De J DE ZONDEN DER VADEREN. E SCHAKEL ALGEMEEN NiEUWS- Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 275 Vrijdag 21 APRIL 1950 BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra De volgende week trekt het Neder landse volk wederom ter stembus, ten einde zijn vertegenwoordigers in de Provinciale Staten aan te wijzen. Over het algemeen zijn de verkiezingen voor dit College de meest rustige, doch ook zij staan in het teken van de politiek en derhalve leven we dezer dagen in een enigszins bewogen politieke sfeer. Persoonlijk word ik door politiek weinig in vervoering gebracht, heb ik daar voor maar zeer weinig belangstelling, doch bij vele mensen ligt deze zaak anders en daarom kon ik niet nalaten, juist deze week de aandacht van onze lezers te vestigen op een artikel in de Nieuwe Rotterdamse Courant van 12 April j.l. onder de titel „Ondemocratisch gewroet te Finsterwolde". Voor de lezer die zijn aardrijkskundige lessen al enigszins mocht zijn vergeten zij opge merkt, dat Finsterwolde een gemeente is in de Oosthoek van de provincie Groningen. Finsterwolde zal wel bete kenen Donker Woud en hoe verlicht het merendeel van de kiezers daar ook is - de overgrote meerderheid stemt er op communisten, zodat de raads- meerderheid uit communisten bestaat en ook zijn beide wethouders - het is er toch een duistere zaak. Want deze zelfde plaats was immers voor de oorlog een bolwerk van de N.S.B. De uitersten raken elkaar, zegt het Franse spreek woord. Finsterwolde is de gemeente waar de gemeenteraad onlangs besloot, om Stalin op zijn zeventigste verjaardag een gelukstelegram te zenden. Wedden om een kwartje dat Josef in Moskou niet weet waar Finsterwolde ligt. Toen ik zestig werd kreeg ik van geen enkel gemeentebestunr een gelukwens en toch ken ik de gemeenten van Nederland wel. Maar om nu op dat artikel in de Nieuwe Rotterdamse Courant in de serie „Als communisten regeren" terug te komen, dit luidt als volgt Belagers van plichtsgetrouwe ambtenaren. Van onze bijzondere correspondent in het Noorden Hoe kan de burgemeester de teu gels van het gemeentebestuur strak trekken, wanneer zijn beide wet houders die teugels gebruiken als slappe koorden, waarop zij halsbre kende toeren verrichten Af en toe komt er eentje van die slappe-koord- dansers buitelend neer en dan moet hij, op gezag van een Kon. besluit, een poos geschorst in de hoek staan; maar nauwelijks is de straftijd ver streken of de sinjeur zit al weer op het koord en het tweetal zweeft FEUILLETON 40) door PEDLER. Carol keek haar nieuwsgierig aan. Er was een vraag in haar ogen, doch die kwam niet over haar lippen. In stinctmatig voelde ze de pijn die ach ter Herricks kort antwoord lag en tactvol peilde ze niet verder. „Het leven is soms erg moeilijk," was al wat ze zuchtend zei. „Heel moeilijk en verwarrend". Herrick sprong op en begon koffie te zetten. „Ja," antwoordde ze kortaf. „Het is verschrikkelijk moeilijk. Het enige wat je doen kunt is het te nemen zoals het valt En daarmede had ze onbe wust heel de levensphilosophie uitge sproken - en nog zo'n kwade niet ook - die de laatste drie jaren haar ge leerd hadden. Met vuur gespeeld. Een opgewekt kloppen klonk op de boven de piste, terwijl de burgemees ter beneden op de grond niet anders kan doen dan waarschuwen en er eenvoudig niet aan denken kan de lijn strak te trekken. Is een derge lijke positie van een gezagsdrager eigenlijk wel anders te interpreteren dan als een aanfluiting van het wet- tige gezag? Wij zijn in de gelegenheid deze beeldspraak door sprekende feiten toe te lichten. Er is te Finsterwolde een ambtenaar, die als cotroleur voor de uitvoering van de overbruggings regeling en sociale bijstandsregeling een uitstekende reputatie geniet, behalve bij de communisten. Ze hebben van die wensdromen die in de bemoeiingssfeer van deze ambte naar liggen zij willen tien procent loonsverhoging in gevallen als de regering vijf procent toestaat; zij wensen een overbruggingsregeling op basis van 44 uur, terwijl de land arbeiders een werkweek van 37 uur hebben. De burgemeester protesteert heftig tegen het streven van zijn communistische wethouders, de steun bedragen door allerlei manipulaties dermate te verhogen, dat de uit te keren bedragen de zone van de nor male lonen naderen, terwijl die groe pen van arbeiders worden gedupeerd die op de basis van een 48-urige werkweek bestaan. Deze wethouders kiezen telkens en gaarne de zijde van de fraudeurs.JHet bestaande maatschappelijk stelsel ondermijnen houdt tevens (voor henin met alle middelen het hoogste steunbedrag in de wacht te slepen. Maar zie, in al die gevallen dat ze hem met valse voorstellingen aan boord willen komen, tikt die plichts getrouwe ambtenaar van Finsterwolde hen gevoelig op de vingerkootjes. En omdat deze ambtenaar zulke ge voelige tikjes uitdeelt, daarom zet ten de communistische wethouders de man onder druk. In de zitting van B. en W. naaien zij er dan deze mouw aan, dat Finsterwolde slechts een seizoenwerkloosheid kent en men daarvoor niet het gehele- jaar-door een dergelijke ambtenaar van-de-steun in dienst behoeft te houden. De burgemeester verzet zich; één ogenbik staan de teugels van het gemeentebestuur strak, maar als de beide wethouders hun stem vóór het ontslag van genoemde ambtenaar uitgebracht hebben, dan is de elas tiek er weer uit en hangen de koor den slap. Gedeputeerde Staten ko men dan in actie, een Kon. besluit volgt waarbij het besluit van de gemeenteraad van 31 October '49 tot ontslag van de controleur wordt deur van de hut, toen werd de klink opgetild en Jem Beresfords grote ge stalte, de schaatsen over de schouder, stond op de drempel. Hij bleef staan om de bevroren sneeuw van zijn schoe nen af te stampen voor hij binnen kwam. „Ik schijn prachtig op tijd te zijn," zei hij glimlachend toen Herrick de koffiekan neerzette om hem de hand te drukken. Toen gleed zijn blik gretig langs haar heen naar waar Carol half van haar stoel naast de kachel was opge staan met een brandende blos op haar wangen. Zo ooit een mans ogen „lie veling" gezegd hadden, deden die van Jem het op dat ogenblik, doch al wat zijn lippen uitten was een doodge woon „Hallo, Carol!" Haar hand glipte in de zijne en toen hij die een ogenblik langer vast hield dan absoluut noodzakelijk was, wendde ze zich wat nerveus tot Her rick. Zijn onverwachte komst scheen haar in de war te hebben gebracht. „Je had me niet verteld, dat Jem zou komen," zei ze. geschorst en deze blijft derhalve in functie en is weer veilig tot 1 Mei, waarna het communistische spel wel zal worden vervolgd. Van zijn kant heeft de burge meester zijn wethouders over deze contrarie-politiek aan de tand gevoeld en hen gewaarschuwd, dat hij in voorkomende gevallen van steunfraude van zijn bevoegdheid als hoofd van de politie gebruik zal maken, aange zien niet kan worden geduld dat werkloos geworden steuntrekkers door unfaire handelingen een week loon toucheren, dat uitgaat boven het weekloon van een arbeider. Inderdaad zijn enkele van deze lieden door de strafrechter veroordeeld, één zelfs tot een gevangenisstraf. Even zeer heeft de politie ingegrepen toen de comm. wethouder Haken op een vergadering de drie burgemeesters van dit rayon uitgemaakt had voor „zwijnen en jakhalzen", voor welke belediging hij nu een week lang moet brommen, aldus de uitspraak van het Hof te Leeuwarden. Prompt kwam in de volgende vergadering de communistische aanval los op de burgemeester van Finsterwolde; op hevig verbolgen toon werd in deze gezagsdrager gewraakt, dat hij „onze mensen voor de klasse-justitie sleept". De slappe-koorddansers van Finster wolde zien groen en geel van gal en woede als de burgemeester hunner gemeente eens een keertje het ge noegen is gegund, de teugels van het bewind strak te trekken. Om dezelfde reden pleegden de comm. wethouders broodroof op een ambtenaar voor de administratie der werkverschaffing en steunverlening, die tot '48 lid van de C.P.N. was geweest, doch in dat jaar heeft be dankt. In zijn plaats benoemden zij een juffrouw, een doorgewinterde communiste. Een Kon. besluit heeft de juffrouw geweerd en de ambte naar in kwestie zit nog op zijn stoel, tot op de dag van 1 Juli '50, als de schorsingstijd verstreken is; dan zal hij wel weer moeten afwachten. Aldus, vervolgd, bedreigd en be lasterd, is te Finsterwolde het levens lot van plichtsgetrouwe ambtenaren, die voor juiste naleving der wette lijke voorschriften zorgen. Obstructie en intimidatie. Uit het door ons toegepaste hoor en wederhoor is ons van communistische zijde de erkenning geworden, dat de communistische lieden die in de ge meenteraden van Groningen, Beerta, Nieuweschans en Finsterwolde re geren of mede-regeren, geen interesse hebben voor het socialisme of het communisme in de min of meer ver Herrick's aandacht was schijnbaar geconcentreerd op de koffie die ze juist inschonk. „Niet?" antwoordde ze achteloos, Carol een kopje aangevend. „O, we hebben ook zo druk zitten praten, hè?" „Dat moet wel een heel ernstig ge sprek zijn geweest," zei Jem, die ge troffen werd door een ongewone ernst in de atmosfeer. „Jullie kijken allebei nogal bedrukt. Hebben jullie gekib beld?" Herricks mond vertrok. „Niet pre cies," zei ze droogjes. „Integendeel, we zijn juist druk bezig geweest het met elkaar eens te worden. Hier is je koffie, Jem, proef eens of ze zo goed is". Beresford gehoorzaamde voor hij antwoordde: „Uitstekend, dank je. En als ik het, als „maar een man" mag vragen, waarover zijn jullie het zo vriendschappelijk eens geworden?" „Wil je dat werkelijk weten?" vroeg Herrick. „(a, graag". Carols betrokken ge zicht, alsof ze plotseling bang van iets werd, deed hem pijn en hij vroeg zich edelde vorm, maar dat het hun al leen begonnen is om het bezit van de macht. Zij zien met verachting neer op het streven naar de opbouw ener gemeente; het is hun niet te doen om bepaalde verbeteringen in de wetgeving, zij kennen maar één politiek en maar één richtsnoerob structie voeren, de arbeiders opjagen tot staken. Het middel der intimidatie schu wen zij daarbij niet. Bij verkiezings acties en dergelijke oefenen zij een stille druk op de winkeliers, die niet tot hun secte behoren, uit om op hun lijsten te tekenen; verscheidene leveranciers lezen noodgedwongen hun blaadje de Waarheid, hoewel de meesten dezer het blad zonder het te lezen wegdoen. Maar de in timidatie is erDe dorpsverhoudin gen lijden er onder. Als de niet- communistische dorpsburger eén dorpscommunist ontmoet, dan groe ten beiden elkaar; maar als de bur ger twee communisten in elkanders gezelschap ontmoet, groeten de laat- sten niet, en wie er drie of vijf ont moet voelt onder het voorbijgaan de geest van wrok en intimidatie van die zijde op zich branden. Wie deze lieden in het openbaar en in het verborgene ziet wroeten, weet dat dit alles geen stand kan houden. Een kleine minderheid speelt het verdachte spel van obstructie en intimidatie, het blaast van de toren in dit democratisch land, omdat de bulldog die het nationale heem be waakt, erg goedig is en niet bijt. Maar hoe lang nog moet dit spel geduld worden? Wanneer, ondanks de behandeling van zachte heel meesters met hun jaarseries van Kon. besluit pillen, deze wonde in het volkslichaam blijft etteren, zou het dan langzamerhand geen tijd wor den binnen het kader van de Grond wet een doeltreffende chirurgie toe te passen? Bovenstaand artikel in de Nieuw Rotterdamsche Courant laat ons zien waar de democratie, de vrijheid van het individu aan toe is, wanneer de volgelingen in Nederland van de idea len uit Moskou, de liefhebbers van de ze slechte soort Moscovisch gebak, er gens de teugels in handen krijgen. Het zij verre van mij om juist voor de ver kiezingen de voor- of nadelen van de N ederlandsche politieke schake ringen aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Schrijver dezes houdt zich op politiek gebied op volkomen neutraal terrein, tenminste voorzover het betreft de Nederlandse partijen; de Communis tische Partij Nederland echter is geen Nederlandse partij, doch een filiaal van af, of ze soms gesproken hadden over een nieuwe moeilijkheid of narigheid, die de vrouw, die hij liefhad bedreigde en waarvan hij niets wist. „Als je het dan weten moet, we hebben over het Leven gesproken - met een hoofdletter L," zei Herrick op goed geluk. „En we kwamen tot de conclusie, dat het zo gecompliceerd is, dat er een sleutel bij moest worden gegeven". Jem keek opgelucht. „O, is dat al les?" antwoordde hij. „We komen alle maal vroeg of laat tot die conclusie". „Ik wou dat de dingen eenvoudiger waren - en dat er geen sleutel nodig was," zei Carol droevig. Hij wierp haar een snelle blik toe en scheen op het punt om een haastig antwoord te geven doch hij hield zich in en zijn mond sloot zich in een harde, rechte lijn. Toen hij weer sprak was het over totaal onverschillige on derwerpen en bracht hij met opzet het gesprek op enige nieuwtjes uit de buurt. „Hoe is het ijs vandaag?" vroeg hij eindelijk. „Toen ik hierheen liep kwam

De Schakel | 1950 | | pagina 1