Naai hei beloofde land fr komt een grote landbouwtentoonstelling Om mensenlevens. Nieuwe Koffiebon. enkel dorp in Zeeuwsch-Vlaanderen nalaten. De geaardheid van de bewoners van het Land van Cadzand is dermate vlot en tegemoetkomend, dat iedere vreemdeling zich hier direct thuis ge voelt. De levensstandaard is hier be trekkelijk aan de lage kant, zeker in vergelijking met die van de grote stad, en onderwijsinrichtingen zijn in vol doende mate aanwezig, zodat ook uit dien hoofde geen bezwaren zullen wor den ondervonden. Voorts is de ligging ten opzichte van uitgaansmogelijkhe den veel gunstiger dan in andere delen van ons vaderland, terwijl de streek 1400 hulpbehoevenden en 1600 ouden van dagen, van Joodse afkomst, had den als hun grootste wens te kennen gegeven hun laatste levensjaren in Israël te mogen slijten, in de nieuwe staat van David Ben Goerion. Maar dat ging zo maar niet. Financieel en materieel stelde de overbrenging van deze categorie zeer speciale eisen en ook in Israël moest tevoren een gelegenheid worder. ge- zelve ook meer dan voldoende be koring heeft voor de liefhebber van natuurschoon en landelijk leven. Ik twijfel er dan ook niet aan, of even tueel zich in het Land van Cadzand vestigende oud-gasten uit Indonesië zullen zich hier even senang (gelukkig en tevreden) gevoelen als mijn over buurman - ook een oud-gast - in zijn „Huize Senang" en ik in mijn nog naamloze villa „Huize Weltevreden". En nu aan de slag voor onze displaced landgenoten, voor de Nederlanders zon der te-huis. L. maakt voor rust en verpleging. Toch wilde men hen niet aan hun lot overlaten. De IRO, de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, kwam e.e.a. weldra ter oore. Enige afgevaardigden bezochten de kampen voor verplaatste personen, in de Amerikaanse zóne van Duitsland. Alhoewel de IRO reeds de wanhopige opgave heeft, 10 millioen vluchtelingen ergens ter wereld onder dak te brengen, heeft zij niet geaarzeld dit geval er bij te nemen. En het is wel gelukt. Men ziet hier het moment, dat één der eerste passagiers aan boord gaat. Een krasse grijsaard, doch met een zwak hart, zodat hij door leden van het verplegend personeel voetje voor voetje de loopplank opgebracht moet worden. Om de hartpatiënten zoveel mogelijk te sparen werd een luxe trein ingelegd naar Napels, in welke Italiaanse haven zij voor de kortst mogelijke route per schip aan boord zouden gaan. Deze en dergelijke transporten naar Israel kosten de Iro bijna tien millioen gulden, een kasgeld voor vijf ver pleeginrichtingen inbegrepen. Het be drag had hoger kunnen zijn doch velen zegden belangeloze medewerking toe. J. P. de Klerk. Zoals bekend zal de jaarlijkse alge mene vergadering van de Z.L M. dit jaar in Oostburg worden gehouden. De organisatie van dit jaarlijkse evenement op landbouwgebied is opgedragen aan de afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van de Z L.M een organisatie dieniet eenvoudig is, niet zozeer wat betreft de vergadering, maar meer, omdat aan deze vergadering een grote landbouw tentoonstelling zal worden verbonden West Zeeuwsch-Vlaanderen zal 29 en iets hartigers?" vroeg Billy toen zijn moeder en Herrick langs de trap ver dwenen waren. „Ik zou zo zeggen dat een hete whisky aangewezen was," voegde hij er grinnikend bij. „Ja, dat geloof ik ook". De verlichte hall liet hem zien als een lange, tenger gebouwde man van een jaar of twee en dertig, die men de physieke kracht, die hij getoond had bij het redden van Herrick, niet zou aanzien. Er was echter bij zijn fijne bouw toch een zekere taaiheid in hem, een soepele kracht, die iemand deed denken aan gehard staal. Zijn gezicht was smal, zuiver besneden als een camé en onder het electrische licht glom zijn dik, glad, zwart haar als satiin. „Je bent zeker van middag pas uit de stad gekomen niet?" zei Billy ein delijk, toen zijn bezoeker voorzien was van een glas hete whiskygroc en een sigaret en tegenover hem bij de brede haard zat, terwijl zijn vochtige kleren in de warmte begonnen te stomen „De dominee en Barbara hebben er me gisteren, toen ik er was, niets van 30 Juni eens laten zien, waartoe het in slaat is. Daartoe heeft men de be schikking gekregen over twee grote ter reinen, gelegen in de Veerhoek Het grootste daarvan is bestemd voor een enorme show van paarden en vee. Ter wijl wij dit schrijven, zijn reeds een 250 paarden en eveneens een 250 stuks vee ingeschreven, dus totaal reeds ruim 500 van de beste dieren. Het zal voor de paarden- en veekenners een waar feest zijn. temeer daar de beste dieren in groepen door de ring zullen worden rondgeleid. Daarnaast zal er een grote collectie landbouwwerktuigen tentoongesteld wor- gezegd dat ze je verwachten". Er gleed een geamuseerd glimlachje over Severns gezicht. „Nee, waarschijnlijk niet," antwoord de hij droogjes. „Ik kwam ineens als een aangename verrassing op hurfdak vallen". Billy knikte vaag. Hij had niet erg veel op met Severn en diens komst in de pastorie was altijd onwelkom, zo ver het hem persoonlijk betrof, daar dat betekende, dat Barbara's tijd meer dan gewoonlijk in beslag zou worden genomen. Gait Severn was een halfbroer van Alec Fane, wiens moeder voor de tweede maal getrouwd was geweest en Gair was twaalf jaar jonger en leek zo weinig op de dominee als maar mogelijk was. De enige gelijke nis tussen hen lag in het bezit van een zekere onmiskenbare charme en misschien was het juist hun ongelijk heid, die de beide halfbroers in een eigenaardige soort vriendschap aan el kander deed hechten. (Wordt vervolgd). den en zullen demonstraties worden gegeven. Op het voorterrein komt een grote tent. waarin de dorpsafdelingen van de Z.L.M zullen exposeren Daarnaast ko men er inzendingen van de Rijksland- bouwhuishoudschool, de Ver. „Ceres," coöperaties en de handel, zodat deze tent geheel bezet zal zijn. Men ver wacht duizenden bezoekers, niet alleen uit geheel Zeeland, maar ook uit Bel gië, waar, in de kringen van de land bouw en speciaal bij de paarden- en veefokkers, voor deze tentoonstelling veel belangstelling blijkt te zijn Het zal intussen niet eenvoudig zijn om allen, die de vergadering van de Z.L.M. willen bijwonen, te bergen, daar hiervoor geen zaal disponibel is. Men verwacht n.l 1500 tot 2000 ZLM.- Ieden. Deze vergadering zal Donderdag 29 Juni in de morgenuren worden ge houden en daarvoor zal men enkele zalen moeten gebruiken Door middel van luidsprekers zal het gesproken woord worden overgebracht. Na de vergade ring volgt voor de gasten een rijtoer, waarvoor ruim 200 auto's zullen nodig zijn, door een gedeelte van West Z. Vlaanderen. Vrijdagavond zal de Ma rinierskapel een concert geven op het tentoonstellingsterrein, terwijl ook de Oostburgse Harmonie zich niet onbe tuigd zal laten. Voetbal. Zondag zijn weer enkele beslissingen gevallen. In de landskampioenschappen gaat het nu nog slechts tussen Limburgia en Blauw Wit. De Limburgers bonden ook Enschedese Boys aan hun zege kar o2 en hebben nu de beste papieren. Maurits ondervond heftige tegenstand van Heerenveen en moest met een oo gelijk spel genoegen nemen. Door deze uitslag is ook Maurits uitgescha keld voor de begeerde titel, zoals blijkt uit de stand Limburgia 7 5 Blauw Wit 4 Maurits 9 4 Heerenveen 8 2 1 2411 11 1 31 14 10 3 1617 10 4 15—25 Ensch. Boys 8215 916 5 Ajax 7205 14—16 4 Voor een plaats in de eerste klasse speelde de Bredase club De Baronie haar laatste wedstrijd tegen Kerkrade. Het resultaat 1 1 was voor de Breda- naars voldoende om naar de eerste klasse te promoveren en dus daarin terug te keren. De Baronie 4310 114 7 Kerkrade 4 2 1 1 116 5 De Valk 4004 5—17 o Laatste kans voor De Zeeuwen. Voor de promotie derde klasse moesten de twee Zeeuwse clubs elkaar bekampen. De Zeeuwen nam revanche voor de in Terneuzen geleden neder laag en won nu met 3O, waarmede de laatste kans nog niet verloren is gegaan. Moe won van Hero met 4o en heeft nu de beste papieren. De mannen uit Bergen op Zoom moeten echter nog op bezoek bij Terneuzen en hebben dan aan een gelijk spel ge noeg. Terneuzen zal er echter alles op zetten om deze wedstrijd te winnen en zo kan het gebeuren dat drie clubs gelijk zullen eindigen. M.O.C. 5401 13—5 8 De Zeeuwen 5302 137 6 Terneuzen 5302 99 6 Hero 5005 418 o Biervliet won met 6o van Honte- nisse en keert nu in de derde klasse terug. Gelet op de kracht van het Biervliet-elftal zal deze club in de derde klasse zeker een aardig woordje mee spreken. In het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Neder^ landsche Roode Kruis worden sera en medicamenten bereid uit mensenbloed. Om U een voorbeeld te noemen: Vroe ger was het bijna onmogelijk een z g. „bloeder" (haemophilie) te opereren. Deze patiënten, bij wie het geringste wondje een niet te stelpen bloeding veroorzaakte, konden zelfs geen kies laten trekken zonder levensgevaar. Tegenwoordig kan men deze mensen inspuiten met fibrinogeen en hun wond bedekken met fibrineschuim of met fi- brinedraden, waardoor de bloedingen worden tegengegaan of gestelpt. Ook het thrombine dat uit bloedplaatjes wordt gemaakt, is een belangrijk bloedstelpend middel. Aan dergelijke middelen, die in het Centraal Laboratorium van de Bloed' transfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis worden bereid, hebben velen hun leven te danken. Zij zijn ge vonden dank zij het naarstig zoeken der wetenschapsmensen en zij kunnen vervaardigd worden dank zij de ofFer^ vaardigheid van mensen, die hun bloed vrijwillig geven om het leven van an- deren te redden. Het Nederlandsche Roode Kruis brengt die mensen samen, getrouw aan de hoge principes van mensenliefde en hulpvaardigheid waar^ voor het steeds in strijdperk moet en wil treden. Te allen tijde kan een beroep wor den gedaan op de hulp van het Rode Kruis, dat slechts ééns per jaar een be roep doet op het publiek. Ook Uw bijdrage is onmisbaar. Geeft daarom wat U missen kunt Bon 464 algemeen is aangewezen voor hei kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan vanaf heden worden gebruikt en blijft geldig tot en met 17 luni 1950. Het rantsoen moet voor zes weken dienen. Plaatselijk Nieuws Groede. Oproep. Speciaal bestemd voor dames. In aansluiting op een vorig bericht in dit blad, betreffende het inrichten van een bazar alhier, nodigt het be stuur van het Groene Kruis thans alle dames, die zitting willen nemen in het organisatie comité, beleefd uit, zich te willen opgeven bij Zr. Catsman, Brouwerijstraat te Groede. U kent allen het mooie en belange loze werk, dat door het Groene Kruis verricht wordt en het bestuur hoopt dan ook, dat velen aan deze oproep gehoor zullen geven en zullen willen meehelpen om deze bazar tot een groot succes te maken. Daar het organiseren van zo'n bazar veel tijd vergt, zou het bestuur het erg op prijs stellen, wanneer de dames, die willen meehelpen, zich zo spoedig mogelijk zouden willen opgeven. Nieuwvliet Jubileum „Nut en Genoegen" Ter herdenking van het 25-jarig bestaan der muziekvereniging „Nut en Genoegen" alhier, had Zondagmiddag j.l. een receptie plaats in de zaal van de heer P. Cornelis. Hiertoe waren een aantal personen, die ten nauwste verbonden zijn aan bovengenoemde vereniging, uitgenodigd. Zo was o.a. ook aanwezig de oud-directeur, de heer P. Brakman. Van de heer I. van Nieuwenhuijzen, één der oprichters van de muziekvereniging, was een geluks telegram ontvangen, daar hij verhinderd was persoonlijk tegenwoordig te zijn. Nadat de voorzitter der jubilerende vereniging, de heer Abr. de Hullu, de aanwezigen had toegesproken, voerde burgemeester Everaars namens B. en W. het woord, terwijl ook de heer Dekker namens de V. V. V. de vereniging complimenteerde, waarbij hij namens deze vereniging een medaille aanbood. Zo zijn vele blijken van belangstelling en geschenken ontvangen, n.l. van het gemeentebestuur een mooie bloemen mand, van het secretarie-personeel bloe men bestemd voor de bakken aan de muziektent, alsmede van de Federatie een zilveren plaquette. Na afloop der receptie werd door de jubilerende vereniging op de nieuwe muziektent een zeer goed geslaagd concert gegeven. Oostburg Noodlanding Aan de Bakkerstraat onder deze ge meente moest een Belgisch sportvlieg- tuig een noodlanding maken. Wielrennen Evenals andere jaren zal ook nu weer op kermis-Maandag een wieier- cours worden gehouden. Onder de in geschrevenen bevindt zich ook de Ned. kampioen Wout Wachtmans. Zuidzande 55-jarig huwelijksfeest Maandag j.l. vierde het echtpaar I. Jansen en C. Jansen-Jansen, hun 55- jarig huwelijksfeest.

De Schakel | 1950 | | pagina 2