BRILLEN Van mensenjn dingen. DE ZONDEN DER VADEREN. ,/Be S&rÜIemaefter" De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 260 Vrijdag 10 MAART 1950 BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaalfranco per post f 1,1.5 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 v. De vorige week had ik het op deze plaats over de gewijzigde spelling van de Indonesische taal sedert het begin van de Ronde Tafel Conferentie, n.l. over de verandering van „oe" in „u", zodat men dus tegenwoordig schrijft Bandung in plaats van Bandoeng. Ik/ haalde daarbij de zienswijze aan van de Haagse Courant, die weliswaar voor die nieuwigheid niet veel voelde, doch uit eerbied tegenover de regering van de Republiek Indonesië, tot die nieuwe spelling toch meende te moeten over gaan. Blijkbaar zijn verschillende uit Indië afkomstige abonné's van dat blad daartegen in verzet gekomen, zodat na ongeveer een week de Haagse Courant in een hoofdartikel gedeeltelijk bakzeil haalde en schreef, dat men in het ver volg weer de oude schrijfwijze zou ge bruiken voor plaatsnamen, dus Soerabaja en niet Surabaja, doch dat men voor persoonsnamen de nieuwe spelling zou aanhouden; derhalve Sukarno, Mr. Rum en dgl. Ik wil op deze weinig principiële houding van de Haagse Courant hier niet verder ingaan, omdat plotseling als klap op de vuurpijl, van de zijde van de Hoge Vertegenwoordiger van de R.I.S. in Nederland, n.l. van Mr. Roem zelfde tot de Pers gerichte mededeling kwam, dat hij er prijs op zou stellen, wanneer men hem weder om aanduidde als „Mr. Roem". Alzo schrijft men in Nederland thans weer alom „Roem" en niet „Rum". Goed zo Mr. Roem, ga zo door en ge wordt nog „beroemd" en niet „berumd"; past evenwel op dat de roem U niet naar het hoofd stijgt, want rum of rhum is zeer zwaar alcoholhoudend. Men vroeg mij waarom ik eigenlijk zo tegen die nieuwe schrijfwijze ge kant ben; het antwoord daarop heb ik feitelijk al in mijn vorig artikel gege ven. Voor een outsider is het sop feitelijk de kool niet waard, doch voor een insider ligt die zaak toch enigszins anders, omdat deze laatste daarin niet anders zien kan dan een anti-Neder landse demonstratie van de zijde van de machthebbers in de Republiek Indonesië. De Haagse Courant had het over deferentie tegenover de Republiek, doch zou het te veel gevraagd zijn wanneer van Republikeinse zijde ook eens wat eerbied werd betoond tegen over het vroegere Moederland, tegen over Nederland? Waarom toch moesten direct na de overdracht van de souvereiniteit in Batavia - tegenwoordig Djakarta - alle oude en vertouwde -namen als Koningsplein, Oranje-Boule vard, Nassau-Boulevard enz. worden FEUILLETON 34) door PEDLER. „O, pardon, Mim". Hij hield direct op. „Ik geloof, dat ik me zo'n beetje voel als Flame bij zulk weer - Larkin vertelde me, dat ze vanmorgen bijna haar box stuk heeft getrapt omdat de honden voorbij kwamen voor hun wan deling - ze wist het natuurlijk". „Jij bent beter af dan Flame," zei Lady Bridget droogjes. „Jij kunt ten minste schaatsenrijden als jagen on mogelijk is"' Hij lachte. „Daar heeft u gelijk in, Mim. Maar geef mij maar liever de jacht. Ik heb aan Herrick gezegd, dat die beroerde vorst haar schuld is, omdat ze maar zat op te snijden over het weer, dat we hadden - die dag dat we Barbara van het station gingen halen. Het was gewoon de Voorzienigheid tarten. En de volgende morgen begon het te OOSTBURG vervangen door nieuwe benamingen ?- Waarom moest het reeds twee eeuwen bestaande Meester-Cornelis - gesticht door een eenvoudige schoolmeester, meester Cornelis Senen - worden her doopt in Djatinegara, een naam die zelfs de tegenwoordige Indonesiër niets zegt? En waarom - vooral waarom - moest een Koningin Wilhelminalaan, een Julianastraat in Batavia worden veranderd? Zijn de telgen Wilhelmina en Juliana van het aloude Oranje, onze Koninginnen, nu plotseling staatshoof den geworden van een vijandig land? Want deze naamsveranderingen toch staan op hetzelfde peil als het weg vagen in Nederland van straatnamen als Hitlerstraat of Goeringlaan en dgl. Er is meer gebeurd wat hiermede op één lijn is te stellen. Toen de Jappen Nederlandsch-Indië hadden veroverd, kwam het anti-Nederlands gezinde deel van Java's bevolking op de voorgrond; kregen de intellectuele padvinders (lees liever de niet-analphabeten) een voet aan de grond en een van hun eerste heldendaden in Batavia was, het ver nielen of beschadigen van monumenten als dat van Van Heutsz en van Jan Pieterszoon Coen. Het mooie Atjeh- monument dat in Batavia stond in het Wilhelminapark en dat door ons destijds werd opgericht ter ere van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger, als huldeblijk voor zijn aandeel in de pacificatie van Nederlandsch-Indië, dat monument nu werd door de Jappen evenwel in bescherming genomen en daaraan mochten bovenbedoelde pad vinders de hand niet slaan. Inderdaad -was het gemakkelijker zijn woede te koelen op een stuk steen of een gra nieten beeld, dan moed genoeg te ver zamelen om een Nederlander in persoon te lijf te gaan. Doch we zullen het hun maar vergeven, die intellectuele analphabeten, omdat zij immers niet wisten wat ze deden. Maar ons, Neder landers, deed het toch pijn, te beseffen dat niet begrepen werd hoe veel goeds wij hen hadden gebracht. Alleen dank zij Jan Pieterszoon Coen, Van Heutsz en honderden, duizenden andere Neder landers in de Oost, heeft het vroegere Insulinde zich uit een staat van bittere armoede en slavernij kunnen ontwik kelen tot het enorm rijke Nederlandsch- Indië van 1940. Die ontwikkeling heeft het kleine Nederland tot stand gebracht; de Nederlander in de tropen en niet de Indonesiër. En alle vruchten van die ontwikkeling, dat een vermogen „Die dag, dat je tegen Macs auto opreed, bedoel je?" „Ja". Billy draaide zich om en keek zijn moeder met een half humoristisch, half schuldbewust gezicht aan. „A propos, ik geloof, dat ik verbazend tactvol en diplomatiek ben geweest bij die gelegenheid. De ouwe Kenyon keek zo nijdig omdat ik Herrick bijna een ongeluk had laten krijgen en scheen er zo allemachtig op gesteld om haar zelf thuis te brengen, dat ik me sterk verbeeldde, dat daar een bepaalde re den achter stak. Ik ben dus heel be scheiden alleen naar Tanborough ge scharreld om hem zijn kans te geven - en ik mag hangen als hij er gebruik van heeft gemaakt". Er kwam een eigenaardige uitdruk king in Lady Bridgets ogen - een blik van plotseling begrijpen, alsof ze daar juist de sleutel had gekregen tot iets dat haar had bezig gehouden. „Hoe weet je, dat hij er geen ge bruik van maakte?" vroeg ze. Billy grinnikte een brede grijns. „Ik weet natuurlijk niets," antwoord de hij. „Ik vermoedde het alleen, om van honderden milliarden betekent, zij allemaal waren voorbestemd om door ons aan hen, aan de Indonesiërs, in volle eigendom te worden overge dragen, zodra zij in staat zouden zijn dat vermogen behoorlijk te beheren. In de vaderlandse geschiedenis boekjes op school lazen we vroeger, dat Jan Pieterszoon Coen in 1619 op de ruïnes van Jacatra een nieuwe stad stichtte. Hij wilde die stad Nieuw- Hoorn noemen, doch zijn lastgevers, de Heren van Zeventien besloten, dat die stad de naam Batavia zou dragen. Alzo verrees in 1619 de stad Batavia op de ruïnes van Jacatra, aanvankelijk alleen een fort met een kleine neder zetting en in de loop van drie eeuwen groeide dit Batavia uit tot de mooiste stad van Oost-Aziè en werd het „de Koningin van het Oosten". Het bleef Batavia tot eind December 1949 en na 330 jaar werd het uit de ruïnen van Jacatra gegroeide Batavia veranderd in Djakarta (nieuwe spelling van Jacatra). Uit de ruïnen van Jacatra ontsproot de Koningin van het Oosten, aldus de geschiedenisboekjes tijdens mijn school jaren. Moge mijn visie onjuist zijn, n.l. dat mijn achterkleinkinderen over 25 jaar hier op school zullen leren, dat tussen 1950 en 1970, nadat Batavia wederom Djakarta was geworden, de Koningin van het Oosten aan ondes kundig beheer en onderlinge twisten geheel tot verval is gekomen, zodat er na een 350-jarig bestaan, in 1969, wederom sprake zal zijn van de puin hopen van Djakarta. Batavia, de Koningin van het Oosten. Inderdaad, Batavia was de grootste diamant in de gordel van smaragden, die zich daar in de Oost om de evenaar slingert. De oude woonstad uit de zeventiende en achttiende eeuw is langzamerhand geworden de kantoren- wijk van Batavia en onder Daendels werd in 1806 Weltevreden aangelegd, de woonwijk van de Europeanen. Steeds verder naar het zuiden zich uitbreidend, kwam daar langzamerhand ook het grootste gedeelte van de Inlandse en Chinese bevolking te wonen. Al maar door breidden de woonwijken zich uit en nam het zielenaantal toe. Toen ik in dienst van de gemeente Batavia trad in 191X, had zij een inwonertal van pl.m. driehonderdduizend en toen ik de gemeentedienst verliet, was dat aantal gestegen tot achthonderdduizend. In 1916 begon de gemeente op eigen terrein haar vleugels uit te slaan; de dat er daarna niets gebeurd is - niets van algemeen belang bedoel ik, zoals de aankondiging van een engagement bijvoorbeeld". Hij zweeg en voegde er toen met een plotselinge tinteling in zijn groene ogen bij„Misschien heeft Herrick hem de bons gegeven. Daar heb ik nooit aan gedacht. Zoudt u den ken, dat dat de verklaring kan zijn?" Lady Bridget schudde haar hoofd. „Maak dat je weg komt en wordt geen kletskous, Billy," antwoordde ze ontwijkend. „Ik geloof niet dat er iets gebeurd is, dat een bijzondere uitleg nodig heeft". Doch ondanks de flinkhèid, waar mee ze Billy's ontluikende nieuwsgie righeid in de kiem had gesmoord, was Mim dagen lang blijven zoeken naar een verklaring van zekere, kleine ver anderingen, zowel in Herrick als in Mac Kenyon, die haar scherpziende, donkere ogen niet waren ontgaan. Het meisje was stiller dan anders geweest en een paar maal had ze aan het ont bijt donkere kringen onder de ogen gehad alsof ze niet geslapen had die nacht. gemeente kreeg een burgemeester, een gekozen gemeenteraad, kortom zelf standigheid. In de gemeenteraad die in mijn tijd 27 leden telde, zaten 15 Europeanen, 8 Inlanders en 4 Vreemde Oosterlingen. In de achttien jaren die ik in dienst van de gemeente Batavia heb doorgebracht is ongeveer alles tot stand gebracht, vooral ook op stede bouwkundig gebied, wat Batavia stem pelde tot de Koningin van het Oosten. De aller ellendigste kampongs van vroeger verdwenen successievelijk en werden vervangen door nette en regel matige, goed geassainneerde bebou wingen, met nieuwe, meestal stenen behuizingen voor de arme Inlanders. Waterleiding werd alom aangelegd en aangesloten, het heerlijkste en zuiverste bronwater uit de bergen, kosteloos be schikbaar voor de kleine man. Overal mooie asfaltwegen, een perfect function- nerende reinigingsdienst, brandweer, gemeentewerken, marktwezen, slacht- huisbedrijf, visveiling, alles voor en ten behoeve vooral van de Inlander, het arme deel van de bevolking. En alles kwam voort uit het initiatief van de Europese raadsleden en ambte naren. Niet van de Inlandse raadsleden ging dat uit, neen, die speelden of studeerden politiek, doch die hadden de raadsvergaderingen niet het minste gevoel voor het welzijn van hun arme stadsgenoten. Om onderwijs werd geschreeuwd. Dat was destijds uitsluitend Regeringszorg en was voor de gemeentebesturen verboden terrein, totdat dit terrein op aanhoudend aan drang van Europese raadsleden eindelijk, in 1920, ook door de ge meente Batavia mocht worden betreden. En het was wederom op instigatie van een Europees raadslid, van de heer R. A. Schotman, afkomstig uit Doetin- chem, hoofd van een Gouvernements- school in Batavia, dat de gemeente Batavia in 1920 de eerste gemeente scholen opende. Aanvankelijk op be scheiden schaal begonnen, werd dit volksonderwijs, het kosteloze onderwijs, voor de armen Inlander, van jaar tot jaar uitgebreid en toen ik met pensioen ging bezat de gemeente Batavia reeds meer dan 50 van die scholen. Alles geboren uit initiatief van de Europese leden van de gemeenteraad, die zich, onverschillig of zij behoorden tot een linkse of een rechtse partij, meer beijverden voor de behartiging van de belangen der Inlanders dan de Inlandse gemeenteraadsleden. Toen ik de ge meentedienst verliet kreeg ik onder andere als aandenken een dik album, afmetingen 90 x 60 centimeter, vol foto's, telkens twee naast elkaar, „Batavia zoals het was, toen je in dienst kwam en zoals het is, nu je weggaat". Dat was het mooiste cadeau dat ik Wat Kenyon betreft, hij was minder vaak dan gewoonlijk naar Windycroft komen „overwippen". Natuurlijk kon den die minder talrijke bezoeken wor den toegeschreven aan het feit, dat er niet meer gejaagd werd, daar hij op een jachtdag altijd even een praatje kwam maken als hij Herrick thuis bracht. Maar een paar maal had Lady Bridget een zekere gedwongen gere serveerdheid in zijn manieren opge merkt, alsof hij zichzelf dwong om een zekere rol te spelen. En ze was teleur gesteld geweest. Want Mim was te zeer een echte vrouw, om geheel ontbloot te zijn van een neiging tot koppelen en Macs ge zicht, toen hij onverwacht tegenover zijn „kleine Samaritaanse" stond die dag, na Herricks komst op Windycroft, had een zekere betekenis gehad in zulke scherpe ogen als die van Lady Bridget. Het was weliswaar een heel vage grondslag, maar een, waarop ze op haar eigen, echt vrouwelijke manier, onbewust een hele roman had gebouwd. En nu had Billy's jongensachtige op-

De Schakel | 1950 | | pagina 1