BRILLEN ^rillemaeftei:" OOSTBURO heeft, moet in een speciale inrichting verpleegd worden. De werkelijkheid is nu ook, dat de mogelijkheid van de derde wereldoorlog bestaat. Genoemde generaal verwacht het begin daarvan op dezelfde wijze als de Blitz van Hit- Ier en de aanval op Pearl Harbour, onverwacht en diplomatiek voorafge gaan door bewust misleidende woor den. Echter ditmaal rechtstreeks op de U.S.A., niet door de lucht, maar per duikboot Zowel langs de Oost zeekust als, voor Albanië, in de Adri- atische zee, doet Stalin niet anders dan, met Duitse hulp, enorme duik bootbases bouwen, bovendien liggen op de Russische scheepswerven talrijke U-boten, van een geheel vernieuwd type, met de modernste snufjes uit de Duitse oorlogspraktijk. Wie de uitwerking van een atoombom onder water kent, zowel de primaire als de secundaire verschijnselen, weet, dat het gemakkelijk is, de grootste Amerikaanse havensteden op r dag te verwoesten. Generaal Knerr heeft daarvoor ge noemd New York, Baltimore, Boston, Norfolk, San Francisco en Seattle. Van zelfsprekend is Amerika niet van plan dit zomaar toe te laten, doch de situ atie is duidelijk genoeg. Ja, en nu, ook processor Einstein ziet al wat er uit zijn handen is gegroeid, hij, de grootste onder de groten, in zijn 71 e levensjaar, een eenzame grijsaard, een burger van deze wereld, Uw medemens Misschien, dat hij het wezen der din gen, toch weldra zal kennen Jack P. de Klerk. Een hond, die niet kwispelt. Een kat, die niet spint en Een mens, die niet zwemt Daar mankeert wat aan. SCHELDESTROOM. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid: der Redactie 40-jarig onderwijzersjubileum. De buurtschap Driewegen (gemeente Biervliet) bezit alleen een school. Naast deze school woont het hoofd J. J. de Vogelaar. De kinderen heeft hij niet alleen lezen, schrijven en rekenen ge leerd, maar ook door zijn onderwijs vormde hij ze tot zelfstandige mensen in de samenleving. Na de schooltijd volgde de heer De Vogelaar met belangstelling het leven van zijn oud-leerlingen. Velen klopten om raad aan het 4: schoolhuis aan. Bij bijzondere dagen toonde de hoofd onderwijzer zijn vriendelijke belang stelling. 1 Juli zal het 40 jaar geleden zijn, dat hij als onderwijzer begon. Een comité heeft het plan opgevat de grijze meester bij die gelegenheid te huldigen Het Gemeentebestuur gaf toestemming met een lijst in Driewegen rond te gaan. Vele oud-leerlingen, die naar elders vertrokken, zullen gaarne voor dit doel een gave willen geven. De voorzitter van het comité, A. den Hamer, Driewegen 437, zal deze gaarne ontvangen, terwijl U ze per giro kunt overmaken aan Ds. H. C. P. M. Wie bosch, Markt'248, Biervliet, nr. 199743. Het is het comité onmogelijk alle oud-leerlingen van de heer de Voge laar op te sporen. Daarom dankt het Uwe redactie zeer deze plaatsruimte te hebben afgestaan om op deze wijze velen te bereiken. uit een gat in het ijs te komen". „Hoe kwam je zo juist op dat mo ment daar? Ik had er geen flauw idee van dat jij in de pastorie logeerde". „Ik was pas een half uur geleden uit de stad gekomen en was naar het meer gewandeld om eens te kijken hoe dat er uitzag en kwam net in tijds om Miss Waylen er uit te halen. Het begon te dooien en toen ik haar naar het verste eind zag rijden, waar het ijs altijd het eerst slecht wordt, riep ik dat ze moest stilstaan. Ik geloof niet dat ze me hoorde. Ik vloog haar dus achterna maar ik was natuurlijk te voet en dus was ze me op schaatsen een heel eind voor; ik kwam maar juist op het nippertje". „Goddank dat je op tijd kwam," zei Mim met verdacht schitterende ogen. „Als er iets met Herrick zou gebeurd zijn, zou het geloof ik mijn hart ge broken hebben. Ze is het liefste, har- lijkste kind van de wereld". Er kwam een vreemde gloed in Se- verns ogen. „Ik ben geneigd het met u eens te zijn," zei hij. Voetbal. Ondanks de tropische hitte is er Zondag nog een stevig partijtje ge speeld. Voor de landscompetitie werd Blauw-wit in Brunssum volgens de regelen der kunst ingemaakt door Lim- burgia. Het mag nu wel voor zeker worden aangenomen dat het kampioen schap dit jaar naar Limburg gaat. Ajax werkte zich van de onderste plaats door de 2-0 zege op Ensche- dese Boys. Voor onze Zeeuwse 2e klassers was er Zondag slecht nieuws. Weliswaar won de Zeeuwen van Hero, maar M. O. C. werkte zich in Terneuzen in de 2e klasse door een 2-0 zege op Ter- neuzen. Alzo verdwijnt weer een Zeeuwse club uit de 2e klasse en moet onze provincie dus volstaan met slechts 2 2e klasse-clubs. Een pover figuur. Biervliet won ook haar laatste pro motiewedstrijd tegen Hoofdplaat, zodat de 4e klasse wordt versterkt met Hoofd plaat en Hontenisse, terwijl Schoondijke vermoedelijk zal verdwijnen. Er is weliswaar nog een klein kansje, maar of Schoondijke dat zal weten te be nutten, betwijfelen wij sterk. En nu naar het strand en de voetbal laten wij een tijdje rusten. Plaatselijk Nieuws Schoondijke. Eindles Lagere Landbouwschool. In de lagere landbouwschool alhier was Maandagmiddag een groot gezel schap bijeen gekomen, om getuige te zijn van de openbare eindlessen. Daar was allereerst het bestuur der school, de commissie van toezicht, de Rijks ambtenaar belast met het toezicht op het lager landbouwonderwijs, ir. Ver steeg, de directeur van de Rijksland- bouwwinterschool, de heer L. van Dijk en vele ouders van leerlingen, waarbij speciaal de dames overheersten. Burgemeester F. A. van Rosevelr, voorzitter van het bestuur, sprak een woord van welkom, waarna de leerlin gen van de eerste klasse hun rapport ontvingen van het hoofd der school, de heer P J. L. de Rijk Het bleek dat deze klasse behoorlijk werk had gele verd. Hetzelfde geschiedde met de leer lingen van de tweede klasse, doch die van de derde klasse, die bevorderd wa ren naar de vierde klasse, ontkwamen niet aan een openbare les, waarbij spe ciaal scheikunde en de grondkennis werden behandeld Ook deze klasse was over het algemeen goed te noemen, hoewel er enkele moeilijke leerlingen bleken te zijn. Nadat verversingen waren aangebo den (een welkome afwisseling bij deze temperatuur), kwamen de jongens die hun einddiploma hadden behaald aan de beurt. De heer de Rijk maakte het hen niet al te gemakkelijk, maar het bleek al spoedig dat de leerstof er goed inzat. Ook ir. Versteeg nam deze kna pen nog eens goed onderhanden, doch ook daarvoor bleken zij niet bevreesd, zodat er grote tevredenheid was over Er lag zoveel nadruk in zijn toon, dat Lady Bridget hem plotseling met vragende verbazing aankeek. „Gair!" riep ze verschrikt. „Bedoel je - wat bedoel je eigenlijk?" „Ik bedoel - precies wat u denkt, dat ik bedoel," antwoordde hij rustig. „Maar dat is bespottelijk. Je kunt toch niet verliefd zijn geworden op het eerste gezicht - vooral niet op iemand die druipnat was en er op haar onvoordeligst uitzag," zei ze half lachend. Severn keek haar ernstig aan. „Het lijkt nogal onwaarschijnlijk niet waar?" gaf hij kalm toe. „En toch ge loof ik, dat dat gebeurd is". Mims antwoord werd verhinderd door de komst van de dokter en Gair nam afscheid en ging heen. Na een half uur vlug doorstappen bereikte hij de pastorie waar hij Barbara geknield voor het vuur vond, bezig met brood jes te roosteren voor de thee. „Dad en ik hadden net besloten niet langer op je te wachten," zei ze, verwijtend haar bruine hoofdje schud dend. (Wordt vervolgd). deze klasse De heer Versteeg reikte aan hen de diploma's uit, nadat deze deskundige eerst had gewezen op de noodzaak van vakkennis, ook in de landbouw. De landbouwwetenschap gaat snel vooruit en daarom is het zaak, om bij te blij ven. Spr. spoorde, aan tot verdere studie De bekende veteraan op het gebied van landbouwonderwijs, de heer Joh. Ie Clercq, voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen, reikte de medaille van de vereniging uit aan de leerling met het beste rapport, waarvoor ditmaal in aanmerking kwam de leerling P. Re- meijn, uit Sluis. Vervolgens sprak de heer v. Dijk en burgemeester v. Rosevelt. De heer Vercraije dankte namens de ouders, terwijl de leerling P. Remeijn dankte namens de leerlingen, welke dank vergezeld ging van een blijvend geschenk voor de heer de Rijk. Deze laatste wees vervolgens op het nut van dit onderwijs en betreurde het dat voor de nieuwe eerste klasse slechts 14 leerlingen waren ingeschreven. Het einddiploma werd behaald door: Iz. de Bruijne, A. de Rijcke, A. Tel lier en A. Vercraije, Aardenburg: Jac. Butler, L. Deij, K. de Koeijer en M. Riemens, Schoondijke; H Dekker en A. v. d. Plasse, Oostburg; M. v. Damme, Hoofdplaat; A v. Deursen, A. Quaak, P. Remeijn en J. de Rijcke, Sluis; J. Hoste, F. Jansen v. Roosendaal en P. Hoste, Nieuwvliet; J. Leenhouts, Re- tranchement; F. v. Ooteghem, Breskens; P. de Smet, Cadzand; Th. Verdegem, IJzendijke; J. Verhage en P. v. Cruij- ningen, Zuidzande; W. de Jonge, Bier vliet. Afgewezen geen. Bevorderd van klasse 3 naar 4 D. Aernoudse, G. Buijze, S. v d Houwe, A. Luteijn, A. de Smit, Groede; W. Beerens, Zuidzande; J. v d- Broecke, W. Dekker, Schoondijke; C. de Crook, Breskens; R. Ceulenaere, A. Dieleman, A. Herweijer, O. de Meijer, J v. d Wege. A Veraart, R. Buijze, Biervliet; S Dekker, M. Verstelle, Oostburg; H Mabesoone, Aardenburg; O. v. Ooteghem Sas van Gent; W Remeijn, Sluis; P. Temmerman, A. Thomaes. Hoofdplaat. Niet bevorderd geen. Bevorderd van klasse 2 naar 3: Iz Becu, Ed. Buijze, A. v. d. Hemel, A Luteijn, J. de Smit, J. v 't West einde, Groede; R. Blomme, H Buzeijn, A. Nobus, G. Willems, Eede; S. Boerjan, Th. Boerjan, D Dekker, P. Pladder, Biervliet; R. Braet, Th. v. d. Vijver, Sluis; W. Cappon, Cadzand; A. Kasre- leijn, Zuidzande; R. de Crook, Breskens; A. de Geeter, Aardenburg. Niet bevor derd 2 leerlingen. Bevorderd van klasse 1 naar 2 W. de Blaeij, K. Dees, F. Dekker, Bier-- vliet. H. Kortvriendt, Sluiskil A. Deij, J. de Feijter, W. de Hamer, C. de Koeijer, J. Verduijn, Schoondijke. A. Goethals, Waterlandkerkje G v. Hal, St. Kruis. A. Hoste, Nieuwvliet A. Leenhouts, Retranchement. Joh. Remeijn, Aardenburg D. Scheele, Oostburg. D. Scheele, Retranchement. Iz. v. d.Slikke, E. de Smei, IJzendijke. A Taelman, P. v 't Westeinde, Groede, P. Zeegers, Hoofdplaat. Niet bevorderd 3 leerlingen. DUIVENSPORT. Duivenver. „Strijd in Vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht Creil op Zondag 4 Juni 1950. Los 6.15 u. Aank. ie duif 10 u. 1 min. 16 sec., snelheid 1095 m. per min. 1, 14, 52 G. Dusardeijn. 2, 6, 31 H. v. d- Hemel. 3, 13, 48 Iz. Vermeulen. 4 J. Rofack. 5, 39, 61 S. Dusardeijn. 7, 19, 53 A. Weeda. 8 Ch. de Poorter. 9, 33, 40, 51 R. Dusardeijn. 10,25,46, 56 Jac. Ras. 11, 54 en ie overduif lz- Maas. 12 C. de Poorter. 15 W. Fenijn Zn. 16, 17 J. de Dekker. 18, 64 P. de Visser. 20, 47 Abr. Verstrate. 21, 26, 49 J. d. Krijger. 22 A. Leenhouts. 23 J. Merk. 24, 37, 44 Iz. Ouaars. 27 C. Brakman. 28, 35 J. Vermeulen. 29 J. v. Peteghem. 30, 45, 50 D. Aarnoutse. 32 J. Stokkerman. 34 F. v. d. Wege. 38, 55 A. Hendriks. 36 A. v. Gijs. 41, 57 J. v. Haneghem 42 A. Bouwens. 43 H. Elfrink. 58 Iz. d. Jonge. 59, 60 J. de Vlieger. 62 J. Rogiers. 63 C. Verstrate. Uitslag prijsvlucht Orleans op Zondag 4 Juni 1950. Los 5.25 u. Aank. ie duif 12 u. 14 min. 18 sec., snelh. 987 m. per min. 1 W. Ekkebus. 2, 7, 13 R. Dusardeijn. 3, 5, 18, 28 G. Dusardeijn. 4, 15, 17 J. Rofack. 6 S. Dusardeijn. 8, 21 en ie overduif Joh. v. d. Wege. 9, 26 C. Brakman. 10 P. de Jonge, n, 12, 25 Iz. Maas. 14 J. de Roeck. 16 F. v. d. Wege. 19 J. de Krijger. 20 Iz. de Jonge. 22 H. Brakman. 23 Iz. Vermeulen. 24 A. Man- have. 27 A. Vinjé. 29 A. v. Gijs. Breskens Ballonopstijging. Dinsdagavond had een algemene ver gadering plaats van de winkeliersver eniging „Ons Belang". Na opening en voorlezen der notulen had een bespre king plaats over een te houden winkel week en wel van 1220 Augustus a.s. Hieraan zullen - verschillende attracties verbonden zijn, o.a. optreden van Kees Pruis, de turnvereniging „Achilles" met pijpercorps uit Middelburg, verschillende muziekkorpsen, reddingsbrigade, wieier- cours, enz. en tot slot een ballonopstij ging, welke voor het eerst in Zeeland plaats heeft en dan ook een bijzondere attractie zal zijn. De heer de Vos uit Rotterdam, een expert op luchtvaart gebied, was op deze vergadering aan wezig en zette duidelijk uiteen hoe het ook alhier mogelijk zal zijn te komen tot een ballonopstijging. Spreker zeide dat er reeds 157 demonstraties hadden plaats gehad en steeds met succes. Nadere bijzonderheden zullen spoedig volgen. Jubileum. De heer I. P. Sonnevijlle bestel ler ie klasse bij de P.T.T.-dienst alhier was op 7 Juni j.l. 30 jaren aan het Staatsbedrijf der P.T.T. verbonden» Deze dag is voor hem en zijn huisge noten niet ongemerkt voorbijgegaan. Geslaagd. De heer M. P. Barendse alhier slaagde een dezer dagen te 's Graven- hage voor het 2e gedeelte van het examen voor commies bij de P.T.T.- dienst. Ongeval. Dinsdagmiddag had de heer F. alhier bij zijn werkzaamheden aan de zaagmachine in de timmerij van de heer L., het ongeluk, met zijn linkerhand met bovengenoemde machine in aan raking te komen waardoor drie vingers en een duim deerlijk gewond werden. Hij werd naar het ziekenhuis te Oost burg vervoerd, waar gedeeltelijke amputatie noodzakelijk bleek. Vogelleven. Het is zeer zeker interessant het leven der vogels in de natuur na te gaan en te zien hoe zij in het bijzon der ook voor hun kroost zorgen. Ech ter is men hier lang niet altijd voor in de gelegenheid en het dient dus zeker vermelding, dat zich in onze ge meente zo'n geval voordeed met een leeuwerikkempaar, dat zowaar in het grasperk bij de muziektent op het Spuiplein z'n nest had. Hoe dit ont dekt werd? Wel, twee gemeentewerk lieden waren bezig met het afmaaien van het gras, toen zij daartussen in een ondiep kuiltje 2 jonge leeuwerik jes aantroffen. Toen zij de volgende dag terug kwamen, was eentje er van 'm gepiept. Toen enige ogenblikken daarna nog eens de zaak geinspecteerd werd, was ook nummer twee verdwe nen. Hun eerste gedachte was dat mo gelijk jongens het nestje hadden leeg geroofd, alsof die tot zoiets in staat zouden zijnMaar al spoedig bemerk ten zij hun vergissing. Het ouderpaar was ten tonele ver schenen en kreeg in de gaten dat de kindertjes-lief het huis uit waren ge stapt en dat vonden ze niet goéd, want wat gebeurde Telkens kwam er een van de oudjes druk kwetterend naar de jongen toe en liep dan weer in de richting van het nest, hen op deze manier meelokkend. De werklieden hadden zich natuur lijk verdekt opgesteld achter een der bosjes en hebben zodoende de poging van het leeuwerikken-paar om de jon gen weer in het nest te krijgen, van nabij kunnen gadeslaan. Zwemsport. Nu „Scheldestroom" het bad weer heeft geopend heerst, aangelokt door het warme weer, weer grote drukte in het Zwembad op de haven. Het bestuur van bovengenoemde ver eniging kan nu reeds enkele data's noemen waarop belangrijke zwemwed strijden zullen plaats vinden. Op 8 Juli a.s. zal een zwemcompetitiedag in het bad worden gehouden, alsmede de 1500 m. Havenwedstrijd plaats hebben, waarvoor het gemeentebestuur van Breskens een wisselbeker heeft beschik baar gesteld. Ook de V.V.V. stelt hier voor een beker beschikbaar. Op 12 Augustus wordt een polo-dag gehouden en 26 Augustus worden in het bad de Zeeuwse Zwemkampioenschappen ver- zwommen. Dit zijn ongetwijfeld be-

De Schakel | 1950 | | pagina 2