aanvoering van een paars hoofddeksel. Wat die Koelies zongen weet ik niet, wisten ze zelf ook niet, doch in ieder geval waren ze uitbundig, waren ze dolblij dat ze de vijand mochten helpen, dat zij de uitverkorenen waren om de stichters van* Groot-Azië bijstand te mogen verlenen. Ik waarschuwde mijn vrouw dat er een pracht van stoet voorbijtrok en raadde haar aan niet te verzuimen de Inheemse spes-patria te aanschouwen, die nu blij van zin naar het werk trok. Dit zou de eerste en de laatste keer zijn, zo profeteerde ik, dat we iets dergelijks te aanschouwen zouden krijgen; het wonder n.l. dat een Inlander dol van vreugde naar zijn werk gaat. De Inlander n.l., geboren en getogen in een paradijs waar men niet of zeer weinig behoeft te werken om toch naar eigen voldoening goed te kunnen leven, had reeds eeuwen lang een tegenzin in werk; dat liet hij liever aan zijn vrouwen over. Als hoofd van een menigvuldige echtvereniging gaf hij de voorkeur aan niets doen en spel. En nu plotseling was hij veranderd in een welgemoed zwoeger!? Dezelfde avond om zes uur kwam de bende terug, moe en afgebeuld, zonder zang of blijdschap. De volgende morgen om vijf uur ging men weer naar het vlieg veld; de kudde van duizenden was evenwel geslonken tot evenveel honder den en de daarop volgende dag waren er nog ongeveer vijftig, die, zonder zingen of vreugdekreten, naar het vliegveld trokken. De animo was er gauw af. Bij ons vroeger brachten de Koelies de dag door en deden ze af en toe wel eens wat, op een dagloon van vijfenzeventig cent, en nu bij de Jappen moesten ze de ganse dag hard werken, kregen geen eten, wel een pak slaag en een dagloon van tien cent. (Wordt vervolgd.) Tijdig weerbaar. Men schrijft ons uit Middelburg Het Nederlandse Volk heeft in de moeilijke oorlogsjaren 1940-1945 on dervonden, wat beroving van zijn vrij heid betekent. Westelijk Zeeuws-Vlaan- deren heeft daarin smartelijk meege deeld, de offers waren groot. Maar het land van Cadzand, als deel van ons eigen landje, heeft bewezen, dat het niet berustte in vertrapping van zijn vrijheid. Overal stak het verzèt de kop op. De verdediging van ons land is ons veel, ja alles waard. Ons volk wil leven onder een wettig gezag op de mocratische wijze gekozen onder het Huis van Oranje. Het wil niet leven onder een totalitair regime, dat alle menselijke rechten schendt. Het nationaal socialisme is vernie tigd, maar weer dreigt er gevaar! Wordt wakker de legers van Stalin marcheren Daartegen zullen alle vrijheidslievende volken zich beschermen. Samen slaan zij de handen ineen en in het Atlantisch Pact omklemmen zij vaster de wapens om die vrijheid te behouden. Dat kan alleen als heel het gezags getrouwe volk meehelpt om het com munisme en zijn rode legers te verslaan. Daaromsteun het wettig gezag. Er moeten duizenden handen zijn om de bijl te hanteren, teneinde de 5e colonne te bestrijden. Steun het wettig gezag Wij moeten tijdig weerbaar zijn F1LMNIEUWS Lumières de Paris. Aan boord van de „Normandië" bevinden zich de Amerikaanse danseres Penelopeia en de beroemde zanger Carlo Ferrari, beiden vergezeld van hun publiciteits-managers. Ze zijn op weg naar Parijs, waar ze gezamenlijk in een groots opgezette revue zullen optreden, ledereen is verlangend de grote zanger te horen en te zien. Hij verafschuwt echter de mensen die hem omringen en hem vleien. Slechts Toto, de amateur-wielrenner, met wie hij sinds z^n jongensjaren bevriend is, be wijst hem oprechte genegenheid terwille van hemzelf. Ze zoeken verstrooiing in een een voudige uitspanning aan de Marne, waar zij kennis maken met twee meisjes: Renée en Yvonne. De meisjes beantwoorden deze ge voelens van harte. Ferrari, die zich grote moeite gegeven heeft om zijn identiteit te ver bergen en daarom zelfs een schuilnaam heeft aangenomen, denkt dat Renée niet weet wie hij is - en Renée laat hem in die waan. Ferrari verliest in zijn verliefdheid veie maatschappelijke verplichtingen uit het oog. Zijn publiciteitsmanager is bang, dat dit „avontuur" Ferrari's reputatie zal schaden en hij besluit daarom met Renée te spreken. Dit doet hij en hij bereikt wat hij wilde: Renée voelt zich gekrenkt en wil Ferrari's carrière niet in de weg staan. En met Yvonne verlaat zij Parijs, maar de onvermoeide Toto tracht het geluk van zijn vriend te herstellen en reist de beide vriendinnen na. 's Avonds ontvangen Renée en Yvonne be zoek van een vertegenwoordiger van een radiotoestellenfabriek, die haar onder een stortvloed van woorden een ontvangtoestel wil verkopen en het daarbij op het met Toto afgesproken moment inschakelt en op Radio Parijs instelt. Daar klinkt de stem van Ferrari door de luidspreker: „Voor het eerst zal ik een liedje zingen bestemd voor iemand die ver weg is van Parijs en die, naar ik hoop, thans luistert." En daarna zingt hij een chanson, waarvan Renée de woorden dichtte en dat ze hem voordroeg tijdens één der gelukkige avonden, die ze samen in de uitspanning aan de Marne doorbrachten. Zij keert naar Paris terug en het wordt een happy-end. Een film welke Zondag a.s. in Breskens en Sluis zal draaien, met Tino Rossi in de hoofdrol. SCHAAKRUBRIEK. „Franse partij". Vierde speelwijze. (1. e2-e4, e7-eó). 2. e4-e5. Deze zet heeft Steinitz enige keren aangewend. I. 2. d7-d5. Ook 2 C7-C5 is een goed antwoord. 3. esxdó e.p. De voorkeur verdient 3. d2-d4, C7-C5! waarmede wij een later te behandelen variant krijgen 3. Lf8xd6 4. dz-d4. Slecht ware 4 Pgi- f3 wegens eó-es! 4. Pg8-f6. 5. Pgi-f3 en het is mogelijk dat zwart iets in het voordeel is. II. (1. e2-e4, e7-eó. 2. e4-e5.) 2 f7-fó. Dit blijkt achteraf toch onvoor delig te zijn. 3. d2-d4, C7-C5. 4. Lfi-d3! fó-f5. 5. g2-g4, hier krijgt wit beter spel. Minder goed dan 4 Lfi-d3 is 4. d4xc5, Lf8xc5- 5. Lbi-C3, Dd8-C7! Vijfde speelwijze. (1. e2-e4, e7-eó). 2. d2-d3, d7-d5. 3. Pbi-d2, C7-C5. 4. Pgi-f3, Pb8-c6. 5. Lfi-e2, Lf8-d6. 6. 0-0. Dd8-c7. 7. Tfi-ei, Pg8-e7. 8. C2-C3, 0-0. 9. a2-a3, f7-f"5! Om eventueel eó-e5 te spelen. 10. Le2-fi, Lc8-d7. 11. e4xd5, cóxds. 12. b2-b4. Zwart zette hier in de partij Nimzowitsch tegen Ca- pablanca (San Sebastian 1911) Ta8-e8. Het beste was echter 12. b7-t>5, waarna de zwarte stelling de voorkeur verdient. PREDIKBEURTEN Zondag 26 Maart Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom 6,30 uur, Ds. van Beusekom Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch Groede, 10 uur, Ds. Boere Biddag voor het gewas Nieuwvliet, 2 uur, Ds. Wiebosch Openbare belijdenis Collecte Kerkherstel Nieuwesluis, 2,30 uur, samenkomst Schoondijke, 10 uur, Ds. Schopenhauer Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Winckel Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Doopsgez. Gem. Aardenburp Geen dienst Ev. Luth. Gemeent»* Groede, 10 uur, Da. Stol Chr. Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, de heer van Wijck Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Praas Retranchement, geen dienst Cadzand, geen dienst Geref. Kerk Breskens 10 uur, Ds. Sap, Den Haag 3 uur, Ds. Sap Clubgebouw Plaatselijk Nieuws Breskens Aanbesteding. Door architect W. Bruijnooge te Schoondijke werd aanbesteed het bouwen van een woon-winkelhuis met pakhuis en garage ten behoeve van de heer J. van den Heuvel alhier. Ingeschreven werd als volgt Firma Cruson, Breskens f 24.200, Firma Vergouwe, Breskens f 24.910, FirmaGebr. Visser,Breskens f 27.683. L. Martens, Hoofdplaat f 29.141, Filmavond. Zaterdagavond had op initiatief van de Visserijvereniging „Ons Belang" alhier een filmavond plaats in het ge meentelijk ontspanningsgebouw, waarbij de "zaal geheel gevuld was met belang stellenden, vooral natuurlijk van de zijde der vissers. Deze film die geheel gaat over de visserij, werd vertoond door het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, afd. vis-, schaal- en schelpdieren, IJmuiden. Nadat de heer P. de Baare een welkomstwoord had gesproken, werd met draaien begonnen, waarbij wij voor de pauze te zien kregen de werking van radio Scheve- ningen en wat dit betekent voor de zeeman, vervolgens de trawlvisserij en vlaggetjesdag, welke laatste geheel in kleuren was opgenomen. In de pauze had een verloting plaats, waarna we te zien kregen het vertrek der loggers vanuit Scheveningen ter haringvangst en wij via het witte doek zo'n reis meemaakten, waarbij gevist werd be noorden Aberdeen. Verder zagen we nog het verwerken der haring in de conservenfabrieken, tot het consumeren van dit heerlijk zeebanket in de huis kamer toe. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat het een zeer mooie en tevens, al thans voor een leek, zeer leerzame avond was, waarbij de thuisblijvers veel hebben gemist. De heer de Baare sprak nog een slotwoord, waarbij hij vooral dank bracht aan de beide heren die de film vertoonden en waarbij één van hen tijdens het draaien der film een duidelijke uiteenzetting gaf van hetgeen op het doek werd vertoond. Vergadering Zwemvereniging. Woensdagavond had in het Gem. ontspanningsgebouw de algemene ver gadering plaats der zwemvereniging „Scheldestroom," waarvoor de belang stelling goed te noemen was. Nadat de heer Manneke, vice-voorzitter, een wel komstwoord had gesproken, werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. In zijn jaarverslag bleek de secretaris pessimistisch gestemd te zijn voor wat betreft der prestaties der leden in het afgelopen seizoen, uitgezonderd dan het polo-zevental, dat de tweede plaats bezette in de competitie Uit het financieel overzicht bleek dat het saldo exploitatie zwembad f232,37 bedroeg en dat der vereniging f 75,- Het aantal leden der vereniging be draagt 37 boven de 16 jaar en 152 beneden de 16 jaar. Nadat de heer Manneke dit officiële gedeelte had gesloten met een opwek kend woord tot de leden om in het a s zwemseizoen weer eens wat meer acti viteit aan de dag te leggen, werd over gegaan tot het afwerken van het amu sante gedeelte van de avond, beslaande uit hawaiïan-, accordeonmuziek, cow boy-liedjes en toneelschetsjes, afgewis seld door een tractatie, waarbij tot slot nog een dansje werd gemaakt. Hierbij verdient zeer zeker de heer Wes- dorp een woord van lof voor de orga nisatie van dit vrolijke gedeelte der avond. Nieuwvliet. Eerste steenlegging muziektent. Zaterdagavond heeft burgemeester Everaars de eerste steen gelegd voor de nieuwe muziektent, in tegenwoordig heid van beide wethouders, een drietal raadsleden, de directeur van het Centr. Bouw- en Woningtoezicht, de muziek vereniging „Nut en Genoegen", alsmede vele belangstellenden uit de gemeente. Nadat de fanfare de feestmars ten gehore had gebracht, beklom burge meester Everaars de voor hem gereed gemaakte stelling. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat zojuist de feestmars had ge klonken, dat zulks wel zeer toepasselijk was, daar er thans voor de muziek vereniging een permanente muziektent zal verrijzen, wat nooit tevoren in deze gemeente het geval is geweeest en dat het actieve muziekgezelschap meer ver-' dient dan op een paar autowagens te moeten concerteren. Spreker bracht dank aan de Raad van Nieuwvliet voor het genomen be sluit tot de bouw dezer tent, alsmede aan het College van Ged. Staten en in het bijzonder aan de Heer Commissaris der Koningin voor de verleende mede werking ter bespoediging der bouw, voorts aan de Cent. dienst van Bouw en Woningtoezicht voor het gemaakte ontwerp, aan de heer P. Luteijn voor het beschikbaar stellen van het werk terrein en aan de Stichting Actie Schel- demonden welke laatste de eerste fi nanciële stoot tot de bouw heeft ge geven! Vervolgens uitte hij zijn erken telijkheid tot de heren Naeije, Kense en Marsille, die trots hun hoge ouder dom (tezamen pl.m. 210 jaar) in een korte tijd de stenen onderbouw met gewapende betonvloer erop hebben ge reedgemaakt. Tenslotte werd nog dank gebracht aan alle verdere medewerkers voor de spontaan verleende hulp, in welke vorm ook. Nadat de burgemeester de wens had uitgesproken, dat deze muziektent een blijvend voorbeeld zal mogen zijn van de goede saamhorigheid der ingezete nen van Nieuwvliet, ging,hij over tot het leggen van de eerste steen, tijdens welke handeling de muziekvereniging een pittige mars speelde. Na afloop van deze plechtigheid wer den alle medewerkers en genodigden een verversing aangeboden door het gemeentebestuur. Ouderavond O.L.S. Maandag hield de oudercom missie van de Openbare Lagere School te Nieuwvliet haar jaarlijkse ouderavond voor een goed gevulde zaal; het ge meentebestuur was vertegenwoordigd door de beide wethouders. Na opening door de voorzitter, de heer P. de Groote. werden de notulen der vorige ouderavond voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. De aftredende voorzitter werd met nagenoeg algemene stemmen herkozen. Hierdoor bleef de samen stelling der commissie ongewijzigd; zitting hebben daarin de herenP. de Groote, voorzitter; J. Quaars, secretaris penningmeester; H. Brakman, Jan Dubois en J. Mabelis, leden. Daarna volgde declamatie door de schoolkinderen uit de hoogste klassen. Vervolgens las het Hoofd der School een gedeelte uit een boek van Heijer- mans voor. In de pauze werd thee geserveerd en kregen de ouders ge legenheid om het werk der kinderen te bezichtigen, waarna wederom decla matie en zang door de schoolkinderen volgde. Het voornaamste punt van de rond vraag werd de bespreking over de huidige toestand der oude school, welk gebouw thans niet meer aan redelijke eisen voldoet. Uit de gehouden discussie bleek wel dat het bouwen van een nieuwe school de meest afdoende oplossing zou zijn, doch deze goede wens zal voorlopig nog wel niet in ver vulling gaan. Nadat wethouder Rosendaal een woord van dank namens het gemeentebestuur had gesproken, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. Oostburg. Landbouwtentoonstelling. Er heerst reeds grote bedrijvigheid rondom de te organiseren landbouw tentoonstellingtijdens de jaarvergadering van de Z.L.M. op 29 en 30 Juni a.s. Een werkcomité is gevormd onder voor zitterschap van de heer Joh. Ie Clercq te Sluis. Verder hebben in deze com missie zitting voor de afd. paarden Alf. Temmerman te Hoofdplaat en Adr. RisseeuwRisseeuw te Oostburg; afd. rundvee Iz. van Cruijningen te Zuid- zande en C. Mabesone te Aardenburg; afd. werktuigen C. de Nood te Water landkerkje; terreinwerkenA. van Iwaarden te Sluis. Als secretaris resp. penningmeester van deze commissie fungeren de heren J. J. Rosseel te Aardenburg en A. de HulluLeenhouts te Groede. Toneeluitvoering. Maandag en Dinsdag had in café de Vuijst de laatste uitvoering in dit sei' zoen plaats van de Rederijkerskamer alhier Gespeeld werd „Hyena's van de grens", een Smokkelaarsstuk Er werd met nieuwe krachten geprobeerd en dit is een succes geworden. In de pauze had een verloting plaats De belang' stelling was goed. De band van Pierre Leenhouts verzorgde beide avonden het dansmuziek. Biljartprijskamp. In café U. de Windt had Zon^ dag een Biljartprijskamp plaats die ge^ wonnen werd door U. de WindtL. de Sutter. Groede. Geslaagd. Geslaagd voor het diploma „Vak bekwaamheid voor Broodbakkers" de heer J. J. Lucieer, alhier. Schoondijke Eervol ontheven. Bij beschikking van de heer Direc teur-Generaal van dc Landbouw is met ingang van 15 dezer de heer L. van Dijk, directeur der Rijkslandbouw- winterschool alhier, op zijn verzoek eervol ontheven van de werkzaamheden verbonden aan het Rijkslandbouwcon- sulentschap Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer van Dijk is dank betuigd voor de vele, vaak onder moeitevolle omstandigheden, door hem verrichtte werkzaamheden De adj. Ingenieur bij de Voorlich tingsdienst, Ir. P. R. Bouman, is belast met de waarneming van de werkzaam heden aan het Consulentschap ver bonden, ter standplaats Schoondijke. Biervliet Bliksem-inslag. Hoewel het onweer, dat Vrijdag avond boven ons gewest hing, er niet zo kwaad uitzag, is toch nog de blik sem ingeslagen in een houten nood woning. Gelukkig ontstond geen brand. Cadzand Uitvoering. De leerlingen van de O. L. S. heb-

De Schakel | 1950 | | pagina 2