PAS-FOTO naar ROTH Breskens Muziekfeest te Retrenchement. Sambo en Jocko, van een leeuw en een aap. toch succes gehad? Laten we niet te optimistisch zijn. De gruwelverhalen vinden we mogelijk wat minder in boekjesvorm, maar ze vergiftigen nog altijd de vele obscure kinderblaadjes die hier te lande verschijnen, maar nog meer worden ingevoerd. En het merk waardige is, dat vele ouders dit niet beseffen en alles accepteren wat zich onder de een of andere dwaze naam als jeugdblad aandient. Het is reeds eerder opgemerkt de strijd tegen de ongezonde sensatie- lectuur voor de jeugd kan slechts ge voerd worden, door er iets beters voor in de plaats te stellen. Het is daarom verheugend, dat wij hier van een ge slaagd initiatief van de Stichting IVIO kunnen berichten, die ons enkele num mers toezond van de IVIO-jeugdkrant. Een keurig verzorgd veertiendaags orgaan voor jongens en meisjes van io tot 16 jaar, waaraan kinderschrijvers en -schijfsters van naam, bevoegde paedagogen en bekwame journalisten meewerken. De inhoud van het frisse, actuele en leerzame nieuwe blad be staat uit spannende verhalen, wereld nieuws, interessante reportages, puzzles, sport, techniek, knutselwerk enz. Ook de illustraties zijn keurig verzorgd. Wanneer u nader kennis wilt maken met dit nieuwe en krachtige wapen tegen de „moord-in-beeld"-lectuur, vraagt u dan eens een proefnummer aan bij de Stichting IVIO, Westeinde 13-15, Amsterdam C. Zwemmen is de beste voor zorg tegen verdrinken. SCHELDESTROOM. DUIVENSPORT. Duiven-Mij.Nog Sneller" te Breskens. Uitslag prijsvlucht Dourdan op Zondag 11 Juni 1950. Los 5.30 u. Aank. ie duif 10 u. 50 min. 49 sec., snelh. 1049 m. per min. 1, 45 A. Versprille H. 2, 39, 46 J. d. Meester. 3, 5, 27, 42 G. Pleijte. 4, 11 Iz. Porreij. 6, 12, 14, 19, 20, 23, 35 P. Buize. 7, 26, 32, 44 J. Datthijn. 8 J. Carels. 9, 33 W. Fenijn. 10, 30 W. Klaaijsen. 13, 17 R. v. Quekelberghe. 15, 38 L. v. d. Wege. t6, 41 J. v. d. Broecke. 18, 43 P. v. d. Walle. 21, 24 Verm-Verd. 22 W. v. d. Burg. 25 M. d. Visser. 28, 29 J. Faas. 31 P. Blaakman 34 en ie overduif A. Bonde- wel. 36 Gebr. Jacobs. 37 J. Maas. 40 I. Riteco. 47 Iz. d. Jonge A. 48 Quaars L. Duivenver. „Strijd in Vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht Dourdan op Zondag 11 Juni 1950. Los 5.30 u. Aank. ie duif 10 u. 46 min. 49 sec., snelh. 1055 m. per min. 1 J. d. Dekker. 2, 3 H. v. d. Hemel. 4 en ieoverduif j. Vermeulen. 5, 20,32s.Dusardeijn. 6 F. v. d. Wege. 7 Iz. Maas. 8, 18 Joh. v. d. Wege. 9, 10, 12, 38 G. Dusardeijn. 11, 19,28, 35 R. Dusardeiju 13 C. de Poorter. 14, 37 Abr. Verstrate. r5 A. Bouwens. 16, 24 Iz. Ver meulen. 17, 33 J. Frelier. 21 Vinjé. 22 C. v. Hoeve. 23 Ch. de Poorter. 25 W. Fenijn Zn. 26, 41 Jac. Ras. 27 C. Verstrate. 29 A. Hendriks. 30, 31 J. d. Krijger. 34 C. Brak man. 36, 40 A. v. Gijs. 36 J. Ras-Min. 42 J. v. Haneghem. SchoondijkseConcours- Verzendingsbond Uitslag Bondsvlucht Dourdan op Zondag 11 Juni 1950. Los 5.30 u. Aank. ie duif 10 u. 38 min. 43 sec., snelh. 1050 m. per min. 1, 23» 33 en ie overduif C. v. d. Walle SI. 2, 10 P. v. Rattingen Bv. 3 J. d. Meester Br. 4 P. Groosman IJz. 5, 7, 55 G. Pleijte Br. 6, 20 Iz. Porreij Br. 8, 14, 40 P. Huigh Sch. 9, 22, 29, 38, 39, 48 P. Buize Br. 11, 52, 54 J. Datthijn Br. 12 E. Temmerman H. 13 J. Carels Br. 15 W. Fenijn Br. 16, 27 L. d. Meester Br. l7i 5^ Ch. d. Poorter SI. 18 C. Souleman H. 19, 62 W. Klaaijsen Br. 21, 25, 57 Th. de Srnidt Br. 24, 33 R. v. Quekelberghe Br. 26, gebracht had. Maar nu stelde Collins kalmpjes voor dat zij en de man, die bij baar was, samen thee zouden drinken, een gewone gang van zaken bij een mid- dagbezoek, hetzij mannelijk of vrouwe lijk, behalve bij Jem Het was een duivelse verleiding - hoewel er moei lijk iets minder duivels te bedenken was dan de eerbiedwaardige, grijze oude butler. Ze aarzelde en was verloren. Er was eigenlijk geen enkele geldige reden waarom zij en Jem het genot van el- kaars gezelschap niet nog een beetje langer zouden genieten. Ze wisten beiden hoe oprecht hun bedoelingen waren Sir Francis was uit de stad ze zouden waarschijnlijk weken, mis schien wel maanden moeten teren op dit korte poosje van samenzijn. Carol had met plotselinge roekeloze beslistheid gezegd „O, breng de thee maar in de blauwe salon, Collins". En zo hadden ze samen in de eigen aardige, zeskantige kamer met de go- belinwanden, vaag en verbleekt door Voor een goedgelijkende 28, 31 G. Dusardeijn Gr. 30 P. Delleart IJz. 32 J. v. d. Broeke Br. 35 P. Broek SI. 36, 45 P. Pijcke H. 37 P. v. d. Walle Br. 41 M. Goedhals Sch. 42, 44 M. Devenij IJz. 43, 49 Verm.-Verd. Br. 46 Jn. Dondt IJz. 47 Gebr. Temmerman H. 50, 51 E. Pieters Br. 53 O. d. Meijer SI. 58, 61 Jn. Faas Br. 59 G. Stijaart Sp. 60 J. Faas Mz. Br. 63 J. v. Gijs Br. 64 H.'Groosman IJz. 65 P. Blaakman Br. Geheel Rètranchement was Zaterdag in vlaggentooi, dus was er feest. Er was reden om feest te vieren, omdat op die dag de inwijding plaats had van de nieuwe muziektent. Deze nieuwe muziektent is er intussen niet zomaar gekomen, er is n.l. wel het een en an der aan voorafgegaan. Laten wij daar om in het kort iets daarvan vertellen. Retranchement heeft een mooie mu ziekvereniging, n.l. „Ons Genoegen" en dus had men ook een muziektent. Het was een uitneembare kiosk. Zoals in de meeste gemeenten in ons landje van Cadzand, kwam ook deze kleine ge meente niet zonder kleerscheuren door de oorlog, al werd er gelukkig weinig verwoest. De muziektent is echter ge sneuveld, terwijl „Ons Genoegen" na de bevrijding, dringend gebrek had aan instrumenten. Die instrumenten zijn er gekomen, dank zij een bazar, maar toen waren de centjes dan ook ver op. Wat is nu een gemeente met een goede muziekvereniging en geen mu ziektent? Opnieuw een bazar organise ren was niet wenselijk, dus zon men op andere middelen. Wanneer men de tent zelf eens bouwde? Dat voorstel vond weerklank. Maar het materiaal? Ja, dat kost geld. Burgemeester Leenhouts bracht ten slotte oplossing en voteerde f 2000,- uit de gemeentekas voor de aankoop van materialen, echter onder voorwaar de, dat de bouw gratis door eigen krachten zou geschieden. De heer C. Zuidweg, de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, maakte gratis een ontwerp en bleef zich, ook bij de bouw, evenals de op zichter, de heer Boogaard, persoonlijk interesseren. Op 7 Maart werd de eerste spade in de grond gestoken en sinds die tijd is er met vereende krachten gewerkt, alles pro deo. De gehele ge meente was er trots op, nu eens iets moois te maken en het resultaat is dan ook werkelijk verbluffend. Zo w<?s het Zaterdag de grote dag van de inwijding. In de school had eerst eeri bijeenkomst plaats van allen die hadden medegewerkt en dat waren er velen. Natuurlijk was ook het ge meentebestuur en de heren Zuidweg en Boogaard present Er zijn daar hartelijke woorden gesproken door de voorzitter en de secretaris van „Ons Genoegen," resp. de heren C. J. Almekinders en C. Lauret. Intussen waren de muziekverenigingen ,,Ons Genoegen" uit Vlissingen, „Apol lo" uit Sluis, „Excelsior" uit Cadzand, „Nut en Genoegen" uit Nieuwvliet en „Veronica" uit Zuidzande gearriveerd, om het feest op te luisteren. De bestu- de tijd, thee gedronken en hadden ge sproken of gezwegen samen, zoals al leen mensen kunnen doen die elkaar waarlijk liefhebben en begrijpen. En dat alles werd samengevat in Carols „Het is een heerlijke dag geweest, Jem". Terwijl ze sprak sloeg ze haar ogen - nu kinderogen, zacht en stralend, naar hem op. Met een heftige bewe ging gooide hij zijn sigaret in het vuur. „God gave, dat al je dagen geluk kig konden zijn," zei hij en zijn stem klonk niet erg vast. Ze lachte even. „Nu vraag je te veel. Ik geloof niet, dat iemand dat overkomt, jij wel?" „Nee, dat denk ik ook niet. Maar verdriet en zorgen, die je kunt delen, zijn heel anders dan die je alleen moet dragen. Als er enige kans was in de toekomst Hij hield op en ging toen voort: „Als hij maar probeerde je gelukkig te maken zou ik het beter kunnen dragen, maar het maakt het zo ondragelijk dat ik weet, dat jou leven zo moeilijk is". (Wordt vervolgd). ren werden op het gemeentehuis ont vangen en toegesproken door burge meester Leenhouts, die er op wees, dat een kleine gemeente tot grote din gen in staat kan zijn, hetgeen in Re tranchement was bewezen. Na deze korte plechtigheid maakten de korpsen een muzikale wandeling door de ge meente, waarbij zelfs Terhofstede niet werd vergeten. Toen nestelde de plaatselijke vereni ging zich op de tent en droeg de heer J Scheerens, de voorman van de bou wers, die de naam super-visor had ver worven, de kiosk over aan de gemeente. Burgemeester Leenhouts aanvaardde deze kiosk zeer gaarne en zeide zeer getroffen te zijn door de grote saam horigheid van zijn gemeentenaren. Deze muziekkiosk, omgeven door een plant soen, is een waar sieraad voor de ge meente. Hij eindigde zijn toespraak met een driewerf „hoera" op de muziek vereniging. Dan klonk het „Wilhelmus" en was de officiële plechtigheid geëin digd. Om beurten musiceerden de korp sen daarna op de nieuwe tent en tot laat in de avond werd er muziek ge maakt. Er was veel belangstelling en er heerste een ware feeststemming. WIELERSPORT. Roks wint te Aardenburg. Maandagmiddag had te Aardenburg, ter gelegenheid van de kermis, een wegwedstrijd voor amateurs en nieuwe lingen plaats, over een afstand van 100 km. Er waren 90 deelnemers. De voornaamste uitslag was: 1. M. Roks, Sprundel, 2 u. 35 min.; 2. A. van Oers, Langeweg, 2 u. 38 min.; 3. C. Witteveen, Amsterdam; 4. I. Man gelaars, Hoogerheide; 5» L. Campineau, Breda; 6. P. J. Braspenninx, Zundert; 7. C. Verstraaten, Breda; 8. M. Drost, Haarlem; 9. A. Braspenninx, Zundert; 10. G. Lameire, Maldeghem (B). 6e ronde van Schoondijke. Ter gelegenheid van Schoondijkse kermis zal Maandag 3 Juli a.s. de 6e ronde van Schoondijke voor amateurs plaats hebben. Plaatselijk Nieuws Groede. Autobotsing. Op het kruispunt Rofack kwamen Zaterdagavond j.l. twee Belgische auto's met elkaar in botsing, tengevolge waarvan een der auto's in de nabij gelegen sloot terechtkwam. De inzit tenden kwamen, behoudens éen dame, die licht verwond werd, met de schrik vrij. Aardenburg. Brand. In een opslagplaats van kunstmest, riet en stro van de landbouwer P. A. H. in de Valeiskreek alhier, brak Za terdagmiddag brand uit. Het schuurtje, dat niet verzekerd was, brandde geheel uit. Dank zij de brandweer, die spoe dig ter plaatse was en mede de gunstige wind, konden de belendende percelen behouden blijven. Nieuwvliet Benoeming. Tot kantonnier ie klas bij de Prov. Waterstaat is benoemd de heer J. A. van der Lijcke alhier. Opening badseizoen. Zondag heerste op het zeestrand alhier, waar het badseizoen officieel geopend werd, een gezellige drukte. Nadat de Nieuwvlietse fanfare „Nut en Genoegen" een feestmars ten ge hore had bracht nam de heer Dekker, voorzitter der V.V.V. het woord. Hij deelde mede, dat de burgemeester wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Verder wekte hij alle inwo ners van deze gemeente op om de V.V.V.-afdeling alhier te steunen. Ook sprak hij de hoop uit dat het 'badsei zoen 1950 een goed seizoen zou worden. Tot slot gaf de fanfare nog een uitge breid muzikaal programma. Oostburg Adviesbureau oorlogsgetroffenen. Alhier zal op Dinsdag 20 Juni a.s. tussen 19-22 uur in het hotel Mabe- soone een zitting worden gehouden door de Stichting „Het Zuiden 1948", reizend adviesbureau voor oorlogsge troffenen. Schoolreisje. Vrijdag hebben de leerlingen van de 3e en 4e klasse der Openbare lagere school een onvergetelijke dag gehad, 's Morgens omstreeks 7 uur vertrok men vergezeld van het onder wijzend personeel met een autobus naar Antwerpen. Alleen de autotocht was voor de kinderen al een attractie. In Antwerpen werd de dierentuin bezocht, waarna vele bezienswaardigheden in deze grote havenstad werden bezichtigd. Cadzand Nieuw jeugdgebouw. Zaterdagmiddag is het nieuwe jeugd gebouw van de Ned. Herv. Gemeente officieel door de kerkvoogdij overge dragen aan de kerkeraad. De president kerkvoogd, dokter Timmer, dankte allen die aan de bouw hadden mede gewerkt, in het bijzonder de architect, de heer Rosenkranz te 'Oostburg. Het gebouw draagt de naam „Het Zwin". Ds. ten Cate aanvaardde namens de kerkeraad het gebouw en sprak de hoop uit, dat het zou mogen bijdragen tot de groei en bloei van het vereni gingsleven in de gemeente. Verder voerden nog het woord Ds. Fournier als praeses van de classis IJzendijke, Ds. Enker en Ds. Talma, als oud-predikanten van Cadzand, Ds. Praas als predikant van de Vrij Evang. Gemeente en Wika van Vliet als direc teur van het vormingscentrum „Hede- nesse". Bij afwezigheid van de burge meester, bracht wethouder P. M. van Iwaarden de gelukwensen van het ge meentebestuur over. Nog dezelfde avond werd er een uitvoering in gegeven, waaraan werd medegewerkt door de Zondagschool, de vrouwenvereniging en de Jong Hervormden. De leiding had Ds. ten Cate. Er was declamatie en zang, zowel solo- als zang van de Zondag schoolkinderen, welke laatste de pre sident-kerkvoogd, dokter Timmer, een paar wandkaarten aanboden onder het opzeggen van een toepasselijk gedicht, Neef komt nu plots'ling weer bij zinnen Hij denkt: „Ik moet en zal er uit!" In 't perk daarnaast staat buurman [Langhals, En neeflief neemt een kloek besluit Met één sprong suizend dpor de lucht Neemt hij langs Langhals 'kop de vlucht. Hij sliert langs Langhals naar beneden Als zat hij op een rodelbaan; Komt, bevend over al zijn leden, Weer veilig op de grond te staan Want Langhals is een heel braaf dier, En geeft om mensenvlees geen zier.

De Schakel | 1950 | | pagina 2