Vliegveld voor Zeeuws - Vlaanderen. handen. En op elk terrein is zij gelijk waardig, onverschillig of zij wordt uitgevoerd met een wit boord om, of in een vuile over-all. Het verlangen naar het witte boord mocht in ons land wel wat worden getemperd en de zogenaamde vaste baantjes op een kantoor konden in meerdere mate wor den toebedeeld aan lichamelijk niet geheel volwaardigen. Alsdan zouden deze laatsten ook meer levengeluk deelachtig kunnen worden, doordat ze zich zeer terecht als volwaardige arbeidskrachten zouden kunnen be schouwen. In het verleden Ligt het heden In het nu, Wat komen zal Deze woorden of woorden van deze strekking klonken door in de Kerst rede van onze Koningin en ook in Haar rede bij de overdracht van de souvereiniteit. Het is in het bijzonder op de laatste twee regels „In het nu, wat komen zal" dat ik de nadruk wens te leggen. Wanneer we ons ntl niet zouden oprichten, dan zal er een grote nedergang van Nederland komen, dan gaan we met onze te grote bevolking beslist naar de ondergang van ons vaderland. Maar wanneer we dat nu aangrijpen als het ogenblik, waarop we ons eensgezind en met volle kracht op de arbeid werpen, dan is „wat komen zal" geen ondergang, maar de herrijzenis van Nederland. Het is hier niet moeilijk een keuze te doen en nogmaals gedachtig aan ons Zeeuwse wapen Luctor et Emergo, ben ik ervan overtuigd dat het Nederlandse volk koppig zal worstelen en de dreigende ondergang zal ontzwemmen. Op het keerpunt in de jaartelling van de twintigste eeuw, bij de aanvang van de tweede helft zal ons volk, bouwende op zijn groots verleden, de juiste weg inslaan, tot heil van de thans levende jeugd en van de nog komende generatie. L. Te Sas van Gent heeft een bespre king plaats gehad van Gedeputeerde Staten met de vertegenwoordigers van de diverse gemeenten in Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen inzake de aanleg van een vliegveld voor Z.-Vl. De bespreking stond onder leiding van de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot. Besproken werd o.m. de deelname van de verschillende gemeenten in het maatschappelijk kapitaal der voor de aanleg en de exploitatie van het vlieg veld, dat door de Rijksluchtvaartdienst is ontworpen in de Van Wuijckhuise- polder, op te richten naamloze vennoot schap. Tijdens de bespreking bleek, dat de gemeentebesturen, welke op een enkele na alle ter vergadering waren vertegen woordigd, algemeen voorstander waren van de aanleg van een vliegveld en bereid waren aan de gemeenteraden, die hierover te zijner tijd nog zullen hebben te beslissen, voor te stellen aan de totstandkoming van een vlieg veld de noodzakelijke financiële mede werking te verlenen. Ter tafel was een schema, waarnaar, „Dat is het niet. Maar hij is thuis geweest" - er bestond geen twijfel aan wie die „hij" was, over wie ze sprak. „Hij is thuis geweest en heeft gemerkt, dat Jem en ik samen hier heen zijn gegaan, ik mag immers geen vrienden hebben," eindigde ze bitter. Er was geen tijd om meer te zeg gen. De grote limousine stond te ron ken voor de deur. Sir Francis stak zijn hand door zijn vrouws arm en hielp haar met duivelse beleefdheid instappen en ze reden weg. Herrick behield een laatste, levendige indruk van Carols bleek, verschrikt gezichtje binnen de omlijsting van het raampje. „Mim," zei ze onrustig, toen ze sa men in huis terugkeerden, „wat was er? Wat betekent dat allemaal?" „Ik vrees, dat het een drama zal worden". En de kortheid van Lady Bridgets antwoord scheen een sombere voor spelling voor de toekomst te zijn. Nieuwe draden. Herrick was niet vaak alleen, maar ie morgen was Lady Bridget naar naar het aanvankelijk oordeel van Gedeputeerde Staten, de participatie van de diverse gemeenten in het kapitaal der vennootschap zou kunnen geschieden. In verband met de verschillende opmerkingen, welke naar aanleiding van dit voorlopige schema naar voren kwamen, werd besloten, dat een commissie, bestaande uit twee vertegen woordigers aan te wijzen door de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen en Ontvangers in het voormalig 4e District, drie vertegen woordigers aan te wijzen door de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, waarvan één vertegenwoor diger meer bepaaldelijk de gemeenten in de z.g. kanaalzone in de Commissie zal vertegenwoordigen, één lid van Gedeputeerde Staten en de Chef van de 2e afdeling van de Provinciale Griffie, Mr. J. M. Pilaar, de kwestie van de participatie van de diverse gemeen ten nader in studie zal nemen en daar omtrent dan te zijner tijd met een voorstel zal komen. FILMNIEUWS De Zwarte Adelaar. Rusland in het jaar 1800. In de omgeving van St. Petersburg ligt het kasteel van An drea Dubrovski. De oude man is zwaar ziek. Een ontrouw vriend, Kirila Petrovic, heeft kans gezien door valse getuigenissen en het omkopen van hoge ambtenaren, beslag te leggen op al zijn bezittingen. Als Wladimir Dubrovski, in allerijl gewaarschuwd, thuis komt, vindt hij zijn vader stervend in een stal. Hij zweert hem te zullen wreken. Als eerste slachtoffer valt de rechter. In de streek heerst onrust; een bende, aangevoerd door de Zwarte Adelaar, heeft zich tot taak gesteld wraak te nemen. Karila woont nu in het kasteel van Dubrovski. Zijn dochter, Mascia, wordt op weg naar huis overvallen door ban dieten. Op last van hun aanvoerder mag ze echter ongestoord haar weg vervolgen. Als pand houdt hij echter haar zakdoekje, dat hij belooft te middernacht terug te zullen brengen. Hij verschijnt echter niet op het afgesproken uur. Wel is inmiddels de lang verwachte Franse professor Frauchelevant gearriveerd. Deze Frauchelevant is niemand anders dan de Zwarte Adelaar. De echte Franse professor is door de bandieten ge vangen genomen. Kirila voelt zich onrustig. Maar de Zwarte Adelaar alias Frauchelevant wordt verliefd op Mascia. Hij heeft de kans Kirila te doden, zijn liefde voor Mascia weer houdt hem echter. Hij bekent haar, wie hij in werkelijkheid is. Zij verraadt hem niet want ze beantwoordt zijn liefde. De komst van Prins Segio, zijn aartsvijand, maakt een einde aan zijn besluiteloosheid. Hij wordt ontmaskerd en moet vluchten. Kirila, buiten zichzelf van woede, besluit zijn dochter uit te huwelijken aan Prins Sergio. De Zwarte Ade laar wacht tevergeefs op een teken van zijn geliefde. Als hij van het voorgenomen huwe lijk hoort, rijdt hij naar het kasteel, ontmoet als eerste Prins Sergio en duelleert met hem. De bandieten, ongerust over hun aanvoerder, volgen hem zo snel mogelijk. Ze dringen het kasteel binnen, waarbij Kirila er met een wagen bespannen met paarden vandoor gaat en in de afgrond stort. Aan Wladimir Du- brovski's eed is voldaan. Zijn vader kan in vrede rusten. Niets staat thans het geluk van Mascia en hem in de weg. Een film groots van opzet, met machtig spel, boeiend door avontuur, entourage en liefdesscènes. Rij kspostspaarban k. Aan het postkantoor Breskens en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand December 1949 ingelegd f 132462,95, terugbe taald f 115738,58. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 21677. het dorp gegaan om een van haar pro- tégé's, een oude bediende, die inva lide geworden was, te bezoeken, ter wijl Billy in de richting van de garage verdwenen was. Bij het ontbijt had hij aangekondigd dat Barbara Fane met de trein van twee uur dertig werd terug verwacht en dat hij had voorgesteld om de do minee, die de vorige dag weer in St. Heriot was aangekomen, naar het station te rijden om haar af te halen. „En jij gaat ook mee," had hij vro lijk tegen Herrick gezegd, „om de ont vangstpartij glans te verlenen. Ik zal de grote wagen nemen". Kort daarna was hij weg gegaan met de bedoeling om de wagen na te zien en was verder onzichtbaar geble ven, waaruit Herrick opmaakte, dat er een of ander belangrijk detail van het binnenwerk van de auto gerepareerd moest worden. Als dat zo was, wist ze, dat Billy's terugkeer niet vooruit te voorzien was, want hij was nooit ge lukkiger dan wanneer hij aan een van zijn auto's kon scharrelen. Hij was de gelukkige bezitter van Plaatselijk Nieuws. Breskens. Jubileum. Dinsdag j.l. was het 40 jaar ge leden dat de heer J. van de Sande, Employé ie klasse, werkzaam op het postkantoor alhier, in dienst trad bij de P.T.T. Door het bedrijf werd hem een oor konde geschonken, tevens een cadeau van het kantoor Breskens en ressort. Het heeft de heer v. d. Sande die dag zeer zeker niet aan belangstelling ontbroken. Propaganda-kunstavond. Dinsdagavond j.l. gaf de Nederl. Blindenbondeenpropaganda-kunstavond in het Verenigingsgebouw alhier. Dit met medewerking van de blinde solisten Gusta v. d. Heijden, violiste, Joh. Sleg- tenhorst, piano, Joh. v. d. Berg, spreker declamator, alsmede de plaatselijke zangver. „Sursum Corda". De zaal was geheel bezet toen Bur gemeester Eekhout het openingswoord sprak, waarna met de afwerking van het omvangrijke, doch zeer mooie pro gramma een aanvang werd gemaakt. Het muzikale gedeelte van de avond en hieronder valt ook het optreden van de zangvereniging onder leiding van de heer Woltering, stond op zeer hoog peil en voor muziek- en zanglief hebbers was dan ook zeer veel te ge nieten. De heer Joh. v. d. Berg gaf in een rede voor de pauze een duide lijke uiteenzetting over het werk der blinden en de plaats die zij innemen in het maatschappelijk leven, terwijl hij na de pauze nogmaals optrad als declamator. Ook werd nog de film „Wakende Ogen" vertoond, waarbij men te zien kreeg wat eigenlijk wel een geleidehond voor een blinde be tekent. Tijdens de pauze had een ver loting plaats, terwijl men zich tevens kon opgeven als donateur van de Ned. Blindehbond. In het geheel genomen is de avond schitterend geslaagd en we kunnen dan ook gerust zeggen dat het een avond geworden is van kunst met een grote K. en het daverend applaus na ieder nummer was dan ook zeer zeker op zijn plaats. Tot slot dankte de heer I. de Hullu allen die op enigerlei wijze hadden meegewerkt om deze avond te doen slagen. Ook in Groede en Schoondijke ga ven de blinde musici deze week een uitvoering. Raadsvergadering Na opening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat wegens ma teriaalgebrek deze winter de Nieuwe Sluis nog geen straatverlichting zal hebben. De gemeenterekening en de rekening van het gemeentelijk vismijnbedrijf over 1947 werden voorlopig vastgesteld. Na informatie van de heer S. M. de Vuijst waarom de gemeentebegroting hoger is dan anders, antwoordt de voorzitter dat dit komt door de ver meerdering van het aantal inwoners. Op een vraag van de heer H. J. de Baare over een betere wagen voor het ophalen van het huisvuil deelde de voorzitter mede, dat er onderhandelin gen gevoerd worden om te komen tot de oprichting van een centrale ophaal dienst met auto's uit Oostburg. De subsidie aan de muziekvereniging een vier-persoons auto, een twee-per- soons wagen en een motorfiets met zij span en ze had hem een gezegd, dat als het lot hem niet bestemd had voor erfgenaam der Rivingtons, hij vast en stellig ingenieur zou zijn geworden. Zijn antwoord was typerend geweest. „Dat, is juist wat ik graag geworden zou zijn, maar het zou Mims hart bre ken als ik niet hier bleef. Dus daarom ben ik wel gedoemd om „landeigenaar" te worden; pech! Maar ik kan ten minste altijd voor liefhebberij een auto houden". En sedert dien tijd had Her rick begrepen, dat Billy's luchtig aan vaarden van zijn levenslot niet zonder innerlijke strijd bereikt was. Ze dacht daarover na, terwijl ze bezig was met de bloemen te schikken, die de hoofd tuinman die morgen voor de versiering van het huis had gezonden. Dit was een van de kleine plichten, die ze kort na haar komst op Windycroft op zich had genomen. ,,U weet wel, dat u me een „baantje" beloofd hebt," had ze Lady Bridget lachend herinnerd, toen deze er tegen geprotesteerd had. „En de paar brieven, werd verhoogd van f 200,- tot f350.-, terwijl uit adoptiegelden nog f 100,- voor het instrumentenfonds zal worden beschikbaar gesteld. Voorts zullen uit adoptiegelden nog uitgaven bestreden worden voor het aanbrengen van een brandvrije cabine in het Ontspannings gebouw en de aanleg van een sport terrein. De misthoorn op de haven zal voor rekening van het Rijk door een andere worden vervangen, terwijl ook de mo gelijkheid bestaat dat de bedienings- kosten voor Rijkrekening komt. Bij de begrotingspost inrichtingskos ten wijkgebouw, merkt de heer de Baare op dat het „Groene Kruis" toch subsidie ontvangt, wat de voorzitter doet opmerken, dat deze voor de wijk zuster is. Het in te richten consultatie bureau voor zuigelingen behoort niet tot de taak van het „Groene Kruis". Tenslotte is nog bepaald dat het personeel van de vismijn en de ge meentewerklieden een kenteken zullen dragen. De heer de Vuijst vroeg naar de mogelijkheid tot het inrichten van een tehuis voor ouden van dagen. De voorzitter meende echter, dat de kosten hiervoor te hoog zouden zijn. Nieuwvliet. Groene Kruis. Vrijdag j.l. vergaderde de Groene Kruisvereniging, onder voorzitterschap van de heer P. Risseeuw, in het café van de heer P. Cornelis. De voorzitter opende deze verga dering, waarna de secretaris zijn jaar verslag uitbracht. Tot bode-magazijnmeester werd her benoemd de heer J. de Reu op een salaris van f 75,Over 1949 werd hem alsnog een bijdrage van f 25, uitgekeerd. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de inkomsten be droegen f 1318,en de uitgaven f 1261,80. Batig slot f 56,20. De heer J. Risseeuw werd als bestuurslid herkozen. Tenslotte vestigde de voorzitter nog de aandacht op het feit, dat de ge bruikte materialen niet altijd in goede staat bij de magazijnmeester worden teruggebracht. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat in de vervolge hieraan meer aandacht zou gorden besteed, daar de magazijnmeester niet verplicht is de in bruikleen gegeven materialen zelf te moeten reinigen. Oostburg. Aanbesteding. In opdracht van de heer P. J. de Milliano werd door het Architecten bureau Sturm te Roosendaal aanbesteed het bouwen van een Café-Restaurant aan de Nieuwstraat alhier. Ingeschreven werd als volgt Bouwnijverheid, Oegstgeest f 52.368, Gebr. Strijdonk, Oostburg f 48.500, Gebr. Verstraeten. Oostburg f47.900, Vermeulens Bouwbedrijf, Gorinchem f 47.000Gebr. Christiaansen, Oost burg f 46.800,Ls. van Eekelen, RoosendaalBreskens f 46.665,P. F. Barra, Oostburg f 46.500,Gebr. v. d. Poel, Terneuzen f 45.860, Het werk is aan de laagste inschrij- ver gegund. Waterlandkerkje. Ned. Herv. Kerk. Ds. W. B. Bergsma, em. predikant te Driebergen heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. die u me laat schrijven zijn niet vol doende om mijn luie handen bezig te houden". Daarom was de zorg voor Mims zeer kostbaar porselein en de collectie zeld zaam zilver, te kostbaar om aan het personeel te worden toevertrouwd, aan haar opgedragen, evenals een meer belangrijk werk, het opnieuw catalogi seren van de bibliotheek. Herrick was altijd te werkzaam ge weest om nu een lui leventje le kun nen leiden. Bovendien kreeg ze, naar mate de dagen tot weken werden, hoe langer hoe meer plezier in het vervul len van de kleine werkjes, die ze zich zelf had opgelegd. Ze gaven haar een gevoel van er bij te horen, van werke lijk de dochter te zijn waarnaar Lady Bridget zo lang verlangd had en voor het meisje, dat zo plotseling de wereld ingeschopt was, afgesneden van alles wat een tehuis en eigen familie bete kende, was deze nieuwe relatie een bron van heerlijk geluk (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1950 | | pagina 2