BRILLEN Albanië ging van de kaart DE ZONDEN DER VADEREN. 2örüïemaeliei:" E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 287 Vrijdag 14 JULI 1950 BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358297 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra .J Een oorlogsverklaring en een ezeltje aan het ontbijt Onlangs verscheen er weer zo'n spaarzaam berichtje uit Albanië. Voor aanstaande personaliteiten zouden voor Tito hebben gespionneerd. Ze werden gevangen genomen. Maar, laten wij ook bedenken wat Albanië op deze plaats gebracht heeft. Hoe een klein, doch dapper land, van vrije natie werd gedegradeerd tot een hoekje van de Komintern-statenunie. Lente in het land Een frisse nacht geweest. Dat be loofde een warme dag te worden. Ten minste, agent Bérat kon er niet anders van denken, als hij zag hoe helder de lucht al stond boven het nabij gelegen bergland. De klok, boven in het stad huis, waar hij zijn wachtkamertje had, sloeg vijf keer. Het werd tijd, dat hij eens een blokje om ging. Waarvoor was hij anders bij de politie? Hm, opwindend was de dienst niet bepaald en agent Bérat was ook niet van plan zich onnodig moe te maken Ter wijl hij de stoep afliep zag hij nog juist, hoe aan de overkant twee man nen met papieren in de hand, in een glanzend gelakte auto stapten, die snel wegreed in de richting van het paleis plein Agent Bérat schrok heel erg. Het gebouw daar tegenover hem was de Italiaanse ambassade en men pleegde daar nimmer om deze tijd uit te rijden voor een officieel bezoek Als de agent er nog lang over nadacht, kreeg hij er een hartklopping van. Hij wist maar al te goed, wat er de laatste weken gefluisterd werd, over de toe nemende druk van de Italianen op de Albanese regering Vrijwel geruisloos gleed de auto, met de trotse standaard van 't Italiaanse rijk voorop, naar de ingang van het eenvoudige paleis van koning Zogoe. De palfrenier naast de chauffeur stapte aarzelend uit en keek om zich heen. Geen geluid werd gehoord. Het paleis sliep nog stevig. Kennelijk werd geen bezoek verwachtook niet van iemand met een fraai gecalligrafeerde oorlogs verklaring Voor de ogen van de hoge bezoekers ontrolde zich eigenlijk een komisch tafreel. In het licht van de eerste zonnestralen stond een ezeltje, met de achterpoten halverwege de trap en de voorpoten op een bloembak, die hem een smakelijk ontbijt verschafte. Z'n staart zwaaide zorgeloos heen en weer en het kon nog wel een paar uur duren voordat zijn baas, een vijgen koopman, op de gedachte zou komen hier zijn losgebroken lastdrager te zoeken Inmiddels meende de FEUILLETON 52) door PEDLER. „Natuurlijk was het allemaal vooraf beraamd," zei ze somber. „Hij was nooit een ogenblik van plan geweest om in Londen te blijven die nacht. En nu kan Jem helemaal niet meer bij ons aan huis komen". De gedachte deed al de bittere ge belgdheid, die ze gevoeld had die dag van hun twist, weer boven komen en daar het bijna altijd gebeurt, dat een vrouw als ze boos is en verdriet heeft om de ene man, geneigd is om aardiger - veel aardiger dan gewoon lijk - te zijn tegen een ander, was ze al een flink eind op weg om dikke vrienden met Gair Severn te worden, voor ze Kenyon weer ontmoette. Op zekere middag werd hij zonder vooraf aangediend te zijn, haar kleine zitkamer binnen gelaten, waar Lady Bridget en Billy met Severn en de dominee thee zaten te drinken. In haar OOSTBURG huisbewaarder een autoportier te heb ben horen slaan, en schoof op de eerste verdieping een raam open, om te kijken. De man schrok zö, dat hij het weer met een klap dichtsloeg, zodat de palfrenier nog juist iemand in nacht hemd schielijk zag verdwijnen. Toen kwam de officier van de wacht een zijdeur uitrennen, op z'n kousen, wat echter voldoende ceremonieel was om de hoge vertegenwoordigers van de Duce uit de staatsiecarrosserie te hijsen. De officier van de wacht kreeg het doel van hun komst te horen. Maar hij schrok niet, hij grinnikte een beetje. Alle leden van de koninklijke familie waren gisteren weggegaan, vertelde hij, en ook de adjudanten waren afwezig. Hij zou binnen eens gaan kijken, wie de boodschap zou kunnen aannemen. Zo ging het op die eerste Paasdag van April 1939, in Tirana, de hoofd stad van het koninkrijk Albanië. Toen de Italiaanse diplomatieke vertegen woordigers hun papieren hadden afge geven in het paleis, voegden zich twee andere auto's van de ambassade bij hen, en reden ze tezamen snel weg in de richting van de Italiaanse grens. Een uur later verscheen een formatie Italiaanse bommenwerpers boven Tirana en er vielen bommen, ook op het paleis van koning Zogoe, die echter allang bij zijn troepen zat om een poging te wagen het Italiaanse leger tegen te hoyden. Zijn modernisering van dit wapen was volgens de Italiaanse woordvoerders juist de laatste eigen zinnige maatregel, die de maat van hun geduld deed overlopen- Koning Zogoe werd namelijk in dit verband beschuldigd van oorlogsvoorbereiding tegen zijn buurman, koning Peter van Yoego-Slavië, en (o, ironie der diplo matieke woordkeus) dit zou het even wicht op de Balkan ernstig in gevaar gebracht hebben. Een doller smoesje tegen de hulpvaardige, vredelievende Albanese vorst was nauwelijks denk baar. Feitelijk had Zogoe maar de be schikking over zegge één behoorlijk aangekleed bataljon, waarvoor hij enige Franse legerdepöts had opgekocht Een gemakkelijke buit. Lange rookslierten wezen in de ha venstad Durazzo de plaatsen aan, waar de Italiaanse luchtmacht voltreffers had geplaatst, of de granaten van de Ita liaanse Marine waren ingeslagen. De verdedigers voelden zich het sterkst in hun kleine fortificaties achter de ha- hart dankte Herrick de goden dat ze niet alleen was - wat heel licht mo gelijk had kunnen zijn. De tegenwoordigheid van anderen, die niets wisten van een twist tussen hen, hielp, om de pijnlijkheid van deze eerste ontmoeting te bemantelen en onder dekking van de algemene con versatie viel haar plotselinge stilheid niet op behalve aan één persoon. Se vern, op zijn quivive door de herinne ring aan Barbara's impulsief: „Boven dien is Mac verliefd op haar," ontging de lichte verlegenheid niet. die Kenyons komst veroorzaakte en hij merkte ook een zeker veelzeggend gebrek aan spontaniteit op in de manier, waarop ze tegen elkaar spraken. Hij miste de sleutel tot de situatie, maar hi] had intuïtie genoeg om te voelen, dat er iets haperde. Zijn eigen houding was even lucht hartig en onbezorgd als altijd en toen het ongeval van Herrick ter sprake kwam, beschreef hij Kenyon het ge hele voorval met het air van bezitter dat deze laatste meer dan hinderlijk vond. venkaden. Geen Albanees werd moe, tot het uiterste de vijand te beletten de stad te betreden. Juist gelost ma teriaal werd onder dekking van enige kleine automatische wapens, in stelling gebracht voor de toegang tot de hoofd straat. Vuren maar, tot de laatste pa troon Het is aan deze dappere man nen te danken geweest, dat het leger zich voor de capitulatie in de bergen in veiligheid kon brengen en dat de koning met zijn getrouwen tijdig het land kon verlaten. Toen werd de naam Albanië doorgestreept op de staf kaarten. Strategisch gezien was het belang rijk, dat Italië over beide oevers van de Adriatische Zee toezicht had ver worven. O wee, als dat koekkoeksjong begon te groeien. Of, zoals later im mers gebeurde, het koekkoeksjong hulp kreeg van de Duitse Adelaar! Stuk voor stuk verdwenen de Balkanlanden over de rand van het nest Albanië in 1939, Italië liet z'n biceps zien. De wereld kwam in rep en roer. Het schokte ons. De As Rome-Berlijn werkte! Men hoorde de dictators brallen voor de radio, over het machtige rijk dat ze bouwden en over het grote succes dat ze verwachtten. Het was niet voor het eerst in de geschiedenis, dat Albanië door de laar zen van geweldenaren vertrapt werd. Was het eertijds niet ingelijfd bij Illy- rië, dat onder Macedonisch en daarna onder Romeins opperbestuur stond? Het was toen al een beschaafd land. Met een bevolking, harder dan het leven zelf, harder dan de onredelijkste eisen zijn konden. Later ging daar wat van verloren. Ja, daar kunnen de arme Moslims, zelfstandige boertjes op afge legen plaatsen, een weetgierig mens veel van vertellen. De keizers van By zantium zwaaiden met gewetenloze willekeur de scepter over het Alba nese land. Zij lieten de bewoners beur telings in de waan, vrienden of vijan den te zijn. Hun onverzoenlijkste vij anden echter waren de Turken, die op het toppunt van hun macht zelfs tot Weenen doordrongen. Alleen Albanië liet niet over zich lopen. Zij prikkelden hun buurvolken tot verzet en vormden een groot leger samen met de Venetiërs, Slaven en Hongaren. Zij drongen de Turken terug aan verschillende kanten. Dat ging goed tot, in 1389, de Turkse legers hun opmars afbraken omdat veel van hun „Het was een bof dat ik er net was," eindigde hij. „Wie de goden lief hebben, hoeven niet beslist jong te sterven. Hen wordt integendeel toege staan om schone dames uit natte me ren te halen. Ik weet dus dat de go den mij liefhebben". „Ik veronderstel, dat niemand-er kalm bij zou zijn blijven staan als hij een vrouw door het ijs zag zakken, afgezien of de goden hem liefhebben of niet," zei Kenyon met zekere bit terheid in zijn toon. „Natuurlijk niet," antwoordde Gair genoegelijk. „Maar de hele mise-en- scene was zo goed. Daar stond ik" - met zijn hand gebarend - „precies op het juiste moment, net als de held in een film, brandy-fles en alles compleet dank zij mijn knecht, die hem op het laatste ogenblik nog in mijn zak stopte omdat het zo beestachtig koud was die dag". „Het had iedereen kunnen gebeuren," antwoordde Mac kleinerend. „Ik was een half uur tevoren ook bij het meer. En Beresford ook". Een ogenblik ont moetten zijn ogen en die van Herrick bekwaamste veldheren het leven ge laten hadden, en met wat wij de „consolidatie" van hun stellingen zou den noemen, begonnen. Het Albanese leger werd bij Kossova teruggeslagen en binnen enkele weken was Albanië ook een Turkse provincie geworden. De druk varf de bezetter moge in de loop der eeuwen aanmerkelijk zijn ver minderd, en het verzet der Albanezen nimmer te vangen in de onbegaanbare gebergten, feitelijk is dit land pas in 1913 onafhankelijk en zelfstandig ge worden. Dat kon door de Londense Conferentie, waar besloten werd tot stichting van een vrij vorstendom, dat men elkaar niet zou betwisten, op de Balkan. De geschiedenis bewijst, dat dit geen al te ongelukkige greep is geweest. Gedurende enige jaren droe gen de buren geen land meer sympathie toe, dan Albanië, met het bestaan waarvan men, diplomatiek de grote mogendheden complimenteerde! Ge makkelijk is de stichting niet geweest en de geschriften spreken van de wan hoop of het wel óóit „lukken" zou. Na 1913 heeft het administratief zeven jaar geduurd. Men zal zich herinneren, dat Nederland het genoegen had, de organisatie van leger en politie op zich te moeten nemen. De missie werd geen succes, maar de gekozen Nederlandse officieren deden wat ze konden. Terwijl ze nog bezig waren orde te scheppen in de procedure van „vraag en aanbod" (slechts weinigen kwamen in aanmer king), werd het oud-Kamerlid Thomson vermoord gevonden. (1914). Koning Zogoe komt uiteindelijk de eer toe, Albanië orde, rust en een bestaan te hebben gegeven - tot de noodlottige Paasdagen van 1939 kwamen. In afwachting. Samen met koningin Geraldine kan Zogoe nog steeds weinig anders doen dan afwachten. De tegenwoordige re gering is uitsluitend samengesteld uit mensen, die volledig bereid waren zich naar de wil van Moskou te schikken. De „bevrijding," een woord dat de Albanezen niet kennen, betekende in 1945 niets anders dan wisseling van bezetter - wat aanvankelijk nogal ge ruisloos gebeurde. Aangezien de be volking zich politiek onwetend hield, vielen er niet veel slachtoffers. Nader hand, toen de klauw van Stalin hen allen vaster omsloot, werden de rege ringskringen beter uitgeknepen. Prac- tisch heeft Albanië op het ogenblik dientengevolge opgehouden te bestaan. Heel stil, heel zwakjes, zullen de har ten der Albanezen blijven kloppen voor hun rechtmatige koning - en de hun kering naar vrijheid zal altijd in hun ogen te lezen staan. Britse zeelieden hebben ontdekt, dat elkaar, om direct weer een andere kant uit te kijken. „Natuurlijk," gaf Gair onverstoor baar toe. Hij had enorm plezier. „Ik heb het alleen maar over het feit, dat ik zo bofte, door net op het juiste moment daar te zijn". „Och, stik met je boffen," barstte Kenyon prikkelbaar uit. Lady Bridget schaterde het uit. „Jullie zijn allebei dwaas," riep ze. „Herrick, je moet beslist Billy, Jem en Mac de gelegenheid geven om je beurt om beurt te redden, dan zullen ze pas het gevoel krijgen, dat alle mensen gelijk zijn". Zo werd in de smeltkroes van het algemene gelach de bedekte vijandig heid,, die achter de plagende schermut seling gescholen had, tijdelijk opgelost. Kort daarop stond Alec Fane op. „Ik moet eens gaan," zei hij. ,,'k Ben blij, dat je zoveel beter bent, Herrick," ging hij voort, haar met een zeer har telijke blik aanziende, terwijl hij haar de hand schudde. „Als je zo doorgaat kun je over een paar dagen weer op jacht". Hij wendde zich tot zijn half-

De Schakel | 1950 | | pagina 1