol gende aan „Naarmate de aanslagen elkaar snel ler opvolgen, zullen belanghebbenden moeten zorgen meer liquide middelen beschikbaar te houden. Het is dringend geraden, dat men zo goed mogelijk schat (of door zijn adviseur laat schat ten) welke bedragen hij in de naaste toekomst nog zal moeten offeren. Het blijkt nl. duidelijk, dat bij betalings moeilijkheden niet op soepelheid van de zijde van de Fiscus valt te rekenen. Thans constateren wij reeds een ge nadeloos invorderen van aanslagen, die allerminst onherroepelijk vast staan, waartegen nog bezwaren lopen of be roep is aangetekend. Het is duidelijk, dat een en ander in uitdrukkelijke op dracht van de minister geschiedt, daar het tempo van de invordering ver boven de capaciteiten van de ontvang kantoren ligt. De gevolgen blijven dan ook niet uit, zoals betekening van dwangbevelen voor reeds lang betaalde aanslagen, traag terugbetalen van op aanslagen verleende verminderingen, dubbele dwangbevelen enz. enz. De belanghebbende zit daarbij tussen twee vuren in. Tegen een definitieve aanslag heeft hij recht van bezwaar en/of beroep, doch vóór de uitspraken gedaan zijn duurt momenteel jaren. In die tussentijd is hij verplicht het ge hele bedrag van de aanslag te betalen, dat ze begrijpt, dat het een hele toer voor haar zal zijn om je thuis te hou den als er een „meet" is op Windy croft," zei Gair glimlachend. Ze lachte hartelijk. „Zo ongeveer," gaf ze toe. Ze hadden intussen het huis bereikt waar Larkin al gereed stond om Her ricks paard aan te nemen. Ze wendde zich vragend tot Gair. „Kom je nog binnen?" vroeg ze on verschillig. Zijn ogen dansten. „Als je zo aan dringt" en hij volgde haar in de door het haardvuur verlichte hall. Lady Bridget was nog niet terug van een paar visites, die ze was gaan maken en Herrick, die veel liever di rect haar rijcostuum zou hebben ver wisseld voor een zacht, zijdeachtig ni- gligée, was wel genoodzaakt om sa men met Severn thee te drinken. Ze hoopte, dat hij niet te lang zou blij ven. Buiten, als één ruk aan Flame's teugels in een ogenblik meters tussen hem en haar kon brengen en elke conversatie, die haar niet beviel zo doende tot een haastig eind bracht, hoe ongemotiveerd hoog dit ook moge zijn. Dit laatste is gegrond op een meer dan een eeuw oude Invorderings- wet, dus stammende uit een tijd, dat men zich kon permitteren voor te schrijven dat elke aanslag ook hangende bezwaar of beroep betaald moest worden; uit een tijd, waarin de belasting plus evt. verhogingen niet meer dan enkele tientallen procenten van het inkomen kon belopen. Deze zelfde Invorderingswet is nog steeds de basis voor de invorderingen van de huidige belastingen, die slechts enkele tientallen procenten van het inkomen overlaten of dit soms nog overtreffen. Het is dringend gewenst, dat een wettelijke regeling ontworpen wordt, volgens welke niet meer ingevorderd kan worden dan de bedragen, waar over tussen Inspecteur en belangheb benden geen geschil bestaat. Bij ver schil van mening zal het meerdere hangende bezwaar, beroep of cassatie niet ingevorderd moeten kunnen wor den. Een interestregeling, plus de (reeds thans bestaande) 25 verhoging wegens ongemotiveerd procederen, zal voldoende waarborg tegen chicanes van de zijde der belastingplichtigen blijken te zijn. Wij hebben gemeend deze opwin dende doch geenszins opwekkende lectuur aan onze lezers te moeten voor leggen, opdat zij weten waar zij aan toen zijn. Mochten wij daarmede een genoegelijke Zondagmorgen in Augustus hebben bedorven, zo vragen wij daar voor wel beleefd excuus. L. Vormingscentrum „De vonk" Noordwij'kerhout Veel meisjes komen dit jaar van een middelbare school of huishoudschool. Er zijn er, die dan al precies weten, wat ze daarna willen gaan doen. An deren weten dat nog niet. Zij zijn nog onzeker, zouden er graag eens rustig over denken en spreken, zouden graag ook eens met verschillende mogelijk heden in aanraking komen. Daarom organiseert het Vormings centrum „De Vonk" van 28 Augustus tot 23 September a.s. een cursus voor meisjes van 17 tot 20 jaar. Behalve dat er over beroepskeuze en allerlei andere onderwerpen met elkaar gesproken wordt, wordt met elkaar het practisch werk in huis en tuin gedaan, er wordt gezongen, ge wandeld, gesport, enz. De kosten bedragen f 8.—, f 10. f 12.50 of 15.naar keuze. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de administratie van het Vormingscentrum „De Vonk" te Noordwijkerhout. kon zijn gezelschap haar niet schelen. Maar de laatste tijd was die lichte vrees voor hem, dat onbehagelijke ge voel van zijn koppige wilskracht die haar in het begin van hun kennisma king al gehinderd had, weer aange groeid en versterkt. Meer dan eens, als ze alleen waren, had ze die kracht gevoeld, een kracht, die trachtte haar te domineren en die even onmisken baar was als Flame haar hand op zijn teugels kon voelen en de intimiteit van dit samenzijn bij het vuur was wel het laatste wat ze begeerde. Ze leidde het gesprek met zorg in de meest oppervlakkige banen doch het leek wel, of Gair haar gedachten geraden had, want na een paar minu ten gehoorzaam op haar woorden te zijn ingegaan, keek hij haar opeens met lachende ogen aan en vroeg: „Waarom ben je zo verschrikkelijk bang voor me?" Ze werd vuurrood. „Bang? Ben ik helemaal niet. Waar om zou ik?" „Dat weet ik niet, maar als je het niet bent, waarom dan dat stijve ge-

De Schakel | 1950 | | pagina 1