Nederland maakt auto's. doktoren van den Borgh en Broodman voor hun adviezen en aan Zuster Hagens voor haar grote interesse en hulp welke zij steeds gaf. Verder werd nog het woord gevoerd door burgemeester Everaars uit Groede namens het bestuur van het Prov. Groene Kruis en voor de afd. Groede de heer Spee, die Zuster Aaltje een vulpen en vulpotlood aanbood. Vervolgens sprak nog Zuster Hagens uit Souburg en het ere-lid J. de Groote, waarna de heer Carels het slotwoord sprak. Van de geboden gelegenheid het gebouw te bezichtigen werd druk ge bruik gemaakt. Intussen waren velen het gebouw binnengekomen om Zuster Ysenbrant te feliciteren met haar 6o« verjaardag. Namens het bestuur ontving zij een fraaie stofzuiger en een grote fruit mand. Door enige meisjes was in de ge meente gecollecteerd en van deze gel den werd door Mevrouw Kekhout haar een fraaie stoel, benevens een schilderij van de haven aangeboden. Verder mocht zij nog van vele par ticulieren geschenken en bloemen in ontvangst nemen. Zal het goed blijven gaan? Ja, maar met aanpassingsvermogen. Om elf uur zaten we nog met koffie en sterke verhalen in onze werkkamer. En - dat verwondert de „insider" onder de lezers niet - om half twaalf d a v. stapten we even fit (maar enthousiaster) de Nederlandse Kaiser Fabriek binnen. Dat was de afstand Den Haag-Rotter^ dam (Sluisjesdijk), waar een nieuw hart der auto-industrie sinds twee jaar klopt Dit is een - wat wij noemen - „Ame rikaanse aanpak" geweest, om een complete fabriek in elkaar te zetten, materialen pasklaar aan te voeren en in een productie van tien stuks per dag af te leveren. Aanvankelijk om de grote vraag op de Nederlandse markt te bevredigen, zonder de deviezenpot ernstig in ge vaar te brengen Thans voorzien van belangrijke exportorders, tot zelfs naar Zuid-Amerika (de verdere verwachtin gen zijn optimistisch, na de prachtige reis van Z K H. de Prins der Neder landen). De uitvoering van deze zo efficiënt gebouwde, weinig verbruikende, oer sterke, doch zeer luxueus tonende auto mobielen, verschilt voor elk land. Men moet de kleuren aanpassen naar de buitenlandse smaak. Zwarte wagens, met grijs beklede zittingen en dieprode leuningen, heet op het ogenblik een gewilde serie. Een relatie aan de Ri viera had naar grijze wagens met ge heel lichtrode binnenkleding gevraagd (de arbeiders zeiden grinnekend, dat ze schele hoofdpijn gekregen hadden van die gemene tint Wat deze kwestie van kleurkeus aangaat, dit is niet alleen van belang voor auto's, want (met name bij bestellingen uit Zuid-Amerika) zul len fabrikanten fraaie verpakkingen moeten gaan gebruiken Gaat het dus goed met de Neder landse Kaiser-fabrieken? We mogen deze vraag bevestigend beantwoorden. Want men past zich aan bij de ge wijzigde omstandigheden. en benen. Bovendien vond hij een vrouw die rond kon lopen en voor hem zorgen heel wat prettiger, dan één, die tijdelijk invalide was door een ongeluk bij het schaatsenrijden opge lopen. Carol had één keer vaag geprotesteerd door te zeggen dat schaatsenrijden zo'n uitstekende, gezonde oefening was en was ondubbelzinnig op haar nummer gezet. „Wandelen is een veel betere oefe ning, lieve en minder riskant," be weerde haar man. „Als ik zelf kon rijden en met je meegaan, zou het wat anders zijn, dan zou ik wel zor gen dat je voorzichtig was". Carol onderdrukte een onwillekeu rige glimlach bij het visioen dat voor haar opdook van Sir Francis lange, hoekig, zwarte gedaante met uitge spreide armen en benen op het ijs en ze antwoordde een beetje droevig „Mac zou wel goed op me passen. Ik reed ook schaatsen voor we ge trouwd waren". „Wat je deed voor je mijn vrouw werd en wat je nu doet zijn twee ver- De vraag van de Nederlandse ge bruikers gaat zich beperken tot de nor male aanschaffing van een grote nieuwe wagen (f 12.000), wegens slijtage van de oude. Daarnaast de rustige mensen, ouderen, die hebben afgewacht hoe alles zich in de praktijk zou houden, en nu de hand uitsteken naar de enige Amerikaanse wagen die in Nederland kan worden gemaakt. (Invoer van com plete wagens uit de U S.A. wordt al sinds maanden krachtig tegengegaan). Dus gaat Kaiser in Rotterdam hiernaast een kleine auto uitbrengen. Het type van een fraaiere volkswagen, de „Sim- ca" (Licentie). Dit is een overgangs maatregel. En hei is een grappig ge zicht in de fabriek - proces der lopende band - tussen de grote carosserieën in eens kleine, tengere modellen te zien opschuiven, hetzij naar de verfspuiterij, hetzij naar de afdeling binnenbekleding. Volgend jaar komt echter een echte kleine Kaiser uit, die qua reputatie ver moedelijk niet voor z'n grote broer zal onderdoen, waarvan de roem over de hele wereld is uitgegaan Net als tij dens de oorlog van de „Liberty"- schepen, die Kaiser met zijn vriend Frazer samen bouwde, tot herstel van ons aller bestaan De fabriek van Kai ser is daarom ook in Nederland een welkome gast, die burgerrecht heeft verkregen (J. P. d. K.reportage). Voetbal. 2e klasse. AllianceInternos 1—2; De Baronie R.K.T.V.V. 0—0; Hero—Dosko 31; De Zeeuwen—Goes 3o. Ook deze Zondag bracht nog niet de be slissing, daar de strijd in Breda, tussen de kampioenscandidaten, in een puntloos gelijk spel eindigde. Weliswaar heeft R.K.T.V.V. de beste papieren, maar eerstens is er een protest van De Baronie voor het niet toe kennen van een doelpunt en tweedens moe ten beide clubs nog een wedstrijd spelen, de Tilburgers tegen Vlissingen en De Baronie tegen De Zeeuwen. Het lijkt ons dat de op gaaf voor De Baronie het zwaarst is, daar De Zeeuwen de laatste weken geweldig in vorm is en er niets voor schijnt te gevoelen te moeten degraderen. Dit moest Goes onder vinden, dat met 3o werd geklopt. Er resten De Zeeuwen nu nog twee zware wedstrijden, n.l. thuis tegen De Baronie en uit tegen Rood Wit. Hero won van Dosko, doch dat mocht niet baten, terwijl de overwinning van Inter nos op Alliance ook van geen betekenis meer was. De stand is nu: R.K.T.V.V. 19 13 4 2 48—22 30 Baronie 19 13 3 3 49~ 23 29 Rood Wit 19 10 4 5 40—38 24 Internos 19 9 3 7 34—39 21 Dosko 19 7 4 8 46—37 18 Alliance 19 7 3 9 38—34 *7 Vlissingen 18 6 4 8 31— 33 16 Goes 20 7 2 11 34—47 16 S.E.T. 19 5 5 9 31—36 15 De Zeeuwen 18 3 7 8 3351 13 Hero 19 5 1 13 35—59 Derde klasse. BreskensOostburg 32; Ria— Axel o2; Hoofdplaat—Terneuzen 28; Aardenburg— Corn Boys 12. Daar zowel Terneuzen als Axel wonnen, liet ook hier de beslissing nog op zich wach ten. Het zal vermoedelijk wel tot een beslis singswedstrijd kernen, maar dan moet Ter neuzen in Breskens winnen. BreskensOost burg en AardenburgCorn Boys werden een paar aardige wedstijden, die door de sterke ren werden gewonnen. De uitslag was echter van weinig belang en in de stand op de ranglijst kwam geen noemenswaardige ver andering. Vierde klasse. Robur—Hulst 3—3; E.M.M.IJzendijke 6—2. Hulst snoepte nog even een puntje weg in Goes, maar IJzendijke kreeg flink klop in Vlissingen, waardoor IJzendijke nog even moet wachten om zich veilig te kunnen noemen. schillende dingen," antwoordde Mor timer koel. „Ik twijfel er niet aan of je broer - of je vriend Mr. Beresford - zouden beiden verrukt zijn om als je chaperon te mogen fungeren, maar ik verkies het niet". Bij het uitspreken van Jems naam wierp hij van onder zijn zakkige oogleden een snelle, ach terdochtige blik op haar en ondanks zichzelf voelde Carol dat ze bloosde. „Ik heb niet over Mr. Beresford gesproken," viel ze met haar gewone impulsieve onnadenkendheid uit. Haar man scheen er altijd slag van te heb ben om haar juist te laten zeggen wat ze veel beter deed te verzwijgen. Hij glimlachte sarcastisch. „Neen, maar ik5 ben overtuigd dat ik je gedachten goed geraden heb". Een ogenblik liet Carols zelfbeheer sing haar in de steek. Ze kon altijd de bedoeling onder zijn gladde woor den voelen en het voortdurende ge voel van bespionneerd en gedwars boomd te worden was bijna te veel voor haar zenuwen. (Wordt vervolgd). Kerk en Wereld. Aan het jaarverslag over 1949 van de stichting der Ned. Herv. Kerk „Kerk en Wereld" te Driebergen, ontlenen wij het volgende dat speciaal betrekking heeft op de provincie Zee land. De ontwikkeling in deze provincie heeft hier een merkwaardig en gunstig verloop. In het vorige jaar werkten hier vier wika's. De moeilijkheden waar voor zij kwamen te staan spruitten gedeeltelijk voort uit de geographische gescheidenheid der eilanden en de daarmee corresponderende mentaliteit der bevolkingsgroepen. In de behoefte aan een overkoepelend streekorgaan werd door het Provinciale Kerkbestuur van Zeeland op gelukkige wijze voor zien door de voiming van een provin ciale Commissie van Bijstand, waarvan de districtssecretaris van „Kerk en Wereld", de heer d'Olivat, secretaris werd. Van deze commissie dient de impuls uit te gaan die de onderlinge samenwerking en steunverlening be werkstelligt. Het aantal Wika's in Zeeland werd tot 6 opgevoerd door de benoeming van een evangelist tot directeur van het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand en de be noeming van een Wika tot leidster van het gezins-jeugdwerk in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Verder bevat dit verslag nog vele interressante bijzonderheden o.a. over de opleiding en de arbeid der Wika's, conferentie- en evangelisatiewerk, het sociologisch instituut enz. Tevens zij nog vermeld, dat een exemplaar van dit verslag voor iedere lezer op verzoek gratis verkrijgbaar is aan het adres der Stichting, hierboven genoemd. BURGERLIJKE STAND Gemeente BRESKENS Februari. GEBOREN 9, Jozef Daniël, z. van Johannes A. W. Scheepers en Adriana M. Ooms. 10, Suzanna Henriëtte, d. van Adr. W. Verduijn en Catharina E. van Peenen. 12, Poulina Lambertha, d. van Jacob M. Donze en Jantina F. Plasman. 23, Maria Anne, d. van Petrus J. de Bie en Anna S. van Belois. 26, Marinus, z. van Cornelis Compeer en Cornelia Heijboer. 28, Eugène, z. van August van Muiken en Jozina Quaars. HUWELIJKEN: 23, Pieter J. v. d. Velde, 35 j. en Suzanna E. Bril, 21 j., beiden te Breskens. OVERLIJDEN 5, Adriana Baas, 80 j., wed- van Izaak Vermeulen. 8, Anthonie J. Boeck- hout, 57 j., echtg. van Elisabeth Jansen. INGEKOMEN1, Petrus A. W. Graven van Amsterdam naar de Hullustraat 18. 13, Fer dinand A. Obrie en echtg. van Philippine naar Noodplan N 14. 17, Adriana H. van Eek van Maarssen naar Dorpsstraat 15. 23, Abraham Marijs en echtg. van Rotter dam naar W 38. VERTROKKEN 18, Pierre P. S. C. Smets van Noodplan E 3 naar Leuven (België). 24, Renier J. Dusebout van De Hullustraat 19 naar Apeldoorn. Gemeente GROEDE over de maand Februari. GEBOORTEN: 1, Adriana Suzanna, d. van J. C. Haartsen en S. M. Lucieer. 9, Wilhël- mina Maria, d. van C. I. Scheerens en S. J. van Hoeve. HUWELIJKEN: 2, Jacob P. Catseman, 26 j., landbouwer te Aardenburg en Janna N. Brugge, 25 j. OVERLIJDEN: 7, Leuntje Mosselman, 77 j., echtgen. van W. van de Walle. 15, Maria A. van de Velde, 71 j., echtgen. van W. Boeije te Oostburg. 18, Jacobus Hennekeij, 72 j., echtgen. van S. P. Jansen. INGEKOMEN: 8, Jannetje C. Haartsen van Schoondijke naar O 175. 16, Abraham J. van de Wege van Biervliet naar A 176. 25, Ja cob Leenhouts van Domburg naar A 211. 28, Arie Schaap van Nieuwer Amstel naar W 152. VERTROKKEN: 2, Hendrik J. de Smit van O 214 naar Schoondijke W 29. 16, Jannis I. Sonnevijlle van A 270 naar Delft, L. Geer 24. 23, Janna N. Brugge van A 149 naar Aarden burg, St. Kruis K 31. 20, Pieter M. Beun en gezin van W 59 naar Nieuwvliet No. 24. Plaatselijk Nieuws Breskens „Volksonderwijs" Het ligt in het voornemen van de plaatselijke afdeling van „Volksonder wijs" om op 4 April a.s. in het Ont spanningsgebouw een feest- en propa- ganda-avond te geven. Na een onder breking van enkele jaren wil de afdeling hiermee een goede gewoonte van vroeger weer in ere herstellen. Door kinderen van de openbare school wordt een toneelstuk opgevoerd dat de bezoekers zeker een paar aan gename uurtjes zal bezorgen. Om de beginselen, waarvoor „Volksonderwijs" op de bres staat, te verbreiden, wordt door de heer Spinnaay uit Middelburg een korte propaganda-speech gehouden. Dit wordt dus een avond voor alle voorstanders van de openbare school. Benoeming. Met ingang van 1 April a.s. is tot directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier benoemd de heer E. B. de Groote uit Bussum. Aanbesteding. Woensdag had alhier in het café Valk de aanbesteding plaats van een woning met schuurtje voor de heer J. A. de Ruijsscher door Architect A. J. van Melle. Ingeschreven werd voor timmer- en metselwerk, door Burgers, Breskens f 12426, Gebr. Maas, Breskens f H549» Fa. Cruson, Breskens f 11146, W. Jacobs, Breskens f 10658, Voor Schilderwerk J. Basting Zn., Breskens f 834, J. v. Haneghem Zn., Breskens f 815, Fa. Keijmel, Breskens f 72°>— A. Provoost, Breskens f 713, Voor lood-, zinkwerk en sanitair Fa. Schippers Nauta, Breskens f 879, A. P. Leenhouts, Breskens f 846,50 Gebr. Rookus, Breskens f 793, Naai men verneemt blijkt dat het van Melle weer gelukt is om deze bouw voor practisch de Rijksfinanciering tot stand te brengen. Da Nederl. schaakkampioene komt. Zoals U vorige week in dit blad heeft kunnen lezen, zal a.s. Zaterdag Mevr. P'enny Heemskerk, dames-schaak kampioene van Nederland, een simul- taan-seance geven in de raadzaal van het gemeentehuis alhier. Ze zal met de boot van 6 uur arriveren, waar ter verwelkoming het bestuur der Bres- kense schaakvereniging aanwezig zal zijn. Naar wij nog vernemen zal aan het maximum aantal borden, n.l. 40, worden gespeeld. Het belooft dus wel een bijzondere avond te worden voor de schaakliefhebbers. Eede. Biljartwedstrijd. Bij de gehouden biljartwedstrijd in café Bl >ndeel werden prijswinnaar de heren I., van Winsberghe en E. Ver- straete; D. van Belleghem en E. Gijsel; J. Buzeijn en C. Buzeijn. Bolwedstrijd. De door de boldersclub „Recht voor allen" georganiseerde wedstrijd had de volgende uitslag r. A. de Croock en C. Dhondt; 2. M. Loette en L. de Backer; 3. A. Marteijn en R. van de Wijnckel; 4. Ph. Graaf- schepe cn Cyr. de Cock. Schoondijke. Muziekuitvoering. De muziekvereniging „Oefening kweekt kunst" gaf een uitvoering in de zaal van het voormalig arbeiders kamp onder leiding van de heer A. J. Luteijn. O.a. werd uitgevoerd het verplichte nummer in de Vaandel afdeling voor het a.s. muziekconcours „De Roi d'ys van Lalo". Na de pauze trad op de Conferen cier Adrie van Oorschot, op de piano begeleid door Justus Jesayes. Het was een mooie avond van kunst en ontspanning. De voorzitter dankte aan|het einde voor het gebodene en wekte de aan wezigen op om de muziekvereniging te steunen. Zanguitvoering. Schoondijke's gemengd koor, on der leiding van de heer A. J. de Klerck gaf een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk, met medewerking van het da meskoor „Juliana" van Zuidzande, onder leiding van de heer H. Everwijn. Er werd een mooi en uitgebreid programma op verdienstelijke wijze ten gehore gebracht. Burgemeester van Rosevelt, ere-voor- zitter der vereniging, sprak het slot woord en complimenteerde beide zang verenigingen met dit geslaagde op treden. Mevrouw Schopenhauer bood de so listen bloemen aan, terwijl de voor zitter de heer P. L. E. de Paauw, de beide directeuren een klein geschenk aanbood. Hoofdplaat. Ned. Herv. Kerk. Op de Eerste Paasdag is er voor alle gemeenteleden gelegenheid bloemen en fruit te deponeren op een daarvoor bestemde tafel vóór in de kerk. De Jeugdactie heeft het plan geopperd deze na de dienst naar zieken en ouden van dagen te brengen, met een Paas- nummer van „De Opep Deur" erbij. Retranchement Uitvoering. In de zaal Luteijn werd door de

De Schakel | 1950 | | pagina 2