Een raas-boodschap. 13 MEI 195Q BAZAR V. V. „BRESKENS" feuilleton DE ZONDEN DER VADEREN. De sirofabriek. DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 273 Vrijdag 7 «PRIL 1850 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra (Ingez. Med.) Het is vandaag Goede Vrijdag, de dag waarop door de Christenen alom in de wereld wordt herdacht de kruisiging van de Zoon Gods op de berg Golgotha, nadat Hij door zijn vijanden was gevangen genomen en1 op de meest onmenselijke wijze was ge folterd en mishandeld. Gedurende Zijn betrekkelijk kortstondige wandeling hier op aarde, was hoon, bespotting en verachting veelal Zijn loon voor alle door Hem aan de lijdende mens heid verleende hulp en raadgevingen. Geen enkele schande bleef Hem be spaard, doch niets kon Hem deren. In Zijn Goddelijke liefde voor de mens vergaf Hij Zijn_ vijanden hun hoon, bespotting en verachting, de Hem toe gebrachte folteringen en mishandelingen. Alleen het doel telde en dat was, de mensheid te bevrijden van zonde en schuld. Aan de figuur van Jezus Christus denkt men, ook al is men nu niet bepaald godsdienstig, wanneer men op Goeden Vrijdag de Protestanten en Katholieken alom in de wereld ter kerke ziet gaan. En deze Goddelijke figuur kwam mij - niet godsdienstige - dezer dagen voor de geest, toen ik in de Nieuwe Rotterdamse Courant van 29 Maart een overzicht las van de rede van Churchill in het Lagerhuis over de toenadering tot Duitsland, onder het motto„Zonder Duitsland is er geen hoop op een verenigd Europa". Evenaangehaald dagblad schrijft daaromtrent als volgt „Winston Churchill, de leider der Britse conservatieven, heeft een grote rede in het Lagerhuis gehouden, in de loop waarvan hij verklaarde, dat zijn partij van plan is de buitenlandse politiek van Labour te blijven steunen, „evenals wij deden in de jaren, dat wij hopeloos in de minderheid waren". In antwoord op de besehuldiging van minister-president Attlee dat hij, Churchill, zich op „onverantwoordelijke" wijze had uitgelaten, toen hij onlangs Duitsland noemde in verband met de defensie van de Westerse unie, zeide Churchill ,,Ik heb toen mijn woorden zeer zorg vuldig gekozen en ik wens ze niet te wijzi gen. Ik zie geen reden, waarom de Duitsers niet zouden helpen bij de verdediging van hun eigen land en van West-Europa. Ik heb niets gezegd over een herbewapening van Duitsland en de vorming van een nieuw leger. Duitsland had nu een kans de mens heid een geweldige dienst te bewijzen en het verleden goed te maken. Zonder Duitsland was er geen hoop op een verenigd Europa en zonder een vrij en verenigd Europa was er geen hoop voor Duitsland." Churchill beval het Huis aan,' dat alles zou worden gedaan om een Frans-Duitse verzoening te bevorderen. Frankrijk en Engeland zouden samen sterk genoeg zijn om Duitsland tot een gelijk peil op te hef fen. De drie landen konden dan een kern vormen, waaromheen „alle andere be- 38) door PEDLER. „Het lijkt wel, of je niet wilt, dat ik vrienden heb," riep ze opgewonden. „Integendeel, maar ik verlang alleen en ik wil ook - dat ik wat te vertel len heb bij de keuze. En nu lieve, zou ik graag willen, dat je me het hoofd artikel uit the Times voorlas, ik zie, dat de couranten gekomen zijn". En zo was Carol uiterlijk onderda nig, doch inwendig brandend van op standigheid gezwicht, zoals ze altijd gedwongen was toe te geven aan de voorschriften van haar echtgenoot. Doch een paar dagen later, toen hij haar kortaf meedeelde dat hij naar Londen ging en pas de volgende dag zou terug komen, kwam haar innerlijke op stand tot uiting ineen impulsieve daad. Ze had de auto, die hem naar het station bracht de oprijlaan zien door rijden en zodra hij goed en wel uit het gezicht was, vloog ze naar de schaafde democratieën in Europa, gebonden of vrij, zich konden verzamelen." „De hoop van de Westerse wereld ligt in het feit", zo zei Chürchill plechtig, „dat de Verenigde Staten van Amerika het denkbeeld van een Enropese stateribond steunen." Met betrekking tot het onlangs door Adenauer, de Westduitse kanselier, gedane voorstel tot een economische unie tussen West-Duitsland en Frankrijk zei Churchill „Dit voorstel gaat in de goede richting, maar wij willen uiteraard veel meer dan dat". Churchil wees er in dit verband nog op, dat Adenauers voorstel door generaal De Gaulle werd toegejuicht. Over de betrekkingen met Rusland zei de oppositieleider, dat er naar zijn mening geen nieuwe wereldoorlog voor de deur stond. Die was volgens hem te voorkomen. In een nieuwe oorlog zou West-Europa onder de voet gelopen worden. De niet- communistische partijfunctionarissen zouden geliquideerd worden. Hij had vernomen, dat tot dat doel al namenlijsten worden opgesteld. Aan de andere kant zouden Russische steden worden verwoest. Elke gelegenheid moest worden aangegrepen om tot betere vooruitzichten te komen Churchill acht het waarschijnlijk, dat de Sowjet- regering de vriendschap van het Westen meer vreest dan zijn vijandschap. De atoombom beschouwt hij als do overheer sende factor bij de militaire toestand. „De mens heeft de wilde dieren, ja zelfs de insecten en microben overwonnen. Als hij wil, ligt er een gouden tijdperk van vrede en voorspoed voor hem. Alleen de laatste vijand moet nog overwonnen wor den en dat is hij zelf", aldus Churchill. Churchill betreurde het, dat minister van van buitenlandse zaken Bevin niet bereid was het debat over de buitenlandse politiek te openen, zoals de conservatieven wensten. Hij hoopte, dat Bevin het op het vasteland van Europa en in de V.S. bestaande mis verstand zou ophelderen, dat Engeland niet enthousiast genoeg was voor het gehele plan van de Raad van Europa. „Er wordt beweerd, aldus Churchill, dat Bevin in het ministerscomité van de raad van Europa altijd tot degenen behoort, die minder ver en minder snel willen gaan. Dat zou onze algemene invloed in Europa verzwakken". Er werd naar Churchills rede over het algemeen met rustige aandacht geluisterd. Zijn opmerkingen over een verenigd Europa, met Duitsland daarin opgenomen, kregen hoorbare bijval van zijn partijge noten. Op de regeringsbanken bleef het stil. De publieke tribunes waren geheel bezet." De Londense correpondent van de Nieuwe Rotterdamse Courant voegde aan dit overzicht nog het volgende toe Het derde grote thema. „LONDEN, 29 Maart. Sinds het eind van de oorlog is Churchills denken «ver de internationale problemen steeds beheerst door drie thema'sde vorming van een transatlantische gemeenschap, de vorming van een Westeuropese gemeenschap als onderdeel van dit groter verband en ten telefoon, belde Windycroft op en vroeg naar Herrick. „Ben jij daar, Herrick?" Haar stem klonk opgewonden en gelukkig langs de lijn. „Luister eens. Hij is weg. Voor twee hele dagen. Vraag me dus als je blieft om te komen lunchen - en kun nen we niet een paar uur naar het meer gaan samen? Mijn voeten jeu ken van verlangen om weer eens schaatsen te rijden". Sir Francis had haar zo streng be waakt sedert het schaatsenrijden be gonnen was, dat geen van het troepje vrienden van St. Heriot haar de laat ste tien dagen gezien had, behalve des Zondags in de kerk. En na de dienst als ze allen bij het hek hadden staan babbelen voor ze naar huis gingen, had haar man haar haastig in de auto geduwd voor ze meer hadden kunnen doen dan een vluchtige groet wisse len. Daarom antwoordde Herrick toen ze Carols stem hoorde, schril als die van een meisje, dat onverwacht vrij heeft van school, enthousiast: „Prachtig, heerlijk! Ik heb gewoon gehunkerd naar een rustig babbeltje slotte de wederopheffing van Duitsland binnen het kader van die Europese ge meenschap tot een gelijkwaardig partner, die zijn onmisbare bijdrage kan leveren aan de verdediging van de Westerse be schaving tegen het opdringende commu nisme. In Fulton en Zurich heeft hij de eerste twee punten aan de orde gesteld; beide keren was hij, zoals gebruikelijk, zijn tijd vooruit, en heeft hij daarvoor moeten betalen door een stroom van verwijten te incasseren over zijn onverantwoordelijkheid, zijn anti-Russische ophitsing, ja zelfs zijn „naïveteit" op het gebied van de buiten landse politiek. Maar beide keren blijkt hij in terugblik niettemin de eerste stoot te hebben gegeven aan een historische ont wikkeling, in de loop waarvan zijn eerste punt: de vorming van de transatlantische gemeenschap, reeds voor een belangrijk deel verwezenlijkt is geworden en met de uitvoering van zijn tweede opgave, de vorming van een Europese gemeenschap, althans een begin is gemaakt. In beide ge vallen heeft hij zijn taak als gangmaker van de historie voltooid, zodat hij zich nu geheel op het derde en aanvankelijk al even onpopulaire punt van zijn programma kan toeleggen de wederopheffing van Duitsland tot een nuttig lid van dc transatlantische gemeenschap Dat heeft hij nooit met meer effect ge daan dan in het debatoverdebuitenland.se politiek, dat gisteren in het Lagerhuis is gehouden. Twee weken geleden, toen hij in het defensiedebat voor het eerst de knup pel van de Duitse herbewapening in het hoenderhok wierp beperkte hij zich slechts tot een korte aanduiding van dit nieuwe en zo angstaanjagende thema. Thans heeft hij het tot volle ontwikkeling gebracht en daarbij alle registers op het orgel van zijn welsprekendheid uitgetrokken. Zo is zijn rede volgens de algemene opinie een van de grootste uit zijn naoorlogse carrière ge worden, die in meer dan één opzicht sterk aan zijn historische uitspraak te Fulton en Zurich doet denken. Natuurlijk kan men hem verwijten, zoals herri ook door som migen verweten wordt, dat hij als oppositie leider, die geen verantwoordelijkheid voor de practische uitvoering van zijn grootse denkbeelden draagt, gemakkelijk praten heeft en dat die denkbeelden in zeer alge mene termen zijn gehouden, maar hetzelfde zou met evenveel recht gezegd kunnen worden van zijn uiteenzettingen te Fulton en Zurich en toch zal niemand kunnen ont kennen, dat hij in die beide gevallen in zijn rol als gangmaker uitermate vrucht baar werk heeft verricht. Zo moet men ook zijn jongste bijdrage zien als de geleidelijke verwezenlijking van het „grand dessin," dat hem reeds - het moet tot zijn eer er kend worden - zo lang en zo duidelijk voor ogen stond. Wederom is hij het, die de kat de bel heeft durven aanbinden en die daarvoor zoals altijd, wederom moet beta len met de tijdelijke onpopulariteit van een man die zijn tijd vooruit is". Teneinde bij de godsdienstige lezer elk misverstand te voorkomen haast ik mij met de meeste nadruk te verkla ren, dat ik Winston Churchill niet met de Heiland wil vergelijken, doch dat met je. Luister eens, kan je om twaalf uur aan het meer zijn en dan met me pic-nicen in de hut? Mim en Billy zijn vandaag naar Tanborough - naar de tandarts en zo - dus ik ben alleen". Alles was gauw afgesproken en Herrick hing de horen op. Doch ze bleef bij het telefoontafelje staan, aar zelend, alsof ze iets overwoog. Einde lijk greep ze met een snelle, impul sieve beweging de horen weer en vroeg een nummer aan. „Hallo?" Een mannenstem klonk langs de draad. Herrick sprak snel langs het zwarte mondstuk: „Ben jij 't Jem? Sir Francis is naar de stad en Carol en ik vieren dat feit door samen in de hut bij het meer te gaan lunchen. Heb je zin om er te komen koffie drinken?" Iemand lachte zachtjes aan de an dere kant van de lijn. „Zou ik dat niet?" „Om half twee dan?" „Afgesproken. En, Herrick „Ja?" „Je bent een engel, hoor". Ze glimlachte. „Ik weet nog zo net juist in deze lijdensweek de Christus figuur mij voor ogen kwam bij het lezen van het aangehaalde artikel uit de Nieuwe Rotterdamse Courant. Churchill blijkt dikwijls over een pro fetische blik te hebben beschikt en daarom verdient zijn zienswijze onder de ogen van de denkende mensheid te worden gebracht. Reeds aan het ein de van de twintiger jaren, toen Hitier aan de macht was gekomen en nie mand in Europa nog maar het gering ste vermoeden had omtrent de plannen van deze machtigen onmens, waar schuwde het Lagerhuis - lid Winston Churchill Engeland en de ganse we reld voor het naderend gevaar van een Duitse overheersing. Zijn wijze raad gevingen werden in de wind geslagen, doch zijn profetièn zijn helaas bewaar heid geworden. Zijn grootse rede in Fultori waaruit uiteindelijk het Atlan tisch Pact is geboren, zijn redevoering in Zurich waaruit vermoedelijk het Verbond van de West-Europese Lan den tevoorschijn zal komen, gaven blijk van zijn grote liefde voor het be houd van de democratie in de wereld, in het bijzonder van het door het voort schrijdende communisme bedreigde deel van Europa. Het feit echter dat, on danks alle verguizing die hem ook daar voor is ten deel gevallen, men in de niet-communistische landen de door hem aangegeven weg toch is ingeslagen, geeft ons de hoop dat men vroeg of laat zal inzien, dat alleen een volledig samengaan met West-Duitsland als volwaardig partner in de West- Europese Unie de wereld kan behoe den voor een communistische over heersing en een derde wereldoorlog uiteindelijk zal voorkomen. Kerkelijke overheden en staatshoof den kondigen veelal een Paas-boodschap af; laten we de rede van Churchill ook beschouwen als een Paas-boodschap en mogen de West-Europese volkeren de wijsheid verkrijgen zich daarnaar te richten, tot heil van Europa, ja, van de ganse wereld en in het bijzonder van het Christendom. L. Zeeland is een akkerbouw-provincie bij uitnemendheid. Dit brengt mede dat door het grote graanareaal er jaar lijks een overschot aan stro ontstaat. Het gemiddelde jaarlijkse stro-overschot in Zeeland wordt geschat op 50.000 ton. Dit overschot wordt in de toe komst vermoedelijk nog groter, denk maar aan de inpolderingen en aan de beschikking over meer kunstmest (stik stof). Stro is een volumineus product, niet of ik een engel ben of een zon dares," zei ze en belde af. Er was een ondergrond van waar heid in die opmerking. Als men Her rick kort te voren gevraagd had - voor die gedenkwaardige dag waarop Billy's zorgeloos sturen zulke verstrek kende gevolgen had teweeg gebracht - of het verstandig of onverstandig was om Jem en Carol samen te brengen, zou ze zonder aarzelen gezegd hebben, dat het absoluut onverstandig en on vergeeflijk was. Maar toen had ze niet geweten wat liefde was, zoals ze het nu wist en de hopeloosheid van haar eigen liefdesgeschiedenis had haar merkwaardig teder en begrijpend ge maakt voor die van anderen. Jem en Carol waren evenzeer en even hopeloos gescheiden als zij en Mac. De hinderpalen die hen scheid den waren alleen anders. En omdat ze wist, dat voor haar alleen al het zien van Mac, het geluid van zijn stefn, de aanraking van zijn hand alles om vatte wat er aan geluk voor haar in de wijde wereld bestond, wist ze ook, dat datzelfde geluk voor Carol en de

De Schakel | 1950 | | pagina 1