J Professor Einstein DE ZONDEN DER VADEREN. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e jaargang Nummer 282 Vrijdag 9 JUNI 1950 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358297 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Het was in het Duitsland van de jaren na de eerste wereldoorlog. Op de koude Winteravonden zat de een zame Einstein gaarne te werken in zijn huis, dat het midden hield tussen een studeerkamer en een laboratorium. De grote salon, die hij avonden achtereen voor proeven gebruikte, was naar zijn smaak het enige vertrek, dat van be lang was. Al lag buiten de sneeuw als een dikke wollen vacht over de aarde, of floot de Oostenwind door naden en kieren, de knappe man had zijn werk, zijn gedachten, zijn wijsheid, die hij ten nutte wilde maken door speuren en tasten naar de geheimen van delf stoffen in chemische combinaties. In 1921 wist Einstein niet, dat hij eens spreken zou van de mogelijkheid, in negentig seconden de U. S. A. met atoombommen te verwoesten, of heel Rusland met een waterstofbom (Urey). In 1921 maakte Einstein entree voor het groot forum van de wereldde erkenning van zijn verdienste, de Nobelprijs voor zijn relativiteitstheorie. De sleutel daartoe had ook gelegen in de werksalon, waar hij soms niet voor zes uur 's morgens uit verdween, om te rusten Oe rassenleer. Daar maakte Einstein kennis mee, toen de dagen van een Hitier en een N.S.D.A.P. in Duitsland tem tonele kwamen. Zij immers lustten het ras niet, waartoe Einstein behoorde. Een Jood was een onaanvaardbaar a-sociaal en gevaarlijk wezen in de samenle ving, meende het nationaal-socialisme. Einstein kon dus zijn conclusies wel trekken - zijn afkomst stond te boek. De eenvoudige, onbedorven geleerde zag reeds om naar een dankbaarder land waar hij zijn werk zou kunnen voortzetten. En intussen doceerde hij voor de jeugd van de Berlijnse Uni versiteit. Daarin was het bizondere, dat Einstein onder zijn pupillen de re putatie genoot, op voortreffelijke wijze moeilijke onderwerpen in weldoorvoel- de korte, klare taal naar voren te kun nen brengen. Dit gaat meestal niet sa men met een geleerd man van zijn formaat. FEUILLETON 47) door PEDLER. Van Gairs vroegste jeugd af had Alec altijd een soort van beschermende oudere broer-genegenheid voor hem gekoesterd en na de dood van de ouders van de jonge man was het zijn gewoonte geworden om in de pastorie te komen logeren wanneer hij daar lust in had. Van een materieel standpunt be schouwd had het lot wel een zeer groot en kenmerkend onderscheid gemaakt tussen de beide halfbroers. Alec bezat niets op de hele wereld dan wat zijn post in St. Heriot hem opbracht, ter wijl Cair van zijn vader meer geld ge- erfd had dan goed voor hem was en daardoor in deze na-oorlogse dagen genoot van alle populariteit en verwen nerij die onvermijdelijk ten deel vallen aan een rijke en niet onaantrekkelijke vrijgezel in Londen. Het moet echter worden gezegd, dat hij zeer edelmoedig en vrijgevig zou zijn geweest voor zijn Toen kwam de dag, dat bij de post stukken, die de onderdanige bode bij de professor binnen bracht, ook een schrijven was van een Amerikaanse relatie Einstein begreep, dat er geen keus voor hem overbleef, dan zich als Jood in de U.S.A. te gaan vestigen. Hij zou ook teveel karakter gehad hebben om voor het totalitaire regime proefnemingen te doen, die zouden leiden tot escapades, die een aanranding van andermans eer en recht zouden betekenen. Overigens, hoe veel domheden zijn er in de wereld geschiedenis al niet bedreven door fa natieke dictators. Wat zij aan de ene zijde wonnen, verloren zij aan de an dere. Wat zij op kleine schaal met partijbonzen bouwden, stortte op grotere schaal ineen, doordat werkelijk knappe koppen om politieke redenen voorbij gelopen waren. Het was in den jare 19321933. Hitler's naam klonk op! En die van Goebbels! Einstein aar zelde niet, hen het „vaarwel" van de knapste Jood ter wereld te doen ho ren. Wij huiveren bij de gedachte, dat deze ene, stellig dan niet versmade Jood, achter de schermen van de machtswellust der Nazi's had kunnen werken aan dezelfde objecten als hij thans in het vrije Amerika heeft ge daan. Misschien zou de ontwikkelings gang van een Hitler-Duitsland, nog sneller in zijn werk zijn gegaan, dan in de vijf jaren van 1933-1938, die slechts nodig geweest zijn voor een organisatie en bewapening die ieder verbijsterde. Als, als maar professor Einstein had bij voorbaat voor de „eer" be dankt! Rustig stoomde zijn boot de oceaan over, hartelijk werd hij begroet in New York, en het waas van de stilte rond de grote man daalde neer Ach, de rest van de wereld kreeg het ook te druk om op de enkelingen te letten! Wij hoorden al het dreunen van de zware laarzen het loeien der sirenes „Stafchef". Alle hout is geen timmerhout. Elk laboratorium is niet bestemd voor on derzoek, ontdekkingen en vindingen. Maar waar Einstein zijn voeten zette, waar zijn vreemde figuur verscheen in de lange zwarte stofjas, daar werd aan iets nieuws gewerkt De per soonlijkheid van de man, die er de activiteit van zijn mensen leidde, druk te haar stempel op de ongelooflijke werklust en teamgeest van heel de staf der hooggeleerde mannen. De grootste onder hen zou Oppenheimer worden, die bewondering voor zijn „baas" had en hem in de bestudering van het atoom-geheim zou overtreflen. Want als geleerde stijgt Professor Ein stein tot zulk een hoogte, dat zijn stiefbroer, als deze hem dat zou heb ben toegestaan. Doch Alex weigerde enige persoonlijke hulp van hem aan te nemen. „Nee, Gair, ouwe jongen," zei hij met een spottende glimlach, „laat mij mijn vrijheid om je op de vingers te tikken als je het nodig hebt wat nogal eenS voorkomt! En als je je geweten wilt gerust stellen omdat je zo akelig dik in je wereldse goederen zit, dan is er altijd nog mijn pensioenfonds voor de dorpelingen, mijn ontwerp voor een openbare leeszaal en mijn beurs-schema om de opleiding te bekostingen van meisjes of jongens die een bepaald talent hebben. O, ik kan je wel op een dozijn manieren van je geld afhelpen". En de scher mutseling eindigde gewoonlijk in een flinke gift voor een van de liefdadige plannen, die de dominee maakte voor de lotsverbetering van zijn arme pa rochianen, want, wat Gair Severns fouten ook mochten zijn, karigheid be hoorde daar niet toe. „En licht me nu eens in," zei hij, zijn glas neerzettend en Billy een beetje spottend in zijn onbeduidend medewerkers vaak zijn theorie niet kunnen begrijpen zonder uitvoerige toelichting. Oppenheimer, is het, die met name de ontdekking van de atoom energie in het practische leven heeft toegepast. Atoomkrachten. Het leven van mensen als Einstein is zo verweven met hun werk, dat we het slechts met moeite uit elkaar kun nen houden. Er is ook nagenoeg geen scheiding, alsof iemand overdag op kantoor ziten 'savonds eens gemakkelijk in een luie stoel duikt. Zo kan 't zijn, dat bij het ontwaken een geheel nieuwe kijk op het moeilijke geval van de vorige dag door het hoofd „schiet" Wel, het ligt dan aan het moment, of Einstein in bed zit, of juist van plan is zich te scheren, of één been vooruit heeft gezet voor een verfrissend bad, maar die gedachte gaat vóór! Dan doodgewoon niet scheren, of niet ontbijten, of niet baden Ja, zó gaat het de hele dag, elke week, elke maand, elk jaar, wellicht tot het laatste levensdraadje toe Deze ge leerde was het die zich in 1939 be reid verklaarde, .zich geheel van de buitenwereld af te zonderen, niets te zullen schrijven zonder toestemming van de Amerikaanse regering, alleen om de mogelijkheid van een atoomwapen te bestuderen. Wie in 1945 Einstein temidden van het witte-jassen-corps zag gaan, in de Amerikaanse atoom steden bij Oak Ridge, moet aan een geestverschijning gedacht hebben, zó haveloos, vermagerd en hongerig zag hij er uit. Alles viel in het niet bij d e-h o n g e r-v a n-h e t-w eten, het vinden van de juiste formules, het op lossen van de moeilijkste vraagstukken. Toen Wij herinneren ons, hoe in de meest critieke stadia van de tweede wereld oorlog, eerst Duitsland en later Japan, gedwongen werden hun aan slag op de mensheid te staken. Hitier had bijna zijn omschakeling van V- wapen naar vliegende atoombom ge reed, en de Mikado besprak al een bacterie-oorlog Sinds het geluid van de eerste atoombom is weggestorven, zijn alweer vele proeven genomen. Het aanzien van de aarde is niet veranderd, de mens heid is wat vertrouwd geraakt met de gezicht ziende. „Wie is dat aantrek kelijke persoontje, dat ik juist voor een waterig graf behoed heb?" „Ze heet Waylen, Herrick Waylen. Ze is de dochter van een oude vriend van Mim". „Blijft ze hier lang bij jullie?" „Ze woont bij ons in. Mim heeft haar zowat geadopteerd," antwoordde Billy kortaf. Op een grappige, jongensachtige manier had hij het land aan Severns luchtige vragen, hoewel hij moest er kennen, dat ze het natuurlijk gevolg waren van de gebeurtenissen van die middag. Er was iets in die man, dat hem altijd prikkelde. Misschien kwam het door een zeker jongensachtig ge voel, dat er iets beschermends lag in Severns luchtige zekerheid van op treden. Of was het het resultaat van een chronische, innerlijke verbittering tegen de man, die bij talloze gelegenheden gedurende zijn bezoeken aan de pasto rie recht had doen gelden op het ge zelschap van Barbara, wanneer hij daar op dat moment behoefte aan gevoelde mogelijkheid der zelfvernietiging... en vele geleerden vragen zich af, of hun wetenschap niet beter voor altijd een gezegeld geheim had kunnen blijven. Een atoomexplosie van bepaalde om vang is immers metterdaad eer. vloek over het bestaan van de natie, waar hij neervalt. Maar de krachten kunnen ook voor vredesdoeleinden worden aangewend èn in de U.S.A., èn in de U.S.S.R., a 1 s de mensheid zichzelf het genoegen zou wilen schen ken, zich eerlijk weer af te vragen, waarvoor de aarde eigelijk b e- s t e m d is Hierover spraken voor aanstaande mannen als Generaal Knerr, het hoofd van de Strategische Lucht strijdkrachten der U.S.A., en David Lilienthal, de gewezen voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor Atoom energie. Heeft men "'hen verstaan?... Rusland betreurde in stilte knarse tandend de snelle afloop van de oorlog. Het werd erdoor gedoemd tot op de dag van vandaag te wachten op een overmeesterd China, aan de voeten van Moskou. Toen zwermden haar spionnen uit over de Amerikaanse bronnen van wetenschapNaar men zegt, is slechts verouderde en onjuiste docu mentatie aan dergelijke lieden verstrekt, hoe-dan-ook, feit is, dat Rusland het geheim nu kent. Men spaarde er wel licht kosten nog moeite, om vooral met de meeste spoed een propaganda- b o m te kunnen neersmijten welke gebeurtenis inderdaad de Amerikaanse Senaat in opschudding bracht. Het be hoort alweer tot het verleden, en de geleerden van Tanu Tuva (Mongolië) kunnen trachten, de gestaag groeiende voorraad Amerikaanse bommen in te halen En nu. „Wie lust in jeremiades heeft, ga zijn gang, ik spreek vandaag liever over de werkelijkheid, waarmee wij nu voor de naaste toekomst rekening moeten houden". Zo sprak dezer dagen gene raal Knerr in Washington. Leven en werken, politiek en strategie, zij zijn in het teken van de atoomkracht ko men te staan. Een teken aan de wand De oorlogsleiders van weleer, die zich zelf wijs maakten dat de toekomst hen uitsluitend zonnig toelachte, zijn allen bedrogen uitgekomen. En de fanatici onder hen, sneuvelden eerloos. Wie ontkent, dat een dubbeltje twee kanten en Billy wegstuurde met een paar laatdunkende woorden, die de jongen, hoe nijdig hij ook was, niet vlug en geestig wist te pareren. Altijd wanneer zij beiden samen wa ren, was er een zekere spanning in de lucht en Billy stond met een zucht van verlichting op toen lady Bridget de hall weer binnen kwam en zich bij hen voegde. „Severn wil Herrick verklaard heb ben, Mim," zei hij kortaf. „Ik denk, dat u dat beter kunt doen dan ik". En met een lauw: „Tot ziens, Severn" verdween hij. „Hoe gaat het met haar?" vroeg Gair, toen Mim de hiaten in Billy's korte beschrijving van Herricks komst had ingevuld. „Ze heeft ïen hele poos in dat ijskoude water gestaan". „Ik geloof - ik hoop, dat ze er goed zal afkomen," antwoordde Lady Brid get. „Maar ik heb toch de dokter la ten halen, zeker is zeker. Wat een zegen, dat jij er net langs kwam, Gair. Anders zou ze waarschijnlijk gestorven zijn voor er iemand in de buurt kwam". „Ja, het is een verdraaide toer om

De Schakel | 1950 | | pagina 1