voor alle Fotowerken en Fototoestellen Sinds 25 jaren ROTH, Breskens voortdurend afwisselen, door namelijk rijen woningen van drie etages te plaatsen naast rijen van tien etages hoog. Bovendien hebben de huizen die langs de wegen en pleinen staan zeker geen eentonige gevellijn. Tenslotte werd voor de openbare gebouwen een speciale architectuur ge bruikt, zoals het stadhuis aangeeft, wat aan het eind van het eerste plein staat. Het hoofdgebouw hiervan heeft een diepe zuilengalerij met een klokken toren er naast van veertien verdiepin gen met een klok en een opengewerkt torentje. Aan het begin van de grote diagonaal lopende weg staan met het front naar de zee gekeerd, twee woon gebouwen van twaalf etages met een toren. De wederopbouw van Le Havre is ontworpen met de- bedoeling om de wetten van de standaardizering en de noodzakelijkheid van een snelle en omvangrijke wederopbouw zó te ge bruiken, dat door eenvoud van rythme en stijl een harmonisch geheel ontstaat. Wie tracht te leren zonder boeken, Gaat met een mandje water zoeken. (Seneca) Wie tracht te zwemmen, zonder leren, Kan dra In grote nood verkeren. (Scheldestroom) DUIVENSPORT. Duiven-Mij. „Nog Sneller" te Breskens. Uitslag prijsvlucht Dourdan op Zondag 16 Juli 1950. Oude duiven. Los 5.45 u. Aank. ie duif 8 u. 56 min. 45 sec., snelh. 1758 m. per min. 1 Jac. Dierx. 2 Iz. d. Jonge M. 3 Faas Mz. 4, 17 R. v. Quekelberghe. 5, 18 A. Quaars. 6, 13, 22, 24 J. Datthijn. 7,9,25 W. Klaaijsen. 8, 15 J. Carels. 10 Iz, Ritico. 11 J. v. d. Broecke. 12 Versprille K. 14 Versprille H. 16 J. Buize. 19, 32 J. d. Meester. 20, 28 Gebr. Jacobs. 21 Iz. Faas. 23 Jn. Pleijte. 26, 27 L. d. Meester. 29 L. v. d. Wege. 30 E. Pieters. 31 H. Oosterling. 33 G. Pleijte. 34 A. Hame- lijnclc. 35 P. Buize. 3.6 A. Haartsen. ie over- duif Verm.-Verd. Idem jonge duiven. Aank. ie duif 9 u. 3 min. 17 sec., snelh. 1698 m. per min. i A. Versprille H. 2 L. v. d. Wege. 3, 15 Iz. Faas. 4, 36 Jac. Dierx. 5, 13 H. Oosterling. 6 J, v. Dierendonck. 7 Jn. Wouttiez. 8, 10, 22 Jac. Heijboer. 9, 12, 16, 20 Verm-Verd. 11 Iz. d. Jonge Az. 14 A. Haartsen. 17 R. v. Quekelberghe. 18, 33 Gebr. Jacobs. 19, 24 W. Bruinooge. 21, 40 Jn. Faas. 23, 39 Jac. Buize. 25 L. d. Meester. 26 G. v. Grol. 27, 29, 38 A. Versprille K. 28 M. d. Visser. 30, 31, 32 W. Fenijn. 34 A. Quaars. 35 J. d. Meester. 37 A. J. Verduijn. 41 G. Boekhout, ie overduif Iz. Ritico. Duivenver. „Strijd in Vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht Dourdan op Zondag 16 Juli 1950. Oude duiven. Los 5.45 u. Aank. ie duif 8 u. 58 min. 53 sec., snelh. 1724 m. per min. 1, 27 Jac. Ras. 2, 45 S. Dusardeijn. 3, 4, 42 H, v. d. Hemel. 5 J. Taalman. 6, 10 J. de Dekker. 7, 15 Iz. Quaars. 8 J. v. Haneghem. 9, 26, 36 Jac. Becu. 11, 46 J. de Krijger. 12, R. Dusardeijn. 13, 21, 24, 40 G. Dusardeijn. 14 C. Brakman. 16, 48 J. de Vlieger. 17, 23, 44 Joh. v. d. Wege. 18, 19 Iz. Vermeulen. 20 J. Frelier. 22 A. Bouwens. 25, 41 J. Ver meulen. 28 A. Manhave. 29 J. Rofack. 30 M. Robijn. 31, 33 J. de Roeck. 32 A. Hendriks. 34 en ie overduif Iz. de Jonge. 35 A. Vinjé. 37 Cl. Schautteet. 38, 43 D. Aarnoutse. 39, 47 P. de Jonge. Idem jonge duiven. Aank. ie duif 9 u. 4 min. 3 sec., snelh. 1680 m. per min. 1 C. Brakman. 2 Joh. v. d. Wege. 3, 14 J. v. Haneghem. 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 25, 26 en ie overduif G. Dusardeijn. 6, 12 Jac. Ras. 17 Cl. Schaut teet. 21 A. Vinjé. 24 A. Manhave. breekt- - dan heeft ze geleefd en is ze gestorven door Mortimers liefdadig heid". „O ja, ik begrijp het". Herrick sprak langzaam, zacht. Ze begon de gehele verschrikking van de situatie - de on veranderlijkheid en de marteling er van, in te zien. „Hoe - afschuwelijk!" „Begrijp je niet," ging Mac voort, alsof hij die gefluisterde uitroep van afkeer niet gehoord had, „begrijp je niet, dat het juist mijn machteloosheid in deze zaak is, die me zo dol maakt? Als ik dat geld verdiend kon hebben -■zelfs al had ik er me levenslang voor tot Mortimers slaaf moeten maken - zou het me niet hebben kunnen sche len. Maar alleen Carol kon de belofte doen die hij verlangde En het is de bitterste gril van het noodlot, dat ik nu meer dan genoeg geld heb voor alles". Herrick zat plotseling met schitte rende ogen overeind op de divan. „Betaal hem dan - betaal hem het geld, dat hij je moeder gaf, terug," riep ze impulsief. „Dan is Carol vrij om van hem af te gaan". Het uitreiken van de diploma's aan de leerlingen van de landbouwhuis- houdschool te Schoondijke heeft altijd een bijzonder karakter, omdat daar de ouders van de leerlingen bij tegenwoor dig mogen zijn. Zo was het ook Dins dagmiddag, toen deze uitreiking plaats vond in de cantine van het arbeiders- logeerkamp, omdat de noodschool geen voldoende ruimte heeft voor zo'n ge legenheid. De belangstelling was ditmaal bij zonder groot, niet alleen van de zijde der ouders, maar ook van officiële zijde. Naast het bestuur en de commissie van toezicht, waren mede aanwezig de voorzitter en de secretaris van de Z.L.M., resp. ir. Geuze en mr. Schlin- geman, benevens de consulente voor het landbouwhuishoudonderwijs, mej. Sikkens. Wegens uitstedigheid was de voorzitter, burgemeester F. A. van Rosevelt, afwezig, waardoor de bijeen komst werd geopend door de heer M. J. Quaak, die een woord van welkom sprak en de leiding daarna overdroeg aan mevr. J. Ramondt, de presidente van de Commissie van Toezicht. Deze noemde het zeer verheugend dat de belangstelling voor het landbouwhuis houdonderwijs zo is toegenomen, on danks de grote moeilijkheden waar mede men te kampen heeft gehad in de jaren na de bevrijding. Dank zij aller medewerking, speciaal de grote stuwkracht van de leerkrachten, is men deze periode thans te boven gekomen en zal straks een nieuwe, moderne school worden betrokken. Na deze korte inleiding volgde een openbare les en kregen de leerlingen heel wat vragen te beantwoorden. Daaruit bleek dat op deze school niet alleen aandacht wordt geschonken aan huishoudelijke bezigheden, maar dat de algemene ontwikkeling tevens niet wordt verwaarloost. Het was ir. Geuze die de diploma's en getuigschriften mocht uitreiken, maar voor hij daartoe overging, uitte hij zijn grote voldoening over de groei van het landbouwhuishoudonderwijs in deze streek. Ook hierin zag spr. een bewijs van het algeheel herstel van W. Zeeuwsch-Vlaanderen. De nieuwe school die straks in gebruik zal worden ge nomen, is het laatste en het beste op dit gebied en overig Zeeland zal daar jaloers op zijn. Spr. vertrouwde er op, dat deze school over gebrek aan leer lingen niet te klagen zal hebben. Het landbouwhuishoudonderwijs is vooreen landbouwstreek van de grootste bete kenis, want het spreekwoord zegt: „Een goed en handig wijf, is het beste voor het bedrijf". De heer Geuze compli menteerde speciaal de directrice, mej. Verhage, met haar herstel en reikte daarna de diploma's uit. Er zijn daar na nog vele gelukwensen uitgesproken; door de heer L. van Dijk, directeur van de Rijkslandbouwwinterschool, door wethouder Joh. de Feijter, namens het gemeentebestuur; door de w.n. direc trice, mej. Spierenburg, die vertelde dat de school dit jaar zelfs met 2 eerste klassen de nieuwe cursus gaat Hij schudde zijn hoofd. „Onmogelijk. Mortimer heeft geen geld gegeven om in geld te worden terugbetaald. Je weet even goed als ik, dat dat contractbreuk zou zijn". „Dat geloof ik ook," gaf ze toe en het licht stierf uit haar gezichtje weg, toen ze de harde waarheid van zijn woorden inzag. „O, Mac, het is een verschrikkelijke toestand". „Ontzettend. Soms ben ik zelf in de verleiding om te zeggen: „ga naar Jem". Maar het zou niets dan ellende voor Carol betekenen. Ze zou, evenmin als ik, ooit de gedachte kunnen ver dragen dat moeder van Mortimers geld geleefd had, tenzij hij er behoorlijk voor was terug betaald. Dat zou haar altijd blijven martelen. En," ging hij ernstig voort, „ze is evenmin het type vrouw om een ongeregelde positie met al de gevolgen er van te kunnen dra gen. Ze is er veel te gevoelig voor - te trots (Wordt vervolgd). beginnen en door de directrice, die bij de aanvang van de nieuwe cursus weer in functie hoopt te komen. Van de leerlingen mocht mej. Spie renburg een geschenk voor de nieuwe school ontvangen. Mevr. Ramondt sprak een slotwoord, waarna de aanwezigen een kopje thee werd aangeboden. Gezellige middag. Daarna was eindelijk de tijd geko men voor de meisjes om de aanwezi gen op een andere wijze bezig te hou den. Er was een aardig programma samengesteld, bestaande uit zang, mu ziek, declamatie, terwijl ook de volks dans niet ontbrak. Het werden een paar gezellige uurtjes. Na afloop wer den de bezoekers in de gelegenheid gesteld het nieuwe schoolgebouw, dat bijna gereed is, te bezichtigen. Leerlingen die een diploma ontvingen voor de 2-jarige primaire cursus Betsy Aarnoudse, AardenburgCorrie Beerens, IJzendijke Tanny Herrebout, Janneke Herrebout en Ina van Baal, Schoondijke Janny den Dekker, Nieuw- vliet; Liesbeth Kareis, Waterlandkerkje; A drie Risseeuw, OostburgJaantje Verduijn, BreskensClaartje Visser, Sluis. 1-jarige cursus. Koken - tuinbouw - naaien Sari le Clercq, RetranchementCoby Cijsouw, Groede Annie Leenhouts en Rie Risseeuw,Breskens; Tine Meijboom, Middelburg; Jaantje Risseeuw, Cadzand; Matty Schmitt en Mary de Snoo, Oost- burg. i-jarige cursus. Koken en Tuinbouw Dien Boeye, Rina Boeye, Biervliet; Rie Jacobs, Lien Woittiez, Breskens; Betsy Risseeuw, Oostburg. 1-jarige cursus. Koken Addy Verplanke, Biervliet. 1-jarige cursus. Naaien Hanna de Hullu, Nieuwvliet; Jo Kools, Cadzand; Heieen Quaak, IJzendijke. Vervolgnaaicursus Primaire opleiding Godelieve Baute, Jo den Hamer en Annie v. d. Slikke, IJzendijke; Marie de Bruijne, Anneke Verduijn, Cadzand; Adrie de Bruijne, Marie v. Weijns- bergen, Schoondijke; Marie Dekker, Mien de Nood, Waterlandkerkje; Catharina Huigh, Groede; Jaantje Leenhouts, Retranchement; Thona de Nood, Oostburg; Gretha Sanders, Sluis. Getuigschrift Costuumnaaien Tanny den Hamer, IJzendijke; Hermien v. d. Hemel, Tanny Salomé, Groede; Janna Leenhouts, Rie Scheele, Retran chement; Lies Provoost, Saar Riemens, Nieuwvliet; Francien Risseeuw, Schoon dijke. Plaatselijk Nieuws Groede. 110-jarig bestaan muziekver. „E.M.M." Daar de muziekvereniging „E.M.M." alhier haar 1 oo-jarig bestaan in 1940 niet kon vieren vanwege de toen heer sende oorlogstoestand, heeft het be stuur thans gemeend om nu het 110- jarig jubileum enigszins feestelijk te moeten herdenken. Er zal daarom op Zondag 17 Sept. a.s. een klein festival plaats vinden, waaraan de zusterver enigingen van Breskens, Schoondijke, Oostburg en Nieuwvliet hun medewer king zullen verlenen. De jaarlijkse wandeltochten. De door de V.V.V. georgani seerde jaarlijkse wandeltochten op Zaterdag en Zondag j.l., zijn evenals vorige jaren weer een groot succes geworden. Zo waren er Zaterdag van de 120 deelnemers aan de 30 en 15 km.-tocht geen uitvallers, zodat aan allen een herinneringsprijs kon worden uitgereikt. De groepsmedailles voor de 30 km. gingen naar 't Zand, Middel burg; de Vitritefabriek, Middelburg en de pers.-afd. van de Amsterd. Bank, Z.-Vlaanderen. Die van de 15 km. verkregen: Achilles, Middelburg en de O.L. school te Oostburg. 's Zondags was de grote dag, daar hier aan evenals vorig jaar, de signaal afdeling van Achilles haar muzikale medewerking verleende en deze show altijd veel belangstelling trekt. Gestart werd door 40 tippelaars voor de 15 en 110 voor de 30-km. tocht. Ook nu waren er geen uitvallers. De groeps- prijzen verwierven nu Achilles, M'burg en Retranchement. Na een rondgang van „E.M.M." tesamen met de signaal afdeling werden op het sportterrein onder leiding van de heer Bal gymna- stiekdemonstraties gegeven, waarvoor veel belangstelling bestond. De heer Hoste sprak bij het einde hartelijke woorden van dank tot Achilles. Breskens Schoolreisjes. Dinsdag maakten de kinderen van de ie, 2e en 3e klasse der O. L. school met hun onderwijzend personeel een reisje naar Knocke. Heden Vrijdag maakten de kinderen van de hoogste klassen een reisje naar Rotterdam, ter bezichtiging van de dierentuin, enz. Uitstapje C. J.C. Zaterdag j.l. maakte de Chr. Jongensclub „Gideon" een uitstapje naar Kapelle. Na eerst het Franse kerkhof bezocht en de toren beklommen te hebben, werden er verschillende spelen gedaan op het sportterrein, o.a. een voet balwedstrijd Kapelle-Breskens, welke door Breskens met 6-^-2 werd gewon nen. Ook werd natuurlijk de kersen boomgaard niet vergeten. Het was voor de jongens een fijne middag. 2e Wibres. Dinsdagavond had een algemene vergadering plaats van de winkeliers vereniging. Het programma voor de van 11-20 Augustus a.s. te houden winkelweek werd vastgesteld als volgt Zaterdag 12 Augustus Optreden van Kees Pruis. Zondag 13 Augustus: Voetbalwed strijd Holland-België. Dinsdag 15 Augustus Concert door de Stoottroepen uit 's-Hertogenbosch. Zaterdag 19 AugustusUitvoering door degymnastiekvereniging „Achilles" uit Middelburg. Zondag 20 Augustus Ballon-opstij ging met mevr. Boesman en concert door het muziekgezelschap „Denderlee" uit Gent met 65 werkende leden, die een prijs hebben behaald in de ere- afdeling. Des namiddags ballonwedstrijd voor kinderen Maandag 21 Augustus: Uitloting der prijzen. Voor deze prijzen zie men de raambiljetten. Dammen. Dinsdag j.l. had in het cafetaria van de heer T. Bril een vriendschappelijke dam wedstrijd plaats tussen Breskens Koudekerke. De uitslag was als volgt 1. le Bleu - Schoenmaker o2 2. Wisse - Vinke 2o 3. Vlieger - C. Geljon afgebroken 4. Hoogstad - A. Koole 2o 5. Basting - M. v. d. Heijde 2o 6. Baden - Koppejan 2o 7. Versprille - Aarnoutse 2o 8. Klaassen - W. v. d. Heide 11 9. Jansen - Brasser 2o 10. Geelhoed - Wielemaker o2 Schel d e beker-z wem wedstrijd. Onder gunstige weersomstandig heden had Zaterdag j.l. de tradionele Scheldebeker-zwemwedstrijd plaats. De eerstaankomende heer was M. van Daatselaar, „De Robben," Hilver sum, die de afstand aflegde in de tijd van 1 u. 30 min. 52.5 sec. De eerst aankomende dame en vijfde in het totaalklassement was Annie Veldhuij- zen, eveneens van „De Robben," in 1 u. 38 min. 4 sec. Ook twee leden van „Scheldestroom" alhier, n.l. de heren Th. Cambier en M. van Meenen, namen aan deze tocht deel en wisten resp. de 14e en 17e plaats te bezetten. Collecten. De vorige week gehouden collecte ten bate der Kinderbescherming bracht f 55,40 op. De Zaterdag j.l. alhier gehouden collecte ten bate van het Hoogeland bracht ruim f 60,- op. Buitengewone drukte. Gisteren is het wel de drukste dag van het seizoen geweest met het vervoer der vreemdelingen. De twee ferryboten hebben de gehéle dag heen en weer gevaren en dan nog stonden

De Schakel | 1950 | | pagina 2