Nelpende handen in Tyrol. DE ZONDEN DER VADEREN. Verwoesting en wederopbouw van Le Havre. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 288 Vrijdag 21 JULI 1950 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR <S DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358297 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Dit ijverige jongetje krijgt twee kommetjes soep, die hij voor zijn lot genootjes op talel zal zetten. Het is een kleine kellner, wiens ouderlijk huis in de Zillerthalse Alpen staat. Hij en de andere kinderen zijn hier gasten van de burgemeester, die eigenaar is van een echte Tyrolse herberg, die hij geheel ten behoeve van zijn kleine be schermelingen heeft beschikbaar gesteld. Doordat zo verschillende personen een handje helpen, is het mogelijk voor allen te zorgen, die gedurende enige weken niet van school naar huis kun nen, omdat er lawines zijn of zware sneeuwval. Het plaatsje Mayrhofen krijgt haar bezoek namelijk van al de omringende bergen en de afstanden zijn niet mals. De Internationale Hulp organisatie voor kinderen, een afdeling van de V.N., zorgt voor regelmatige aanvoer van voedsel, dat via de haven van Triest, in spoorwagons overgeladen kosteloos de bergen in gaat (zo ver als mogelijk is), waar de Oostenrijkse regering weer helpt en nonnen het voedsel klaarmaken en uitdelen. Zoals Mayrhofen bestaan er talrijke dorpen in Centraal Europa, die door de Verenigde Naties geholpen worden. In oorlogstijd gingen deze zorgen het Rode Kruis ter harte, doch daar die per slot een andere taak heeft, besloot de Unicef het over te nemen. Uiteraard stoort men zich niet aan politieke invloeden, doch de te vervullen forma liteiten worden er niet gemakkelijker op, zodra men het IJzeren Gordijn passeert. De gedelegeerden worden in stilte uitgemaakt voor samenzweerders met de partisanen, die er allerwegen in de bergen een toevlucht zochten en soms krachtig opereren. De Unicef heeft zich inmiddels in haar hulp niet bepaald bij soep alleen. Gedroogde melk, vetten en boter, cacao en levertraan arriveren in steeds grotere hoeveelheden op de verschil lende posten. Het laatstgenoemde wordt in nieuwe vormen verstrekt, die een succes bleken, 't Zijn smakelijke cap sules voor de oudere kinderen tot 14 jaar en een afgeteld aantal druppels in een peuterig flesje, dat de 6-jarigen met een glas melk als toegift ont vangen. In Tyrol hoopt iedereen, dat het Oosten nog een hele tijd de begerige vingers thuis zal houden, opdat ten minste haar jeugd de gelegenheid zal krijgen weer jong en sterk te worden, zonder de sporen van de jongste oorlog te moeten ronddragen. J. P. d. K. FEUILLETON 53) door PEDLER. Achter zijn hand gleed een geamu seerde trek over zijn gezicht. „'t Verbaasd mij zelf ook," ant woordde hij. Doch hij gaf geen verdere uitleg en ze kookte inwendig. Hij liet alles op de meest verachtelijke manier aan haar over, dacht ze verontwaardigd. Vanaf de divan waarop ze lag, kon-ze zijn gezicht niet zien; als ze dat wel had gekund, zou ze zijn stizwijgen mis schien anders hebben uitgelegd. „Nu," snauwde ze eindelijk uitda gend, „waarom kwam je dan?" Hij hief het hoofd van zijn hand op en zijn grijze ogen hadden een ver moeide uitdrukking, als de ogen van een man, die, hoewel hij nog vecht, toch een onvermijdelijke nederlaag voor zich ziét. „Ik kwam om mijn excuus te ma ken," zei hij langzaam. Le Havre is ongetwijfeld één der punten waar Frankrijk het zwaarst door de oorlog werd getroffen. Voor de oorlog was het een bloeiende han delsstad met 150.000 inwoners, op drie uur afstand van Parijs, gelegen aan de voet van een brede heuvel en zich uit strekkend over een oppervlakte van ruim vier bij twee kilometerzijn machtige haven bezat toen tien grote dokken, 16 kilometer kaden, een voor haven met een oppervlakte van 75 H.A., ankerplaatsen van 12 meter lengte, zijn pakhuizen en haveninstal laties besloegen tezamen een opper vlakte van 50 H.A. Maar helaas, na de oorlog was van dit alles maar bitter weinig over alleen wat straten in de wijk die het verst van de rivier en de zee verwijderd was alles met elkaar niet meer dan een vierde deel van de vroegere oppervlakte van deze grote handelsstad en zijn dito haven, waar schepen als de lie de France en de Normandië te water waren gelaten om de „blauwe wimpel" te gaan veroveren. In één nacht tijd waren door de ge allieerde bommenwerpers huizen en andere soorten bouwwerken met de grond gelijk gemaakt. Verder hadden „Je excuus te maken?" haperde ze onzeker. Een verontschuldiging was wel het laatste wat ze verwacht had. Hij had niet de indruk gemaakt alsof hij ook maar in het minst boetvaardig was. „Ja, het was beestachtig gemeen van me om die dag bij het meer zo tegen je te spreken ik had er het recht niet toe. En ik hoop, dat je me ver geven wilt. Ik houd me gewoonlijk niet met excuses op," met een korte glimlach, „het is veel gemakkelijker om ze voor jezelf te vinden dan voor an dere mensen - maar misschien had ik toch meer reden voor mijn beroerd humeur die dag dan je vermoed". Er was iets ontwapenends in deze kalme spijtbetuiging en Herrick merkte, dat haar boosheid wegsmolt als sneeuw voor de zon. Ze voelde zelfs spijt op komen over haar eigen aandeel in de twist. De bittere woorden waren, lang niet van één zijde gekomen, maar ze was vrouwelijk genoeg om niet al te gauw te laten merken, dat haar boos heid zo gauw bedaard was. „Mag ik die reden niet weten?" de Duitsers alle dokken, dijken en kaden stelselmatig rustig verwoest. De foto's in die tijd genomen geven een zo verschrikkelijk beeld van een oneindig grote verlatenheid te zien, dat men zich wel afvraagt, waar de Fransen moed vandaan moesten halen om dit troosteloze beeld op te ruimen en weer tot iets goeds te maken maar zij hadden de moed en hieronder laten wij zien hoever zij al met dit reus achtige werk zijn gevorderd. Het dringendst noodzakelijk was natuurlijk om de haven zo gauw moge lijk weer bruikbaar te maken en dus werd hiermee begonnen. Dokken en kaden zijn nu geheel hersteld en hoe wel het beton de gehouwen steen heeft moeten vervangen, varen de schepen weer net als vroeger en in een haast even groot aantal, de haven in en uit. Daar het vóór alles nodig was dat Le Havre eerst zijn bron van activiteit, men zou kunnen zeggen „zijn reden van bestaan" weer intact maakte, is het dus te begrijpen waarom de stad zelf pas veel later aan de beurt kon komen. Toch is men ook hier al aar dig gevorderd het opruimingswerk van puin en mijnen is klaar, er - zijn vele voorlopige barakkenkampen gebouwd om de geteisterden onderdak te ver schaffen. Maar dat is nog niet alles een zeer groot deel van de grond werd vroeg ze. Hij keek haar enigszins verbaasd aan. „Dat is nu toch zeker duidelijk ge noeg, is 't niet?" zei hij. „Het excuus, als je het als zodanig wilt opvatten, is, dat ik Carol zo mogelijk nog meer el lende wil besparen". Carols gezicht, onuitsprekelijk droe vig met de verschrikte, angstige ogen kwam Herrick voor de geest en maakte haar plotseling boos. „Waarom heb je haar ooit die af schuwelijke, oude man laten trouwen, ik snap het niet," barstte ze uit en toen schrok ze van het effect van haar ondoordachte woorden. Macs gezicht was veranderd - het werd langzaam bleek onder de zweep slag van haar verwijt. Zijn gehele ge stalte scheen te verstijven, als dat van een man, die een messtoot krijgt. „Het is het bitterste zelfverwijt van mijn leven, dat ik dat niet kon voor komen," antwoorde hij. „Juist die ene keer, toen het er het meest op aan kwam, was ik totaal machteloos Kan je je voorstellen wat het betekent opgehoogd om de straatwegen en kaden tegen de springvloeden te beschermen, het riolerings- en buizennet is gereed en wacht op de huizen. Maar ook deze beginnen al zichtbaar te worden en kan men reeds zien, hoe Le Havre er in de toekomst zal uitzien. Direct na het beëindigen van de vijandelijkheden, werd het ontwerpen van een gezamenlijk stadsplan opge dragen aan de heren Perret, die al grote bekendheid genoten door de eerste gebouwen waar het gewapend beton niet alleen rationaal was toege past, maar tevens met veel aandacht aan de ^esthetische waarde, zoals het Théatre des Champs-Elysées en. het Musée des Travaux Publics te Parijs doen zien. Daar de verwoestingen nagenoeg ge heel waren opgeruimd en aan de an dere kant de gespaarde wijken geens zins een artistiek of historisch karakter droegen, waren de bouwmeesters vol komen vrij om hun ontwerpen volgens de meest moderne bouwformules te maken, want .nergens behoefden deze te harmoniëren met oude meesterwer ken of schilderachtige oude hoekjes van de stad. Zoals ook de staat naderhand een gedeelte van het werk aan twee parti culiere groepen overliet, vertrouwde hij de bestudering er van aan verschillende architecten toe. De ontwerpers van het oorspronkelijk plan behielden echter een zeker contróle-recht over het ge heel en werden persoonlijk belast met de uitvoering van een grootscheeps opgezet bouwplan, dat eigenlijk het gehele centrum omvatte en hierdoor het stadsbeeld bepaalde. Hiertoe behoorden twee grote plei nen elk van 100 a 150 meter lengte, onderling verbonden door een brede weg die 500 m. verder doorloopt tot aan de voorhaven en daar eindigt in een wandelplaats. De huizen langs het eerste plein en de gebouwen tussen de beide pleinen in, zijn nu afgebouwd en vormen blokken die zeer interessant en leerzaam zijn uit architectonisch oog punt. Het valt inderdaad niet te ontken nen dat het principe van standaardi- zering van de elementen en schemati- zering van de vormen een zekere vrees kan rechtvaardigen aangaande het ef fect van die onafzienbare rij uniforme bouwwerken, telkens weer herhaald over een oneindig grote oppervlakte. Maar wij hebben kunnen constateren dat de stedebouwkundige-architecten het goed gezien hebben en juist alles in het werk stelden om een grote een tonigheid te vermijden. Allereerst heb ben zij dit bereikt door te zorgen, dat de verticale massa's en de horizontale voor een man, om niet in staat te zijn een vrouw die hij lief heeft, te behoe den voor misère?" Het leed in zijn stem was zo intens, dat Herrick haar hart voelde samen krimpen. Ze herinnerde zich wat Carol haar verteld had - dat Mac letterlijk geen cent had bezeten in die tijd, dat hij voor een wekelijks hongerloon op een kantoor zat en zelfs niet in staat was om zijn moeder de noodzakelijke dingen te verschaffen, die haar zwakke gezondheid vereischten. Carol was dus opgeofferd „Maar zelfs nu lijkt het me dikwijls, of je op Sir Francis' hand bent," zei ze weifelend. „Je neemt Carols partij niet op". Zijn gezicht stond ineens onverzoen lijk. „Ik kan er niets aan doen, wat het lijkt. Carol heeft een afspraak gemaakt en moet zich daaraan houden. Onze moeder," het leek of de woorden hem tegen zijn zin ontlokt werden - „onze moeder leefde en stierf van Mortimers geld, geld dat gegeven werd op ze kere condities en als Carol haar woord

De Schakel | 1950 | | pagina 1