BRILLEN Om de troonjan Faroek. DE ZONDEN DER VADEREN. ,/Pe ^rülemaefter" De schipbreuk van hei s.s, „Berkel". De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 6e Jaargang Nummer 261 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER Vrijdag 13 JAN. 1950 Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra' Een 29-jarige eerzuchtige vorst. Een rijke troon, een kostbaar paleis en het mysterie van de 16 jaar oude huwelijks- candidate. Maar het is voor het oog van koning Faroek niet alles goud dat er blinkt rond zijn troon. De sociale toestanden in Egypte zijn onbeschrijfelijk slecht. Behalve in regeringskringen schenkt men er ge woonlijk weinig aandacht aan dat wordt aan de buitenlanders overge laten, om in hun kranten te schrijven. Een belangrijk ding is, dat van Faroek zoveel stuwende kracht uitgaat. Maar hij is anno 1949 geen tovenaar op een vliegend tapijt! Vele van zijn plannen worden door kortzichtige, egoïstische mensen gedwarsboomd, die net als in de beruchte regententijd hele familie genootschappen vormen om elkaar aan een prettig leven te helpen. In een land, dat de rijkste staat heet te zijn van het nabije Oosten, heerst de zwartste armoe. Gelijk de Farao's uit Egypte's mystiek verleden, is Faroek wel genoodzaakt zo zelfstandig mogelijk op te treden, wat natuurlijk wrijving geeft met lagere autoriteiten. Bekend is, dat Faroek over voortreflijke diplomatieke eigenschappen beschikt en zelden bindende toezeggingen doet. De opmerkzame bezoeker treft overal bewijzen aan van schoksgewijze voor uitgang, de uitvoering van bepaalde plannen, die de koning doordreef tegen prijsgeving van andere of het voldoen aan bepaalde wensen van de opposan ten. Dit moge een opwindend en onder houdend karwei lijken, men zal niet graag in Faroek's schoenen komen te staan In geen land, buiten China of Zuid- Afrika, zijn gemakkelijker en goedkoper werkkrachten te krijgen dan in Egypte. Ze zijn kinderlijk in hun gedragingen, soms uitgesproken achterlijk. De Ameri kaanse geleerden, die sinds vele jaren ploeteren aan het restaureren van ver woeste tempels en andere historische overblijfselen, hebben duizenden mensen in dienst, die een fractie kosten van hun technische middelen. Tot dusver faalden echter de geleerden, zo goed als Faroek zelf, om verbetering in het bestaan van dit deel der bevolking te brengen. Typerend was, toen enige jaren geleden een cholera-epidemie uit brak, dat alle mensen van het platteland halsstarrig weigerden, zich te laten vaccineren. De oude tovermiddelen moesten het doen! Trouwens, alle hygiëne is onbekend, en negentig procent lijdt aan ernstige oogziekten Is het wonder, dat Egypte het hoogste sterftecijfer ter wereld heeft? FF. IMLLETON 26) door PEDLER. Haar gedachten gingen terug naar die avond, zes weken geleden, toen een grote, gesloten auto haar voor het eerst door het in schemer gehulde dorp St. Heriot gereden had - als een vreemdelinge in deze streken. Nu was elke weg, elke bocht, elk eigenaardig rieten dak, elke dorpswinkel haar even bekend als de straten van Parijs. De tijd was zo omgevlogen, dat het bijna ongelooflijk scheen, dat ze al zes hele weken op Windycroft had gewoond en toch was er veel in die tijd ge beurd en het leven moet gemeten worden naar zijn volheid of ledigheid. Ten slotte is het bestaan niet enkel een kwestie van uren en minuten. J-fet zijn het sluiten van vriendschap, de kleine aangename onderbrekingen van alledaagse sleur, de tussenpozen van echt plezier en geluk die meetellen. En uit dat alles hadden Herricks OOSTBURG In het dagelijks leven gaat koning Faroek voor in een moderne, sportieve, Westerse levenswijze. Hij chauffeert zelf, tennist, bokst en zwemt. Sommige Epyptenaren hebben de wereld in de afgelopen zomer reeds verbaasd, door twee records te breken! In Scheveningen werden Fayad en El Touny kampioen gewichtheffen, en bij Dover zwommen zes van hun landgenoten in estafette Het Kanaal over, in 11 uur en I r minuten Romances Sommige mensen houden ervan, het privé-leven van hun medemens aan de kaak te stellen. U kent dat, over een onderdeur of aan een bureau, op straat of thuis, het is zo'n geliefd verlengstuk van „roddelen". En aangezien hoge bomen veel wind vangen blijken er binnen de paleismuren bij koning Faroek vreemde dingen te zijn gebeurd. De koning zelf plaatste zich vorig jaar in het middelpunt van een drama, dat de diplomatieke gemeente schokte. Want koning Faroek en koningin Farida meenden niets beters te kunnen doen, dan elkaar hun vertrouwen op te zeggen. Op dezelfde dag liet prinses Fawzia, de zuster van de koning, zich scheiden van haar echtgenoot, de Sjah van Iran (Perzië), dezelfde, die dezer dagen'n uurtje op vliegveld Schiphol ver bleef met zijn bij de K.L.M. gecharterde vliegmachine. Tegelijkertijd lekte het nieuws uit van een huwelijksaanzoek van koning Faroek aan prinses Fatima, voorheen zijn schoonzuster... Cairo mocht zich enige weken het hoofd breken over een paleistragedie in de twintigste eeuw! En het is nog steeds actueel t.g.v. nieuwe verwikkelingen Koningin Farida ging terug naar haar vader, in de Iraanse hoofdstad. Prinses Fawzia vertoonde zich nog op enkele liefdadigheidsbals en bezocht zieken huizen, waarna zij zich geheel uit het openbare leven terugtrok. Over prinses Fatima, achtervolgd door een legertje journalisten, is echter veel te doen. De aanvankelijke veronderstelling, dat zij reeds lang naar de hand van koning Faroek dong en zodoende aanleiding werd tot het vertrek van zijn wettige vrouw en koningin, werd door de feiten weerlegd en heet achteraf een gemeen verzinsel. Prinses Fatima verliet onmid dellijk Cairo, zodra zij bevestiging van de tot haar doorgedrongen geruchten had ontvangen. In Zuid-Frankrijk be woont zij thans haar eigen huis en is eerste zes weken op Windycroft be staan. De wederzijdse sympathie tus sen haar en Carol Mortimer, die bij de eerste ontmoeting ontstaan was, was spoedig verdiept tot een grote genegenheid en haar sympathie voor de vrouw, die het ongeluk had om Sir Francis vrouw te zijn, was onbegrensd. Ze wist nu, dat al wat Billy haar ver teld had van zijn tirannie, al wat ze zelf vermoed had, nog ver achter stond bij de feiten. Als Carols man thuis was, scheen hij er een genot in te vinden haar in haar vrijheid te belem meren, haar meest onschuldige wensen te dwarsbomen en haar leven tot een hel te maken en zelfs gedurende zijn afwezigheid was ze nooit geheel zon der een krankzinnig-makende bewaking. Ze had dit eens in vertrouwen aan Herrick verteld toen deze laatste zich verheugde over het feit, dat zaken Sir Francis voor een paar dagen naar Londen geroepen hadden. „Het maakt geen verschil," had Ca rol gezegd. „Alles wat ik doe terwijl hij weg is, wordt hem bij zijn terug keer overgebracht - als ik niet ont in alle kringen zeer gezien. Zij staat bekend om haar bijzondere intelligentie en de gratie waarmee zij deel neemt aan officiële samenkomsten. Welke secrete rol zij speelt, is een groot vraagteken. Misschien houdt zij zich in het geheel niet meer op met politiek of diplomatie. De Rivièra heeft juist om dit volkomen geheim een stille vrees voor haar fatale bekoorlijkheid, doch van haar haaste omgeving weet men, dat haar genegenheden haar heilig zijn en een adeldom van geest doen ver onderstellen. Hoe het zij, haar afstam ming is niét minder interessant. Prinses Fatima is de 26-jarige nazaat van Dsjengis Khan (niet te verwarren met de Aga Khan), die in het begin van de 13de eeuw grote stukken van West Azië en Oost-Europa veroverde. Prins Hassan Toussonn, die haar huwde, zei destijds tegen vrienden, dat zij het beeld was van de ideale vrouw, be klemtoond door een betoverende oog opslag, die haar Mongoolse afkomst verraadt. Helaas kwam haar echtge noot in 1946 in Frankrijk om het leven, door een auto-ongeval, op de plaats waar zijn thans woont. Van haar beide kinderen is de jongste meegegaan; haar vier-jarig dochtertje wordt nog steeds door Faroek verhinderd zich naar haar moeder te laten brengen. Inmiddels is de op handen zijnde verloving bekend geworden met de 32-jarige Prins Jean van Orleans Braganza, de achterklein zoon van keizer Don Pedro van Brazilië. Prins Jean is gezagvoeder op een lijntoestel van de luchtvaartmaat schappij „Panair" en zag haar voor het eerst kort voordat zij Egypte ver liet. We kunnen dus terecht zeggen „Het begon in Cairo". Jack P. de Klerk. 2e stuurman was een Bressianer. Daar onze dorpsgenoot, de heer J. van Luijk, 2e stuurman was op het s.s. „Berkel" van de Rederij Vink Co. te Rotterdam, hetwelk op 4 Januari j.l. schipbreuk leed ter hoogte van Stugsund (Noord-Zweden) in de Botnische Golf, hadden wij de gelegenheid een onderhoud met deze stuurman te mogen hebben en geven wij hier zijn relaas weer: Het s.s. „Berkel" van de n.v. Hout vaart Rederij „Vink Co." te Rotter dam, vertrok op 9 December met een lading cokes, bestemd voor Stockholm, uit Amsterdam. Na de lossing in ge noemde stad werd hout geladen te Harnosand, Sundsvall en Karlsvik. Van hieruit werd vertrokken op 3 Januari te 17 uur, met 900 standaart gezaagd hout, met bestemming Ljusne (Söderhamn-district) om daar af te la den voor de Ned. haven Zaandam. Het hout was bestemd voor de n.v. William Pont te Zaandam. Na te 19.00 uur de loods ont scheept te hebben werd koers gezet op Ljusne, buitenom, vanwege het toen met tussenpozen heersende slechte zicht door zware sneeuwbuien uit het N.O., gepaard gaande met sterke tot harde wind. Om 2 uur in de nacht werd besloten de vaart van het schip dermate te minderen dat de snelheid niet meer bedroeg dan 3 mijl/uur (5,5 km.). Het sneeuwde onophoudelijk en de wind was nog in kracht toege nomen waarbij het 19 gr. vroor en het zicht niet meer dan 75 meter bedroeg. zettend voorzichtig ben". Herrick keek haar ontzet aan: „Door wie? Je wilt toch niet zeggen - je kunt toch niet bedoelen dat de be dienden hem zeggen wat je uitvoert?" riep ze ongelovig uit. „Neen, r.iet het binnenshuis-perso neel," antwoordde Carol en ze voegde er warm bij„Ze zijn allemaal zo trouw aan me als 't maar kan, vooral de oude Collins, de butler. Maar ik zal je vertellen wie me bespionneert, dat is Humphreys, de tweede tuinman". „Weet je het zeker?" vroeg Herrick weifelend. Het scheen te afschuwelijk om waar te zijn. Ze kende de bewuste man van aanzien - een kerel met een gemeen gezicht, dat er niet beter op werd door een scheel oog en een schouder, die hoger was dan de an dere. Nu ze er over nadacht vond ze wel, dat hij een eigenaardige, schich tige manier had om altijd in de buurt rond te hangen. Ze herinnerde zich niet, dat ze ooit op Mortlake was ge komen zonder hem hier of daar te zien, hetzij tussen de bomen wegdui kend als ze de oprijlaan inkwam of Alles was rustig aan boord, de hondewacht was juist afgelost, toen om 4.05 u. het schip op de rotsen liep, pl.m. 6 mijl beoosten het loods- station van Stugsund. Om 4.06 u. wer den noodseinen uitgezonden per radio die te 4.13 u. beantwoord werden, terwijl naar later bleek de eerste red dingsboot, bemand door leden van het loodspersoneel te Stugsund, reeds om 4.20 u. ter assistentie uitvoer. De toestand van het schip werd van dien aard, dat besloten werd dit te verlaten. Het had een b.b.-slagzij van pl.m. 20 gr., de deklast van 6 ft. hoog werd op voor- en achterdek door overkomende grondzeeën uit elkaar ge slagen, terwijl eveneens de b.b.-red dingsboot door overkomende zeeën verloren ging. Ook de machinekamer stond direct onder water, alsmede het stokers- en matrozenverblijf achteruit. Inmiddels kwam om 5.30 u. de red dingsboot in zicht en bleef op 500 meter afstand, terwijl met lampseinen te kennen werd gegeven aan de be manning van de „Berkel" om een boot te water te zetten. Dit bleek voor de opvarenden echter onmogelijk vanwege de lopende grondzeeën, de slagzij van het schip en het feit dat alle draaiende materiaal van de stuurboord-reddings boot, de enige die nog ter beschikking was, muurvast gevroren zat. Het schip veranderde intussen van minuut tot minuut in een ijsklomp, zodat de toestand voor de bemanning, waarvan velen slechts gekleed in on bezig met werk in hun zij en Carol samen uit- schijnbaar buurt, als gingen. „Weet je het zeker?" herhaalde ze. „Heel zeker. Herinner je je die eerste dag na je komst op Windycroft, toen Jem en ik Mim kwamen verwelkomen?" Herrick knikte. „Nu, Jem was me ko men afhalen en Humphreys zag ons samen de oprijlaan doorgaan. Hij moet het mijn man verteld hebben, zodra die thuis kwam en je weet, wat er verder gebeurde. Francis kwam w direct van Windycroft halen. Ik amu seerde me, zie je," legde ze met een droevig glimlachje uit. „Ik had Humph reys al eens eerder van spionnage verdacht maar ik was er tot nu toe niet zeker van. Nu ben ik natuurlijk op mijn hoede voor hem en Jem ook," voegde ze er met een uitdagende glans in haar ogen bij. Herrick aarzelde. Ze voelde echter, dat nu hun vriendschap het rechtvaar digde en vroeg zacht: „Houden jij en Jem Beresford van elkaar?" Carol knikte.

De Schakel | 1950 | | pagina 1