CORSETTEN Van mensenjn dingen. DE ZONDEN DER VADEREN. Opening nieuw Wijkgebouw van hei „Groene Kruis" ie Breskens. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 272 Vrijdag 31 MAART 1950 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra -J VII. De vrijwilligers waren weldra geheel verdwenen en toen gingen de Jappen de koelies vangen; dat wil zeggen, men zette een kampong af door militairen, pakte de werkbare mensen op en zette die op een auto, om aldus naar het vliegveld of ander werk te worden ge bracht. Ook dit lukte maar twee dagen, want toen was iedere Inlander die werken kon, de bergen ingetrokken; toen hadden de kampongs in Batavia alleen nog een vrouwelijke bevolking. Aan werken heeft elke Inlander ver scheidene broertjes dood; dan in plaats van een voldoend loon een pak rammel te incasseren, vonden ze toch al te bar. En gelijk hadden ze. Overigens is de mentaliteit van de Inlander in de loop van de laatste vijfentwintig jaar wel erg veranderd, tenminste van de jongeren onder hen. Vroeger waren de jongeren als de oudere, ingetogen en tevreden, doch thans is dat niet meer zo. Toen er enkele van hen konden lezen en schrij ven, luisterden de overige in de dessa naar hetgeen die „geletterde" mensen hun vertelden over wat ze gelezen had den. En daarmede kwam de zucht naar wetenschap. Naar wetenschap? Neen naar na-apen van hetgeen de Europeaan deed of had. Zo heeft de Inlander goede ogen, maar aangezien er Europeanen waren die een bril dragen, begonnen ook zij te brillen. Door een goede bril konden ze natuurlijk niet kijken en dus zat er vensterglas in of helemaal geen glas. Ze begonnen schoenen te kopen, doch omdat ze er niet op lopen konden zonder dat hun voeten pijn deden, droegen ze de schoe nen liever in de hand. Immers een Europeaan heeft toch ook schoenen! In de bovenzak van hun jas - ook al weer als de Europeaan - een vulpen en potlood, alhoewel ze geen letter kunnen schrijven of onderkennen, al zou die zo groot zijn als een koe. Men begon met bridgen, tennissen, perma nent-wave, kortom ook de Europese vrouw werd in kleding en manieren nageaapt. Men ging ook weldra over tot jenever en bier drinken, in strijd met hun geloof. Maar lak aan die Koran; als de Europeaan jenever drinkt, doen wij het ook. Nu na de overdracht van de souvereiniteit, na het zelfstandig wor den dus van Indonesië, zijn er nieuwe Europese dingen overgenomen. In elke bedrijfstak, op iedere onderneming hebben dekoelies thans vakverenigingen. Wat die verenigingen beogen, beseften FEUILLETON 37) door PEDLER. Herrick zag de toestand dapper on der de ogen, daar ze reeds vroeger iets dergelijks had doorgemaakt. Doch de liefde, die ze aan Rex had gegeven was heel anders geweest dan die voor Mac - even verschillend als wijn en water. Ze was toen niet veel meer geweest dan een kind, die de eerste zoete, onrijpe liefde van een kind in ruil gaf voor Rex' dwingende hofma kerij. Die liefde was gestorven - ge dood door zijn gedrag, zoals de eerste tedere scheutjes van een plant door één nacht wintervorst kunnen sterven. Ze had een litteken achter gelaten, maar toch, ze was geheel en volkomen gestorven. Terwijl de liefde, die ze Mac gegeven had een vrouwenliefde was, een liefde, die saamgeweven was met elke vezel van haar zijn, geestelijk en' lichamelijk en ze wist, dat deze pijn haar gehele leven zou duren. Zs k •5- A o° «7 MEDISCHE Langestraat 38 a OOSTBURG die domme mensen niet. Maar ja, in Europa en Amerika heb je toch ook overal van die dingen. Een zoon van me, die op zo'n onderneming in Deli zit, schreef me onlangs dat zo'n vak vereniging - daar zijn het koelies in de rubber - tweemaal per week vergadert om de belangen van de vereniging te bespreken. Een betaald bestuur heeft de leiding van zo'n vereniging en elk lid betaalt wekelijks zijn contributie aan dat bestuur. En dat bestuur leeft lekker en lui, met ieder een maximum aantal wettige en voorts vele onwettige vrouwen; de koelie betaalt zijn contri butie daarvoor. Natuurlijk moet je als er een vakvereniging is, ook zo af en toe eens staken; dat doen ze in Amerika, Frankrijk enz. immers ook. Alzo staakt men op cultuuronder nemingen, fabrieken, havenbedrijven enz. thans ook periodiek. En wanneer men dan die Koelies, die leden van de vakvereniging, vraagt waarom ze staken, is het stereotiepe antwoord„Belon tahoe toean", dat weet ik niet, mijnheer. En zo sukkelt men in Indonesië maar voort. Het in de grond van zijn hart zo goede en nuttige dessavolk wordt door en door vergiftigd door Westerse ideologiën, waaraan de leiders van de R.I.S.-regëring, de leiders van land en volk het meest debet zijn, omdat ook zij niet anders doen - niet anders kunnen doen wegens tekort aan intellect en ervaring - dan over nemen van Westerse begrippen en na- apen van Westerse praktijken'. Het ge wone volk, de domme massa, is daar van de dupe en de chaos en onder gang van Indonesië is onafwendbaar, tenzij de Nederlandse leider - als adviseur - volledig wordt geaccepteerd en ingeschakeld. Alleen dan kan Indonesië, door zijn natuurlijke rijk dommen en productie-bronnen, nog weer worden een land dat zijn volk een redelijk bestaan zal kunnen ver schaffen. Zo niet, dan is het binnen tien of twintig jaar hetzelfde chaotische en armoedige deel van de wereld, als het was voor de komst der Neder landers aan het einde van de zestiende eeuw. L. Zaterdagmiddag werd onder grote belangstelling het nieuwe wijkgebouw officieel geopend. De heer W. Carels, voorzitter der afd. Breskens van het Groene Kruis, sprak o.m. Het is mij een buitengewoon voor recht en tevens een genoegen U allen, namens het bestuur van het Groene Kruis Breskens, welkom te mogen heten. Inzonderheid het college van B en W der gemeente welke door hun tegen woordigheid alhier, blijk geven op een bijzondere dag als deze met ons mede te leven en daardoor te tonen, dat het Groene Kruis en de Volksgezondheid hun volle belangstelling en waardering heeft. Ook een hartelijk welkom aan de leden van Hoofdbestuur van het Prov. Groene Kruis. Ons bestuur stelt het op zeer hogen prijs, dat U zich de moeite hebt willen getroosten naar Breskens te komen om, met eigen ogen te aanschouwen, wat de vereniging Breskens wel tot stand mag hebben gebracht. Verder heet ik met niet minder Toch was ze niet van plan zich er door te laten overweldigen en haar leven verder lamenterend en klagend door te brengen. Ze wist al drie jaar - sedert de dag, dat Rex haar ver smaad had - dat ze alleen stond, dat ze was afgesneden van de liefde en het geluk, dat liefde brengt. Dat was haar erfdeel, de last, die de zonde van haar vader op haar schouders had ge legd - een zonde waarvoor zij altijd zou moeten boeten. Maar zoals ze toen geweigerd zich er onder te laten krij gen en een nieuw leven begonnen was, ondanks alles, zo keek ze nu, hoewel de liefde haar overmeesterd had en de prijs duizend maal zwaar der gemaakt had dan ze ooit gedroomd had - een prijs, die ze dagelijks ieder uur moest betalen met bitter verlangen en onvoldaanheid - het leven nog met de haar eigen moed in. De nachten waren het ergst - de nachten, als ze uren lang met wijd open ogen in het donker lag te staren of rusteloos haar slaapkamer op en neer liep. Overdag kon ze haar ge dachten min of meer in bedwang hou vreugde welkom de geneeskundig Inspecteur Dr. van der Borgh, onze ereleden de heren Hoogstad en de Groote, het doet ons bestuur bijzonder groot genoegen, dat zij U beiden, pioniers op het gebied der Groene Kruis Verenigingen hier in ons midden mag zien. Wij betreuren het ten zeerste, dat de heer Verschelling, welke ons door de dood ontviel deze plechtigheid niet meer heeft mogen meemaken. Hij toch was voor 1945 steeds de ziel en stuwende kracht der vereniging, wij stellen het zeer op prijs mevrouw Verschelling dat U op deze hoogtijdag aanwezig bent. Ook de heren doktoren, besturen onzer zusterverenigingen, zusters en verdere dames en heren alsook de pers van harte welkom. Op 1 Juni 1912 werd te Breskens een Groene Kruis vereniging opge richt. De heer Hoogstad, thans erelid onzer vereniging, was een der mensen welke toen reeds het nut van een dergelijke vereniging inzag. Hij was onafgebroken bestuurslid van 1912 den. Er was altijd wel een of andere bezigheid die ze in huis kon doen - haar vrijwillig op zich genomen taak van de bibliotheek te catalogiseren verschafte haar reeds overvloed van werk - en hoewel ze niet kon jagen zolang het bleef vriezen, was de vlugge beweging van het schaatsen rijden, terwijl de koude lucht langs je gezicht streek, al een geneesmiddel op zich zelf. Herrick reed uitstekend en ze bracht heel wat uren op het meer door, meestal alleen, daar Billy zijn studies met de predikant weer had hervat en daardoor minder vrije tijd tot zijn be schikking had. Maar tegenwoordig trok eenzaamheid haar het meest aan. Een houten hut, verwarmn door een kachel, stond aan de rand van het meer, niet ver van het boothuis van Windycroft en af en toe vroeg ze wat broodjes aan de keukenmeid, at die in de hut op en bleef het grootste gedeelte van de dag alleen op het meer. Lady Bridget met haar verstandig inzicht liet haar zonder vragen haar gang gaan. Hoewel het meisje haar tot 1937. Het zal voor U heer Hoogstad onge twijfeld wel een grote voldoening zijn en U dankbaar stemmen, dit gebeuren nog te kunnen meemaken. Met voldoening en ook met een weinig trots, kunnen wij thans ons wijkgebouw tonen. Een ruim consultatiebureau, waarin ook gelegenheid is voor schoolonder zoek, moedercursussen, kleutercursussen, schooltandheelkundige dienst en be stuursvergaderingen en wat dies meer zij. Een spreekkamer voor de dokter, welke tevens dienst doet voor de tandarts welke hier reeds zitting houdt. Van de gemeente Breskens kregen wij een bedrag ten geschenke om het meubilair aan te schaften. Het is mij mijnheer de burgemeester, een eer, het college van B en W en de gehele raad namens ons bestuur hartelijk dank te zeggen. Wij beschouwen deze daad van het gemeentebestuur als een bewijs van groot vertrouwen in ons bestuur en zien hierin tevens het bewijs, dat het ge meentebestuur van Breskens het juiste begrip heeft voor de behartiging der belangen van de plaatselijke Volksge zondheid. Wij hopen U te tonen, dat wij dat vertrouwen hetwelk in ons gesteld ten volle waard zijn. Een wachtkamer is eveneens aanwe zig, terwijl woonkamer en keuken voor de concierge zijn. Verder een bijkeuken waarin gelegenheid is voor het schoon maken van alle gebruikte magazijnar tikelen. Het magazijn is eenvoudig doch praktisch ingericht, tevens is hier ge legenheid tot stalling van kinderwagens gedurende de zitting van het consul tatiebureau voor zuigelingen. Boven zijn de kamers voor de wijkzuster en badkamer met slaapkamers voor het gezin van de concierge, tevens nog een kamer, welke kan gebruikt worden voor hoogtezon. En zo zal dan heden 25 Maart 1950 dit gebouw in gebruik worden geno men. Waarom juist 25 Maart zult gij zeggen? Wij hebben die datum ge kozen, omdat het tevens de verjaardag is van onze zuster Aaltje IJsenbrant. Zij wordt heden 60 jaar en zal ons nu gaan verlaten. Zij toch een vurig ijveraarster voor een wijkgebouw, konden wij geen gro ter genoegen doen, dat zij voor zij ons verlaat nog kan zien dat Breskens een eigen wijkgebouw bezit. Het is met weemoed, dat wij haar na 23 jaar van trouwe dienst zien ver trekken. Alle wel en wee heeft zij in die 23 jaar te Breskens meegemaakt. Ook werd dank gebracht aan de niet in vertrouwen had genomen, ver moedde ze wel, dat ze een innerlijke crisis doormaakte en hoe graag ze ook haar vertrouwen bezeten zou hebben, was ze toch niet van plan dit te forceren. Nu en dan ging ze met haar mee naar het meer - want Mim was een uitstekend schaatsenrijdster geweest in haar jonge jaren en kon nog aardig meedoen, zoals Billy aanmoedigend verzekerde en soms verschenen Jem Beresford of Mac ook en bleven een uurtje en dan had Lady Bridget er in stilte schik in om te zien hoe Herrick alles wat haar scheen te hinderen, scheen te vergeten in het physieke genot van de sport. Carol was de enige, die nooit mee deed aan een van die gezellige schaat- senpartijtjes. Haar man had haar streng verboden om zich op het ijs te wagen hoewel Lady Bridget al haar moed bij elkaar had geraapt en een goed woordje voor haar had gedaan. Sir Francis was echter niet van plan om een doktersrekening te betalen voor het zetten van gebroken armen

De Schakel | 1950 | | pagina 1