Van mensenjn dingen. Ingebruikneming Wijkgebouw van hei „Groene Kruis" ie Breskens DE ZONDEN DER VADEREN. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 270 Vrijdag 24 MAART 1950 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaalfranco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra -J stellen om ook een installatie te krijgen voor reumabestrijding. En dan, vragen wij? Lachend ver zekerd ons de voorzitter, dat er nog genoeg te wensen overblijfteen bad inrichting, uitbreiding van het gebouw opdat er ouden van dagen in kunnen Nederland kan zich prijzen, dat het voor de behartiging der bela?igen van de volksgezond heid, zowel plaatselijk en gewestelijk als in nationaal verband, kan steu nen op een wijdvertakt net van uit de maatschappij opgekomen organi saties. Onwilkeurig komen deze woorden, gesproken door Minister Drees ons in gedachten, als wij het Wijkgebouw van het Groene Kruis Breskens bezich tigen in gezelschap van de voorzitter de heer W. Carels. En het vervult ook ons met trots, als deze vol enthousiasme vertelt wat in een tijdsbestek van 2 jaar, na hard werken, door het bestuur is bereikt. Vol trots laat de voorzitter ons het gebouw bezichtigenhet consultatie bureau, met babyboxen en ontkleed- hokjes, de doktersspreekkamer, de wachtkamer, de woonkamer, keuken, zusterkamers enz. enz. Hoogtezon, onderzoekstoel, baby weegschaal, meubilair als tafels en stalen stoelen, alles is aanwezig. Overal vaste wastafels alsook een juweeltje van een badkamer. Tot slot laat hij. ons het magazijn en installatie der centrale verwarming zien. En in dit nette en vol zorg inge richte magazijn stijgt onze be- en ver wondering ten top. Wat is door het bestuur een werk en moeite gedaan om in dienst van de volksgezondheid tot een dergelijk prachtig resultaat te komen. Is dit het eigendom van dezelfde vereniging welke in 1945 arm en be rooid na het oorlogsgebeuren te voor schijn kwam? Wat een zorgen, vooral op financieel gebied moeten deze mensen gehad hebben en hebben zij nog! De heer Carels* vertelt ons dan, dat het ook in de bedoeling ligt nog dit jaar een moedercursus plus kleuter cursus te laten geven. Vol plannen voor de toekomst is het bestuur. Met de ingebruikneming van ons Wijkgebouw wordt de 2de étappe afgesloten zegt de voorzitter. De eerste étappe was de bazar welke zo'n groot succes was en het bestuur zal nu aan zijn derde étappe beginnen. Bij het uiten van onze verwondering wordt de heer Carels zeer ernstig en zegt; Ja, de reumathiek bestrijding. Weet U wel, dat aan reumathiekziekte meer mensen sterven dan aan tuberculose? Ons bestuur zal nu allies in het we«rk FEUILLETON 36) door PEDLER. „Denkt u van niet?" Beresford staar de haar ongelovig aan. „Zo'n schurk zou de kerel toch niet zijn". „Jawel, dat is hij wel," zei ze be slist. „Hij zou het uit louter wreedheid doen - om haar te straffen. Ik geloof niet, dat een van jullie wel geheel be grijpt wat Francis Mortimer voor een man is. Ik ken hem al van toen ik pas getrouwd was en ik hier op Windy- croft kwam wonen en hij heeft meer brute wreedheden in zijn pink, dan de meeste mensen in hun hele lichaam. Ik kan me voorstellen dat hij als kleine jongen er een gemeen genot in vond om vlinders de vleugels en de poten uit te trekken en er naar te kijken hoe de arme beesten zich van pijn kron kelden". „Schoft," bromde Jem. Lady Bridget knikte. „Ja, dat is hij," zei ze. „En daarom Uiteindelijk is het grote succes dat de vereniging boekt te danken aan het groot aantal trouwe en toegeweide leden. Morgen 25 Maart a.s. zal het Wijk gebouw officieel in gebruik worden genomen. Op deze data zal zuster IJsenbrant haar 60ste jaardag vieren. Een dag welke ongetwijfeld aan het bestuur grote voldoening zal schenken Wiikgebouw van „Het Groene Kruis" te Breskens worden opgenomen, wat zeker in een grote behoefte zou voorzien en geld. Bij ons verder onderhoud vernamen wij nog, dat de vereniging kerngezond is en het aantal leden nog dagelijks toeneemt. Lid van het Groene Kruis moet men zijn in eigen belang. na het vele werk dat door haar is verricht. Wij wensen het bestuur veel succes ook bij het toekomstig werk. In de 1.1. gehouden vergadering werd voorgesteld die dag door alle leden de vlag uit te steken, waaraan zeer zeker velen gehoor zullen geven. VII. De verovering van Nederlandsch- Indië door de Jappen heeft ongeveer in drie maanden tijds haar beslag ver kregen. De tegenstand die door onze marine en de land- en luchtmacht werd geboden, was voor het behoud van Nederlandsch-Indiê zeker vruchte loos, doch heeft in zoverre succes ge had voor de geallieerde zaak, dat door de vertraging in de opmars van de Japanners naar Australië, dit laatste land althans van een invasie door de zonen van het land der Rijzende Zon wou ik zo graag, dat je erg voorzich tig was en niets deed om hem boos te maken - om Carols wil. Hij kan jou niets doen. Maar hij zal er haar voor laten boeten - altijd, voor alles wat jullie beiden doen. Wees voor zichtig Jem, zelfs in kleinigheden. Denk er om". „Ik zal er om denken. Maar" - met een langzaam, berouwvol lachje, „het is soms zo moeilijk". „Dat weet ik wel," zei ze vol sympathie. Eindelijk stond hij op om heen te gaan en stak zijn hand met de hem eigen hartelijkheid uit. „Ik geloof dat ik er blij om ben, dat u het weet, van Carol en mij," zei hij met iets jongensachtigs. „Als - wat er ook gebeurt, Mim, zult u al tijd haar vriendin blijven?" „Altijd Jem. Dat weet je wel," ant woordde Lady Bridget hem vast aan kijkend. „Maar vergeet niet, dat nie mand voor zichzelf alleen leeft. En als - als jij en Carol ooit de wet in eigen handen nemen, bedenk dan, dat jij niet de enige zal zijn die er voor be is vrijgebleven. De geallieerden hadden niet voldoende militaire of maritieme kracht in 1941/1942, om Nederland bij de verdediging van Nederlandsch-Indië voldoende te steunen en onze Regering, die in het Oosten de beschikking had over een leger van honderdduizend man, een - in vergelijking tot de Japanners althans - geringe luchtmacht en oor logsvloot, kon ons territoir, zo groot als bijna geheel Europa, zeker tegen een inval op verschillende punten tegelijk ingezet, niet voldoende veilig stellen. Alzo viel in drie maanden het ene eiland voor, het andere na, in handen van de Japannersde inneming van het sterkst bezette Java nam slechts talen moet. Je kunt jezelf niet in deze wereld afzonderen, zoals een electrische draad. En behalve jullie beiden zouden andere mensen gewond worden". Verschillende problemen. „De kaarten tonen aan, dat er iets staat tussen jou en je geluk". Telkens weer sedert Mac haar ten huwelijk had gevraagd, keerden deze woorden in Herricks gedachten terug. De voorspelling die Paul Breton haar gedaan had, met geen andere bedoe ling dan om haar gedachten die dag wat af te leiden, toen ze erg down was, was angstig juist uitgekomen. En dat, wat tussen haar en het geluk stond, zou altijd daar blijven staan. Ze kon nooit trouwen en ze kon de man, die ze lief had, nooit zeggen waarom ze niet met hem kon trouwen. Slechts éénmaal na de dag waarop ze hem geweigerd had, waren zij en Mac meer dan een paar minuten al leen samen geweest. Hij had haar toen weer gevraagd of ze hem de reden van haar weigering wilde zeggen. „Dat kan ik niet," had ze koppig één week in beslag. De door ons op dit eiland geboden weerstand is niet groot geweest; zij had groter kunnen zijn indien onze Inheemse troepen minder onbetrouwbaar waren geweest. Nu vielen deze onze Europese soldaten hier en daar zelfs in de rug aan en daardoor zou een voortgezette tegen stand even nutteloos zijn gebleken en oneindig veel meer offers aan onze zijde hebben gekost. Het was dan ook een wijs besluit van de Gouverneur- Generaal Tjaarda van Starkenborch, om op 8 Maart 1942 voor de Japanners binnen de stelling Bandoeng te capitu leren. Batavia was reeds drie dagen te voren als open stad aan de Japanners overgegeven, n.l. op Donderdag 5 Maart 1942. Enige weken geleden heb ik te dezer plaatse medegedeeld, dat de Japanse troepen bij hun intocht in Batavia door tienduizenden Inlanders luide werden toegejuicht. Deze toe juichingen op zichzelf zeiden ons, oud- gasten, niets, aangezien wij wisten dat die domme massa ook elk ander bin nentrekkend leger, ook het Nederlandse, zou hebben toegejuicht. Doch toen we de volgende dag zagen, dat Japanse troepenafdelingen door Batavia's straten liepen onder geleide van een „intel lectuele" Inlander - bij elke afdeling Jappen minstens één - getooid met een paars gekleurd hoofddeksel en deze Inlander - ieder in zijn eigen wijk - de huizen aanwees van de Europeanen die in het bezit waren van een automobiel, toen zagen we met eigen ogen de organisatie van het verraad. Die paars- getooide Inlanders waren de mensen van de Japanse vijfde colonne; de men sen die hun beschermers, hun brood heren verraden hebben aan onze vijanden. Deze organisatie is de enige geweest die ooit in Nederlandsch-Indië tegen Nederland is opgezet, zonder dat daarvan tevoren iets is uitgelekt; het was natuurlijk een Japanse organi satie en helaas moeten we daarvan getuigen, dat zij schitterend is geslaagd. Deze „heren" met paarse hoofddeksels werden door de Jappen korten tijd later ook ingeschakeld in het verdere Japanse werkprogramma. Zo was in Batavia het vliegveld Kemajoran nog al erg gehavend en door ons leger voor het terugtrekken op Bandoeng, geheel onklaar gemaakt. Natuurlijk was dat een van de dingen die voor herstel het eerst aan de orde kwamen. De paarse hoofddeksels werden de kampongs inge stuurd om vrijwilligers te werven voor het herstel van het vliegveld. Zo trok op 8 of 9 Maart des morgens om een uur of vijf een zingende menigte, enkele duizenden koelies, langs mijn huis op weg naar Kemajoran, onder geantwoord. „Je kunt het nu niet, bedoel je," verbeterde hij bedaard. „Eens zul je het me wel vertellen en dan zul je in zien, dat het helemaal geen geldige reden was". Ze schudde het hoofd. „Ik zal het je nooit vertellen," zei ze. En diep in haar hart wist ze, dat ze het nooit zou doen. Ze zou niet kun nen dragen, dat wist ze, dat Mac ooit de waarheid omtrent haar familie zou kennen. Het zou boven haar kracht gaan om zijn gezicht te zien verande ren en te weten, dat hij inwendig voor haar terugdeinsde en het feit, dat hij haar liefhad, betreurde - net als Rex het gedaan had. Nu kon ze hem ten minste nu en dan zien, hem op het neutrale terrein van vriendschap ont moeten, de bittere zoetheid van dicht bij hem zijn ondergaan. Daarmee be nadeelde ze niemand. Het was hetzelfde „halve brood" waarmee Jem Beresford trachtte zich tevreden te stellen - waarmee zovele mannen en vrouwen het hun leven lang moeten doen. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1950 | | pagina 1