Toren der Ned. Herv. Kerk te Groede door brand vernield. T oneelconcours. dorp, zoals een zeeman op de naviga- tielichten. Toch woont er op dat „mager ende" b.v. een derde deel van het bestuur der Oranjevereniging. Een vierde deel der werkende leden der dorpsmuziek en ver^ der is er in het dorp niet één van de vele verenigingen die niet één of meer leden in onze buurtschap kan aanwij zen. Ik wil hiermede maar aantonen, dat de bewoners hun plicht tegenover de gemeenschap ten volle nakomen. Verder zie ik in onze straat nooit een deurwaarder, dus ook de lasten worden blijkbaar netjes voldaan. Zijn wij nu alleen bij Breskens gevoegd om plichten en lasten te helpen dragen, of krijgen wij na twintig jaren ook nog burgerrechten? Er staat weer een nieuw deel van Groede op het punt bij Breskens ge- voegd te worden, doch als zij evenveel revenuen mogen plukken van deze sa menvoeging als wij, dan hoeven ze heus op de dag der samenvoeging niet te vlaggen. Kr. Maas, „Kijkuit" Breskens. FILMNIEUWS Zondag a.s. wordt te Breskens de film „Sport Staalt Spieren" vertoond, weer zo'n echte lachfilm van George Formby. Hij be gint als bediende in een kapsalon van een groot warenhuis. George is verliefd op een verkoopster uit dat warenhuis en zij is op haar beurt verliefd op een chef van de afdeling sportartikelen. Het dagblad „De Echo" schrijft een sport wedstrijd uit onder het motto „Blijf Fit" waarbij de chef en verkoopster van de partij zijn, doch George blijft er wat huiverig van daar hij bang is een slecht figuur te slaan en besluit niet mee te doen, tot ongenoegen van zijn baas. Deze wil n.l. met dat sportfeest ook reclame maken met zijn gymnastiek-pakjes en wil een monster laten brengen door een be diende naar de gymnastiekzaal. Daar hij wist dat deze bediende daar onmogelijk tijd voor had en hem het toch verplicht, gaat de be diende aan George vragen hem uit de nood te helpen waarvoor George natuurlijk direct bereid is en hij het monster brengt. Toen George echter in het gymnastieklokaal aan kwam zat daar ook zijn baas en die beval hem het pakje zelf aan te trekken en zich te vertonen aan de redacteuren van het dag blad, om vervolgens toch aan de wedstrijden deel te nemen. Listig doet hij de verkoopster geloven dat hij een goed roeier is om bij haar in de gunst te komen met als resultaat een nat pak voor George. Geslagen uit de strijd wordt hij bespot. Opeens trapt hij op de bezem, de steel schiet naar voren en treft de kin van de chef, welke bewusteloos tegen de straat slaat. Daar het een welgemeende truc was wordt hij voor de rechtzitting tot een geldboete veroordeeld. Zijn chef, die wraak neemt, beticht hem van diefstal, totdat een reporter voorstelt een bokswedstrijd uit te schrijven, tussen George en zijn chef. Ook dat brengt George tot een goed einde. „Wilt u niet wat duidelijker worden?" vroeg hij. „Wel Ze aarzelde, alsof zijn vraag moeilijk te beantwoorden was. Toen klaarde haar gezicht op. „O ja, ik kan u een voorbeeld geven van wat ik be doel. Ik - ik ben niet altijd arm ge weest. Mijn vader verloor plotseling al zijn geld en - en stierf kort daarna. Ik moest dus voortaan mijn eigen brood verdienen en dat betekende een heel ander leven voor me, dan ik ge had zou hebben, als die dingen niet gebeurd waren. Dat is dus het nood lot, is 't niet?" „Het is geweldig beroerd," zei hij hartelijk. „Ik weet wat het zeggen wil, om slecht bij kas te zijn. Ik heb nu niets om over te tobben, dank zij een rijke oom, die verschrikkelijke ruzie kreeg met de rest van de familie en me alles naliet, wat hij bezat. Maar ik heb ook eens al mijn geld verloren". „Ik ook. Maar ik was niet zo ge lukkig als u", zei ze droogjes, „ik kreeg het nooit meer terug". „Misschien gebeurt dat nog wel eens. U gelooft toch in het noodlot? Ik ook, in beperkte zin. Het heeft soms een merkwaardige manier om alles goed te maken". Ze lachte. „Zoudt u nu niet een beetje duide lijker kunnen zijn?". (Wordt vervolgd). Maandagavond hing een vrij zwaar onweder boven de gemeente Groede. De bliksemflitsen waren niet uit de lucht en toen dan ook te pl.m. 9.15 uur twee knetterende donderslagen de bewoners opschrikte, bleek dat twee maal achteréén een bliksemstraal de toren van de Herv. Kerk had getrof fen. Mensen die zich op straat bevon den zagen kort hierop hoe kleine vlammetjes aan de torenspits zichtbaar werden. Ook de leden der plaatselijke Chr. muziekvereniging, die in de consistorie kamer aan het repeteren waren, ver schrokken hevig, doordat er uit de zich in deze kamer bevindende stop contacten blauwe vlammen schoten, maar hadden op dat moment echter nog geen vermoeden van blikseminslag in de toren. Direct werd alarm gemaakt en de plaatselijke brandweer was dan ook spoedig ter plaatse, doch gezien er veel te weinig druk op de waterleiding was en de toren een hoogte heeft van 48 meter, kon men weinig uit richten. Burgemeester Everaars die het grote gevaar voor uitbreiding inzag, maakte hierop groot alarm door de brandweer corpsen uit de overige gemeenten in ons gewest op te roepen. Aangezien echter de telefonische doorverbinding niet goed functionneerde, duurde het een hele tijd eer contact met de andere gemeenten werd verkregen. Intussen begon de brand een rampzalige om vang aan te nemen, zodat de bewoners van het Marijkeplein voorzorgsmaatre gelen begonnen te trefien om hun gave en goed in veiligheid te brengen, wat later gelukkig overbodig bleek te zijn. Met diepe verslagenheid zag de be volking van Groede de ramp zich vol trekken en toen dan ook op een ge geven moment vanuit de als een fak kel brandende toren de klok nog enige slagen deed horen, werd het velen te machtig. De brandende toren was uren ver in de omtrek waarneembaar en uit vele gemeenten stroomden dan ook mensen naar de plaats van de ramp. Inmiddels arriveerden vele brandweer corpsen en mede door de intussen verkregen druk op de waterleiding werd de vuurhaard nu van vele zijden bestreden, waarbij zich echter het ge mis aan een Magirusladder wel sterk deed gevoelen, dit vanwege de grote hoogte die bestreden moest "worden. Een groot geluk is echter geweest dat de wind was gaan liggen, alsmede het feit dat de toren bij het instorten voor het grootste gedeelte op het Marktplein is gevallen en niet op ae kerk, waardoor deze laatste anders wel niet behouden zou zijn gebleven. Alle ten dienste aanwezig zijnde mid delen werden nu aangewend tot het behoud der kerk, waarvan de daklijst inmiddels ook vlam had gevat en enige heldhaftige inwoners van Groede, n.l. A. v. d. Hemel en G. Dons be gaven zich hiertoe op het dak, von kenregen en vallende stukken brandend hout trotserend. Hoewel het vuur in de overblijfselen van de toren bleef woeden, begon men toch rond middernacht te zien, dat de kerk zou kunnen behouden blijven, wat vooral te danken is aan de grote activiteit, die de brandweerlieden aan de dag hebben gelegd. Ook arriveerde intussen de gealarmeerde brandweer uit Middelburg, die per extra boot was overgekomen en die in het bezit van een Magirusladder, vrij spoedig het vuur onder de knie hadden. Het is voor Groede een zware slag dat hun toren - één der mooiste in Z.-Vlaanderen - daterend uit de 14e eeuw en die zelfs de Allerheiligenvloed van 1570 trotseerde, alsmede de be schietingen der jongste oorlog, nu door blikseminslag is verwoest. De schade door de brand aange richt, wordt geraamd op f 60.000, waarbij de opgelopen schade aan de kerk niet is inbegrepen. Kerk en toren waren verzekerd. Evenals vorig jaar zal er ook dit winterseizoen weer een toneelconcours worden gehouden door de 12 aange sloten toneelverenigingen in West Z. Vlaanderen. De jury zal bestaan uit de dames Mevr. van den Broecke-de Man te Aardenburg, Mevr. van Dijk en de heer A. P. de Roo te Schoondijke. De verenigingen die aan dit con cours deelnemen, alsmede de data's waarop zij spelen, zijn: „Jacob van Lennep" te Biervliet, „Anneke," toneelspel in 3 bedrijven door René Bosch, 17 Nov. a.s. „Oefening en Vermaak" te Oostburg, „Pietje de Duivel," toneelspel in 3 bedr. door Henry van Dale, 28 Nov. a.s. „Oranjebloem" te Sluis, „De Olmen hoeve," spel van het land in 3 bedr. door Joh. Tromp, 28 Nov. of 4 Dec. a.s. „Cadsandria" te Cadzand, „Zo waar lijk helpe mij," toneelspel in 3 bedr. door Tom Dekker, 10 Dec. a.s. Toneelver. „Groede" te Groede, „Een bruid kwam op bezoek," spel in 3 bedr. door Stuart Olivier en G. M. Middleton, 27 Dec. a.s. R.K. toneelver. „IJzendijke" te IJzen- dijke, „Kinderen van ons Volk," spel van het land in 5 bedr. door Ant. Coolen, 8 Tan. 1930. „St. Eloy" te Oostburg, „Emigran ten," drama in 3 bedr. door A. v. d. Lugt, 12 Jan. 1950. „Thalia" te Breskens, „Een lied van de zee," toneelspel in 3 bedr. door A. v. d. Lugt, 4 Febr. 1950. „Nut en Genoegen" te Schoondijke, „Het hoedje van Marius," blijspel in 3 bedr. door R. Feenstra, datum nog niet bekend. „Ons Genoegen," Retranchement, „Verleden," drama in 4 bedr. door I. Boudier-Bakker, datum nog niet bekend. „Fortuna" te Draaibrug, „Boerinne," toneelspel in 3 bedr. door K. Bergsma en Kasper Dierickx, datum nog niet bekend. Nieuwvliet nog geen gegevens bekend. BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG October GEBOORTEN5, Catharina Florentina, d. van P. Roest en H.J. Ringelberg te Breskens. 5, Jacobus Leonardus Cornelis, z. van A. P. van Damme en A. van Gessel te Groede. 6, Jannetje, d. van J. Sanderse en A. Jansen te Oostburg. 6, Josephus Jacob, z. van J. P. Datthijn en M. Kerkhove te Oostburg. 8, Anna Elisabeth, d. van J. Bogaert en A. de Schep per te Oostburg. 9, Monique Leonie Alphon- sia, z. van C. A. Rotsaert en G. P. M. de Smet te St. Margriete (België). 10, Piètr z. van P. M. Leenhouts en S. S. Hemmekam te Oostburg. 12, Marinus Pieter, z. van C. M. Quist en D. Dieleman te IJzendijke. i-ïi 7, Eli zabeth Johanna, d. van F. Scheele en C. Hamelink te Oostburg. 19, Leonardus Daniël, z. van M. C. D'Hoore en J. M. L. Blondeel te Sluis. 29, Jannis Jozias, z. van J. J. Lucieer en F. J. H. Tilburgs te Breskens. OVERLIJDEN2, Hendrik Aarnoud Minder- houd, 68 j. te Cadzand. 6, Jozina Dierkx, 5j., d. van J. Dierkx en N. Boone te Retranche ment. 17, Oscar Richard de Wispelaere, 48 j., echtg. van H. M. Sierens te Aardenburg. 18, Marcella Victoria van Morrelgem, 37 j., echtg. van R. J. Thomaes te Sluis. 22, Maria Jozina Deij, 73 j., echtg. van I. J. Koole te Oostburg. HUWELIJKEN: geen. Gemeente SCHOONDIJKE GEBOORTEN geen. HUWELIJKEN20, M. Maljaars, 25 j. en S. K. van der Meulen, 23 j. OVERLIJDEN: geen. INGEKOMEN4, P. F. Pijcke van Katwijk. 8, H. J. de Ruijsscher van Biervliet. 11, M. C. de Maillie vart Assenede (België). 19, L. M. Aerts van Zuiddorpe. 22, A. de Regt en gezin van Groede. 29, C. J. Beerens en gezin van Waterlandkerkje. VERTROKKEN geen. Plaatselijk Nieuws Sluis. Verrassing. De leerlingen van de O. L. School alhier werden vorige week verrast door een aantal z.g.n. „gift-bonus" van het Jeugd-Rode Kruis uit Amerika. De inhoud en samenstelling van de pak ketten was bijzonder fraai en het ge volg laat zich gemakkelijk raden Blijde kinderen die met vrolijke ge zichten naar huis gingen. Breskens. Vaandel-uitreiking. Bij de te houden muziekuit voering, welke heden- en morgenavond in het Ontspanningsgebouw plaats zal hebben, zal hedenavond bij de aanvang van het muzikale gedeelte door de Burgemeester, namens de commissie, het nieuwe vaandel aan de muziek vereniging worden overgedragen. Brievenbus geplaatst. Aan het transformatorhuisje van de P.Z.E.M. tegenover de Burg. Ger- ritsenstraat werd door P.T.T. een brievenbus geplaatst. Benoeming. De hulpbesteller Adr. Morel werd met ingang van 29 October j.l. benoemd tot besteller in vaste dienst. Een nieuw winkelpand. In de Dorpsstraat zal op Zaterdag 12 November a.s. de opening van een nieuw winkelpand plaats vinden. Het betreft hier de zaak van dhr. W. v. d. Walle, die na jaren in zijn oude omgeving is teruggekeerd. Alle lof spreken wij uit voor het initiatief van onze dorpsgenoot. Het pand is zeer praktisch ingedeeld, in de winkel is een fraaie winkelbetim mering aangebracht en de aardige voorgevel met de ingenieuze Koof en tevens étalageverlichting zal menigeen de aandacht trekken. Architect J. C. Loonen te Breskens verzorgde het ont werp van in- en exterieur en had tevens de bouwleiding. De uitvoering werd verzorgd door de aannemers Gebr. Maas en de winkelbetimmering is uitgevoerd door de firma W. Burgers, beiden gevestigd te Breskens. Cadzand. Uitvoering. De mondharmonica- en accordeon vereniging „Vios" gaf Zaterdag een uitvoering in de zaal van de heer Allaart. Het was een zeer gevarieerd programma, hetgeen zeer in de smaak viel van het publiek. Een en ander werd afgewisseld met zang van de heer P. de Lijzer. In de pauze werd een verloting gehouden. Een gezellig bal besloot de avond. Biervliet. Gouden huwelijksfeest. Woensdag j.l. herdacht het echtpaar L. A. van Hoevede Ruijsscher de dag, dat zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden. Het heeft hen niet aan belang stelling ontbroken. Oostburg. Lezing. Voor de Partij van de Arbeid district W. Z.-Vl., hield de heer F. A. Rippen uit Noordwijk, gepensionneerd be stuurder van het N.V.V. een lezing over het onderwerp „Verhouding tussen partij en vakbeweging". Tevens werd een motie aangenomen, waarin werd aangedrongen op handhaving van de vrije veren over de Schelde, welke ter kennis zal worden gebracht van de Partijfractie in de Tweede Kamer, Ged Staten, bestuursinstanties van de Partij en de pers. Aardenburg. Nieuwe Dijkgraaf. De heer C. M. van den Broecke alhier is benoemd tot Dijkgraaf van het Vrije van Sluis. Zeeuwen slaagden. Bij het Maandag 31 October j.l. te Utrecht gehouden examen ter ver krijging van het diploma voor water schapsadministratie werden van de 15 deelnemers aan het schriftelijk gedeelte 6 personen afgewezen. Tot de 9 voor het mondeling gedeelte toegelatenen behoren de Zeeuwen F. A. Kolijn, commies ter Griffie van

De Schakel | 1949 | | pagina 2