Waarom tranen in Didam? U komt toch ook naar de Bazar van de V. V. „Breskens" op 13 ivgej vrijwel unaniem van mening, dat de Europeanen gek zijn met hun geharre war en daarom zwijgt men er maar liever over. De rest van de wereldpers echter vraagt zich af, of er toch niet enige grond is voor de gedachte, dat er feitelijk niets op Leopold III aan te mer ken was, doch dat verpolitiekte mensen in België alleen maar naar een gunstige aanleiding hebben gezocht om te pro beren hun verlangens ten koste van waarheid en gerechtigheid door te drijven. Opmerkelijk is de „ontdekking," die een Engels blad deed, bij het naslaan van de geschiedenis van het Belgische koningshuis. De redacteur vroeg, of een advies tot terugkeer rond 58 pCtzo als bij de jongste volksraadpleging uit kwam, voldoende is voor een vorst om te regeren. In aanmerking genomen, dat de Belgische koning in een andere ver houding tegenover zijn onderdanen staat dan bijvoorbeeld de koningin van Nederland, die souverein is. Welnu-, de eerste Leopold als koning van Bel gië, een prins van Coburg, in de Bel gische grondwet uitdrukkelijk genoemd „te regeren waar alle gezag bij het volk berust," werd in 1831 gekozen door het Belgische volk, met slechts 61 pCt. van de totaal uitgebrachte stem men En zie, om een verschil van drie procenten zijn het anno 1950 de liberale groeperingen, die de Belgische natie op de wip hebben gezet. Het is als steeds de middengroep, die de pl$nk naar deze of gene zijde kan doen overslaan Weinig hebben zij zich later te ver wijten, als hun lange aarzeling door onderlinge verdeeldheid, iets anders uitwerkt dan wenselijk is Dan te be denken, dat België zowel haar bestaan als natie, als haar koloniaal bezit van de Congo (waar nu haar bestaan op drijft), uitsluitend te danken heeft aan het Huis van Leopold Nuchtere cijfers en feiten wijzen het uit - noem het punten van argumentatie, geen historisme a.u.b. - voor het overige wachten wij maar weer af. Het meisje en de iezegrim. Toen we ervan hoorden konden we het niet geloven, maar 't is toch enkele dagen geleden in dit ons eigen landje gebeurd. En we hebben ons onmiddel lijk met het slachtoffer in verbinding gesteld. Maar we laten het oordeel graag aan U over. Het zit zo In het vriendelijke dorp Didam (bij Doetinchem) heeft de heer M. Bolder destijds de Eerste Nederlandse Sier- klompen-lndustrie" gesticht, met het doel deze belangrijke tak van kunstnij verheid zo deskundig mogelijk te ge bruiken in de strijd om de gunst der toeristen en winst der deviezen, een alleszins nationale zaak. De dochter, Jo Bolder, heeft zich speciaal op het schilderen toegelegd. Ze is thans 28 jaar en we mogen zeggen, dat haar penseel bizonder vaardig werkt, met uitmuntende kunstzin en smaak voor kleurencombi naties. Dit schijnt trouwens in bredere kring bekend te zijn want zij zou haar werk gaan demonstreren op de, de laatste tijd vaker genoemde goodwill- tentoonstelling in Amerika, de „Holland- Fair" te Philadelphia. Er zit heel wat aan vast. Een groot verliet. Eer - recht-door-zee gaan, is een fetisch voor hem. Hij zou er alles en alles voor opofferen". „Zelfs zijn zuster," zei Herrick tame lijk bitter toen de overtuiging zich hoe langer hoe meer aan haar opdrong, dat als Mac de waarheid omtrent haar zelf wist, als hij wist, wiens kind zij was, al zijn liefde voor haar toch geen weg tot het geluk zou vinden. Hij zou haar opgeven, haar opofferen, evenals Rex had gedaan, zoals hij nu zijn zuster's geluk offerde voor het strenge ideaal van eer. Mannen waren al heel gauw bereid om vrouwen te offeren, peinsde ze cynisch. „Ik zou wel eens willen weten," ging ze voort, „of Mac, als de zaken omgekeerd waren, er net zo over zou denken?" „Daar ben ik zeker van". Carol ant woordde heel bedaard, doch met on wankelbare overtuiging. „Ik ben zijn zuster," ging ze glimlachend voort, „en ik weet, dat ik hem niet in de hoogte moet steken, maar Mac is een van de eerlijkste mensen die er be staan. Hij zou eenvoudig niets kunnen (Jngez. Med.) aantal klompjes zou gereed en wel meegenomen worden naar deze Fair, om de Amerikanen te kunnen leveren, die hiervoor zonder twijfel grote belang stelling hebben. Jo en haar vader werkten er heel hard aan en het was een hele verademing voor Jo, toen zij enkele dagen naar het buitenland ging. Naar, helaas Toen ging de telefoon. Haar moeder nam de hoorn op en hoorde een man nenstem van ver zeggen „Met de vak groep Klompenindustrie, mevrouw, is uw dochter thuis?" Toeri dat niet het geval bleek kwam de vraag, of moeder ook wist of Jo Engels kende. Menende, dat het om een formaliteit ging voor de reisvoorbereidingen, zei de goede vrouw argeloos: „Neen meneer, zover is ze niet, maar dat komt wel". Men spreekt per slot gewoon Nederlands om klompjes te kunnen schilderen. De me neer aan de lijn bleek er anders over te denken Hij zei: „Dank IJ mevrouw. Wilt U tegen Uw dochter zeggen, dat wij nu een ander kiezen, die goed Engels spreekt en toch aardig schil dert!" Jo loopt vele instanties af in Den Haag. Zonder resultaat Dan komen de tranen. En bureaucratius lacht J. P. d. K. Plaatselijk Nieuws Hoofdplaat. Ned. Herv. Kerk. De Paascollecte voor het kerkewerk der Synode heeft opgebracht f 33,43. Op Zondag 16 April is er om 10 uur 's morgens Zondagsschool. Op Dinsdag 25 April 's avonds om half acht in de consistoriekamer ver gadering van de Jeugdactie. Oostburg. Dodelijk ongeval. Op Woensdagavondj.l. omstreeks half negen is de 8-jarige Jacobus Lambrechts op de Rijksweg te Oost burg ter hoogte van de ouderlijke woning, toen hij per fiets de weg wilde oversteken, plotseling gegrepen door een juist passerende auto, bestuurd door Notaris Mijs uit Oostburg. Het knaapje werd naar het zieken huis te Oostburg overgebracht waar bleek, dat hij een zware hersenschudding had bekomen. In de loop van de nacht is hij overleden. De bestuurder treft geen schuld. Weer succes. Voor een volle zaal trad Pierre Leenhouts uit onze gemeente op in het Schuttershof in Middelburg in een Amateurswedstrijd. Tussen werkelijk prima artisten behaalde hij 174 punten en een daverend applaus. Ditmaal be sliste de applausmeter niet. Hij was de enigste deelnemer uit Zeeuwsch-Vlaan deren die kosten noch moeite heeft gespaard. Geslaagd. Op het te 's Gravenhage gehouden examen ter verkrijging van de akte doen dat bezijden de waarheid was en hij is zo dol op mij, dat ik geloof, dat het hem half zou doden als ik het deed. Er is maar één mens op de wereld, die meer voor hem betekent dan ik," voegde ze er bij, Herrick recht aanziend. Toen vroeg ze plotse ling bruusk: „Waarom heb je hem af gewezen?" „Heeft hij het je verteld?" riep Her rick vuurrood. „Nee!" antwoordde de ander haas tig. „Ik raadde het. Tweelingen heb ben een merkwaardige kijk in het hart van elkaar, zie je. Is het onmoge lijk. Zou je niet van hem kunnen gaan houden?" ging ze droevig voort. ,,Ik zou Mac zo zielsgraag gelukkig zien en jij zoudt zo'n schat van een zuster voor me zijn," eindigde ze impulsief. Herrick glimlachte ondanks zichzelf. Er was zoiets spontaans en hartelijks in Carols pleiten. Toen verdween haar glimlach weer. ,,Het is absoluut onmogelijk - abso luut," zei ze eindelijk met iets beslist in haar stem. (Wordt vervolgd). van bekwaamheid in de waterschaps administratie van de Unie van water schapsbonden slaagde voor het schrif telijk gedeelte de heer L. C. v. d. Weel, klerk ter griffie van het waterschap „Het Vrije van Sluis", alhier. Eerste steenlegging Ned. Herv. Kerk. Op dezelfde plaats, waar sinds menselijke heugenis de kerk heeft ge staan, welke kerk tenslotte in 1944 door het oorlogsgeweld werd vernield, verrijst thans weer de nieuwe kerk. Eenvoudig is het niet geweest voor het bestuur van de Ned. Herv. Gemeente alhier, om tot herbouw te geraken, maar reeds enige tijd is de bouw in volle gang. Nu de funderingen gereed zijn en ook de overige betonstortingen reeds ver zijn gevorderd, had Woens dag de symbolische handeling van de eerste steenlegging plaats. Inderdaad een symbolische handeling, omdat dit bouwwerk reeds hoog in de stellingen staat en er reeds'vele honderden stenen zijn gemetseld. Bij nieuwbouw hoort echter een eerste-steenlegging en toch zeker bij een nieuw kerkgebouw. Het is een eenvoudige, maar daarom niet minder indrukwekkende plechtigheid geworden, bijgewoond door het kerk: bestuur, architect Kloeke, uitvoerders e.a. Het was de president kerkvoogd, de heer J. H. v. Kampen, die gewag maakte van het feit, dat er mensen zijn, die kerkbouw niet nodig vinden, nu er nog zo'n gebrek is aan andere gebouwen. Gelukkig is dat de mening van slechts een klein percentage van onze Nederlandse bevolking, omdat de overgrote meerderheid het belang erkend van de kerk, waar het evangelie wordt gepredikt. Laten wij daarom bidden, aldus spr., dat dit kerkgebouw de eeuwen zal mogen trotseren en dus ook voor de komende geslachten be waard zal mogen blijven voor het ver kondigen van Gods woord. De heer v. Kampen metselde daarop de eerste steen. Ds. Fournier noemde deze symbolische handeling een belang rijke gebeurtenis en behandelde naar aanleiding hiervan een onderwerp uit de bijbelse geschiedenis. Het is zeer verheugend dat de herbouw plaats heeft op deze geheiligde grond, waar sinds eeuwen de kerk heeft gestaan en waar steeds de uitwisseling van Gods woord heeft plaatsgevonden. Dat God geve, aldus de predikant, dat zowel dit geslacht, als onze nazaten, in dit kerkgebouw, deze uitwisseling zullen kunnen voortzetten. Daarop ging de predikant voor in het gebed. Namens de classis IJzendijke sprak ds. Winckel, waarna de heer v. Kampen sprak namens het gemeentebestuur, daar burgemeester Hoekzema wegens onge steldheid was verhinderd. Cadzand. V.G.L.O.-School. Als eerste in West Zeeuwsch-Vlaan deren zal aan de openbare lagere school alhier hoofd de heer P. A. Vermeulen, een V.G.L.O.-school (Voort gezet Gewoon Lager Onderwijs) wor den verbonden. Op deze school wordt speciaal onderwijs gegeven, dat geheel los staat van dat op de gewone lagere school en is bestemd voor de leerlingen van het achtste leerjaar. Ook de gemeente Retranchement zal hiervan kunnen profiteren. Er zal een leerkracht bijkomen, waarvoor bereids zich reeds enkele sollicitanten hebben gemeld. 28 leerlingen zullen dit onderwijs volgen. Aardenburg. Wandelsport. Onder buitengewoon slechte weers omstandigheden werden tweede Paas dag de wandeltochten van 15 en 30 km. gelopen, georganiseerd door de Aardenburgse Sportcommissie. Onder de 61 deelnemers aan de 15 km.-tocht bevond zich ook burgemeester van Dongen met zijn 3 dochters. Deze tocht werd zonder uitzondering door alle deelnemers volbracht. Vrij wel gelijktijdig startten ook de deelne mers aan de 30 km.-tocht. Deze tocht moet, gezien het slechte weer en de zware route door het polderland, zeer zeker een prestatie genoemd worden, temeer daar er van de 108 deelnemers slechts 2 uitvallers waren. Dat het weer spelbreker was bleek wel, toen men er op het laatste ogenblik toe overging de route aanmerkelijk te ver korten. Na afloop vond in hotel Cuelenaere en de Sociëteit de prijsuitreiking plaats. De eerste groepsprijs voor de 15 km. bestaande uit een lauwertak, werd ge wonnen door de Padvindstersgroep uit Cadzand. De tweede prijs ging naar de Padvindersgroep van Aardenburg, terwijl de derde prijs werd toegekend aan het personeel, de directeur inbe grepen, van de Aardenburgse Steen fabriek. Deze 2e en 3e prijs bestond uit een diploma; ook aan alle indivi duele deelnemers werd een diploma uitgereikt. De eerste prijs bij de 30 km. be stond uit een fraaie beker die gewon nen werd door de personeelsgroep van de textielfabriek MiddelburgAarden burg. De turnvereniging Breskens be haalde de tweede en de wandelsport vereniging Olympia uit Axel de derde prijs, bestaande uit een diploma. Aan alle andere deelnemers aan deze tocht werd een fraaie herinneringsmedaille uitgereikt. Bij de prijsuitreiking waren o.m. aanwezig de secretaris van de afdeling Zuid der N.W.B., de heer de Hollander uit Eindhoven en de N.W.B.-official, de heer Lastdrager uit Oostburg. Ondanks alles kan Aardenburg op een geslaagde dag terugzien en mogen we zeer zeker hopen dat zij op de ingeslagen weg zal voortgaan door in de toekomst meerdere tochten te or ganiseren. Schoondijke. Rijks Landbouw Winterschool. Bij de gehouden eindexamens aan de Rijks Landbouw Winterschool al hier werd het einddiploma behaald door A. Baecke, W. Mabesoone, J. Rie- mens en A. Veraart te Aardenburg; A. Dieleman, Th. Dusarduijn en J. Mangnus te Biervliet; Ant. de Badts te Breskens; P. Cijsouw te Groede; Joz. Scheele te Hoofdplaat; A. Dekker Fzn., J. Dekker Fzn. en J. Dierikx Czn. te Schoondijke; A. Hermans en M. Remijn te Sluis; J. Dhondt en B. v. d. Slikke te IJzendijke. De Dr. Ir. Huizinga-penning werd toegekend aan A. Dieleman te Bier vliet. M. Remijn zag zich een boek werk als prijs toegewezen. Afgewezen geen. De volgorde der namen is niet volgens rangnummer. De uitslagen der overgangsexamens volgen eind April. Breskens. 2e verantwoording ingekomen giften bazar V.V. „Breskens". A. V., jongenspakje, 15 stropdassen en 2 jongensbroekjes; M. v. M., electr. fietslantaarn met dynamo; A. H., tand pasta, gezichtscrème, gebitpoeder en grabbeltonart.; Wed. B., 4 fl. bessen sap, bus gehakt, 3 kindervestjes, over- hemp, borduurzijde en 4 pakjes pud ding; C. D., doos tandpasta, doos champo; Gebr. v. M., taart; P. v. O., lunchkaasje, 2 busjes room en fles limonadesiroop; W. v. d. W., electr. theelichtje; N.V. v. M., Rotterdam, 2 doosjes Choco-Moccastaaijes, 5 luxe doosjes Mentos, 5 luxe doosjes Super- cream, 1 doos Lenteweelde; P. L., 20 pakjes sigaretten, 2 potten vruchten op sap en 2 schemerlampjes; Wed. v. d. V.D., 1 paar nylon-kousen en grabbeltonart.; W. K., rollade en 2 busjes vlees; M. d. K., 6 tafelmessen en 1 stel bussen (koffie, thee, suiker); R. C., 1 vaas, bowlprikkers en wand versiering; L. d. V., tulband; Wed. v. K. f 2,50; G. d. M., sigarenkoker met sigaren; J. C. Ie B., kinderjurkje; C. v. d. K., 10 fl. naaimachineolie; V. v. H. permanent-wave; de „L", grabbelton artikelen. Gunning. Naar wij vernemen is door architect J. C. P. Loonen, alhier, opge dragen aan de firma Gebr. Visser, alhier, de bouw voor een woonhuis met bijgebouw voor burgemeester J. A. Eekhout. Mooie prestatie. Het mag zeer zeker een presta tie genoemd worden dat de jonge le den van onze turnvereniging, onder leiding van de heer R. van Quekel- berghe, j.l. Maandag beslag wisten te

De Schakel | 1950 | | pagina 2