dat, als het vertransporteerd moet wor den de factor vrachtloon een grote rol speelt in de eindprijs. Op initiatief van de Stichting van de Landbouw in Zee land is er een commissie in het leven geroepen die zich reeds een paar jaar bezig houdt om naar wegen te zoeken een kwantum stro fabriekmatig te ver werken. Na vele onderzoekingen is deze commissie, die steeds bijgestaan wordt door een of meer deskundigen van het Centraal Instituut voor In dustrieontwikkeling (C.I.V.I) te 's-Gra- venhage, tot de conclusie gekomen dat de beste kansen liggen in het verwer ken tot stro-cellulose. Is dit te verwezenlijken? De fabriek die onder licentie van Celdecor zal werken, moet kunnen be schikken over een grote hoeveelheid zoet water. Welnu, het kanaal Terneu- zenSas van Gent kan dit water leveren. Ook bestaat de mogelijkheid het afvalwater door een waterleiding naar zee te spuien. De fabriek zou dan ook zeer gunstig gelegen zijn ten op zichte van het grootste productiegebied n.l. Oost en West Zeeuwsch-Vlaande ren. De capaciteit van de fabriek zou 18 tot 20.000 ton per jaar bedragen. Daar het rendement van tarwe-en rogge- stro groter is dan van gerstestro (resp. 48-58-40 pCt.) zal uiteraard tarwestro wel het meest in aanmerking komen. De Stichtingskosten. De stichtingskosten liggen hoog, n.l. 3.6 millioen gulden. Er zijn echter drie belanghebbenden, 1 de boeren, 2 de papierindustrie en 3 de regering, die de helpende hand wil bieden. De op zet ziet er als volgt uit. Er zou een N.V. gesticht worden, wat dus wil zeg gen dat de aandelen welke f 100,- groot zullen zijn, ineens volgestort worden. Dus verder is de aandeelhou der niet meer aansprakelijk. De 16000 aandelen zouden op fifty-fifty-basis, dus gelijkelijk verdeeld moeten worden tus sen de boeren enerzijds en de papier industrie anderzijds. De boeren zouden dan een leverïngsplicht en recht heb ben, terwijl de papierindustrie het af- namerecht en -plicht heeft van de cel lulose. De fabriek is op deze manier verzekerd van zijn grondstof en ook van de afzet van haar product. De kapitaalsinvestering zou er als volgt uitzien: Boeren 8000 aandelen f 800.000, Papierindustrie 8000 aandelen f 800.000, Boerenleenbanken f 600.000, Overheid (Marshallgelden) f 1400.000, Totaal f 3.600.000, Kostprijsberekening. Natuurlijk is het niet mogelijk de gehele berekening in deze kolom op te nemen, maar kan medegedeeld worden dat, als men uitgaat van een stro-prijs van f 25,- per ton franco fabriek, men aan een kostprijs van f 340,- per ton cellulose komt, waarin 11 pCt. winst gecalculeerd is. Momenteel is de markt prijs van cellulose belangrijk hoger. Per aandeel kan een hoeveelheid stro van 2000 kg. geleverd worden en zo de capaciteit van de fabriek het toe laat nog een recht van 400 kg. Nog valt er veel te regelen. Denk maar aan het opstellen van een stro-regle ment. Nat stro schijnt geen bezwaar te zijn, doch de leverancier mag niet verwachten dat hij voor water geld zal ontvangen, evenals verontreiniging met grond (kluiten in pic-up stro). De aan- man, die ze liefhad, slechts lag in de zeldzame keren dat ze elkaar konden ontmoeten, beveiligd voor Sir Francis loerende blikken. Er kon geen kwaad steken als ze elkaar eens een uurtje ontmoetten, re deneerde Herrick tegen zichzelf. Carol had haar gezegd dat zij en Jem beiden inzagen, dat ze onherroepelijk geschei den waren en daar dit zo was, kon er met geen mogelijkheid gevaar in ste ken als ze eens een paar gelukkige, onbespiede ogenblikken genoten. Ze nam daarom met een opgewekt gemoed haar schaatsen en een kleine lunchmand, door de keukenmeid inge pakt en begaf zich naar het meer. Ca rol was daar reeds en gleed met de soepele gratie en zekerheid van een ervaren rijdster over de bevroren op pervlakte. Zodra ze haar ontwaarde haastte ze zich naar Herrick toe. „Is het niet heerlijk?" riep ze opge togen, terwijl ze haar omhelsde. „Ik heb het gevoel of ik tien jaar ergens in de diepte van het meer heb laten vallen". Ze zag er inderdaad zo uit. De ner- voerkosten moeten geregeld worden evenals dat bij een suikerfabriek het geval is. Boeren van Zeeuwsch-Vlaanderen, bedenk wel dat stro verbranden een vorm is van zelfmoord. Een dezer da gen zullen er een paar mensen bij U komen om met U over deze fabriek te spreken. De tijd zal leren of onze plannen de juiste zijn, maar dit staat toch wel vast, als we thans werkloos blijven toezien maken we toch wel een zeer grote fout. Verbrugge. Voetbal. De Baronie werd kampioen. R.K.T.V.V.Vlissingen o2; De Zeeuwen Baronie o3; InternosDosko 62. Zo is dan Zondag in de tweede klasse de beslissing gevallen. Een beslissing die ver rassend was, daar niemand had verwacht dat de Tilburgers in eigen huis zouden verliezen van Vlissingen. R.K.T.V.V. zal zeker geen prettige herinneringen aan Vlissingen behou den, daar deze club de eer toekomt, de reeds gedoodverfde kampioenen twee nederlagen te hebben toegebracht. Dat De Zeeuwen zouden verliezen van de mannen uit Breda, was normaal, hoe fel de eindsprint van deze Vlissingse club ook is. Deze eindsprint is iets te laat gekomen, daar het nu wel practisch zeker is, dat deze club degradatiewedstrijden zal moeten spelen. Er is nog e'én klein kansje, maar dan moet de laatste wedstrijd bij Rood Wit worden ge wonnen, terwijl S.E.T. in eigen huis moet verliezen van Alliance, waaraan wij niet ge- 2 4 52-23 30 3 4 48—24 29 4 5 40—38 24 3 7 40—41 23 4 8 33—33 18 4 9 48—43 18 3 9 38—34 17 2 11 34—47 16 5 9 31—36 15 7 9 33—54 13 1 13 35—59 11 Derde klasse. OostburgAardenburg 5o; Breskens Terneuzen 26; Corn BoysRia 3o. Door de verdiende overwinning van Ter- neuzen op Breskens, zijn Terneuzen en Axel gelijk geëindigd, zodat een beslissingswedstrijd zal moeten uitmaken, welke club aan de pro motie mag deelnemen. Weliswaar heeft het Bondsbestuur nog geen beslissing genomen over de gestaakte wedstrijden Hoofdplaat Axel en Oostburg—Terneuzen, maar wij mo gen wel aannemen dat deze wedstrijden voor Axel en Terneuzen als gewonnen verklaard zullen worden. Een voorspelling wie uiteinde lijk kampioen zal worden, is wel heel moei lijk, daar in een beslissingswedstrijd de ze nuwen een belangrijke rol plegen te spelen. Technisch achtten wij Terneuzen sterker, doch daar staat tegenover dat de ploeg van Axel sneller is en over meer vechtcapaciteiten beschikt. Oostburg en Aardenburg hebben nu ook een punt gezet achter deze competitie. Het is een overtuigende zege voor Oostburg geworden, een uitslag, die de verhouding niet geheel juist weergeeft, daar Aardenburg, spe ciaal na de hervatting, aardig spel vertoonde. De voorhoede van Oostburg wist echter ge bruik te maken van de zwakke momenten in de Aardenburg-verdediging, terwijl de ver dediging van Oostburg in prima vorm was. Dat Corn Boys won van Ria, was normaal te noemen. De stand is nu geworden: Terneuzen 22 17 3 2 91—31 37 Axel 22 17 3 2 78—28 37 Corn Boys 22 14 4 4 6124 32 Clinge 22 14 2 6 6232 3° Breskens 21 13 3 5 72—53 29 Oostburg 22 7 4 11 43—59 18 Ria 22 8 1 13 43—5° 17 Steen 22 7 3 12 44—73 17 Sluiskil 21 7 2 12 34—55 16 Aardenburg 22 6 4 12 32—61 16 Hontenisse 22 3 3 16 34—75 9 Hoofdplaat 22 1 2 19 3092 4 Vierde klasse. IJzendijke was op bezoek bij Ierseke en veroverde daar, door een 22 gelijk spel, één puntje, waarmede deze club zich veilig stelde. Schoondijke zal nu haar plaats in de vierde klasse moeten verdedigen. veuse, onrustige uitdrukking was uit haar ogen verdwenen en ze stonden nu helder en vrolijk, als die van een kind; de koude lucht deed haar wan gen teder blozen en haar mooie mond stond naar lachen. Toen Herrick haar zo zag overmeesterde haar opnieuw een gevoel van verontwaardiging tegen Sir Francis. Het moest niet mogelijk zijn, dat een man de jeugd en de vrolijkheid uit een vrouwenleven kon wegnemen zoals hij deed. Deze Carol, bevrijd van de ketenen die hij haar aanlegde, was een heel ander wezen - weinig meer dan een meisje, on danks haar dertig jaar en overborre- lend van geest en opgewektheid. Haar vrolijke luim werkte aansteke lijk en samen reden ze over het meer en wedijverden met elkaar in het ma ken van figuren, tot eindelijk hun eet lust hen deed ophouden. Ze hadden de kachel in de hut al van te voren aangemaakt en het was lekker warm tegen dat ze daar heen gingen om te lunchen en de mand uit te pakken, die Herrick had meegebracht. (Wordt vervolgd). Ambachtsschool Oostburg Per i April hebben aan de ambachtsschool de navolgende leerlingen het einddiploma behaald Afd. Smeden-bankwerken. P. J. v. d. Ameele en R. van Voren, Hoofd plaat J. A. Blok, P. C. v. d. Heuvel, J. Mookhoek en J. I. A. Porreij, Breskens A. I. Bron en O. C. v. d. Vijver, Waterland kerkje J. Danckaert en G. H. Reijniers, IJzendijke; A. J. Fremouw, CadzandJ. W. Hough en J. J. Visser, RetrancheinentP. L. v. Merode en A. G. Moens, AardenburgJ. P. v. d. Plassche, St. KruisM. A. van Quekelberghe, EedeJ. A. de Smit, Sluis A. A. Verstrijnge, GroedeG. de Vleesch- houwer, Biervliet; F. J. de Wilde, Oostburg; J. J. Fremouw, Zuidzande. Niet gediplomeerd twee. Afd. Timmerlieden J. F. Barra, J. B. van Poucke en J. Strijdonk, OostburgG. L. F. de Boevere, BiervlietG. G. van Boven, SluisA. Buijze, Cadzand A. P. Dierkx, RetranchementD. C. van Hermon en A. J. Rabout, AardenburgA. Lohman, Waterland-Oudeman C. P. Ocké en Th. C. Pijcke, HoofdplaatR. G. Verheije, Waterlandkerje. Niet gediplomeerd één. Nog een derde jaar de school bezocht Smeden-bankwerken. A. M. de Bruijckere, HoofdplaatS. Dekker, Waterlandkerkje R. P. la Gasse, Nieuwvliet R. R. de Paauw, Sluis. Timmerlieden G. J. Beun, Aardenburg J. Huijgh en S. A. van der Meulen, Schoondijke. Bevorderd van de ie naar de 2e klasse: Afd. Smeden-Bankwerken. J. P. Aers, J. C. Jansen, J. J. Ocké en C. P. Weststrate, OostburgIz. J. Bartelson (2e prijs), IJzendijkeG. P. Boutens, J. G. J. Nieskens en L. de Vriend, Aardenburg C. P. Boogaard, ZuidzandeW. Cauwels, Sluis I. den Dekker, J. Hough, P. A. Roegies en H. I. Ruissen, Nieuwvliet; J. J. Dieleman, Waterlandkerkje; R. A. Dusebout (ie prijs), Breskens; G. Ferket, O. C. van Quekelberghe en P. v. d. Wege, Groede; J. de Groote, I. J. Hennekeij, P. A. Koens, C. de Kraker en M. E. Steijaert, SchoondijkeJ. A. Groosman, HoofdplaatA. J. van Houte, Cadzand. Niet bevorderd 5. Afd. Timmerlieden W. J. Boidin, A. H. de Ridder en J. W. Versprille, OostburgC. J. Corthals en J. A. Hough, AardenburgH. A. M. Culenaere, Eede P. de Feijter, Sluis J. P. Goossen en A. C. Termont, Schoondijke J. J. den Hamer en C. van Renterghem, BiervlietA. A. Mollet (2e prijs), IJzendijkeA. J. Wille, Groede. Niet bevorderd 4. Voor de nieuwe cursus hebben zich aan gemeld 53 leerlingen. Daardoor is deze thans aangevangen met 106 leerlingen, n.l.afdeling smeden-bankwerken, ie klasse 42 2e klasse 29 leerlingen. Afd. timmeren: ie klasse 20; 2e klasse 15 leerlingen. Plaatselijk Nieuws Breskens Muziekuitvoering^ Vrijdag en Zaterdag j.l. gaf de muziekvereniging „Uit het volkVoor het volk" met medewerking van de toneelvereniging „Thalia" haar voor jaarsuitvoering in het gemeentelijk ontspanningsgebouw. De voorzitter, de heer I. de Hullu, sprak beide avonden het openings woord, waarbij hij zijn grote blijdschap uitsprak over de grote opkomst der ingezetenen, een bewijs dat de muziek zich in veler belangstelling mag ver heugen. Verder gewaagde hij met vol doening van de vooruitgang der muziek vereniging, vooral wat betreft het steeds toenemende aantal werkende leden. Het muziekprogramma, bestaande uit een 5-tal muzieknummers werd, onder leiding van de nieuwe directeur, de heer J. Hennekeij, zeer verdienste lijk uitgevoerd, zodat de muzikanten een welverdiend applaus ten deel viel. Na de pauze, waarin een verloting plaats had, kwam de toneelvereniging „Thalia" voor het voetlicht met,,Willy's trouwdag", dolle klucht in 3 bedrijven door Otto Harting. Het was een zeer vermakelijke geschiedenis en de zaal schudde dan ook van de lach vanwege de komische situaties die er in voor kwamen. De heer de Hullu was dan ook zeer zeker de tolk van allen toen hij de spelers bij het einde dank bracht voor het gebodene. Alles bij alles zijn het weer twee schitterend geslaagde avonden geworden. Volksonderwijs-avond. Door de afdeling „Breskens" van Volksonderwijs werd Dinsdagavond in het Gem. ontspanningsgebouw een feest en propaganda-avond gegeven. Bij de opening kon de voorzitter zijn grote tevredenheid betuigen met de goede opkomst. Hierna voerde de heer Spinaaij uit Middelburg het woord. De spreker wees in gloedvolle woorden op de grote steun, die de Openbare School geniet van „Volksonderwijs". Hij wekte de aanwezigen dan ook op aan deze school hun volle steun te geven en lid te worden van „Volks onderwijs". In de pauze werd een goed geslaagde verloting gehouden. De prijzen waren allen geschonken door leden, waarvoor het bestuur nogmaals hartelijk dank zegt. Vervolgens werd door leerlingen der hoogste klassen een toneelstuk opge voerd, getiteld: „De Ganzenhoedster". In dit sprookjesverhaal kon het publiek genieten van het optreden van kabou ters, fee, koningin, prins, enz. Door enige dames was de costumering prach tig verzorgd, terwijl verschillende me dewerkers de decors hadden verzorgd. De jeugdige spelers en speelsters toon den dat ze hun rollen goed kenden en aan het eind van elk bedrijf gaf het publiek dan ook blijken van waardering. Tot slot dankte de voorzitter allen, die aan het slagen van deze avond hebben medegewerkt en hij wekte de aanwezigen op lid te worden van Volksonderwijs". Vergadering. V.V.V. De Vereniging voor Vreemde lingenverkeer alhier hield Woensdag avond haar jaarvergadering, welke maar matig bezocht was. De voorzitter, de heer E. Gitten berger, opende de vergadering, waarna uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat er een klein nadelig slot was. De aftredende bestuursleden, de heren P. Woittiez en W. van de Vijver wer den bij acclamatie herkozen. De heren M. de Milliano, Abr. Verduijn en C. Wesdorp wensten niet meer voor be stuurslid in aanmerking te komen, ter wijl de heer H. Petermeijer wegens vertrek naar elders bedankte. Besloten werd om deze vacatures niet meer aan te vullen. Na de officiële vergadering had een propaganda-avond plaats, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. Hier aan werd medewerking verleend door uitsluitend dames en heren uit onze ge meente, met een populair afwisselend programma. Dat het gebodenegoed in de smaak viel getuigde het daverend applaus dat zij in ontvangst te nemen kregen. Na afloop werden de dames bloemen aangeboden. Rectificatie. In ons vorig no. hebben wij bij de uitslag der besteding van het woonhuis voor de heer J. de Ruijsscher, abusievelijk vergeten te vermelden de Fa. Gebr. Ver gouwe alhier, welke hebben ingeschreven voor de som van f 10.500,- waarmede zij te vens de laagste waren. Vriendschappelijke voetbalwedstrijd. J.l. Zaterdagmiddag speelden een com binatie van Rijksambtenaren te Breskens een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen een elftal van de Amsterdamse-Bank te Oostburg, op het voetbalterrein alhier. De wedstrijd, welke te 14.3° uur. aanving eindigde in een 22 gelijk spel. De rust was ingegaan met een o1 stand in het voordeel van de Bankmensen, na een aarzeling van de doelman der Rijksambtenaren, wiens postuur opvallend afstak tegenover dat van de overige spelers. Na de thee kregen de Rijksambtenaren, de sterke wind, die van doel tot doel stond, in de rug en al spoedig werd de bal door toe doen van hun midvoor voor de voeten van de rechtsbinnen geplaatst, die geen fout maakte en met een hard schot in de beneden hoek de doelman der Bank kansloos sloeg 1 1. De Bankmensen niet ontmoedigd be laagden daarop het doel der Ambtenaren, doch hun achterhoede gaf geen krimp. Nadat ge durende een kwartier de partijen gelijk tegen elkaar opgingen, braken de ambtenaren weer door, doch zonder direct succes. Gesteund door het windvoordeel kwamen de Rijks ambtenaren weer terug en uit een van deze aanvallen ontstond het tweede doelpunt, ge scoord wederom door de rechtsbinnen zodat de stand 2—1 in het voordeel was geworden van de gastheren. Verwoed vielen de Geld- mannekes aan en na ongeveer 10 minuten bracht hun midvoor de partijen op gelijke voet 22. Enige ogenblikken later kreeg de rechtsbuiten van de Rijksambtenaren een hoekschop te nemen, die zo scherp werd ge plaatst, dat de bal van de binnenkant der staander weer terug in het veld sprong. Voor waar een mooie hoekschop. Met het einde in zicht werd er nu door beide partijen enthousiast om het winnende doelpunt ge streden. De Rijksambtenaren blijken succes te hebben, als hun midvoor is doorgebroken, doch deze wordt door de keeper der Bank ten val gebracht en aan beide benen vastge houden, hetgeen de goed leidende arbiter Jansen niet ontgaat. Deze wijst onverbiddelijk naar de beruchte witte stip. De toegestane strafschop wordt echter door de rechtsbinnen der Ambtenaren keihard overgekogeld. Na nog enig heen en weer getrap komt het einde en hebben beide partijen hetgeen hun toekwam. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld. Rest nog te vermelden, dat enige voetbal- officials de wedstrijd bijwoonde,n teneinde eventueel spelersmateriaal te ontdekken voor de plaatselijke club, waarbij o i. niet tever geefs is gezocht. loven. De stand is nu: Baronie 20 14 R.K.T.V.V. 20 13 Rood Wit 19 10 Internos 20 10 Vlissingen 19 7 Dosko 20 7 Alliance 19 7 Goes 20 7 S.E.T. 19 5 De Zeeuwen 19 3 Hero 19 5

De Schakel | 1950 | | pagina 2