Het Vrije van Sluis heeft een nieuw polderhuis. Vrolijk wapperde Dinsdag onze na tionale driekleur aan de in de tuin voor het nieuwe polderhuis van het waterschap „Het Vrije van Sluis" ge plaatste mast. Deze wapperende vlag symboliseerde de vreugde die er heerste over de opening van dit nieuwe pol derhuis. Er was reden tot vreugde, omdat er eindelijk een einde was ge komen aan de primitieve huisvesting der laatste jaren en men nu zijn in trek had genomen in een gebouw, dat aan alle gestelde eisen voldoet. Hoe wel het hier feitelijk slechts een ver bouwing is, heeft de architect, de heer ir. W. Bruijnooge uit Schoondijke, deze verbouwing op zulk een deskun dige en van veel smaak getuigende wijze weten uit te voeren, dat er van het oude pand niets meer is te her kennen. De inrichting voldoet aan de hoogste eisen die aan een polderhuis gesteld mogen worden. In de vestibule prijkt het portret van de heer Joh. Ie Clercq, de man die steeds heeft ge ijverd voor een samenvoeging van de polders in West Zeeuwsch-Vlaanderen, daartoe reeds in 1927 het initiatief nam en eindelijk, in 1940, zijn wens in vervulling zag gaan. De officiële ope ning van dit nieuwe polderhuis moet voor deze veteraan, die zijn gehele le ven op de bres heeft gestaan om de landbouwbelangen te dienen, wel een bijzonder vreugdevolle gebeurtenis zijn geweest, speciaal nu ook van officiële zijde voor dit gebeuren zo heel veel belangstelling werd getoond. Wie er waren. Vele autoriteiten gaven Dinsdagmid dag blijk van hun belangstelling. Daar was allereerst de hoogste gezagsdrager in onze provincie, n.l. de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vergezeld van het gehele college van Ged. Staten; nagenoeg alle burgemeesters uit W. Zeeuwsch-Vlaan deren; ingenieurs van Rijks- en Provin ciale Waterstaat; vertegenwoordigers van de Wederopbouw, van de land- bouwvoorlichtingsdienst, van de Cul tuur-Technische dienst, enz., enz., ter wijl natuurlijk ook de hoofdingelanden present waren. Het gehele gezelschap werd door het bestuur van het water schap ontvangen in de grote zaal van café de Vuijst, die voor deze gelegen heid smaakvol was ingericht en waar de dijkgraaf, de heer C. M. van den Broecke, een woord van welkom sprak. Het feit dat U, Mijnheer de Commis saris, ons de eer wilt aandoen, het nieuwe polderhuis officieel te openen, is een bewijs dat U meeleeft met de ontwikkeling van de provincie en het polderwerk een warm hart toedraagt, aldus sprak de heer v. d. Broecke, De dijkgraaf schetste vervolgens uitvoerig de geschiedenis van het totstandkomen van het waterschap, de grote tegen werking in de oorlogsjaren, maar hoe tenslotte de meeste vooroordelen thans zijn overwonnen. Het gemeenschappe lijk belang zal tenslotte leiden tot een .teamgeest," een krachtsontplooiing tot heil van het waterschap. Ons bestuur heeft gemeend, aldus spr., aan deze opening van het polderhuis een enigs zins groots karakter te moeten geven, omdat wij zo graag aan de autoriteiten, waarmede wij zo dikwijls te maken hebben, willen tonen, dat er een ken- „Dat is het niet, Mac," zei ze een voudig. De lichte blos op haar gezicht was dieper geworden, maar de ogen die ze naar hem opsloeg waren eerlijk en onbevreesd. „Ik - ik ben niet bang voor de liefde. Als het mogelijk was, zou ik morgen met je trouwen, als je dat wilde. En ik zou je niets willen onthouden - je niet alleen maar een deel van mezelf geven. Want ik houd van je Maar, liefste, je moet me geloven, ik kan niet trouwen - niet met jou, met niemand". „Ben je dan al getrouwd?" vroeg hij snel. Haar ogen gingen wijd open. „O, neen „Dan zul je eens trouwen - met mij," zei hij beslist. Hij boog zich over haar heen, nam haar beide handen in de zijne en kuste de palmen. „Ik kan wachten nu ik weet, dat je me even lief hebt als ik jou Met lichaam en ziel, liefste, in deze wereld en de ko mende, heb ik je lief". Een ander soort liefde. De hoeven der paarden maakten een tering is in West Zeeuwsch-Vlaande ren, dat er naast een opbloeiend land- bouwleven, een energiek aanpakken op zakengebied, kortom een krachtige herbouw, ook een Vrije van Sluis is, dat, zich bewust van vele moeilijkheden, deze onder het oog durft zien en hier voor Uw medewerking inroept. Niet langer willen wij terugzien op datgene wat we nog niet hebben bereikt, doch wij willen U tonen, wat wij reeds heb ben gedaan, hoe wij zelf hebben aan gepakt en daarbij wijzen op de plan nen, die wij nog voor de toekomst hebben. Wij weten, aldus spr., deze plannen gaan onze draagkracht te bo ven, maar desondanks moeten wij er komen. Wij vragen U om advies en steun voor zover dat in Uw vermogen ligt, opdat men in den Haag zal be seffen, dat een voor de voedselvoor ziening zo belangrijk Zeeuwsch-Vlaan deren, Westelijk deel, niet aan zijn lot mag worden overgelaten. De heer v.d. Broecke vertelde voorts, hoe het wa terschap 26.350 H.A. beslaat; hoe in onderhoud zijn 21 K.M. zeewering, 1400 K.M. waterleidingen, waarvan 520 K.M. bermsloot en 600 K.M. we gen. Na de oorlog is reeds voor bijna 1V2 millioen gulden aan de zeewering verwerkt; 60 K.M. onverharde wegen zijn van een wegdek voorzien, 11.000 ton steenslag en 32.000 ton grind wer den verwerkt, 10.000 bomen zijn ge plant. De heer v. d. Broecke schetste vervolgens het vele wat nog moet ge beuren en dankte tenslotte allen voor hun medewerking, waarna hij de Com missaris verzocht, het gebouw voor geopend te verklaren. De Commissaris der Koningin sprak de hoop uit, dat dit nieuwe polderhuis een keerpunt zal mogen betekenen voor de grote moeilijkheden waarmede het waterschap tot op heden had te worstelen en beloofde alle mogelijke steun. Met de wens, dat „Het Vrije van Sluis" tot in lengte van jaren, onder Gods zegen, zal mogen werken in het belang van Zeeland en van W. Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder, verklaarde spr. het nieuwe polderhuis symbolisch voor geopend. De burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, gaf uiting van zijn vreugde, dat het waterschap nu defini tief in Oostburg is gevestigd en hij bood het bestuur, namens het gemeen tebestuur een fraaie voorzittershamer aan, versierd met beeldhouwwerk, ver vaardigd door de heer M. Schijve uit Oostburg. Op de zijden komen voor: het wapen van Het Vrije van Sluis, het wapen van Oostburg, tarwearen en Anno Domino 1950. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heren J. Mijs, namens de hoofdingelanden; L. v. Dijk, namens de landbouwvoorlichtingsdienst; mr. R. W graaf van Lynden, dijkgraaf Polder Walcheren; de architect ir. W. Bruij nooge en tenslotte door de heer Joh. Ie Clercq. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het nieuwe polderhuis, waar mej. Allaard de sleutel van het gebouw of freerde aan de Commissaris der Koningin, die daarmede het huis ont sloot. Het gezelschap bezichtigde het fraaie gebouw en dronk de erewijn. In de hal is een klok aangebracht, een geschenk van het personeel, ter wijl de architect een moderne wind- zacht, rhytmisch zuigend geluid op het doorweekte rijpad, toen Gair Severn en Herrick langzaam naar huis reden door het park van Windycroft. Ze kwamen van een van hun dagelijkse ritten terug, die Gair met die merk waardige handigheid .van hem om al tijd zijn zin te krijgen, had ingesteld. Lady Bridget had verklaard dat Her rick er in geen geval aan mocht den ken om weer op jacht te gaan, voor ze eerst wat minder vermoeiende rit ten had ondernomen en hij had toen onmiddellijk zichzelf als haar escorte aangesteld. „Ze kan onmogelijk alleen uit rijden," had hij diplomatiek tegen Lady Brid get gezegd. „Ze zou onderweg flauw kunnen vallen of zoiets. En daar de ouwe Alec Billy hard aan 't werk houdt als het geen jachtdag is, doet u maar het beste om mij en mijn brandy- fles dienst te laten doen". „Larkin zou met haar mee kunnen gaan," had Mim met een ernstig ge zicht gezegd. „Hij is een erg betrouw bare man". (Wordt vervolgd). wijzer schonk, aangebracht in de ka mer van de dijkgraaf. In een dertigtal auto's, voorafgegaan door de rijkspolitie werd daarop een rit gemaakt naar de zeeweringswerken te Groede, waar de autoriteiten zich uitvoerig lieten voor lichten door de ingenieur, de heer v. Sandick en waar een beeld werd ver kregen van het enorme werk, dat reeds is verricht. Tenslotte werd het hotel „HctVlaemse Duin" te Groede bezocht, waar men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. DUIVENSPORT. Duiven-Mij.„Nog Sneller" te Braskens. Uitslag prijsvlucht Arras op Zondag 23 Juli j,l. Duiven los 8 u. 15 min. Aank. ie duif 9 u. 34 min. 24 sec., snelh. 1706 m. per min. 1, 17 A. Bondewel. 2, 63, 69, 74 W. Klaaij- sen. 3 Jn. Pleijte. 4 A. J. Verduijn. 5 cn ie overduif P. v.d. Walle. 6, 30,31,55,67 Verm.- Verd. 7, 44, 59 J. Woittiez. 8, 77 Jac. Buize. 9, 21, 29, 73 Jac. Wisse. 10, 37, 62 Jac. Heij boer. 11, 40 J. Quaars-L. 12, 52, 82,85M.Quaars. 13, 24, 42, 47 Faas Mz. 14 I. de Jonge-M. 15 J. Quaars. 16, 27, 36, 46, 71 Gebr. Pleijte. 18 Jn. v. d. Broeke. 19, 33, 64 G. Boekhout. 20, 45, 93 H. Oosterling. 22 A. Morel. 23,84 P. d. Dekker. 25, 49 Jac. Maas. 26, 41 J. van Dierendonck. 28 A. Haartsen. 32, 58 65 Jn. van Gijs. 34,' 54 A. de Hulster. 35, 80 W. Fenijn. 38, 43 L. v.d. Wege. 39 J. de Meester. 48 M. v.d. Broecke. 50 Iz. Ritico. 51 Iz. de Jonge Az. 53, 86, 88 Iz. Porreij. 56 Joh. Carels. 57 P. Blaakman. 60 Iz. Faas. 61 E. Pieters. 66, 78 Jn. Datthijn. 68 A. Boekhout. 70 L. Ver- straate. 72 W. Bruijnooge. 75, 92 Gebr. Ja cobs. 76 F. v.d. Broecke. 79, 83 Jac. Dierx. 81 P. Ritico. 87 P. Morel. 89 P. Dierick. 90 Jn. Faas. 91 A. Hamelinck. Idem oude duiven. 1, 31 A. Bondewel. 2, 9, 18, 21, 28 en ie overduif W. Klaaijsen. 3, 10 Jn. Datthijn. 4 Gebr. Jacobs. 5, 25 Joh. Carels. 6, 30 Jac. Heijboer. 7 Versprille-K. 8 Jac. Dierx. 11, 27 R. v. Quekelberghe. 12 Iz. Faas. 13, 23 Iz. de Jonge Az. 14, 16 Verm.-Verd. 15 I. de Jonge-M. 17 Faas Mz. 19, 24 H. Oosterling. 20 A. Quaars. 22 J. Risseeuw. 26 Jn. Woit tiez. 29 J. v.d. Broeke. 32 L. v.d. Wege. Duivenver. „Strijd in Vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht Arras op Zondag 23 Juli j.l. Duiven los 8.15 u. Aank. ie duif 9 u. 33 min. 22 sec., snelh. 1705 m. per min. Oude duiven. 1, 18, 28 G. Dusardeijn. 2, 3, 20, 22, Adr. Verstrate. 4, 25 Iz. Quaars. 5, 19 C. de Poorter. 6, 17, 32 H. v.d. Hemel. 7 Jan v.d. Wege. 8, 9 Joh. v.d. Wege. 10, 14, 36 A. Faas. 11, 15, 38 J. van Haneghem. 12, 33 P. de Jonge. 13 Jac. Becu. 16 Iz. de Jonge. 21 Jac. Maas. 23 P. de Visser. 24, 29 J. de Roeck. 26, 31 A. Manhave. 27, 37 W. Fenijn Zn. 30 J. de Dekker. 34, 39 C. Verstrate. 35 en ie overduif Iz. Vermeulen. 40 J. Ver meulen. Idem jonge duiven. i, Iz. Vermeulen. 2, 13 en ie overduif A. Manhave. 4, 39, 46 A. Hendriks. 5, 16, 20 A. Vinjé. 6, 9, 19, 22 Jan van de Wege. 7, 11, 37 Joh. van de Wege. 8 Jad. Ras. io, 14, 34, 38 C. Verstrate. 12, 15, 36 H. Elfrink. 13, 43 Gl. Schautteet. 17 G. Verstrijnge. 18, 47, 48, 49 J. v. Acker. 21, 28 P. d. Jonge. 23 J. v. Haneghem. 24, 27 S. Dusardeijn. 25, 33, 41 Ch. d. Poorter. 26 D. Aarnouts. 29, 45 J. Robijn. 30 Jac. Maas. 31 Iz. Schippers. 32 J. Risseeuw. 35 J. Merk. 40 J. Vermnulen. 42, 44 C. Brakman. Schoondijkse Concours- Verzendingsbond. Uitslag algemene vlucht Bordeaux op Zaterdag 22 Juli 1950. Los 1.55 u. Aank. Zondag 23 Juli. Aank. ie duif 9 u. 36 min. 57 sec., snelh. 1036 m. per min. 1 Verm.-Verd. Br. 2, 12 W. du Rie Gr. 3, 4> 5> 7> 910> *4» J5 G. Dusardeijn Gr. 6 P. Cornelis H. 8, n R. Groosman H. 13 J. Heijboer Br. 16 G. de Wever Sch. ie over duif E. Temmerman H. Plaatselijk Nieuws Schoondijke Zanguitvoering. Zaterdagavond j.l. gaf Schoondijke's gemengd koor een uitvoering onder leiding van de heer C. de Klerck. Deze uitvoering is goed geslaagd en het is te hopen dat nog meer van deze avonden zullen volgen. Jeugddienst. Zondagmiddag j.l. werd in de Ned. Herv. Kerk een regionale jeugddienst gehouden, waar als spreker optrad Wika J. Lans uit Driebergen, met als onderwerp „De juiste zet". Ondanks het minder gunstige weer was de op komst goed, plm. 120 jonge mensen hadden plaatsgenomen in dit mooie bedehuis. Als organist fungeerde de heer G. Bruijn, organist te Nisse. Na afloop werd er een broodmaaltijd gehouden en daarna was er een con tactavond, die met een aantal gestelde vragen werd ingeleid, die door Wika Lanswerden beantwoord. Te pl.m. 9 uur werd deze avond met dank gebed besloten. Dezer dagen heeft zich in deze gemeente gevestigd de toonkunstenaar G. Bruijn, organist der Ned. Herv. Kerk te Nisse. Hij hoopt les te geven in orgel, piano en zang. Ook koren hebben zijn aandacht. Zijn praktijk is reeds begonnen. Breskens Uitstapje. Maandag j.l. werd een autotocht ge maakt naar Dinant door de familie en personeel van de N.V. Luteijn's suiker- werkenfabriek alhier. Na een bezoek gebracht te hebben aan da zandtapijten te Hekelgem, vertrok men naar Brussel. Hier bezocht men het Paleis van Jus titie en genoot men van de vele andere bijzonderheden. Bij Namen had men veel oog voor de prachtige panorama's en deed men tevens een stoutmoedige poging om de hoogten te beklimmen. Het doel was Dinant, waar men eerst de magen vulde, om de citadel te beklimmen, voorafgegaan door een bezoek aan de grotten. Al met al een schitterend geslaagde tocht, die, mede door de uitstekende stemming onder elkaar, nog lang in aangename herinnering zal blijven. Geslaagd. Aan de Ruijterschool te Vlissingen slaagde voor het eindexamen Stuurmans leerling Johan le Bleu alhier. Aanrijding. Gistermiddag had te N.-Sluis een aanrijding plaats tussen een vrachtauto van de Firma R. en een span paarden van de landbouwer C., waarbij éénder paarden werd gewond De Rijkspolitie die spoedig ter plaatse was stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Collecte. De alhier gehouden collecte ten bate van het Prins Bernhard-fonds heeft de som van f 87,- opgebracht Concert Stoottroepen. Het aangekondigde concert door de Stoottroepen uit 's-Hertogenbos op Dinsdag 15 Aug. as., voorkomende in „De Schakel" van vorige week en ge plaatst onder „2e Wibres" is, naar men ons mededeelde, uitgaande van de V.V.V, alhier. Oostburg. Cabaret. In het werkkamp „Wilgenhof" alhier trad voor de arbeiders op het Radio- Cabaret van Teun Klomp en zijn Makker. Het gevarieerde programma dat zij ten beste gaven was af tot en met. Cadzand. Schoolreisje. De laagste klassen van de O. L. School te Cadzand maakten een school reisje naar België. Via Sluis ging de reis naar Brugge, dan naar Blanken- berghe, waar een ogenblik aan het strand werd vertoefd. Langs de kust ging de tocht naar Knocke, waar de jeugd zich heeft vermaakt in de speel tuinen van „Siska". Aardenburg. Geslaagd. Van het Instituut Aalbregtse te Aardenburg/Oostburg zijn geslaagd voor het diploma machineschrijven als typiste (150 aanslagen per minuut) Mej. N. Lagendijk te Oostburg en als kantoor typist (180 aanslagen per minuut) Mej. M. Bogers te Oostburg en dhr. J. W. Kloek te Draaibrug (Aardenburg). Biervliet Kerkconcert Naar wij vernemen bestaat hier het plan om ten bate van de kleuterschool een kerkconcert te geven in de Ned. Herv. Kerk en wel in de derde week van Augustus. Cadzand. P. T. T. De hulpbesteller M. van Dale Jr. is benoemd tot besteller in vaste dienst bij de P T.T. Examens. Examen leerling-monteur. Bij het te Perneuzen gehouden examen voor leerling-monteur, slaagden voor het practisch gedeelte de heren J. Faas en J. Keijmel te Breskens. Voor het diploma slaagden de heren S. Aalbregtse, Aardenburg en R. P. Vervaet, Biervliet. Laatstgenoemde slaagde met lof. Examen Stichting Vakopleiding. Verder slaagden ook in Terneuzen, voor het diploma timmeren, de heren H. Dierkx, Zuidzande; I. de Kraker en J. L. J. Maanhout, Aardenburg; G. Heyndrikx, Eede; H. L. Maas, Breskens; J. A. Moerman en C. I. de Poorter, Oostburg; C. F. Neve, IJzendijke; B. v. d. Water en H. v. d. Waeter, Bier vliet.

De Schakel | 1950 | | pagina 2